If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσα χιλιόμετρα έχουμε κάνει χρησιμοποιώντας μόνο λαδί της gm (οπελόλαδο)

Ψήφισαν
39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 0-30000 χλμ.

5 12,82%
  • 30001-60000 χλμ.

9 23,08%
  • 60001-90000 χλμ.

12 30,77%
  • 90001-120000 χλμ.

2 5,13%
  • 120001-150000 χλμ.

4 10,26%
  • 150001-180000 χλμ.

4 10,26%
  • 180001-210000 χλμ.

2 5,13%
  • 210001-240000 χλμ.

2 5,13%
  • 240001-270000 χλμ.

1 2,56%
  • 270001-300000+ χλμ.

3 7,69%
Multiple Choice Poll.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 95

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο daeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δει εσυ πολλες μηχανες να δουλευουν στους 400 βαθμους, ειδικα στα δικα μας αμαξια; εγω οχι
    Να σου απαντήσω κι εγώ με ερώτηση λοιπόν! Αν σου κολήσει ο θερμοστάτης όπως στα παιδιά πιο πάνω και δεν το πάρεις χαμπάρι εσύ ή η γυναίκα σου και αρχίσει και τηγανίζεται το λάδι μέσα στο μοτέρ πιστεύεις ότι μια ελπίδα για να σωθεί το μοτέρ θα την έχεις εάν έχεις μέσα το γνήσιο της BMW ή το Castrol?

Προεπιλογή

Και ένα ακόμη δωράκι...
    Για δείτε εδώ να σας βγουν τα μάτια με μερικά γνήσια καθώς με πολλά επώνυμα... Έχει κάτι Castrol, Motul κλπ που αφήνουν παρόμοια "καμμένη λάσπη" με τα παραπάνω BMW! Δείτε και τα Red Line (που τα έχετε για τα καλύτερα κάποιοι) τα έχει πιο κάτω, τι καμμένη πίσα έχουν αφήσει μέσα... Παραδόξως τα γνήσια GM dexos 2 είναι πολύ καλύτερα από τα γνήσια της BMW του παραπάνω βίντεο στο θέμα των καμμένων καταλλοίπων και της λάσπης... Δεν τα λες και καθαρά όμως...

Από την άλλη ότι Liqui Moly έχει μέσα στο τεστ είναι από τα πιο καθαρά με ελάχιστα ως μηδενικά καμμένα κατάλλοιπα... Δείτε και ένα Agip που το λέγατε για καλό τι μαύρο χάλι έχει αφήσει στον δοκιμαστικό σωλήνα όπως και κάτι Fuchs κλπ... Έχει πάρα πολλά ο τύπος.

http://bmwservice.livejournal.com/27699.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 28-11-15 στις 04:49

Προεπιλογή

1) Fahrenheit εννοουσα τα οποια ειναι πολυ υψηλα και παλι.
    2) Οταν φτασει 200 βαθμους κελσιου η μηχανη, το λαδι μπορει να σου σωσει λιγα πραγματα, αν και κατα τη γνωμη μου αξιος της μοιρας του ο καθενας καθως το αμαξι σε προειδοποιει απο τα 115-120.
    Εγω θα θελα να δω δοκιμες σε πραγματικες καθημερινες συνθηκες. Δυστηχως λογω εγγυησης το οπελολαδο ειναι η μονη μου επιλογη.

Προεπιλογή

Κάποια μέρη του κινητήρα εσωτερικά φτάνουν τοπικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ' ότι του ψυκτικού και στην κανονική λειτουργία του μοτέρ. Εγώ πάντως λάδι που βγάζει τέτοια μαυρίλα δεν πρόκειται να ξανά βάλω... Οι εικόνες μιλούν μόνες τους. Από εκεί και πέρα ο καθένας ας κρίνει μόνος του...

Επίσης επειδή δεν τα ξέρεις πολύ καλά, σέρβις μπορείς να κάνεις και εκτός Opel με ανταλλακτικά εφάμμιλης ποιότητας και η εγγύηση ισχύει κανονικά βάσει νομοθεσίας αρκεί να έχεις τις αποδείξεις και τις σφραγίδες...

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάσου πόσο έκοψε σε θόρυβο... Έχω σκεφτεί κι εγώ κατά καιρούς μήπως δοκίμαζα τα Edge αλλά δεν ξέρω... Θα το σκεφτώ. Έχω γλυκαθεί πολύ με τα Liqui Moly. Δύσκολα να τα αλλάξω. Από την άλλη μου αρέσει να δοκιμάζω πράγματα.
    Εσυ να κατσεις καλα...
    Βαγγο, πηρα μεγαλη απογοητευση απο τα mobil στκ συνολο τους τα οποια τα θεωρω απο τα κορυφαια και απο τα motul και ιδιως το 5w40 300v το οποιο χρησιμοποιω στο astra!επαθα σοκ και με επηρεασε παρα πολυ!liqui moli κορυφη οπως επισης και το παλιό 5w30 οπελολαδο που το χρησιμοποιυσα φανατικα τα προηγουμενα χρονια!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Ενας εκ των 2 μεχρι τωρα που το χρησιμοποιουν στα 300.000+
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγη του ηχου μπορει να μην ειναι κριτιριο, αλλα οταν κανεις μια αλλαγη λαδιων πχ απο ενα λαδι αντιπρωσοποιας πας σε ενα επωνυμο καλο λαδι, και στα πρωτα km παρατηρεις οτι το μοτερ δουλευει στρωτα, ανταποκρινετε στο πατημα του γκαζιου και τραβαει λες και πηρε 10 αλογα τι συμπερασμα βγαζεις??
    Όταν το βιώσω θα σου πω ότι έχεις δίκιο. Γι'αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω και τα Liqui Moly γιατί τα εκθειάζετε. Δε λέω ότι δεν έχετε δει διαφορά, το ότι είναι τηγανόλαδα τα άλλα και σε κάθε περίπτωση ότι και να γίνει θα σας κρεμάσουν είναι το αφοριστικό κομμάτι που κάνετε και η ένστασή μου.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos
    Εσύ βάλε αντιτριβικό και άσε εμάς να πληρώνουμε λάδια και ξύδια. Σε βάλαμε με το ζόρι να τα χρησιμοποιήσεις?
    Άμα βλέπεις ότι δε βγάζεις άκρη μαζί μας στο θέμα αυτό, μην σχολιάζεις και κάνε αυτό που πιστεύεις καλύτερο για το όχημά σου (όπως όλοι μας δλδ).
    Και γιατί να μη σχολιάσω την αφοριστική διάθεσή σας όταν ρωτάω κάτι πολύ απλό: ζημιά έγινε από dexos2; Και εγώ προτιμούσα το αρχικό dexos που έκανε πιο γλυκό ήχο, προφανώς άλλαξαν κάτι στη σύνθεση στα dexos2 αλλά έχει απόσταση μέχρι να χαρακτηριστεί τηγανόλαδο και ότι κάνει ζημιές ή οτιδήποτε υπονοείτε. Κατώτερο λάδι από τα ακριβά; Μπορεί, ενδεχομένως και δεν αντιλέγω. Υπεραρκετό για τα αμάξια μας; Πιθανότατα, ούτε καν στο όριο. Αυτό το ένα δείγμα ενός ανθρώπου που έπαθε ζημιά από τα μαμά λάδια περιμένω να δω και από κει και πέρα ότι και να λέτε θα έχετε δίκιο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag
    Τι λέτε ρε απαγωγέα που δεν είναι κριτήριο η αλλαγή στον ήχο... Θα τρελαθούμε τελείως; Θες να μου πεις ότι το ίδιο δούλευε με το GM που έκανε σαν τη ρεμούρκα του θείου μου και το ίδιο με το Liqui Moly που είναι σαν να ακούς βενζινοκίνητο; Είμαστε σοβαροί; Βρες μου ένα 1.3 diesel να έρθω να τα ακούσεις δίπλα δίπλα... Όταν ο κινητήρας δεν δουλεύει καλά ή είναι στα τελευταία του ή κάτι κάνει τέλος πάντων συνήθως κάτι ακούμε... Άκου εκεί λέει δεν αποτελεί απόδειξη ότι δουλεύει καλύτερα επειδή δουλεύει πιο ήσυχα... Σοβαρά; Τότε τι έχεις να πεις για το παρακάτω...

Όσο βάζαμε λάδια στην αντιπροσωπεία στο 207 για τα προηγούμενα 2 σχεδόν χρόνια που ξέρω το αυτοκίνητο, η καδένα κάθε πρωί που το βάζαμε μπροστά κρύο σφύριζε για 2-3 δευτερόλεπτα σαν να είχε αρχίσει να σου λέει ότι "τα έφαγα τα ψωμιά μου"... Από όταν αλλάξαμε σε Liqui Moly η καδένα δεν έχει ξανά ακουστεί ούτε μία φορά εδώ και 6.000+ χλμ που τα έχουμε στο αυτοκίνητο. Ούτε μία φορά! Και το μοτέρ δουλεύει πιο ήσυχα από ποτέ ενώ έχει πάρει σημαντικά και σε νεύρο στις ρεπρίζ... Έχει άλλο αέρα. Λιγότερες τριβές αν δεν το γνωρίζεις σημαίνει και λιγότερος θόρυβος λειτουργίας. Άκου εκεί δεν αποτελεί κριτήριο!
    Παραπάνω αντιτριβικό μπορεί να μειώσει το θόρυβο όπως και λίγο πιο χοντρό λάδι στις ίδιες θερμοκρασίες λειτουργίας. Διάλεξε και πάρε τι έχει το καλύτερο λάδι. Μα δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερα λάδια, αλοίμονο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή, το γιατί τα dexos τα χαρακτηρίζετε τηγανόλαδα ενώ δεν έχετε ούτε ένα παράδειγμα να μου δείξετε ανθρώπου που έπαθε ζημιά από τα dexos που δε θα τη πάθαινε επειδή χρησιμοποίησε καλύτερα λάδια.

Είπαμε να γράφουμε πράγματα που στέκουν όχι ότι να 'ναι...
    Σωστά, άρα γιατί το dexos2 είναι τηγανόλαδο και όχι ένα τίμιο λάδι και φθηνό που κάνει μια χαρά τη δουλειά που του έχει ανατεθεί;
    Παρεπιπτόντως, δες και στο link που παρέθεσες πόσο καθαρά χωρίς καψίματα είναι τα GM, εφάμιλλα των ακριβότερων τα βλέπω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 28-11-15 στις 11:39

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

σημερα το πρωι ανοιγμα του ψευτοκαπακου για να δω απο περιεργεια την κατασταση του κινητηρα μου σε συγγενη μου μηχανικο. 165000χλμ δεν τον λες βρωμικο τον κινητηρα μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    never in a straight line....

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Και ένα ακόμη δωράκι...
    Για δείτε εδώ να σας βγουν τα μάτια με μερικά γνήσια καθώς με πολλά επώνυμα... Έχει κάτι Castrol, Motul κλπ που αφήνουν παρόμοια "καμμένη λάσπη" με τα παραπάνω BMW! Δείτε και τα Red Line (που τα έχετε για τα καλύτερα κάποιοι) τα έχει πιο κάτω, τι καμμένη πίσα έχουν αφήσει μέσα... Παραδόξως τα γνήσια GM dexos 2 είναι πολύ καλύτερα από τα γνήσια της BMW του παραπάνω βίντεο στο θέμα των καμμένων καταλλοίπων και της λάσπης... Δεν τα λες και καθαρά όμως...

Από την άλλη ότι Liqui Moly έχει μέσα στο τεστ είναι από τα πιο καθαρά με ελάχιστα ως μηδενικά καμμένα κατάλλοιπα... Δείτε και ένα Agip που το λέγατε για καλό τι μαύρο χάλι έχει αφήσει στον δοκιμαστικό σωλήνα όπως και κάτι Fuchs κλπ... Έχει πάρα πολλά ο τύπος.

βαγγελη εγω βλεπω απο τις φωτο πολλα επωνυμα και ακριβα λαδια σε παρα πολυ χειροτερη κατασταση απο το opel και πραγματικα μου κανει τρομερη εντυπωση
    never in a straight line....

Προεπιλογή

Και ένα ακόμη δωράκι...

Τα αποτελεσματα αυτα, εγιναν με τον τροπο που δειχνει το videaκι που ανεβασες;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ να κατσεις καλα...
    Βαγγο, πηρα μεγαλη απογοητευση απο τα mobil στκ συνολο τους τα οποια τα θεωρω απο τα κορυφαια και απο τα motul και ιδιως το 5w40 300v το οποιο χρησιμοποιω στο astra!επαθα σοκ και με επηρεασε παρα πολυ!liqui moli κορυφη οπως επισης και το παλιό 5w30 οπελολαδο που το χρησιμοποιυσα φανατικα τα προηγουμενα χρονια!
    Μετά τη χτεσινή ανακάλυψη δεν πρόκειται να το κουνήσω από τα Liqui Moly! Χαχαχαχαχαχαχα
    Γιώργο κι εγώ ξαφνιάστηκα με τα Motul... Όπως και με τα Castrol. Τα τελευταία βέβαια δεν τα είχα σε εκτίμηση ποτέ... Μήπως ήρθε καιρός να βάλεις Liqui Moly στο Astra; Έβλεπα δυναμομέτρηση με διαφορά λάδια σε ένα mitsubisi launcher και το είχαν μετρήσει και με 300 V... Ήταν κάπου στη μέση των μετρήσεων. Θα στο στείλω να το δεις.

Επίσης τα παλιά GM τα 5-30 τα έχει ο τύπος στην παραπάνω λίστα και είναι πιο καθαρά από τα dexos2.

Προεπιλογή

Eγώ πάντως με τα μοτουλ τα 8100 που χρησιμοποιω δεν εχω κανενα θεμα....ησυχια στον κινητηρα, ελαχιστοποιήθηκαν πολύ οι κραδασμοι του ρελαντι (στο ρενω).
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

...Έβλεπα δυναμομέτρηση με διαφορά λάδια σε ένα mitsubisi launcher και το είχαν μετρήσει και με 300 V... Ήταν κάπου στη μέση των μετρήσεων. Θα στο στείλω να το δεις.
    Επίσης τα παλιά GM τα 5-30 τα έχει ο τύπος στην παραπάνω λίστα και είναι πιο καθαρά από τα dexos2.
    Αν γίνεται να δούμε και εμείς αυτές τις μετρήσεις; Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Όσο για τα πρώτα dexos, σίγουρα ήταν καλύτερα από τα dexos2, κρίμα που τα σταματήσανε.

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Μετά τη χτεσινή ανακάλυψη δεν πρόκειται να το κουνήσω από τα Liqui Moly! Χαχαχαχαχαχαχα
    Γιώργο κι εγώ ξαφνιάστηκα με τα Motul... Όπως και με τα Castrol. Τα τελευταία βέβαια δεν τα είχα σε εκτίμηση ποτέ... Μήπως ήρθε καιρός να βάλεις Liqui Moly στο Astra; Έβλεπα δυναμομέτρηση με διαφορά λάδια σε ένα mitsubisi launcher και το είχαν μετρήσει και με 300 V... Ήταν κάπου στη μέση των μετρήσεων. Θα στο στείλω να το δεις.

τα λικουιμολι τα 5-40 στην λιστα καλα φαινονται σε σχεση με αλλα αλλα οχι και το καλυτερο ..με αποθαρηνει να τα βαλω τα συγκεκριμενα η λιστα χαχα πλακα κανω :P

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apagogeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνεται να δούμε και εμείς αυτές τις μετρήσεις; Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Όσο για τα πρώτα dexos, σίγουρα ήταν καλύτερα από τα dexos2, κρίμα που τα σταματήσανε.
    Εσείς γιατί αγαπητέ; Πως κι έτσι; Αφού έχετε διαμορφώσει άποψη για τα πάντα! Δεν χρειάζεστε έξτρα πληροφόρηση. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα κρίνοντας από το στυλ γραφής σας. Τα γνωρίζετε καλύτερα από εμάς. Το ότι δουλεύει το αυτοκίνητό σας για τόσες χιλιάδες χλμ χωρίς ζημιά δεν σημαίνει ότι δουλεύει το ίδιο καλά με το να είχατε ένα καλύτερο λάδι, που επίσης το καλύτερο λάδι πχ Liqui Moly δεν σημαίνει ότι είναι για κινητήρες που τους σκίζουμε ή αυξημένων απαιτήσεων... "Είναι σαν να λες ότι έλα μωρέ σιγά 90 άλογα αμάξι έχω, γιατί να του βάλω V-Power; Και με την απλή δεν έχει διαφορά." Μα τι λέτε; Σοβαρά ε; Όσο τίμιο και να προσπαθείτε να αναδείξετε το γνήσιο GM dexos 2 απλά να πω για πολλοστή φορά ότι το Top Tec 4600 δεν το φτάνει ούτε στο μικρό του δακτυλάκι από άποψη λειτουργίας μοτέρ. Τώρα όμως έχω αρχίσει και βγάζω μια άκρη. Μάλλον είσαστε από αυτούς που δεν έχετε δοκιμάσει τίποτα άλλο πέρα από τα γνήσια λάδια της Opel... Οπότε τώρα εξηγούνται όλα. Ω γέροντα!

Με τη λογική σας πάντως και το W5 από τα Lidl είναι πολύ τίμιο λάδι! Τόσοι το βάζουν και δεν έχει ακουστεί το παραμικρό! Όλα τα μοτέρ δουλεύουν τέλεια! Έτσι ναι και το GM dexos2 θα πρέπει να θεωρείται "Liqui Moly" μπροστά στο W5.

Παρεπιπτόντως κάντε ένα κόπο να δείτε κι εσείς στο link μου πόσες περισσότερες βρωμιές έχει πιάσει το δοχείο του GM dexos2 σε σχέση με όλα τα Liqui Moly που υπάρχουν στο test... Το πρώτο λάδι GM που είδατε δεν είναι το dexos2 αλλά το παλιό 5w30 το οποίο είναι εμφανέστατα πιο καθαρό από το dexos2. Κατεβείτε πιο κάτω να δείτε και το dexos 2 τι κρούστα έχει πιάσει. Σαν του BMW δεν τη λες αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί καθαρό... Αν έβγαλε τέτοια καμμένη κρούστα μια τόσο μικρή ποσότητα λαδιού σε δοκιμαστικό δοχείο φαντάσου τι θα γίνεται μέσα στον κινητήρα που υπάρχουν κάτι λίτρα...

Τέλος όπως είπε και ο Χρήστος αφείστε εμάς τους κουτούς να δίνουμε παραπάνω λεφτά σε πιο καλά λάδια και εσείς συνεχίστε με πιο φθηνά και κανά πρόσθετο friction modifier το οποίο δεν ξέρεις και αν αναμιγνύεται σωστά ή αν συνεργάζεται καλά με το φθηνό λάδι που έβαλες. Αλχημείες με πρόσθετα λαδιού δεν... Λάδι βάζουμε σωστό από το εργοστάσιο με σύσταση εξολοκλήρου μελετημένη και υλοποιημένη ώστε να δουλεύει σίγουρα με τις προδιαγραφές που έχει υλοποιηθεί. Αν είναι καλό το κρατάμε. Αν δεν είναι δοκιμάζουμε κάτι άλλο. Το να αγοράσεις λάδι φθηνό και να βάλεις πρόσθετα αντιτριβικά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο φίλτατε με το να πάρεις ένα Liqui Moly για παράδειγμα... Αν ήταν έτσι να παίρναμε όλοι W5 από τα Lidl (μια χαρά είναι αφού το χρησιμοποιούν τόσοι και δεν έχουν προβλήματα) και ρίχναμε και ένα πρόσθετο μείωσης τριβών και όλα τέλεια!

ΥΓ: Και κάτι τελευταίο σχετικά με αυτά που λέγατε περί μάρκετινγκ και υγραερίου. Είπατε ότι χρησιμοποιείτε πρόσθετο της Tunap που υποτίθεται δημιουργεί ένα φιλμ προστασίας το οποίο μέχρι πρότινος δημιουργούνταν από τις επικαθίσεις της καύσης της βενζίνης στις βαλβίδες. Ωραίο ακούγεται σαν ιδέα μόνο που υπάρχει μια τεράστια αντίφαση στην όλη υπόθεση η οποία βγάζει άτοπη την λογική του προϊόντος αυτού. Το συγκεκριμένο πρόσθετο υπάρχει σε ζευγάρι. Το micrologic 164 μπαίνει στο ρεζερβουάρ του υγραερίου και το micrologic 163 συμπληρωματικά στο ρεζερβουάρ της βενζίνης και κάνει την ίδια δουλειά που κάνει και το 164. Δημιουργεί "φιλμ προστασίας" στις βαλβίδες. Και εδώ είναι το μεγάλο φάουλ της TUNAP. ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού καίγοντας βενζίνη το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτό το "φιλμ προστασίας" δημιουργείται έτσι κι αλλιώς από την καύση της βενζίνης, ΓΙΑΤΙ χρειάζεται το micrologic 163 στο ρεζερβουάρ της βενζίνης; Βάση απλής λογικής του δημοτικού δεν χρειάζεται τέτοιο πρόσθετο στο ρεζερβουάρ της βενζίνης. Και μη μου φέρετε σαν επιχείρημα ότι βοηθάει τα 3 λεπτά που δουλεύει με βενζίνη το πρωί μέχρι να αλλάξει σε υγραέριο. Είναι γελοία αυτά τα πράγματα... Γιατί η Tunap λοιπόν το πουλάει και το διαφημίζει κανονικότα και μέσω της OPEL μάλιστα; Το 163 είναι μάρκετινγκ ενώ το 164 φαίνεται ότι έχει σωστή λογική; Μήπως, λέω εγώ, επιλέγετε να δίνετε την ταμπέλα του μάρκετινγκ σε λάθος προϊόντα; Επίσης μήπως έχετε ακούσει για βουλωμένα μπεκ υγραερίου και πνεύμονες τίγκα στο λάδι από τέτοια πρόσθετα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 28-11-15 στις 19:30

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Βαγγο,πραγματικά έπαθα σοκ για τα 300v τα οποία τα είχα επιλέξει έπειτα από πολύ ψάξιμο και με θετικές γνώμες από ανθρώπους που έτρεχαν σε αγώνες αυτοκινητων και τα χρησιμοποιούσαν για μέγιστη προστασία.....ψέμματα δεν λέω....απλώς ας μην γράψω ονόματα όσων με παρότρυναν να τα χρησιμοποιησω!Δεν σου κρύβω πως σκεφτόμουν να τα εγκαταλείψω τα 300v αφού η αλλαγή κοστίζει 80 ευρώ και τα λάδια πετιούνται το πολύ με 1000κμ τον χρόνο αφού το αμάξι δεν δουλευει!Εδώ ακόμη σφραγισμένα 6 λίτρα για μια ακόμη αλλαγή του astra!Τον προσεχή Ιούνιο είναι η επόμενη αλλαγή άρα έχω ακόμη 1,5χρόνο μπροστά μου ώστε να μπορώ να πάω σε άλλη μάρκα την οποία από τώρα έχω επιλέξει και δεν είναι άλλη από την liqui moly.
    Πάντως πρέπει να πω πως από την χρήση των 300v σαν χρήστης βιώνω μόνο θετικές στιγμές Το μοτέρ πραγματικά κελαηδαει και μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση αυτό που είχα στην ανάρτηση που έκανες...τι να πω!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Μεταξύ μας τα λάδια του λιντλ καλά είναι για 5000χλμ
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Που το ξέρεις? Έχεις κάποιον γνωστό σου/πελάτη σου που τα χρησιμοποιεί?

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Και ομως τα λαδια του λιντλ ειναι αρκετα καλα και τα χρησιμοποιουν και μηχανικοι στα αυτοκινητα τους χωρις προβλημα για εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα. Δυστυχως πολλοι κολανε σε μαρκες. Θελω να θεσω το εξης ερωτημα. Εστω οτι τα dexos gm ειναι κωλολαδα. Γιατι τα χρησιμοποιει η οπελ στα αυτοκινητα της; Θελω να διακυνδυνεψει την αξιοπιστια των μοτερ της; Δεν θα της ηταν πιο ευκολο να τραβηξει μια συνεργασια με μια motul, liqui moly και δεν ξερω και εγω τι, και να σου πει παρε να εχεις 70 ευρω το πενταλιτρο και να εχει και παραπανω εσοδα; Γιατι να θελει να εχει απο το πιο αναλωσιμο πραγμα λιγοτερα εσοδα; Θελω μια απαντηση. Μπορει να μιυ πει βεβαια καποιος για να τα αρπαξει μετα απο ανταλλακτικα κινητηρα. Ελα ομως που ουτε κινητηρες οπελ σπανε, ουτε αν σκεφτοταν ετσι δεν θα ο γαριαζε την αξιοπιστια της ως εταιρεια. Θελω μια λογικη απαντηση.

Προεπιλογή

Εσείς γιατί αγαπητέ; Πως κι έτσι; Αφού έχετε διαμορφώσει άποψη για τα πάντα! Δεν χρειάζεστε έξτρα πληροφόρηση. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα κρίνοντας από το στυλ γραφής σας. Τα γνωρίζετε καλύτερα από εμάς. Το ότι δουλεύει το αυτοκίνητό σας για τόσες χιλιάδες χλμ χωρίς ζημιά δεν σημαίνει ότι δουλεύει το ίδιο καλά με το να είχατε ένα καλύτερο λάδι, που επίσης το καλύτερο λάδι πχ Liqui Moly δεν σημαίνει ότι είναι για κινητήρες που τους σκίζουμε ή αυξημένων απαιτήσεων... "Είναι σαν να λες ότι έλα μωρέ σιγά 90 άλογα αμάξι έχω, γιατί να του βάλω V-Power; Και με την απλή δεν έχει διαφορά." Μα τι λέτε; Σοβαρά ε; Όσο τίμιο και να προσπαθείτε να αναδείξετε το γνήσιο GM dexos 2 απλά να πω για πολλοστή φορά ότι το Top Tec 4600 δεν το φτάνει ούτε στο μικρό του δακτυλάκι από άποψη λειτουργίας μοτέρ. Τώρα όμως έχω αρχίσει και βγάζω μια άκρη. Μάλλον είσαστε από αυτούς που δεν έχετε δοκιμάσει τίποτα άλλο πέρα από τα γνήσια λάδια της Opel... Οπότε τώρα εξηγούνται όλα. Ω γέροντα!

Με τη λογική σας πάντως και το W5 από τα Lidl είναι πολύ τίμιο λάδι! Τόσοι το βάζουν και δεν έχει ακουστεί το παραμικρό! Όλα τα μοτέρ δουλεύουν τέλεια! Έτσι ναι και το GM dexos2 θα πρέπει να θεωρείται "Liqui Moly" μπροστά στο W5.
    Θα βγάλεις καπνούς σε λίγο και χωρίς λόγο. Πως προέκυψε ότι έχω άποψη για τα πάντα μόνο εσύ το ξέρεις, αντίθετα εσύ ισχυρίζεσαι ότι κάτι είναι τηγανόλαδο και ήδη η αναφορά που παρέθεσες μόνο αυτό δε δείχνει. Εξάλλου ότι γνωρίζω το μαθαίνω από πολύ διάβασμα γιατί με ενδιαφέρει οπότε αν σε κάτι έχω διαμορφώσει άποψη και τη στηρίζω είναι γιατί κατέχω το θέμα όσο καλύτερα μπορώ. Από που και ως που δηλαδή να έχω άποψη για αυτές τις δυναμομετρήσεις; Αν είχα κιόλας, θα τις μοιραζόμουν εδώ αλλά αφού δεν έχω άποψη ρωτάω για να μάθω που είναι το κακό, γιατί πρέπει να γίνεσαι εριστικός δηλαδη;
    Εδώ έχουμε μια αντίφαση από τη μεριά σου πάντως, μιλάς για τηγανόλαδο αλλά δε προκύπτει από πουθενά αυτό. Ποιος έχει λοιπόν διαμορφώσει άποψη για τα πάντα; Και ξαναλέω ότι η ένστασή μου είναι στο χαρακτηρισμό, ότι τα βγάλατε άχρηστα χωρίς να μπορείτε να το στηρίξετε, όχι αν είναι ή όχι καλύτερα τα Liqui Moly για τα οποία δεν έχω άποψη αφού δε τα έχω δοκιμάσει και επειδη ακριβώς είμαι ανοιχτός, προτίθεμαι να τα δοκιμάσω επειδή τα προτείνετε και έχετε δει διαφορά. Αυτό όμως δε χρίζει αυτόματα τα GM τηγανόλαδα. Παρομοίως για τα W5, δε τα έχω δοκιμάσει σαν λάδια και ούτε πρόκειται αλλά μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, δε μπορείς να τα πεις ούτε αυτά τηγανόλαδα αν κάνουν μια χαρά τη δουλειά σε απλά παλιότερα αμάξια με πιο χαλαρές προδιαγραφές λίπανσης γιατί για κάτι παραπάνω δε τα κόβω.

Παρεπιπτόντως κάντε ένα κόπο να δείτε κι εσείς στο link μου πόσες περισσότερες βρωμιές έχει πιάσει το δοχείο του GM dexos2 σε σχέση με όλα τα Liqui Moly που υπάρχουν στο test... Το πρώτο λάδι GM που είδατε δεν είναι το dexos2 αλλά το παλιό 5w30 το οποίο είναι εμφανέστατα πιο καθαρό από το dexos2. Κατεβείτε πιο κάτω να δείτε και το dexos 2 τι κρούστα έχει πιάσει. Σαν του BMW δεν τη λες αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί καθαρό... Αν έβγαλε τέτοια καμμένη κρούστα μια τόσο μικρή ποσότητα λαδιού σε δοκιμαστικό δοχείο φαντάσου τι θα γίνεται μέσα στον κινητήρα που υπάρχουν κάτι λίτρα...
    Τα είδα και τα δύο και μου φαίνεται μια χαρά λάδι. Τι να πουν δηλαδή τα περισσότερα εκεί πέρα με τόση μπίχλα/κόκκους/διασπάσεις κτλ; Εγώ καταλαβαίνω ότι είναι από τα καλύτερα λάδια σε όλο εκείνο το κατεβατό. Υπάρχουν και πιο τέλεια λάδια, χωρίς σχεδόν καθόλου κατάλοιπα. Η σούμα είναι ότι τα βλέπω αξιοπρεπέστατα, όχι κορυφαία αλλά δε βλέπω και λόγο ανησυχίας στη χρήση τους. Του Liqui Moly δεν είδα το 4600/4200 κτλ. αν και δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι από τα πιο καθαρά και σταθερά λάδια.

Τέλος όπως είπε και ο Χρήστος αφείστε εμάς τους κουτούς να δίνουμε παραπάνω λεφτά σε πιο καλά λάδια και εσείς συνεχίστε με πιο φθηνά και κανά πρόσθετο friction modifier το οποίο δεν ξέρεις και αν αναμιγνύεται σωστά ή αν συνεργάζεται καλά με το φθηνό λάδι που έβαλες. Αλχημείες με πρόσθετα λαδιού δεν... Λάδι βάζουμε σωστό από το εργοστάσιο με σύσταση εξολοκλήρου μελετημένη και υλοποιημένη ώστε να δουλεύει σίγουρα με τις προδιαγραφές που έχει υλοποιηθεί. Αν είναι καλό το κρατάμε. Αν δεν είναι δοκιμάζουμε κάτι άλλο. Το να αγοράσεις λάδι φθηνό και να βάλεις πρόσθετα αντιτριβικά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο φίλτατε με το να πάρεις ένα Liqui Moly για παράδειγμα... Αν ήταν έτσι να παίρναμε όλοι W5 από τα Lidl (μια χαρά είναι αφού το χρησιμοποιούν τόσοι και δεν έχουν προβλήματα) και ρίχναμε και ένα πρόσθετο μείωσης τριβών και όλα τέλεια!
    Συμφωνούμε ως προς τους friction modifiers. Για δοκιμή το έκανα, είχε αποτέλεσμα αλλά όπως το λες δε ξέρεις τελικά τι γίνεται εκεί μέσα. Πάντως έτσι όπως το λες υποννοείς ότι πρότεινα φθηνό λάδι αμφιβόλου ποιότητας με προσθήκη modifier σαν καλύτερη λύση. Πότε, που ειπώθηκε αυτό από εμένα;;; Μη τρελαθούμε κιόλας. Αν δεν κατάλαβες τι έγραψα, ξαναδιάβασέ το. Ένα πράγμα είπα και ξεφύγατε: γιατί τηγανόλαδο το GM; <----- ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ, εσείς τι λέτε από κει και πέρα δε καταλαβαίνω.

ΥΓ: Και κάτι τελευταίο σχετικά με αυτά που λέγατε περί μάρκετινγκ και υγραερίου. Είπατε ότι χρησιμοποιείτε πρόσθετο της Tunap που υποτίθεται δημιουργεί ένα φιλμ προστασίας το οποίο μέχρι πρότινος δημιουργούνταν από τις επικαθίσεις της καύσης της βενζίνης στις βαλβίδες. Ωραίο ακούγεται σαν ιδέα μόνο που υπάρχει μια τεράστια αντίφαση στην όλη υπόθεση η οποία βγάζει άτοπη την λογική του προϊόντος αυτού. Το συγκεκριμένο πρόσθετο υπάρχει σε ζευγάρι. Το micrologic 164 μπαίνει στο ρεζερβουάρ του υγραερίου και το micrologic 163 συμπληρωματικά στο ρεζερβουάρ της βενζίνης και κάνει την ίδια δουλειά που κάνει και το 164. Δημιουργεί "φιλμ προστασίας" στις βαλβίδες. Και εδώ είναι το μεγάλο φάουλ της TUNAP. ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφού καίγοντας βενζίνη το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτό το "φιλμ προστασίας" δημιουργείται έτσι κι αλλιώς από την καύση της βενζίνης, ΓΙΑΤΙ χρειάζεται το micrologic 163 στο ρεζερβουάρ της βενζίνης; Βάση απλής λογικής του δημοτικού δεν χρειάζεται τέτοιο πρόσθετο στο ρεζερβουάρ της βενζίνης. Και μη μου φέρετε σαν επιχείρημα ότι βοηθάει τα 3 λεπτά που δουλεύει με βενζίνη το πρωί μέχρι να αλλάξει σε υγραέριο. Είναι γελοία αυτά τα πράγματα... Γιατί η Tunap λοιπόν το πουλάει και το διαφημίζει κανονικότα και μέσω της OPEL μάλιστα; Το 163 είναι μάρκετινγκ ενώ το 164 φαίνεται ότι έχει σωστή λογική; Μήπως, λέω εγώ, επιλέγετε να δίνετε την ταμπέλα του μάρκετινγκ σε λάθος προϊόντα;
    Καλά τα λες για το 163, αν και ο βασικός του σκοπός είναι stabilization της διάσπασης της βενζίνης και διατήρηση της λίπανσης στις σωληνώσεις και πολύ λιγότερο για τις βαλβίδες στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης προστασίας όλου του θέματος τροφοδοσίας και προστασίας βαλβίδων. Πολλοί δε το βάζουν καθόλου πάντως. Θα μπορούσες να βάζεις και απλό octane booster ή καθαριστικό για να κάνεις την ίδια δουλειά πιθανότατα. Δεν είπε κανείς ότι η opel δεν κάνει μαρκετινγκ καλό ή κακό επίσης. Εμένα πάντως το 163 δε με έσωσε (2 καμμένες αντλίες) οπότε αμφιβάλλω αν κάνει τίποτα εκεί μέσα. Για τις βαλβίδες είμαι σίγουρος ότι δε προσφέρει κάτι σε αυτά τα 2-3 λεπτα που θα λειτουργήσει η βενζίνη. Το 164 έχει τον βασικό σκοπό της δημιουργίας του φίλμ πάντως.

Επίσης μήπως έχετε ακούσει για βουλωμένα μπεκ υγραερίου και πνεύμονες τίγκα στο λάδι από τέτοια πρόσθετα;
    Το ίδιο το υγραέριο περιέχει κάποια ποσότητα λαδιού, δεν είναι από τα πρόσθετα αυτό. Στη προσπάθειά σου να βρεις κάτι να μου την πεις, κάνεις ατοπήματα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πόσα χιλιόμετρα έχετε κάνει μέχρι τώρα? (Version2015)
    Από τον/την opel astra j 2011 στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 00:08
  2. πόσα χιλιόμετα έχετε κάνει;
    Από τον/την Γιώργος Ντάνος στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 22:55
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 23:32
  4. Low Coolant Warning ! ! ! Προσέχουμε για να έχουμε ....
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-10, 21:10
  5. διακόπτης sport τι ακριβώς κάνει, και πως το κάνει!
    Από τον/την VAL στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 00:51

Δικαιώματα - Επιλογές