If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι κινητήρα προτιμάτε; (πρώτα διαβάστε το post)

Ψήφισαν
29. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Otto / Βενζίνη

10 34,48%
  • Diesel / Πετρέλαιο

19 65,52%
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 65
    Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή Βενζίνη ή Πετρέλαιο; | Otto vs Diesel

Καλημέρα παιδιά,

διαβάζοντας σε άλλο θέμα μια ψιλοδιαμάχη περί των κινητήρων, είπα να ανοίξω ένα θέμα να αναλύσουμε όσο μπορούμε την λειτουργία των κινητήρων και το βασικότερο: το κόστος και το όφελος του καθενός.

Το πρόβλημα που μας τρώει δεν νομίζω να είναι το καθαρά τεχνικό (συμπιέσεις, αδιαβατικές κλπ) αλλά η αποδοτικότητα και ο χαρακτήρας λειτουργίας.
    Βέβαια εάν κάποιος θέλει να το αναλύσει και πιο τεχνικά δεν εχω πρόβλημα, υποθέτω ούτε εσείς.

Πιστεύω είμαστε αρκετά ώριμοι σαν καταναλωτές να κάνουμε μια σύγκριση επί του πρακτέου, και όχι μέσα από θεωρίες και γνώμες γνωστών και γειτόνων όπως κάναμε παλιά.

Σαν σκεπτόμενος και εν δυνάμει αγοραστής νέου αυτοκίνητου 2 πράγματα με τρωνε

1ον η συνολική οικονομία (από το καύσιμο μέχρι την απόσβεση αγοράς)
    2ον η οδική συμπεριφορά (τρόπος απόδοσης δύναμης και χαρακτήρας αυτοκίνητου)

Ας ξεκινήσω μια σύγκριση που εχω ήδη στο μυαλό μου για 2 όμοια αυτοκίνητα.
    Μην πάμε στο αυτοκίνητο καθεαυτό, τα επέλεξα ώστε να είναι άμεσα συγκρίσιμα.

Αυτοκίνητα:

Astra GTC 1,6 CDTi
    Τιμή εκκίνησης 24.600€
    Επίσημη κατανάλωση πόλης 5L/100km*
    Δική μου υποθετική μέση κατανάλωση 6L/100km**

Astra GTC 1,4 Turbo
    Τιμή εκκίνησης 22.000€
    Επίσημη κατανάλωση πόλης 7,6L/100km*
    Δική μου υποθετική μέση κατανάλωση 10,3L/100km**

* Πριν αρχίσουν οι διαμάχες για τις καταναλώσεις να διευκρινίσω:
    πήρα τις τιμές πόλης του κατασκευαστή σαν μέσες τιμές, γιατί είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

** Έβαλα τις δικές μου τιμές σαν μέτρο σύγκρισης βάση της κατανάλωσης που εχω τώρα
    σύμφωνα με το πολύ καλό Fuelio το αμάξι μου (corsa c 1.4 ~120hp) καίει 10L/100km μέσο όρο και μετράω ήδη 5 γεμίσματα.
    Για να βγάλω προσεγγιστικά αναλογίες στης σύγκριση πήρα την διαφορά πόλης - εκτός πόλης και την πρόσθεσα στην τυπική.
    Πιστεύω είναι πολύ κοντά στην κατανάλωση που θα έβλεπα, πάντα σαν μέτρο σύγκρισης το αμάξι μου.

Στην περιοχή μου, στο πρατήριο καυσίμων που γεμίζω χρόνια τώρα, η τιμές καύσιμων σήμερα είναι
    1,348€/L η απλή βενζίνη
    1,018€/L το απλό πετρέλαιο κίνησης

οι υπολογισμοί με βάση μια τυπική χρήση 10.000χλμ/έτος μου έχουν ως εξής:

Τυπική κατανάλωση
    10.000km/έτος x 7,6L/100km x 1,348€/L = 1024€ κόστος βενζίνης ανά έτος
    10.000km/έτος x 5L/100km x 1,018€/L = 509€ κόστος πετρελαίου ανά έτος
    Διαφορά 515€/έτος

Δική μου υποθετική κατανάλωση
    10.000km/έτος x 10,3L/100km x 1,348€/L = 1388€ κόστος βενζίνης ανά έτος
    10.000km/έτος x 6L/100km x 1,018€/L = 610€ κόστος πετρελαίου ανά έτος
    Διαφορά 778€/έτος

εάν υπολογίσουμε και τα τελη κυκλοφορίας (http://www.odigostoupoliti.eu)
    142g/km x 1,85 = 262,7€/ετος για την βενζίνη
    115g/km x 0,98 = 112,7€/ετος για το πετρέλαιο
    Διαφορα 150€/ετος

Τελικά έχουμε ένα κέρδος 665€ ανά έτος με βάση την τυπική κατανάλωση ή 928€ εάν τρέχουμε λίγο παραπάνω.

Η διαφορά αγοράς όμως του αυτοκινήτου ειναι 2.600€
    οπότε για να έχουμε απόσβεση θα χρειαστούμε σχεδόν 4 χρόνια στην πρώτη περίπτωση ή σχεδόν 3 χρόνια στην 2η.
    μέχρι τότε, το καύσιμο που πληρώνουμε για το πετρέλαιο στην ουσία είναι πιο ακριβό από την αντίστοιχη βενζίνη!

Αυτά είναι δικές μου σκέψεις, για το κατά πόσο "σκεφτόμαστε να κάνουμε ενα ταξίδι" αναφορικά με το κόστος μετακίνησης.

Παρακαλώ να συνεχισετε την κουβέντα για τον παραπάνω συλογισμό
    καθώς και να πούμε και για την οδική συμπεριφορά, κάτι για το οποίο ακόμα δεν εχω εμπειρία.

Τα Diesel έχουν δύναμη από χαμηλά, άρα πιο ήπιο χαρακτήρα, αυτό το ξέρουμε.

Όταν όμως θέλω να κάνω προσπέραση με ενα Otto ξέρω οτι θα ανεβάσω στροφές τις 5.000+
    και θα μου δώσει την απαραίτητη δύναμη κάτι που στα Diesel δεν ισχύει.

Εκτός εάν εσείς έχετε δει στην πράξη ότι κάνετε προσπέραση εφάμιλλης επιτάχυνσης από 2.000 στροφές.
    Αυτό δεν το ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 09-01-16 στις 16:36

Senior Member Το avatar του χρήστη PASTOS CHRISTOS
    Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

Μιχάλη στις τιμές έχεις γράψει ότι το βενζινοκίνητο είναι πιο ακριβό από το πετρέλαιο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοκίνητα:

Astra GTC 1,6 CDTi
    Τιμή εκκίνησης 22.000€

Επίσημη κατανάλωση πόλης 5L/100km*
    Δική μου υποθετική μέση κατανάλωση 6L/100km**

Astra GTC 1,4 Turbo
    Τιμή εκκίνησης 24.600€

Επίσημη κατανάλωση πόλης 7,6L/100km*
    Δική μου υποθετική μέση κατανάλωση 10,3L/100km**
    Αν όντως ισχύουν οι τιμές αυτές και δεν τις έγραψες κατά λάθος αντίστροφα, τότε με το πετρέλαιο είσαι ήδη κερδισμένος κατά 2600€ και κερδίζεις "665€ ανά έτος με βάση την τυπική κατανάλωση ή 928€ εάν τρέχουμε λίγο παραπάνω" όπως λες.
    Καλό θα ήταν να ξέραμε και τιμές συντήρησης αντιπροσωπείας για κάθε έτος μέχρι τα 5 έτη και για τα δύο αμάξια.
    Πλέον μόνο Buick Excelle XT 1.6T

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ουψ λάθος...
    Ευχαριστώ που μου το επισήμανες!

Το διόρθωσα

Τώρα για κόστος συντήρησης δεν ξέρω, αν έχει κάποιος εμπειρία ας μας το γράψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 09-01-16 στις 16:30

Προεπιλογή

Όταν όμως θέλω να κάνω προσπέραση με ενα Otto ξέρω οτι θα ανεβάσω στροφές τις 5.000+
    και θα μου δώσει την απαραίτητη δύναμη κάτι που στα Diesel δεν ισχύει.

Καλά ανέβα στο 1.6 cdti με 136 hp και θα δεις αν μπορείς να προσπεράσεις ή όχι.

Εγώ προσωπικά με 16.000 - 17.000 χιλ. το χρόνο μαζί με τα τέλη κυκλοφορίας που γλυτώνω από το προηγούμενο αμάξι είμαι κερδισμένος τουλάχιστον 1000 ευρώ ανά έτος.
    136 hp Diesel. Μια χαρά!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη gsisr
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φιλε μου το διλημμα είναι η αγορά gtc με τον 1.4 βενζίνη vs 1.6 diesel 136?αν ναι καρφωτα πάνε στον diesel. Εγώ προσωπικά δε το σκέφτηκα καν ανάμεσα στα δυο αυτά μοτέρ. Τώρα αν αναφέρεσαι γενικά παίζουν πολλά ρόλο στη τελική απόφαση, όπως για το τι χρήση προορίζεται τ αμάξι, ποσά χλμ κανεις και πολλά αλλα

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Το θέμα δεν είναι τι θα πάρω, αλλα να συγκρίνουμε 2 μοτέρ παρόμοιων δυνατοτήτων.

Το diesel μου φαίνεται πιο ακριβό με βάση τους λογαριασμούς μου.
    Σε 7 χρόνια το otto θα μιυ εχει φάει τοσα παραπανω λεφτά
    Οσο το diesel την στιγμή της αγοράς του.
    Αξίζει λοιπόν;

Επίσης το diesel πως τα πάει με τις προσπερασεις;
    Σε τι στροφές τις κάνεις; εχει επιτάχυνση αντάξια του otto κοντά στον κόφτη;

Τέλος τη τεράστια ροπγ που λενε γθα τα diesel στην πράξη δεν είναι τοσο μεγάλη
    Αφου εκτός του μεγαλύτερου βάρους, οι μετάδοση ειναι πολυ πιο μακριά.

Γράφω από κινητό γι'αυτό μπορεί κάποιες λέξεις να ειναι αλλανταλλων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 09-01-16 στις 17:32

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι τι θα πάρω, αλλα να συγκρίνουμε 2 μοτέρ παρόμοιων δυνατοτήτων.

Το diesel μου φαίνεται πιο ακριβό με βάση τους λογαριασμούς μου.
    Σε 7 χρόνια το otto θα μιυ εχει φάει τοσα παραπανω λεφτά
    Οσο το diesel την στιγμή της αγοράς του.
    Αξίζει λοιπόν;

Επίσης το diesel πως τα πάει με τις προσπερασεις;
    Σε τι στροφές τις κάνεις; εχει επιτάχυνση αντάξια του otto κοντά στον κόφτη;

Τέλος τη τεράστια ροπγ που λενε γθα τα diesel στην πράξη δεν είναι τοσο μεγάλη
    Αφου εκτός του μεγαλύτερου βάρους, οι μετάδοση ειναι πολυ πιο μακριά.
    Εγώ το αγόρασα αφού πρώτα το έκανα test drive και είδα τις δυνατότητές του.
    Τουλάχιστον μέχρι στιγμής κάνω προσπεράσεις.

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ρε παιδί μου συμφωνω, προφανώς και κάνεις προσπερασεις.
    Αυτές όμως πως ειναι σε σύγκριση με ένα βενζινοκινητο; Αυτο θελψ να δω.

Σε 0-100 το diesel χανει. Χάνει και σε προσπερασεις;

Το αμάξι δεν το θέλω για κόντρες, αλλα είμαι της άποψης οτι η προσπεραση πρεπει να γίνεται το συντομότερο δυνατό για την δικη μου ασφάλεια
    Οποτε το αμάξι το ξεζουμιζεις σε αυτές τις περιπτώσεις.

Και ηδη το αμαξι που εχω τώρα είναι πιο σβελτο.

Επειδή μου είναι δύσκολο να κανω moderation απο το κινητό
    Ορθογραφικά και διπλά μηνύματα θα θα φτιάξω το βράδυ στο pc

Προεπιλογή

Με ενα diesel με 100 αλογα κανεις ικανοποιητικες προσπερασεις ανταξιες ενος βενζινοκινητου ατμοσφαιρικου με τα ιδια αλογα. Χωρις να το ζορισεις το diesel ωστε να σου δωσει, πχ ακομα και με 4η με 2-2500 στροφες προσπερνας ανετα.
    Αν το βενζινης ειναι turbo και διαθετει απο 150 αλογα και πανω, δεν υπολογιζεις να προσπερασεις, κατεβαζεις μια σχεση να φουσκωσεις και φευγεις.

Απο θεμα συνητηρησης, πλεον τα diesel θελουν περιποιηση, δεν ειναι σαν τα diesel του '90 που καιγανε οτι πετρελαιο τους ριξεις. Θελουν αντιμικυτιακα, θελουν καθαρο πετρελαιο, καθαρισμα egr, μπελαδες με το dpf, αμα χρειαστεις μαστορα, θα γινεις πειραματοζωο αν δεν ξερεις που να πας.
    Τα βενζινοκινητα, ενα απλο σερβις, αντε και ενα καθαριστικο μπεκ μεσα στο τεποζιτο, οι ρολοι αντιστραφηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 09-01-16 στις 18:05
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

παιδια τι να συγκρινει καποιος;;
    εννοειται το diesel κερδιζει..σε οικονομια καταρχην δε παιζεται, σε αποδοση αρκετα ικανοποιητικη, σε αντοχη στο χρονο, στα παντα..
    diesel κ παλι diesel εκατο φορες

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Για την οικονομία το αναλυσαμε στο 1ο post.
    Θες χρόνια για να δεις οικονομία εκτός κι αν κάνεις πολλά παραπάνω χιλιόμετρα απο το μέσο οδηγό.

Για τα υπόλοιπα το συζητάμε γιατί προσωπικά δεν ξέρω.
    Πρέπει να κανω Test drive ένα diesel να δω πως οδηγείται τουλάχιστον

Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=19543

κι εδώ

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=19566

Ποιο είναι πιο γρήγορο;

Και για ροπή;;; μην το ψάχνεις!!!!

Προεπιλογή

Σε προσπερασεις δεν θα σε κρεμασει ποτε, και σε ρεπριζ υπερτερει, απο τις 2000 στροφες ανοίγει, κατεβάσματα ξεχνά τα, ειδικα προσπερασεις σε ανηφορικη κλιση τοτε θα καταλάβεις δυναμη. Για την ασφάλεια στις προσπερασεις πήγα σε 1.7 diesel πέρα της οικονομίας.
    1.7D opc line

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dim_teilar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=19543

κι εδώ

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=19566

Ποιο είναι πιο γρήγορο;

Και για ροπή;;; μην το ψάχνεις!!!!
    Κοιτα, η σύγκριση που μου έβαλες είναι για το 120αρι οχι το 140
    Το οποιο ειναι πιο γρήγορο απο το diesel.

Επίσης για την ροπή τα ειπαμε πιο πανω.
    Η ροπη στην ροδα μειώνεται πολυ γιατι οι σχέσεις μετάδοσης ειναι πιο μακριές,
    και η επιτάχυνση επιβαρυνεται και λογο του έξτρα βάρους στο diesel.

Γενικα ενω ημουν υοερ του diesel,
    Στα χαρτιά δεν κερδιζω τίποτα

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προσπερασεις δεν θα σε κρεμασει ποτε, και σε ρεπριζ υπερτερει, απο τις 2000 στροφες ανοίγει, κατεβάσματα ξεχνά τα, ειδικα προσπερασεις σε ανηφορικη κλιση τοτε θα καταλάβεις δυναμη. Για την ασφάλεια στις προσπερασεις πήγα σε 1.7 diesel πέρα της οικονομίας.
    Αυτό είναι απο τα βασικά ατού του diesel,
    οτι το αμάξι δεν χρειάζεται να ζοριστει για να "πάει"

Συμφωνώ ότι για έναν easy rider ενα diesel θα φανεί πιο δυνατό σαν μοτέρ
    αυτό δεν ισχύει για κάποιον που οδηγεί πιο σπορτιφ και σε ψηλες στροφές
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 09-01-16 στις 19:15

Προεπιλογή

diesel με κλειστά μάτια Μιχάλη!! Αυτό που λες σχετικά με το κόστος αγοράς και ότι θα χρειαστεί κάποια χρόνια να το αποσβέσεις απλά μην το υπολογίζεις καν... Από τη στιγμή που έχεις το χρήμα να το δώσεις όλο μπαμ και να πάρεις το αυτοκίνητο, είσαι άμεσα κερδισμένος από το πρώτο χιλιόμετρο που θα κάνεις... Δεν περιμένεις ούτε δευτερόλεπτο... Είναι το ίδιο με το να βάζεις υγραέριο... Λένε οι άλλοι έκανε πχ 1000ευρώ το ΚΙΤ με τα χαρτιά κλπ... Άρα θα το αποσβέσω σε 2 χρόνια με τα χιλιόμετρα που έχω κάνει... Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Δώσαμε τον Σεπτέμβρη 1300€ για υγραέριο στο 207. Από εκεί και μετά τι να σου πω... Απλά έχει σωθεί η κοπέλα μου που πηγαίνει ορεινή Κορινθία... Μένουν τα μισά λεφτά απ' ότι έδινε πέρυσι σε καύσιμα με τα οποία μπορεί να κινηθεί πιο άνετα με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις της...

Από τη στιγμή που πάρεις diesel έχει οικονομία... Τα μισά λεφτά από την βενζίνη...

Εμείς έχουμε 2 αυτοκίνητα 1.4 του ομίλου PSA ατμοσφαιρικά βενζίνη με 90 και 95 άλογα και το Astra 1.3 diesel... Με διαφορά το δυνατότερο και το πιο άνετο ειδικά στις προσπεράσεις είναι το Astra παρότι πιο βαρύ από τα άλλα δύο και σαφώς πιο ροπάτο ακόμη και χωρίς το racechip επάνω. Και το καταλαβαίνεις καλά στις ανηφόρες που έγραψε και ο Βασίλης. Όσον αφορά τα καύσιμα το Astra είναι το πιο οικονομικό... Τα μισά και λιγότερα λεφτά σε σχέση με την βενζίνη. Μόνο το 207 το πλησιάζει σε κόστος μετακίνησης τώρα που έγινε υγραέριοκίνητο αλλά είναι μια ανάσα πιο ακριβό...

Μην το ψάχνεις καν... Όσον αφορά τη συντήρηση προσωπικά μέχρι ώρας στο Opel αλλάζω μόνο λάδια και φίλτρα εδώ και 85.000χλμ και μια φορά μπροστινά τακάκια πολύ πριν την ώρα τους (με έπιασαν κότσο στην αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια). Τα άλλα δύο πέρα από τα τυπικά σέρβις έχουν αλλάξει μέχρι στιγμής μπαταρία από μια φορά το καθένα, θερμοστάτη/περίβλημα το 207 στα 7+χρόνια + 1 τεντωτήρα καδένας στα 6 χρόνια νομίζω, και το C4 ψυγείο μέσα στα Χριστούγεννα που τρύπησε στα 5 χρόνια και μόλις 70.000χλμ, κρεμαγιέρα εντός εγγύησης + το μηχανισμό που αλλάζει το από που βγαίνει ο αέρας του καλοριφέρ/AC (παρπρίζ, πόδια, πρόσωπο) τον 2ο ή 3ο χρόνο + αντλία νερού (προληπτικά) στο σέρβις που αλλάχτηκε ο ιμάντας εκκεντροφόρου (η οποία είχε διαρροή)... Επίσης στο C4 δεν δουλεύει η αλλαγή ύψους της δέσμης των μπροστινών φαναριών και δεν ξέρουμε αν ήταν έτσι από την αρχή ή έγινε στην πορεία... Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Μιχαλη επειδη εχεις το μικροβιο του γκαζιου μεσα σου πανε σε βενζινη.το αργοστροφο diesel θα σε ξενερωσει.
    εκτος κ αν σου εχει φυγει το μικροβιο κ γραφεις κ καμια 20.000χλμ το χρονο τοτε πας καρφωτα σε diesel.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Μιχαλη επειδη εχεις το μικροβιο του γκαζιου μεσα σου πανε σε βενζινη.το αργοστροφο diesel θα σε ξενερωσει.
    εκτος κ αν σου εχει φυγει το μικροβιο κ γραφεις κ καμια 20.000χλμ το χρονο τοτε πας καρφωτα σε diesel.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Όπως είπες και παραπανω κανε ενα test drive, μονο έτσι θα εχεις καλύτερη εικόνα.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπες και παραπανω κανε ενα test drive, μονο έτσι θα εχεις καλύτερη εικόνα.
    +1 Καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και μπορεί να τον καλύπτει κάτι άλλο... Αν κάποιος έχει σκοπό για παράδειγμα να το σκίζει το αυτοκίνητο στις 5000σαλ+ ε τότε θα πάρει βενζίνη... Από ζημιές είτε πετρέλαιο είναι είτε βενζίνη, αν το σκίζεις όλη την ώρα μπροστά σου θα τις βρεις...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Astra J 1,6 Diesel 110 ps Dream ή Alfa Romeo Giulietta 1.6 Diesel Sprint???
    Από τον/την nikkarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 01:26
  2. Opel Asta H πετρέλαιο ή υγραέριο????
    Από τον/την Fotis Mani στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 22:48
  3. Αλλαγή κινητήρα από Ecotec 1,8 Βενζίνη σε Diesel - Γίνεται;
    Από τον/την teokal στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 19:20
  4. Πετρέλαιο και Πρατήρια.
    Από τον/την katzilie στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 22:15
  5. Αλλαγή κινητήρα βενζίνης Vectra b 1600 σε πετρέλαιο
    Από τον/την gikis75 στο forum Ανακοινωσεις / Νεα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-12, 12:12

Δικαιώματα - Επιλογές