If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30

Προεπιλογή Αντικατάσταση μπαταρίας σε Corsa D

Πριν 2 μέρες δυσκολεύτηκα πολύ να το βάλω μπρος. Πιθανολογώ ότι η μπαταρία εξαντλείται (είναι η εργοστασιακή από το 2009). Ψάχνω για να την αντικαταστήσω αλλά δεν βρίσκω με ακριβώς τις ίδιες προδιαγραφές (είναι 50 Ah - CCA 360 αν δεν κάνω λάθος). Από επώνυμες βρίσκω συνήθως λίγο πάνω από 50 Ah και αρκετά πιό πάνω στα CCA (π.χ. 450 και άνω). Κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι η τιμή του CCA καλό είναι να μην είναι πολύ υψηλή γιατί η μπαταρία είναι πιό ευαίσθητη. Επίσης έχω διαβάσει ότι και τα Ah αν είναι πολύ ψηλά, μπορεί να υπάρχει θέμα με το δυναμό. Τι μπαταρία προτείνετε; Είναι Corsa του 2009, 1.4 στα 90 άλογα. Επώνυμη κατά προτίμηση. Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Γεια σου φιλε.
    Ολο αναφορα τα ah αφου εχεις 50αρα, να κυμανθεις καπου εκει οχι λιγοτερα για να μην ζοριζεται αλλα οχι να βαλεις και 70αρα. 50-55 AH καλα ειναι πιστευω.
    Το CCA απ'οσο γνωριζω ειναι τα αμπερ εκκινησης, δηλαδη οσο περισσοτερα τοσο ποιο ευκολα περνει εμπρος το αυτοκινητο.
    Το θεμα μπαταριας ειναι μεγαλο και εξαρταται κι ολας απο τις απαιτησεις που εχεις, επισης οσο αντεχουν οι εργοστασιακες στα περισσοτερα αμαξια, δυσκολα να βρεις καποια.
    Εγω βρηκα σε καλη τιμη με 2 χρονια εγγυηση μια Mitsuba 50ah με 430 cca.

Προεπιλογή

Επώνυμη ή μη, όλες έχουν σχεδόν τον ίδιο σχεδιασμό και τεχνολογία Ca/Ca και η διαφορά τιμής στις πιο επώνυμες δεν μεταφράζεται απαραίτητα σε καλύτερη διάρκεια ζωής κατ'αναλογία οπότε θα σου πρότεινα να κινηθείς σε κάτι οικονομικό εκτός αν φοβάσαι τις τελείως άγνωστες μάρκες. Απαιτήσεις δεν έχουν τα αμάξια μας από τη μπαταρία οπότε οτιδήποτε σε 44-55Ah με 360CCA και πάνω θα σε καλύψει. Εγώ έβαλα μια FIAMM 44Ah 360CCA και 2.5 χρόνια μετά δεν έχω κανένα θέμα αλλά είμαι και λίγο μανιακός με τη συντήρηση των μπαταριών οπότε μη με λάβεις τόσο υπόψη στην αντοχή αλλά στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι μια TAB για θέμα κόστους.
    Για τα CCA που λες, εγώ το έχω αναφέρει για τα CCA όσο λιγότερα (που ανταποκρίνονται στο αμάξι) τόσο καλύτερα. Ο λόγος είναι ότι για μια δεδομένη διάσταση μπαταρίας, τα παραπάνω CCA έρχονται αποκλειστικά και μόνο από τις επιπλέον πλάκες που προστίθενται ανά κελί και για να χωρέσουν τις κάνουν πιο λεπτές και αυτό συνεπάγεται πολύ μεγαλύτερη ευαισθησία σε διάφορες ζημιές. Φυσικά σε μεγαλύτερης διάστασης μπαταρία τα ίδια CCA θα έχουν κανονικές πλάκες. Δηλαδή, στο ίδιο μέγεθος, αν έχεις πχ μπαταρία που δίνει 250CCA, 400CCA και 600CCA, τα 250CCA θα ήταν το τέλειο από θέμα αντοχής με τη προϋπόθεση ότι δεν έβαλαν λιγότερες πλάκες (για να μειώσουν το κόστος) και φυσικά να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του αυτοκινήτου, τα 400CCA είναι μια χαρά για τη μαμά διάσταση μπαταρία που έχουμε και τα 600CCA θα έχει λεπτες πλάκες που καταστρέφονται εύκολα γιατί απλά δε χωράνε στο κανονικό τους μέγεθος.
    Αν θυμάμαι καλά το κατώτερο CCA που απαιτείται για το Corsa D 1.4 είναι 260-300 (δε το θυμάμαι που το διάβασα πάει πολύς καιρός), οπότε επειδή και η μπαταρία σε βάθος χρόνου θα χάσει απόδοση στα CCA, μια 360-400 θα σε καλύψει μια χαρά.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07
    ... επισης οσο αντεχουν οι εργοστασιακες στα περισσοτερα αμαξια, δυσκολα να βρεις καποια
    Οι εργοστασιακές έχουν τα ελάχιστα CCA που απαιτούνται, πέρα την ισως λίγο καλύτερη κατασκευή βασικός λόγος που αντέχουν περισσότερο είναι τα λιγότερα CCA. Δυστυχώς οι εταιρίες μπαταριών έχουν κάνει το κόσμο να πιστεύει ότι όσο περισσότερα CCA, τόσο πιο καλή/ανθεκτική και δυνατή θα είναι η μπαταρία. Το αντίθετο ισχύει όσο αφορά το ανθεκτική. Δυνατή σίγουρα και αμάξια που χρειάζονται πολλά CCA έχουν αντίστοιχα και μεγαλύτερες μπαταρίες σε όγκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 07-12-15 στις 13:12

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ πάντως έβαλα bosch s5 (με λίγα παραπανω CCA απο αυτα που είχε η γνησια) και από το 2011 μεχρι τωρα βρηκα την υγειά μου. Δεν ξαναασχολήθηκα με το θεμα....

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Μάλλον θα κινηθώ σε κάτι τέτοιο:
    http://www.ctd.gr/product.asp?ID=18610

Χρειζεται να μετρήσω τις διαστάσεις στο αυτοκίνητο ή θα χωράει ούτως ή άλλως;

Προεπιλογή

Κατα 95% ειναι standar οι διαστασεις. Αλλα για να εισαι σιγουρος εντελως βγαλε μια φωτο την μπαταρια να φαινοντε οι πολοι και μετρα και διαστασεις κατω στη βαση και στο υψος.
    Act of Fool...I think that is All..

Προεπιλογή

Οι διαστάσεις 207x175x190 είναι οκ για το Corsa D βενζίνης, τουλάχιστον το πρώτο που βγήκε, δε ξέρω αν άλλαξε κάτι στο facelift ή αν τα diesel έχουν κάτι άλλο. Πάντως το ενδιαφέρον σε αυτή τη μπαταρία είναι ότι είναι EFB τεχνολογία (φτιαγμένη για start/stop αμάξια) και είναι πιο κοντά στη κατηγορία deep cycle μπαταριών. Είναι ανώτερη από τις παραδοσιακές συμβατικές μπαταρίες που βάζουμε στα αμάξια μας σε θέματα αντοχής (πιο παχιές πλάκες χαρακτηριστικό των deep cycle) αλλά το εντυπωσιακό είναι ότι κατάφεραν να βελτιώσουν και τα CCA που δίνει σε σχέση με τις απλές. Με αυτές τις προδιαγραφές και σε τέτοια τιμή πάρτη άφοβα, λογικά θα σου βγει καλύτερη από κάθε άλλη συμβατική.
    Το μόνο σημείο που μπορεί να υπάρχει θέμα - αλλά δε βρίσκω απάντηση - είναι αν ο εναλλάκτης θα ζορίζεται παραπάνω να φορτίζει τη μπαταρία γιατί έχει αρκετά μειωμένη αντίσταση σε σχέση με τις παραδοσιακές και αυτό ίσως είναι θέμα αν είνα αρκετά ξεφόρτιστη.

Προεπιλογή

Λοιπόν μόλις έβαλα την Varta C22. Οι διαστάσεις της φαίνεται πως ήταν ακριβώς οι ίδιες με την παλιά. Πάτησε τέλεια και επίσης το καπάκι του θετικού πόλου πάτησε και αυτό ακριβώς στην καινούργια. Η μαμά μπαταρία ήταν και αυτή Varta και απ'ότι φαίνεται το σχέδιο παρέμεινε σχεδόν το ίδιο. Ελπίζω τώρα να μου βγάλει καμια 5ετία. Η εργοστασιακή έφτασε αισίως τα 7 χρόνια...

Προεπιλογή

Επειδή είναι πιθανό η μπαταρία φέτος μετά από 6 χρόνια να μας πει Αντίο. Έχω βρει μπαταρία της οπελ την γνήσια με 70€. Τι γνώμη έχετε? Να βάλω αυτή η κάποια άλλη?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι πιθανό η μπαταρία φέτος μετά από 6 χρόνια να μας πει Αντίο. Έχω βρει μπαταρία της οπελ την γνήσια με 70€. Τι γνώμη έχετε? Να βάλω αυτή η κάποια άλλη?

Δίνει εγγύηση η Opel, πόσα ah ειναι, τι στοιχεία έχει;

Προεπιλογή

Είναι αυτή που φοράει. Δλδ 60 ah 510 cca

Προεπιλογή

Καλή τιμή φαινεται για opel, αλλά κοίταξε και για καμία άλλη εταιρια μπας και βρεις κάποια καλύτερη!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

νομιζω η οπελ δινει 2 ή 3 χρόνια εγγύηση ενω ολοι οι αλλοι μονο 1 χρόνο οπότε πήγαινε στην όπελ.70 ευρω δεν ειναι πολλά ,αντε αν βρεις καμια φθηνοτερη να σου παει στο 55-60αρι δεν αξιζει η διαφορά.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Αν θες please πες μου σε pm που τη βρηκες μηπως την παρω κι εγω ,εκτος αν δεν κανει για 12ρι :P ( Α12χερ)

Επισης κατι που θελω να ρωτησω, οταν αλλαξει καποιος μπαταρια , μονο οι σταθμοι στο ραδιο χανονται; ο συναγερμος θελει παλι ρυθμισμα κι αυτος ε? ή οχι ?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο superpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες please πες μου σε pm που τη βρηκες μηπως την παρω κι εγω ,εκτος αν δεν κανει για 12ρι :P ( Α12χερ)

Επισης κατι που θελω να ρωτησω, οταν αλλαξει καποιος μπαταρια , μονο οι σταθμοι στο ραδιο χανονται; ο συναγερμος θελει παλι ρυθμισμα κι αυτος ε? ή οχι ?
    τιποτα δνε χανεται.κατα την αλλαγη συνδεουν μια μικροτερη μονο και μονο για να κρατησει τις ρυθμισεις του αυτοκινητου .
    Γιάννης

Προεπιλογή

Λοιπόν. Ρώτησα σήμερα. Εγώ την μπαταρία θα την πάρω από μαγαζί με ανταλλακτικά οπελ. Η τιμή της όπως έχω πει είναι 70€ με 60ah και 510cca. Η μπαταρία κάνει για 1.2xep καθώς αυτή φοράω εδώ και 6 χρόνια στο δικό μου που είναι ίδιο. Εγγύηση το μαγαζί δίνει 1 χρόνο. Όπως μου είπαν η οπελ δίνει 3 χρόνια για την ίδια μπαταρία αλλά με σημαντικά αυξημένο κόστος. Αυτά για ενημέρωση. Και η τιμή είναι τιμή ανταλλακτικόυ . Δεν είναι με τοποθέτηση.

Προεπιλογή

Καλα....αντε παρε Bosch S5 61ah 600A στα 70Ε τοποθετημενη με 2 χρονια εγγυηση. Και μην συγκρινουμε ποιοτητες καλυτερα με την κωλο GM
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

απο περιεργεια πριν λιγο μιλησα με γνωστη αντιπροσωπια των αθηνων. η ιδια μπαταρια μου ειπαν με την εκπτωση ,με τοποθετηση και 3 χρονια εγγυηση 110 ευρω

Προεπιλογή

Η σκέφτομαι και αυτή που λέει και ο Χρήστος. Bosch-S5004-61AH-600A.html#reviews

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντικατάσταση πίσω ηχείων σε Corsa D 3d
    Από τον/την Corsa OPC στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-15, 20:53
  2. Σφάλμα p136, λαμπάκι μπαταρίας corsa c
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:05
  3. Aλλαγή μπαταρίας σε corsa opc. Τι να βάλω;
    Από τον/την tnsOPC7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 18:44
  4. Αντικατάσταση κινητήρα C16XE σε Corsa B GSi
    Από τον/την grnikolis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 19:10
  5. Εξαγωγή μπαταρίας σε Corsa 2006
    Από τον/την SPHINXGR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-09, 23:47

Δικαιώματα - Επιλογές