If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι κινητήρα προτιμάτε; (πρώτα διαβάστε το post)

Ψήφισαν
29. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Otto / Βενζίνη

10 34,48%
  • Diesel / Πετρέλαιο

19 65,52%
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 65

Προεπιλογή

Πιστευω ωραιοτατο θεμα που αρκετοι γραφουν "βενζινη δεν την αλλαζω με τιποτα" αλλος "τι το συζηταμε το θεμα; πετρελαιο με χιλια" χωρια αιτιολογιες..
    Πιστευω ενα σεντονι απαντηση να γραψει ο καθενας μας παλι νομιζω δεν ειναι αρκετο για να αιτιολογησεις την καθε απαντηση.
    Ισως στο ποστ να υπηρχε και 3η επιλογη η Γ) Δεν γνωριζω/Δεν ειμαι σιγουρος.
    Κατα τη γνωμη μου οι διαφορές οι διαφορές δεν ειναι μονον στην οδηγηση αλλά και στην συντηρηση. Παμε λιγο αναλυτικα χωρις ελπιζω να ξεχασω κατι.
    Εχουν υπολογισει (καταναλωτες - σε διαφορες ερευνες/τεστ) οτι αν παρεις πχ μικρο κινητηρα βενζινης με μικρο αντιστοιχο πετρελαιου οτι το βενζινοκινητο
    ειναι πιο οικονομικο. Αντιστοιχα ομως μπορεις να πεις και το αντιθετο. Με ποιους ορους ομως δινεται η καθε απαντηση; Αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα.
    Εγω παραδειγμα πηρα το J 5d ατμοσφαιρα 1.4 100 αλογα καινουριο με 17 χιλιαρικα μεσαια εκδοση το 2010 υπολογιζοντας οτι το 1.3 πετρελαιο με τα 95 αλογα κοστιζε τοτε 19.500 στη βασικη εκδοση κ δεν ειχα δυνατοτητα να φτασω εκει.
    Αποσβεση ποτε θα κανεις; ωραιο ερωτημα... ποσα χλμ κανεις περιπου το χρονο ; ο μεσος οδηγος υπολογιζεται οτι κανει 15.000 το ετος. Αυτη τη στιγμη το ιχ το εχω 5,5 χρονια κ με τα χλμ π εχω βγαζω οτι κανω το ετος 12Κ χλμ
    Για Diesel πανω απο 20Κ το χρονο πας με κλειστα τα ματια με οποιοδηποτε κοστος. Εαν εισαι γυρω στα 15 πανω κατω τοτε το σκεφτεσαι και αρχιζεις υπολογισμους
    οπως πολυ σωστα ανεφερες για τα τελη κυκλοφοριας, διαφορα τιμης αγορας και υπολογισμος ετων αποσβεσης κλπ. Η συντηρηση ομως;
    Βαζεις ελαστικα ρε φιλε στο απλο το 14αρι εχει τα 16ρια που βρισκεις αριστο ελαστικο με 400ευροπουλα . Καθε ποτε τα αλλαζεις; αν κανεις 10Κ ή λιγα παραπανω σε 4 χρονια! αρα σε 8 χρονια θα δωσεις 800ε!
    Στο πετρελαιο τι φοραει; 17ρια! 600 ευρω! ποσα χλμ κανεις; 20Κ ? ανα 2 χρονια αλλαγη (θεωρητικα παντα μιλαω μη πεσετε να με φατε με αυτα το νου σας) αρα ποσα θες για 8 χρονια; 2400 !
    Αρα λοιπον ειναι αρκετοι οι παραγοντες.. θες αλλο παραδειγμα; ΑΣΦΑΛΕΙΑ! οσο πιο ακριβο κοστιζει τοσο παραπανω σου βγαινει η ασφαλιση του...
    μετα ο νους σας μπορει να παει σε χιλια δυο πραγματα για το τι σκατα (με συγχωρειται αλλα δεν εβρισκα διαφορετικη λεξη) θα τραβηξεις απο σφαλματα και προβληματα που θα παρουσιαστουν (απο λαθος κατασκευης; απο καθαρη τυχη; να πας πχ να υπολογισεις το κοστος συντηρισης συμφωνα με το service manual τι περιλαμβανει ο κατασκευαστης για το καθε μοντελο ανα διαστηματα ετων/χλμετρων? )
    Παντως οσο πιο απλο ειναι το ιχ, μηχανικά εννοω τοσα λιγοτερα και πιο ευκολα προβληματακια θα αντιμετωπισεις. Εχεις πχ τουμπινα; δεν εχεις; εχει ιμαντα που θελει αλλαγη ή καδενα χρονισμου;
    τα μπουζι ειναι απλά ή ιριδιου; φιλτρα εχει απλα/γυρης ή ενεργου ανθρακα που εχουν ολα αυτα διπλασιες τιμες που θα υπολογιζονται πολλααααα παραπανω εφοσον κανεις τα χλμ σε μικροτερο χρονικο διαστημα.
    Τελος , απο αποψη οδιγικης συμπεριφορας θα πρεπει να το οδηγησεις πιστευω το καθε οχημα που ανεβαινεις. Δεν ειναι το ιδιο ιχ με το 1.6Τ βενζινης με το 1.6 πετρελαιο.
    Καποιος θα πει : αυτο το κομπιασμα που κανουν (lag) και αυτο το κροταλισμα το μισω! γι αυτο λεω ειναι προσωπικες αποψεις του καθενος!.
    Πιστευω πως ο 1.6 πετρελαιο ειναι αρκετα ικανοποιητικος γι αυτα τα αμαξωματα με τα κιλακια που εχουν και δεν εχεις να φοβασαι κατι στον αυτοκινητοδρομο.
    Εδω ερχεται ενα αλλο ερωτημα που ξεχασα να αναφερω.. Που θα οδηγειται περισσοτερο το εργαλειο; Στην πολη; σε επαρχιακο δρομο με ανηφοριες; σε ταξιδια;
    Εδω μπαινει στο παιχνιδι και το κιβωτιο ταχυτητων αν ειναι manual 5 ταχυτητων, 6χυτο ή αυτοματο!
    Θελει αρκετη σκεψη το θεμα γιατι εδω που φτασαμε θα τα παντρευτουμε τα αμαξια με αυτη την κριση , ελπιζουμε ολοι σε καλυτερες μερες!
    Δεν τρέχει κάστανο.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι οι diesel τουλάχιστον μέχρι τώρα,
    λόγο πιο βαριας κατασκευής δεν βγαζουν πολλές βλάβες.

Το θεμα ειναι μην σου κάτσουν μπεκ ή αντλία γιατί εκεί θα τσούξει!

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Mcloud δεν ξέρω αν φταίει η εποχή, οι συνθήκες
    ή το οτι δεν ειμαστε πρόβατα οπως παλιά να μασαμε οτι μας λένε

αλλα εχουμε φτάσει σε σημείο να σκεφτόμαστε διπλά το επομενο μας βήμα.

Κάποτε ολγ αυτη η κουβέντα δεν θα γινόταν,
    θα παίρναμε αυτο που μας γυαλιζε ή αυτο που μας πασαρανε αλλοι ως μοδα.

Το θεμα ειναι αξίζουν ολα αυτα που ακούμε;
    Ή σαν μοδα κι αυτό θα ξεφουσκωσει (και θα φουσκώσουν τα έξοδα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω ωραιοτατο θεμα που αρκετοι γραφουν "βενζινη δεν την αλλαζω με τιποτα" αλλος "τι το συζηταμε το θεμα; πετρελαιο με χιλια" χωρια αιτιολογιες..
    Πιστευω ενα σεντονι απαντηση να γραψει ο καθενας μας παλι νομιζω δεν ειναι αρκετο για να αιτιολογησεις την καθε απαντηση.
    Ισως στο ποστ να υπηρχε και 3η επιλογη η Γ) Δεν γνωριζω/Δεν ειμαι σιγουρος.
    Κατα τη γνωμη μου οι διαφορές οι διαφορές δεν ειναι μονον στην οδηγηση αλλά και στην συντηρηση. Παμε λιγο αναλυτικα χωρις ελπιζω να ξεχασω κατι.
    Εχουν υπολογισει (καταναλωτες - σε διαφορες ερευνες/τεστ) οτι αν παρεις πχ μικρο κινητηρα βενζινης με μικρο αντιστοιχο πετρελαιου οτι το βενζινοκινητο
    ειναι πιο οικονομικο. Αντιστοιχα ομως μπορεις να πεις και το αντιθετο. Με ποιους ορους ομως δινεται η καθε απαντηση; Αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα.
    Εγω παραδειγμα πηρα το J 5d ατμοσφαιρα 1.4 100 αλογα καινουριο με 17 χιλιαρικα μεσαια εκδοση το 2010 υπολογιζοντας οτι το 1.3 πετρελαιο με τα 95 αλογα κοστιζε τοτε 19.500 στη βασικη εκδοση κ δεν ειχα δυνατοτητα να φτασω εκει.
    Αποσβεση ποτε θα κανεις; ωραιο ερωτημα... ποσα χλμ κανεις περιπου το χρονο ; ο μεσος οδηγος υπολογιζεται οτι κανει 15.000 το ετος. Αυτη τη στιγμη το ιχ το εχω 5,5 χρονια κ με τα χλμ π εχω βγαζω οτι κανω το ετος 12Κ χλμ
    Για Diesel πανω απο 20Κ το χρονο πας με κλειστα τα ματια με οποιοδηποτε κοστος. Εαν εισαι γυρω στα 15 πανω κατω τοτε το σκεφτεσαι και αρχιζεις υπολογισμους
    οπως πολυ σωστα ανεφερες για τα τελη κυκλοφοριας, διαφορα τιμης αγορας και υπολογισμος ετων αποσβεσης κλπ. Η συντηρηση ομως;
    Βαζεις ελαστικα ρε φιλε στο απλο το 14αρι εχει τα 16ρια που βρισκεις αριστο ελαστικο με 400ευροπουλα . Καθε ποτε τα αλλαζεις; αν κανεις 10Κ ή λιγα παραπανω σε 4 χρονια! αρα σε 8 χρονια θα δωσεις 800ε!
    Στο πετρελαιο τι φοραει; 17ρια! 600 ευρω! ποσα χλμ κανεις; 20Κ ? ανα 2 χρονια αλλαγη (θεωρητικα παντα μιλαω μη πεσετε να με φατε με αυτα το νου σας) αρα ποσα θες για 8 χρονια; 2400 !
    Αρα λοιπον ειναι αρκετοι οι παραγοντες.. θες αλλο παραδειγμα; ΑΣΦΑΛΕΙΑ! οσο πιο ακριβο κοστιζει τοσο παραπανω σου βγαινει η ασφαλιση του...
    μετα ο νους σας μπορει να παει σε χιλια δυο πραγματα για το τι σκατα (με συγχωρειται αλλα δεν εβρισκα διαφορετικη λεξη) θα τραβηξεις απο σφαλματα και προβληματα που θα παρουσιαστουν (απο λαθος κατασκευης; απο καθαρη τυχη; να πας πχ να υπολογισεις το κοστος συντηρισης συμφωνα με το service manual τι περιλαμβανει ο κατασκευαστης για το καθε μοντελο ανα διαστηματα ετων/χλμετρων? )
    Παντως οσο πιο απλο ειναι το ιχ, μηχανικά εννοω τοσα λιγοτερα και πιο ευκολα προβληματακια θα αντιμετωπισεις. Εχεις πχ τουμπινα; δεν εχεις; εχει ιμαντα που θελει αλλαγη ή καδενα χρονισμου;
    τα μπουζι ειναι απλά ή ιριδιου; φιλτρα εχει απλα/γυρης ή ενεργου ανθρακα που εχουν ολα αυτα διπλασιες τιμες που θα υπολογιζονται πολλααααα παραπανω εφοσον κανεις τα χλμ σε μικροτερο χρονικο διαστημα.
    Τελος , απο αποψη οδιγικης συμπεριφορας θα πρεπει να το οδηγησεις πιστευω το καθε οχημα που ανεβαινεις. Δεν ειναι το ιδιο ιχ με το 1.6Τ βενζινης με το 1.6 πετρελαιο.
    Καποιος θα πει : αυτο το κομπιασμα που κανουν (lag) και αυτο το κροταλισμα το μισω! γι αυτο λεω ειναι προσωπικες αποψεις του καθενος!.
    Πιστευω πως ο 1.6 πετρελαιο ειναι αρκετα ικανοποιητικος γι αυτα τα αμαξωματα με τα κιλακια που εχουν και δεν εχεις να φοβασαι κατι στον αυτοκινητοδρομο.
    Εδω ερχεται ενα αλλο ερωτημα που ξεχασα να αναφερω.. Που θα οδηγειται περισσοτερο το εργαλειο; Στην πολη; σε επαρχιακο δρομο με ανηφοριες; σε ταξιδια;
    Εδω μπαινει στο παιχνιδι και το κιβωτιο ταχυτητων αν ειναι manual 5 ταχυτητων, 6χυτο ή αυτοματο!
    Θελει αρκετη σκεψη το θεμα γιατι εδω που φτασαμε θα τα παντρευτουμε τα αμαξια με αυτη την κριση , ελπιζουμε ολοι σε καλυτερες μερες!
    mcloud 380€ έβαλα τα Asymmetric 2 σε 17άρες ζάντες το καλοκαίρι... Λάστιχα, λάδια, φίλτρα αναλώσιμα καθένας βάζει ότι ποιότητα θέλει... Το θέμα είναι να γίνει σύγκριση σε ουσιαστικά πράγματα που είναι άμεσα συγκρίσιμα και τα βλέπει καθημερινά ο οδηγός στη χρήση του... Το Diesel είτε κάνεις 10.000χλμ είτε 20.000χλμ το χρόνο συμφέρει. Αυτός που κάνει 10.000χλμ μπορεί να τα κάνει λόγω του ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο κόστος της βενζίνης... Παίρνοντας diesel έχει τη δυνατότητα είτε να κάνει τα διπλά χιλιόμετρα με τα ίδια χρήματα είτε να του μένουν τα μισά για να κάνει άλλα πράγματα.... Μια γνωστή μας καθαρίστρια που πήρε πρόσφατα diesel μικρό (δεν θυμάμαι μάρκα) και η οποία δεν κάνει σε καμία περίπτωση 20.000χλμ το χρόνο, το έχει μόνο για σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, μας έλεγε ότι έχει σωθεί... Ξέρεις τι είναι να θες 10€ τη μέρα σε βενζίνες για να πας στη δουλειά σου και με 30€ υγραέριο ή 30€ πετρέλαιο να βγάζεις 2,5 βδομάδες+; Επίσης διαφωνώ με τη λογική ότι επειδή το ένα έχει τούρμπο έχει περισσότερες πιθανότητες για ζημιά ή επειδή έχει και το άλλο έχει και εκείνο μπορεί να πάθει ζημιά... Αν αγοράζοντας αυτοκίνητο σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο τότε καλύτερα να πάρουμε ποδήλατο ή γάιδαρο...

Τέλος επειδή πολλοί λένε ναι αλλά αν σου χτυπήσει η αντλία στο diesel ή αν σου τύχει το ένα ή το άλλο κλπ, αν είναι να σου τύχει είτε έχεις βενζίνη είτε πετρέλαιο θα σου τύχει... Απλά να θυμίσω πόσοι φίλοι με το 1.4 140PS τρέχουν συνέχεια κάθε λίγο και λιγάκι στα συνεργεία μία για πολλαπλή εισαγωγής, μία για αντλία νερού, μία για το κιβώτιο ταχυτήτων μία για το ένα μία για το άλλο και τους έχουν σπάσει τα νεύρα χώρια του ότι έχουν ξεπαραδιαστεί... Και αν νομίζετε ότι είναι φθηνότερες αυτές οι ζημιές από τις πιθανές που μπορεί να βγάλει ένα diesel απλά νομίζετε λάθος...

Και κλείνω λέγοντας ότι εάν αυτό που ψάχνει κάποιος είναι η οικονομία, τότε ΟΣΑ χλμ και να κάνει παίρνει diesel... .&_
    Αν θέλει ένα αυτοκίνητο για να πηγαίνει σε trackdays τότε εννοείται ότι παίρνει ένα τούμπανο βενζίνη. Όλα έχουν να κάνουν με το προσωπικά "θέλω" του καθενός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 09-01-16 στις 20:02

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    mcloud 380€ έβαλα τα Asymmetric 2 σε 17άρες ζάντες το καλοκαίρι... Λάστιχα, λάδια, φίλτρα αναλώσιμα καθένας βάζει ότι ποιότητα θέλει... Το θέμα είναι να γίνει σύγκριση σε ουσιαστικά πράγματα που είναι άμεσα συγκρίσιμα και τα βλέπει καθημερινά ο οδηγός στη χρήση του... Το Diesel είτε κάνεις 10.000χλμ είτε 20.000χλμ το χρόνο συμφέρει. Αυτός που κάνει 10.000χλμ μπορεί να τα κάνει λόγω του ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο κόστος της βενζίνης... Παίρνοντας diesel έχει τη δυνατότητα είτε να κάνει τα διπλά χιλιόμετρα με τα ίδια χρήματα είτε να του μένουν τα μισά για να κάνει άλλα πράγματα.... Μια γνωστή μας καθαρίστρια που πήρε πρόσφατα diesel μικρό (δεν θυμάμαι μάρκα) και η οποία δεν κάνει σε καμία περίπτωση 20.000χλμ το χρόνο, το έχει μόνο για σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, μας έλεγε ότι έχει σωθεί... Ξέρεις τι είναι να θες 10€ τη μέρα σε βενζίνες για να πας στη δουλειά σου και με 30€ υγραέριο ή 30€ πετρέλαιο να βγάζεις 2,5 βδομάδες+; Επίσης διαφωνώ με τη λογική ότι επειδή το ένα έχει τούρμπο έχει περισσότερες πιθανότητες για ζημιά ή επειδή έχει και το άλλο έχει και εκείνο μπορεί να πάθει ζημιά... Αν αγοράζοντας αυτοκίνητο σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο τότε καλύτερα να πάρουμε ποδήλατο ή γάιδαρο...

Τέλος επειδή πολλοί λένε ναι αλλά αν σου χτυπήσει η αντλία στο diesel ή αν σου τύχει το ένα ή το άλλο κλπ, αν είναι να σου τύχει είτε έχεις βενζίνη είτε πετρέλαιο θα σου τύχει... Απλά να θυμίσω πόσοι φίλοι με το 1.4 140PS τρέχουν συνέχεια κάθε λίγο και λιγάκι στα συνεργεία μία για πολλαπλή εισαγωγής, μία για αντλία νερού, μία για το κιβώτιο ταχυτήτων μία για το ένα μία για το άλλο και τους έχουν σπάσει τα νεύρα χώρια του ότι έχουν ξεπαραδιαστεί... Και αν νομίζετε ότι είναι φθηνότερες αυτές οι ζημιές από τις πιθανές που μπορεί να βγάλει ένα diesel απλά νομίζετε λάθος...

Και κλείνω λέγοντας ότι εάν αυτό που ψάχνει κάποιος είναι η οικονομία, τότε ΟΣΑ χλμ και να κάνει παίρνει diesel... .&_
    Αν θέλει ένα αυτοκίνητο για να πηγαίνει σε trackdays τότε εννοείται ότι παίρνει ένα τούμπανο βενζίνη. Όλα έχουν να κάνουν με το προσωπικά "θέλω" του καθενός.
    Ναι,σε ολα...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ναι μεν, αλλά...

Αν τα χρήματα που θελω για την διαφορά αγοράς τα κρατησω για βενζινες
    Τοτε δεν περιμενω 3 χρόνια για αποσβεση, αφου θα εχω τσαμπα Βενζίνη για πολλαααα χιλιόμετρα!

Μιλάμε για 2 χρόνια τσάμπα μετακινήσεις!

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ακουστε....ειμαι φαν της βενζινης και παντα θα είμαι! Η οδηγικη συγκινηση που σου προσφερει η βενζινη δεν θα στην δωσει το πετρέλαιο!
    Ομως.....δεν υπαρχει συγκριση στην οικονομια! Απο το πρωτο χιλιόμετρο θα εισαι κερδισμένος, θα χαιρεσαι να κανεις βολτες....Στην Λευκαδα το πετρέλαιο εχει κατα μεσο ορο στο 1,04 το λιτρο!Τι σημαίνει συτο π.χ σε μενα??? Γεμιζω με 39,5 ευρω και πσω Αθηνα και ερχομαι, δηλαδη,800 χιλιομετρα και στον δρομο ειμαι κυριαρχος! Παω μπάλα κσι ειμαι 1248 κυβικα....σκεψου τι κσνουν τα 17αρια, ποσο μαλλον τα νεα 16αρια με τα 136 ατιθασα αλογα κσι τα 32 κιλα ροπη! Το οδηγησα το 16αρι....3η,4η θάνατος....για ποια βενζινη μιλαμε???
    Οποτε, πετρελαίο για μεγιστη οικονομια αλλα και ελαστικοτητα, βενζινη γισ ευχαριστη οδήγησης....στις μερες μας το πετρέλαιο είναι μονοδρομος παιδες...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουστε....ειμαι φαν της βενζινης και παντα θα είμαι! Η οδηγικη συγκινηση που σου προσφερει η βενζινη δεν θα στην δωσει το πετρέλαιο!
    Ομως.....δεν υπαρχει συγκριση στην οικονομια! Απο το πρωτο χιλιόμετρο θα εισαι κερδισμένος, θα χαιρεσαι να κανεις βολτες....Στην Λευκαδα το πετρέλαιο εχει κατα μεσο ορο στο 1,04 το λιτρο!Τι σημαίνει συτο π.χ σε μενα??? Γεμιζω με 39,5 ευρω και πσω Αθηνα και ερχομαι, δηλαδη,800 χιλιομετρα και στον δρομο ειμαι κυριαρχος! Παω μπάλα κσι ειμαι 1248 κυβικα....σκεψου τι κσνουν τα 17αρια, ποσο μαλλον τα νεα 16αρια με τα 136 ατιθασα αλογα κσι τα 32 κιλα ροπη! Το οδηγησα το 16αρι....3η,4η θάνατος....για ποια βενζινη μιλαμε???
    Οποτε, πετρελαίο για μεγιστη οικονομια αλλα και ελαστικοτητα, βενζινη γισ ευχαριστη οδήγησης....στις μερες μας το πετρέλαιο είναι μονοδρομος παιδες...
    Και εγώ μαζί σας παιδιά, με το ντίζελ δεν σκέφτεσαι να πας μια βολτίτσα ρε αδερφέ. Αν δεν έπαιρνα το ντίζελ σίγουρα θα το γυρνούσα σε αέριο το τογιοτάκι με βενζίνη δεν βγαίνεις πουθενά.

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αρα ειναι θεμα ψυχολογιας;

γιατι εγω κατα βαση λεω το παρακατω:

Σου πουλαω 2 αμαξια στα ιδια λεφτα, ιδια δυναμη κλπ.
    το 1ο καιει τα μισα € σε μετακινησεις
    το 2ο καιει τα 2πλα αλλα σου δινω 2 χρονια τσαμπα καυσιμο

ολοι μου λετε θα παιρνατε το 1ο, ασχετο που στην 4ετια βγαινει το ιδιο κοστος συνολικα.

Προεπιλογή

Τζάπα καύσιμο για δύο χρόνια. Και μετά; Δεν θα έχεις καύσιμο ούτε για να του βάλεις φωτιά... χαχαχα

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Στα δύο χρόνια max θα έχεις κάνει απόσβεση....αλλά ας πάω με την δική σου λογική που λέει στα 4 χρόνια....ακόμη και έτσι μετά δεν θα είσαι κερδισμένος???εκτός και αν θέλεις να δώσεις 25000 ευρώ και στην 4ετια το δωσεις.αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε είσαι λάθος πέρα για πέρα.

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

άρα συμφωνούμε οτι μιλάμε για βάθος χρόνου

καινουριο αμαξι δεν πουλαω ευκολα, μαλλον το παντρευομαι :-Ρ

Δεν μιλαω για αμεση αγορα αυτοκινητου ομως,
    απλα το εχω κατα νου, και το διλημμα αυτο δεν μου φαινεται τοσο ευκολο οσο νομιζα.

Αν ηταν CDTi vs SIDI θα ηταν αλλιως τα πραγματα βεβαια, θα ηταν καθαρα θεμα οδηγικου στυλ.

Αληθεια το CDTi 136 με Racechip ποσο μπορει να παει;
    169 λεει στο site, να υπολογιζω 155-160;
    καπου ανταξιο στο sidi 170 δηλαδη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 09-01-16 στις 23:21 Αιτία: ;

Προεπιλογή

Απο τις απαντησεις δίνεις την εντύπωση πως κλινεις προς καπου, και μάλλον βενζινη, ή να το πω καλύτερα για πετρέλαιο πρέπει να πειστεις.
    1.7D opc line

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Είμαι αναποφάσιστος, με το μειονέκτημα ότι έχω πείρα μόνο στο ένα στρατόπεδο.
    Αυτό με κάνει πιο σκεπτικό απέναντι στο άλλο, πιστεύω είναι λογικό.

Προεπιλογή

Ένα ρητό λέει:
    Όποιος ανεβεί σε diesel, δεν ξανανεβαίνει σε βενζίνη.
    Κι εγώ όταν θα έρθει η ευλογημένη ώρα να το δώσω θα πάω να χτυπήσω ένα τέτοιο:

Audi-A5_Sportback-2010-hd.jpg

Audi A5 5 door turbo diesel 2.0 !!!

π.χ.

http://ww3.autoscout24.de/classified...712?asrc=st|as
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dim_teilar : 10-01-16 στις 00:07
    136 hp Diesel. Μια χαρά!!!

Προεπιλογή

Βέβαια και ειναι λογικο και σεβαστό, οτι ειπώθηκε ηταν καλοπροαίρετο.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα συμφωνούμε οτι μιλάμε για βάθος χρόνου

καινουριο αμαξι δεν πουλαω ευκολα, μαλλον το παντρευομαι :-Ρ

Δεν μιλαω για αμεση αγορα αυτοκινητου ομως,
    απλα το εχω κατα νου, και το διλημμα αυτο δεν μου φαινεται τοσο ευκολο οσο νομιζα.

Αν ηταν CDTi vs SIDI θα ηταν αλλιως τα πραγματα βεβαια, θα ηταν καθαρα θεμα οδηγικου στυλ.

Αληθεια το CDTi 136 με Racechip ποσο μπορει να παει;
    169 λεει στο site, να υπολογιζω 155-160;
    καπου ανταξιο στο sidi 170 δηλαδη;
    Η αγορά ενός καινούριου αυτοκινήτου είναι πολύ μεγάλο δίλημμα διότι το κρατάς τουλάχιστον 10 χρονάκια + δεν το παίρνεις ούτε για 2 ούτε για 3 χρόνια. Θέλει πολύ μεγάλη σκέψη ως προς την κατανάλωση και της βλάβες που ενδέχεται να βγάλει, τους χώρους για να σε εξυπηρετεί, τα υπολογίζεις και βάζεις το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Προεπιλογή

Ναι μεν, αλλά...

Αν τα χρήματα που θελω για την διαφορά αγοράς τα κρατησω για βενζινες
    Τοτε δεν περιμενω 3 χρόνια για αποσβεση, αφου θα εχω τσαμπα Βενζίνη για πολλαααα χιλιόμετρα!

Μιλάμε για 2 χρόνια τσάμπα μετακινήσεις!
    Οποτε κατα το 2018 σε περιμενουμε εδω να ανοιξεις θεμα για αποψεις τοποθετησης υγραεριου σε βενζινοκινητο.

Τα βαζεις κατω και βλεπεις τι θελεις, θες γκαζια?? θες μπαμ?? θα πας σε βενζινη, θες οικονομια, γραμμικοτητα?? πας σε πετρελαιο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ισχυει οτι το diesel εχει lag;
    για προσπεραση δηλαδη θα πρεπει να ξεκινησω πιο νωρις απ'οτι με το βενζινοκινητο;

απο την αλλη, μπορω να κανω προσπεραση σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα;

Προεπιλογή

ισχυει οτι το diesel εχει lag;
    για προσπεραση δηλαδη θα πρεπει να ξεκινησω πιο νωρις απ'οτι με το βενζινοκινητο;

απο την αλλη, μπορω να κανω προσπεραση σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα;
    Γιατί δεν πας να κάνεις το νεο ASTRA ένα τεστ ντραιβ για να σου λυθούν όλες η απορίες. Έτσι θα σχηματίσεις τι δικιά σου γνώμη για τα ντίζελ, το κακό είναι ότι μετά θα μπεις σε έξοδα γιατί θα σου αρέσει και θα θέλεις να το πάρεις.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Astra J 1,6 Diesel 110 ps Dream ή Alfa Romeo Giulietta 1.6 Diesel Sprint???
    Από τον/την nikkarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 01:26
  2. Opel Asta H πετρέλαιο ή υγραέριο????
    Από τον/την Fotis Mani στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 22:48
  3. Αλλαγή κινητήρα από Ecotec 1,8 Βενζίνη σε Diesel - Γίνεται;
    Από τον/την teokal στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 19:20
  4. Πετρέλαιο και Πρατήρια.
    Από τον/την katzilie στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 22:15
  5. Αλλαγή κινητήρα βενζίνης Vectra b 1600 σε πετρέλαιο
    Από τον/την gikis75 στο forum Ανακοινωσεις / Νεα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-12, 12:12

Δικαιώματα - Επιλογές