If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 52
    Senior Member Το avatar του χρήστη grktony
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή Αγορά μεταχειρισμένου Ampera με λίγα χιλιόμετρα και τιμή γύρω στα 20000 ευρ

Φίλοι μου ενδιαφέρομαι να αγοράσω, προφανώς απο Ευρώπη, ένα Ampera του 2013 με κάτω απο 50000χλμ και τιμή γύρω στα 20000ευρώ.
    Ποια έιναι η γνώμη σας. Πετάω τα χρήματα μου ή σε 5 χρόνια με 120.000 χλμ θα βρω αγοραστή για το όχημα στην μισή αξία από αυτή που θα πληρώσω τώρα?
    Υπολογίζω πως κάνω 15000χλμ τον χρόνο και θα γλιτώνω κάθε χρόνο από βενζίνη και τέλη 2650 ευρώ
    Άρα αν το δώσω σε 5 χρόνια 7500 ευρώ θα βγώ κερδισμένος. Παίζει ή όχι;

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

καλησπερα, υποθετω οτι θα δωσεις το αμαξι που εχεις το οποιο εχει τρελη καταναλωση;
    γιατι το ποσο που γραφεις υποδηλωνει πολλα κυβικα ή/και μεγαλο τζιπ

οπως και να εχει 3 προβληματα θα πρεπει να εχεις υποψην
    Α. το κοστος φορτισης, κατι που δεν το ξερω
    Β. φθορα και κοστος μπαταριων που καποτε θα θελουν αλλαγη
    Γ. το σερβις και τους μηχανικους στην ελλαδα που ειναι ασχετοι με αυτο το αμαξι

μηπως απλα να παρεις ενα diesel και να βρεις την υγεια σου;
    με ενα οικογενειακο αμαξι σχετικα καλης δυναμης το κοστος που γραφεις θα πεσει στο μισο τουλαχιστον
    και οτι και να χρειαστεις θα το βρεις στο συνεργειο σου

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

εκτος αυτου ποιο συνεργειο θα σε εξυπηρετει για σερβις;εδω το εχουν δει μονο σε φωτογραφιες!
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Όχι δεν έχω κάτι βενζινοβορο, έχω ένα Mini Cooper jcw και εν Honda Civic. Στο mini δεν χωράμε πια διότι μεγάλωσαν τα παιδια μου, ενώ το civic θα το κρατήσουμε καμία διετία ακόμα δίοτι ειναι σκυλί και δεν ζητάει τίποτα. Το ampera το θέλω διότι έχει τέλη μηδέν, ταξινόμηση μηδέν και αν γίνει το αυτοκίνητο αποκλειστικής μετακίνησης μας μέσα στην Αθηνα θα κάνω απόσβεση γύρω στα 2500 τον χρόνο. Αν υπολογισουμε την βενζίνη στα 1,30. Αν η βενζίνη ανεβεί στο 1.60 τότε η διαφορά μεγαλώνει. Μίλησα με Opel, μόνο ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ το σέρβισάρει, και η εγγύηση ειναι 160.000 χλμ ή 8 χρόνια απλό την ημέρα κατασκευής για τις μπαταρίες και το σύστημα κίνησης (γεννήτρια, κινητήρα κιβώτιο).
    Το αυτοκίνητο που θα πάρω θα το διαλέξω να ειναι του 2013, και θα το κρατήσω ως το 2020, άρα με ένα χρόνο εγγύηση τι θα πιάσει;
    Θα το πάρω 20000, θα μου αποσβέσει 9500-10000, θα πουληθεί 6 χιλιάρικα τότε? ή παλτό θα μου μείνει ?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ξερετε κανενα μέλος με ampera, έμαθα πως υπάρχουν 4 στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 06-02-16 στις 15:13

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6366405/
    εδω εχει ενα αλλα απορω ποτε προλαβε σε 4 χρονια στην κρητη και εκανε 136000 χλμ....

edit τωρα ειδα οτι ειναι εισαγωγης
    Γιάννης

Προεπιλογή

Εγώ πάντως δεν θα αγόραζα Ampera.

1) Γνωρίζεις το κόστος συντήρησης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου( και γενικά τον ηλεκροκινητων)?

2)Ποιος θα σου κάνει σέρβις/συντήρηση?

3)Αν σου βγάλει κάποια ζημιά, ποιος θα το φτιάξει? Εδώ πάμε τα δικά μας βενζινοκινητα/πετρέλαια στις αντιπροσωπείες , και πάλι κάνουν λάθη!

4)Το αυτοκίνητο θα είναι και μεταχειρισμενο! Οπότε αντε να βγάλεις άκρη!

Θα έπαιρνα μεταχειρισμενο diesel.

Φιλικα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel astra j 2011 : 06-02-16 στις 15:57

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

συμφωνω με τον φιλο απο πανω.....
    καλυτερα diesel να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο και τ αλεφτα του το 2020 θα τα πιανει.
    αν ησουν σε αλλη χωρα να επαιρνες ηλεκτροκινητο,στη μπανανια μας τα μαστορια που δουλευουν στα συνεργεια δεν ξερουν να φτιαχνουν τα κανονικα θα βαλουν χερι σε αυτο;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Η αλήθεια ειπώθηκε και παραπάνω, ότι στην Ελλάδα δεν θα βρεις μάστορα να έχει πιάσει στο χέρι το συγκεκριμένο αμάξι...οπότε μάλλον κοίτα προς diesel.
    136 hp Diesel. Μια χαρά!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Υπάρχει προσωπικό και υποδομή στον Σφακιανακη.
    Βρήκα ένα μεταχειρισμένο 4 ετών στην A....M...n. Ζήτησα να γίνει έλεγχος στον Σφακιανακη. Ο ένας πωλητής το αρνήθηκε. Όταν ενημέρωσα πως τα χρήματα ειναι μετρητά, ο άλλος πωλητής δέχθηκε και μάλιστα πήρε και έκλεισε στον Σφακιανακη το ραντεβού! Ακούγεται πολύ καλό για να ειναι αληθινό. Ο πωλητής επέμενε για προκαταβολή αλλά τον έλεγχο θα τον πλήρωναν οι ίδιοι. Εγώ έιπα πως δεν δίνω ευρώ πριν τον έλεγχο άλλα τον έλεγχο θα τον πληρώσω εγώ που είναι και το σωστό. Επικοινώνησα με την GM Hellas και διασφάλισα πως θα λάμβανα βεβαίωση ότι ισχύει η οκταετης εγγύηση των μπαταριών με τα αποτελέσματα του ελέγχου για να το πάρω. Την παραμονή του ελέγχου ο πωλητής με πήρε και μου ζήτησε προκαταβολή. Φυσικά του την αρνήθηκα. Μια ωρα μετα με πήρε και μου είπε πως δεν δέχονται να γίνει ο έλεγχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 09-06-16 στις 20:10

Προεπιλογή

Τι προκαταβολη σου ζητουσε?? και αν κατα τον ελενχο εβγαινε κατι στην φορα και δεν το επαιρνες τι θα γινοταν η προκαταβολη?? του το ειπες??

Συμφωνω με τους παραπανω, κοιτα για ενα dieselaki.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη v.s.r.i
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

υπαρχει υποδομη στις ελληνικες αντιπροσωπιες τις οπελ και γνωσεις απο τους ηλεκτρολογους..(δεν εχω ampera) το κοστος φορτισης οταν το ειχα ψαξει εγω ηταν πολυ μικρο με 5-6 ευρω φορτιζε πληρως..αν μπορεις και βρεις κατι αξιολογο παρτο...αλλα αρχικα εχεις μια δυσκολια στο να βρεις γτ στην ευρωπη θα ειναι φορτωμενα χιλιομετρα σε αστικο κυκλο κιολας και σιγουρα θα εχουν αρκετες σκουριες ή δευτερη δυσκολια ειναι η πωληση διοτι στην ελλαδα πιστευω ειναι απο δυσκολο εως ακοτορθωτο να το παρει καποιος...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Οποίος το έχει οδηγήσει και έχει δει το δέσιμο και την ακαμψία του, το πάτημα των 1750 κιλών και έχει ζήσει την μονοκόμματο γραμμική επιτάχυνση των 370 Nm απο τα 0 χιλιομετρα ως τα ηλεκτρονικά περιοριζόμενα 161 ξέρει γιατί το θέλω. Και με 2 ευρώ τα 60 πρώτα χιλιομετρα κατανάλωση..

Senior Member Το avatar του χρήστη v.s.r.i
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grktony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποίος το έχει οδηγήσει και έχει δει το δέσιμο και την ακαμψία του, το πάτημα των 1750 κιλών και έχει ζήσει την μονοκόμματο γραμμική επιτάχυνση των 370 Nm απο τα 0 χιλιομετρα ως τα ηλεκτρονικά περιοριζόμενα 161 ξέρει γιατί το θέλω. Και με 2 ευρώ τα 60 πρώτα χιλιομετρα κατανάλωση..
    συμφωνω απολυτα...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Τελικά βρήκα πρόσβαση στο online στο εξωτερικό και τσεκάρισα τα αυτοκίνητα που υπάρχουν σε καταστηματ προς πώληση στην Ελλάδα. Τα αυτοκίνητα του μαντρά που αναφέρω παραπάνω αποδείχθηκαν καθαρά και με αληθινά χιλιομετρα!
    Δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής. Διάλεξα ανεξάρτητα χιλιομέτρων αυτό που είχε βγάλει τις λιγότερες ή καθόλου εγγύησεις.
    Έλαβα βεβαίωση απο την GM της χώρας εισαγωγής για την ισχύ της εγγύησης υψηλής τάσης του οχήματος και μετα το test drive το αγόρασα. Εντυπωσιακή η αίσθηση του οχήματος στο test drive ομολογώ.

Και φτάνουμε στην στιγμή της έκδοσης της άδειας και πινακίδων σήμερα. Η αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου ζητά βεβαίωση για τα καυσάερια, να φέρουμε από την εταιρία καταςκεύης, δίοτι δεν πιστεύουν το χαμηλό επίπεδο των ρύπων!

Και έχουν δώσει πινακίδες σε άλλα 5 ίδια οχήματα προ 4 ετών.

Θα ξαναπάω αύριο στο υπουργείο. Και βλέπουμε.
    Ο έμπορος αυτή την φορά είχε υποδειγματικές στάση. Για να τον ελέγξω του πρότεινα να πάρω το όχημα στον χώρο μου (το έχω ξοφλήσει) και δέχθηκε να το πάρω να το κρύψω στο πάρκινγκ μου! Δεν το έκανα αλλά με χαροποίησε η στάση του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grktony : 09-06-16 στις 20:31

Προεπιλογή

Καλοτάξιδο με το καλό να βγάλεις πινακίδες με αυτούς που έχουμε μπλέξει άκου εκεί να έχουν βγάλει πινακίδες σε άλλα 5 και σε εσένα να σε τρέχουν!!!!
    Καλά χιλιόμετρα και να το χαρείς στο έπαρκο!!!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

καλοριζικο φιλε μου και με το καλο!!
    οταν λες οτι ηθελες να τον ελεγξεις τι εννοουσες;;;αφου το εχεςι ξοφλησει τι μπορουσε να σου πει;;
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Νομικά παρά την εξόφληση ειναι ακόμα στην κυριότητα του. Ως την στιγμή της μεταβίβασης ειναι δικό του και εκείνος έχει την ευθύνη για αυτό. Εννοείται πως πριν μεταβιβαστεί και εκδοθεί άδεια δεν θα αναλάμβανα την ευθύνη του οχήματος. Για την ώρα έχω μόνο καταβάλει χρήματα, η καταβολή χρημάτων αποτελεί απλή δέσμευση του συγκεκριμένου οχήματος, η έκδοση της άδειας μου δίνει την κυριότητα του. Αν παράδειγμα το όχημα κλαπεί δεν ειναι δικό μου δεν έχω ευθύνη ακόμα, θεωρητικά αν γινόταν θα του ζητούσα να μου δώσει κάποιο άλλο, χωρίς να χάσω τα χρήματα μου.
    Περιμένουμε καινούργιο πιστοποιητικό συμμόρφωσης για να εκδώσουμε πινακίδες. Δεν ξέρω πόσο θα κάνει η GM Hellas για να το εκδώσει...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το παρέλαβα και έχω ενθουσιαστεί, έχει επιταχύνσεις εν κινήσει επιπέδου Bmw 335!
    Έχω κάνει τις τελευταίες 4 ημερες 450 χιλιομετρα και έχω κάψει 6 λίτρα βενζίνη!

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grktony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρέλαβα και έχω ενθουσιαστεί, έχει επιταχύνσεις εν κινήσει επιπέδου Bmw 335!
    Έχω κάνει τις τελευταίες 4 ημερες 450 χιλιομετρα και έχω κάψει 6 λίτρα βενζίνη!
    Καλοτάξιδο, ασφαλή χιλιόμετρα και να το ευχαριστηθείς!!Αναμένουμε και φωτό μέσα/έξω

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου corsa
    Από τον/την NontasMUC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-12, 01:10
  2. Αγορά μεταχειρισμένου...
    Από τον/την korrupt3r στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 03:47
  3. Αγορά μεταχειρισμένου ΤΤ...
    Από τον/την Silverson στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 20:37
  4. Αγορά μεταχειρισμένου
    Από τον/την stefg στο forum Opel
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 01:16
  5. Αγορά Μεταχειρισμένου OPC
    Από τον/την Beholder στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές