If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 44

Προεπιλογή

Μετα απο μια βδομαδα ηρθε το ανταλακτικο του νεροχυτη, οποτε εχθες βρηκα χρονο και καλο καιρο και το εφτιαξα!
    Εφαγα κανα 3+ ωρες στο συνολο, να τα βγαλω ολα, καθαριστηρες, πλαστικα και να τα καθαρισω ολα ενα ενα. Ολα τα λαστιχα στεγανοποιησης ειχαν αρκετο χωμα μιας και δεν ειχαν βγει ποτε, οποτε με υπομονη τα καθαρισα επι της ευκαιριας. Μονωσα και οτι καλωδιο βρηκα κρυμμενο με καινουργια
    υφασματικη ταινια και ξεκινησα να τα βαλω παλι πισω.

Στις φωτο φαινεται το παλιο κομματι του νεροχυτη με τη σπασμενη βαση οπου απο εκει εβγαιναν τα νερα στο χωρο της μηχανης και το καινουργιο με το που το εφτιαξα ετσι οπως επρεπε, εδεσε ολο και εγινε μια χαρα!
    20160123_114427.jpg20160123_114434.jpg20160123_123717.jpg20160123_131317.jpg

Ευχαριστω ρε παιδια για τη βοηθεια! Και να το εχετε στο νου σας οσοι εχετε corsa d γιατι δεν φαινεται και δημιουργει προβληματα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEO-07 : 24-01-16 στις 20:12

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Ωραίος!
    Το νέο πλαστικό φαίνεται να είναι βελτιωμένο μιας και έχει νεύρα στο σημείο αυτό οπότε όλα καλά!!
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro.

Προεπιλογή

Σήμερα είχα μια κουβέντα με τον Γιώργο και είδα και εγώ το συγκεκριμένο θέμα. Λοιπόν. Εκεί που νόμιζα πως το νερό βγαίνει φυσιολογικά στο σημείο εισαγωγής του αέρα στην πεταλούδα τελικά είχε δίκιο. Δεν είναι φυσιολογικό. Και το δικό μου πλαστικό είναι σπασμένο. Και μάλιστα σε δύο σημεία. Άρα μπαίνω στην διαδικασία να βρω το πλαστικό και άμεσα να γίνει η αλλαγή. Να μην έχουμε θέμα ούτε το χειμώνα ούτε στο πλύσιμο. Είμαι τυχερός που μέχρι τώρα δεν μου έχει κάψει πολλαπλάσιαστη. Με την ευκαιρία θέλω να πω για μια ακόμα φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο GEO.07. Πολλές φορές με έχει συμβουλέψει και έχω βρει λύσεις σε μικρά και μεγάλα προβλήματα η απορίες που είχα. Σημαντική η συμβολή του forum και περισσότερο των παιδιών που βρίσκονται εδώ. Και πάλι ευχαριστώ
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Δε χρειαζεται να ευχαριστεις, για αυτο υπαρχει το φορουμ για να λυνουμε τα θεματα μας!

Εγω βρηκα μονος μου το προβλημα, γιατι οπως ειπα ειχα παει στην Opel και ο φαναρζης της μου ελεγα οτι να ναι!!!
    Οικομικα την εβγαλα την υποθεση γιατι δεν υπηρχαν παρατραγουδα και την αλλαγη την εκανα μονος μου, σιγα μη τους το πηγαινα να τους πληρωσω κι ολας τους ασχετους!

Γιαννη παλι καλα που δεν σου δημιουργησε κανα αλλο προβλημα να τρεχεις και να πληρωνεις χωρις να ξερεις τι γινεται!

Προεπιλογή

Πήγα σήμερα και τελικά κόλλησα την ρωγμή που είχε ο νεροχύτης. Θα δούμε πως θα πάει έτσι. Αν βάλει πάλι νερά πάμε για αλλαγή. Με την ευκαιρία έκανα και ένα καθάρισμα εκεί που μαζεύει τα φύλλα. Όσο και να το προσέχω βρε παιδιά μαζεύει. Το είχα καθαρίσει πάλι πριν 2 χρόνια. Πάλι είχε μαζέψει αρκετά εκεί. Τώρα είναι πεντακάθαρο και ελπίζω να λύθηκε και το πρόβλημα με τα νερά. Όσοι δεν έχετε ανοίξει το πλαστικό κάτω από τους υαλοκαθαριστήρες όταν το κάνετε θα μείνετε έκπληκτοι από το τι θα βρείτε μέσα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα σήμερα και τελικά κόλλησα την ρωγμή που είχε ο νεροχύτης. Θα δούμε πως θα πάει έτσι. Αν βάλει πάλι νερά πάμε για αλλαγή. Με την ευκαιρία έκανα και ένα καθάρισμα εκεί που μαζεύει τα φύλλα. Όσο και να το προσέχω βρε παιδιά μαζεύει. Το είχα καθαρίσει πάλι πριν 2 χρόνια. Πάλι είχε μαζέψει αρκετά εκεί. Τώρα είναι πεντακάθαρο και ελπίζω να λύθηκε και το πρόβλημα με τα νερά. Όσοι δεν έχετε ανοίξει το πλαστικό κάτω από τους υαλοκαθαριστήρες όταν το κάνετε θα μείνετε έκπληκτοι από το τι θα βρείτε μέσα.
    Γιαννη μακαρι να κρατησει! Να το εχεις στο νου σου πλενοντας το ωστε μη σε βρει χειμωνας και τρεχεις!
    Αν βαζεις το λαστιχο δεξια και αριστερα που εχει κατι κενα, τοτε πλένονται και φευγουν οι πολλες βρωμιες.

Προεπιλογή

Γιώργο είχε μαζέψει φύλλα . Δεν μπορούσαν να φύγουν αυτά. Νερό ρίχνω κάθε φορά αλλά πάλι μαζεύει..

Προεπιλογή

Τελικα μετα απο πλυσιμο ειδα πως παλι βγαζει νερα στο χώρο του κινητήρα. Ετσι παμε για αλλαγη μολις βρω το ανταλλακτικο. Απο οτι μου ειπαν και εχει πει και ο GEO-07 δεν ειναι ακριβό. 20€ κανει και 2€ ενα αφρολεξ που εχει στα πλαγια πανω στο φτερο δεξια αριστερα

Προεπιλογή

Αλλαξε να το ξεγνοιασεις γιατι τα λεφτα του ανταλακτικου δεν ειναι πολλα, αλλα και οι ζημιες που μπορει να προκαλεσει ειναι αρκετων ευρω!

Προεπιλογή

χθες τελικα εγινε και η αντικατασταση στον νεροχυτη. εχει μεγαλα διαφορα και σαν ανταλλακτικο. απο οτι μου ειπαν απο τα ανταλλακτικα ειναι η τριτη αναβαθμιση που εχει γινει στο συγκεκριμενο ανταλλακτικο. ολα καλα πλεον. οσι εχετε corsa d τσεκαρετε αν υπαρχει το ιδιο προβλημα και σε εσας. ευχαριστω τον geo-o7 για την λυση του προβληματος

Προεπιλογή

ο κωδικος του ανταλλακτικου ειναι 102040 η GM 13313222

Προεπιλογή

Ωραιος ρε Γιαννη! Καλα ξεγνοιαστα χιλιομετρα τωρα!

Προεπιλογή

Επαναφέρω την συζήτηση μιας διαπίστωσα ότι έχω το ίδιο θέμα.
    Μπορεί να μου πει κάποιος τον κωδικό του κάτω νεροχύτη; Ο κωδικός "13313222" μου βγάζει το πάνω πλαστικό. Πάνε σετ και τα δύο μαζί; Στο site της Opel βγάζει ένα με 37€ περίπου.

Προς το παρόν έχω βάλει δύο βίδες στο σημείο που έχεις κυκλώσει GEO ώστε να συγκρατιούνται τα δύο κομμάτια μεταξύ τους καθώς το κάτω φαίνεται πως κρεμάει ακόμα και χωρίς νερό πάνω του!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω την συζήτηση μιας διαπίστωσα ότι έχω το ίδιο θέμα.
    Μπορεί να μου πει κάποιος τον κωδικό του κάτω νεροχύτη; Ο κωδικός "13313222" μου βγάζει το πάνω πλαστικό. Πάνε σετ και τα δύο μαζί; Στο site της Opel βγάζει ένα με 37€ περίπου.

Προς το παρόν έχω βάλει δύο βίδες στο σημείο που έχεις κυκλώσει GEO ώστε να συγκρατιούνται τα δύο κομμάτια μεταξύ τους καθώς το κάτω φαίνεται πως κρεμάει ακόμα και χωρίς νερό πάνω του!
    Κωδικο ανταλλακτικου δεν εχω. Το ψαχναμε τοτε τοσες ωρες μεσα στο προγραμμα της opel να το βρουμε, το παραγγειλα απευθειας απο το μαγαζι εκεινη την ωρα οταν μου ειπαν τη χαμηλη τιμη του!
    Ειναι ξεχωριστο το πανω με το κατω.
    Κανα μαγαζι με opel ανταλλακτικα δεν εχεις εκει γυρω;

Προεπιλογή

Ζήτησα το πάνω σε δύο μάντρες (ίσως οι μεγαλύτερες εδώ) με τρακαρισμένα και δεν το είχε καμία από τις δύο, οπότε αν κρίνω από αυτό, αποκλείεται να έχουν και το κάτω.
    Στην πρώτη μου είπαν αν θέλω να ψάξουν απ έξω μήπως έχει μείνει κανένα σε κανένα άκοπο αυτοκίνητο αλλά η τιμή του θα ήταν κοντά στο 50αρικό (ίσως απλά ήθελαν να με διώξουν γιατί βαριόντουσαν να ψάξουν), γέλασα και απλά έφυγα.

Οι αλήθεια είναι πως θέλω και το πάνω και κάτω, εκτός και αν καταφέρω και κολλήσω το κάτω αλλά κάπως δύσκολο καθώς δε νομίζω να αντέξει μακροχρόνια ακόμα και αν κολλήσει.

Θα ψάξω μήπως το βρω από το EPC να δω για πλάκα πόσο κοστίζει στην Opel.

Προεπιλογή

Το πάνω έχει κάποια ζημιά?
    Το κάτω είναι φτηνό. Πάρε ένα μαγαζί με τον κωδικό που είδες στο θέμα πριν και ρώτα.

Προεπιλογή

Το πανω, το ξεχωριζει για αριστερο και δεξιο τιμονι
    https://www.opelexpert.gr/?subcats=Y...roducts.search

Το κατω, δεν το ξεχωριζει δεξιο-αριστερο, ο κωδικος 13313223 πρεπει να ειναι το αναβαθμισμενο.
    https://www.opelexpert.gr/products/k...c-d-n-0102040/

Το μπρατσακι στο κεντρο

Τα κλιπσακια

Με επιφυλαξη η μονωση απο το κατω μερος
    GM13212077

Και τα λαμακια της μονωσης
    GM90493860
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 1 Εβδομάδα Πριν στις 00:15
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πάνω έχει κάποια ζημιά?
    Το κάτω είναι φτηνό. Πάρε ένα μαγαζί με τον κωδικό που είδες στο θέμα πριν και ρώτα.
    Έχει μια σχισμή στο λάστιχο δεξιά και έλεγα να το αλλάξω αν το έβρισκα φθηνό. Κατά τ 'άλλα είναι καινούργιο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πανω, το ξεχωριζει για αριστερο και δεξιο τιμονι

Το κατω, δεν το ξεχωριζει δεξιο-αριστερο, ο κωδικος 13313223 πρεπει να ειναι το αναβαθμισμενο.
    https://www.opelexpert.gr/products/k...c-d-n-0102040/

Το μπρατσακι στο κεντρο

Τα κλιπσακια

Με επιφυλαξη η μονωση απο το κατω μερος
    GM13212077

Και τα λαμακια της μονωσης
    GM90493860
    Ψψψ, τέλειος!
    Θα ψάξω μήπως το βρω εδώ από κανένα τρακαρισμένο διαφορετικά θα τα αγοράσω από το παραπάνω.

Προεπιλογή

Από τρακαρισμένο ξέρεις αν θα είναι της προκοπής και δεν θα γίνει πάλι έτσι σε ένα χρόνο;
    Περισσότερα θα σου πάρουν οι μάντραδες μόνο και μόνο για το κόπο που θα κάνουν να το βγάλουν από πάνω από το αμάξι τους!

Καινούργιο και θα Ξένιασεις είναι η γνώμη μου...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τρακαρισμένο ξέρεις αν θα είναι της προκοπής και δεν θα γίνει πάλι έτσι σε ένα χρόνο;
    Περισσότερα θα σου πάρουν οι μάντραδες μόνο και μόνο για το κόπο που θα κάνουν να το βγάλουν από πάνω από το αμάξι τους!

Καινούργιο και θα Ξένιασεις είναι η γνώμη μου...
    Θα το δω εννοείτε πριν το πάρω. Γι αυτό ψάχνω από τοπική μάντρα.
    Στο κάτω, κάτω, αν το έχουν το ξηλώνω εγώ, σιγά το πράγμα. 10 λεπτά υπόθεση είναι τώρα που ξέρω τι και πως. Το θέμα είναι ότι δεν το έχουν!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΦΡΕΝΑ ASTRA H OPC μπαινουν σε CORSA D OPC??
    Από τον/την GTC25 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-14, 00:18
  2. Νερα σε Astra H twin top
    Από τον/την TheGreek στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 17:23
  3. νερα στο αμαξι με την βροχη.
    Από τον/την tragos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-11, 12:44
  4. καλοριφερ και νερα
    Από τον/την opelocoupaki στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-10, 15:15
  5. ΜΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΤΟ ΠΟΡΤΠΑΓΚΑΖ
    Από τον/την ASTRAMAN στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-07, 15:03

Δικαιώματα - Επιλογές