If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσα χιλιόμετρα έχουμε κάνει χρησιμοποιώντας μόνο λαδί της gm (οπελόλαδο)

Ψήφισαν
39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 0-30000 χλμ.

5 12,82%
  • 30001-60000 χλμ.

9 23,08%
  • 60001-90000 χλμ.

12 30,77%
  • 90001-120000 χλμ.

2 5,13%
  • 120001-150000 χλμ.

4 10,26%
  • 150001-180000 χλμ.

4 10,26%
  • 180001-210000 χλμ.

2 5,13%
  • 210001-240000 χλμ.

2 5,13%
  • 240001-270000 χλμ.

1 2,56%
  • 270001-300000+ χλμ.

3 7,69%
Multiple Choice Poll.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 95
    Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή Πόσα χιλιόμετρα έχουμε κάνει χρησιμοποιώντας μόνο λάδι της gm;

Επειδή πολλά αρνητικά αλλά και θετικά έχουν γραφτεί για το οπελόλαδο κρίνω σκόπιμο να αναφερθεί πόσα χλμ. εχουμε κάνει χρησιμοποιώντας μόνο το συγκεκριμένο λιπαντικό. Έτσι θα συμπεράνουμε αν πρόκειται για ενα αξιόπιστο λιπαντικό σε πολύ καλή τιμή ή ενα επικίνδυνο και ακατάλληλο για τους κινητήρες μας λιπαντικό.

Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ.
    ΠΧ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΧΗΜΑ 50000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ 100000 ΧΛΜ. ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ 150000 ΧΛΜ. ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ 100000 ΧΛΜ. ΚΑΙ ΜΙΑ 50000 ΧΛΜ.
    Σημ. :Υπάρχει δυνατότητα πολλαπλής ψηφοφορίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 27-11-15 στις 22:59

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

sorry για το ποστ φιλε μου αλλα δεν αναφερεται προσωπικα σε σενα αυτο που θα πω και σε καμια περιπτωση δε θελω να σε προσβαλω. Ελεος πια με τα κωλολαδια ...καλυτερο το δικο μου ο ενας τιγανολαδο ο αλλος κλπ. Ημαρτον πια ο καθενας ας βαζει οτι θελει, οτι νομιζει και οτι αντεχει η τσεπη του. Προσωπικα θεωρω οτι ενα opc ή γενικα ενα τουρμπο που ο οδηγος του το παταει γιατι το αυτοκινητο τον προδιαθετει πανω απο ολα και το χαιρεται καθε στιγμη στο επακρο καλο θα ηταν να βαζει ενα καλο λαδι υψηλης αντοχης. Τα υπολοιπα δικα μας αυτοκινητα τα ατμοσφαιρικα μια χαρα καλυμμενα ειναι με τα λαδια της opel.και δε θα μιλησω για diesel γιατι ξερω ταριφες που εχουν κανει εκατομμυρια χλμ με λαδι opel και αλλους με αντιστοιχα χλμ με αλλα λαδια.αυτα και τελος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aris25beli : 26-11-15 στις 21:56
    never in a straight line....

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα. Το θέμα δεν είναι μια απλή αντιπαράθεση για το ποιό λάδι είναι καλύτερο αλλα το οτι εκφράζεται μια άποψη οτι το λαδι της οπελ δημιουργει λάσπη ειναι ανεπαρκές στην λίπανση και πολλά άλλα. Απο το να πεις οτι το οπελολαδο δεν είναι το καλύτερο λάδι εως το να το βγαλεις επικίνδυνο και υπευθυνο για την δημιουργια λασπης που σακατευει τους κινητηρες, υπαρχει τεραστια αποσταση. Τι καλυτερο λοιπον απο το να ακουστουν ολες οι αποψεις. Εγω λοιπον αφου χρησιμοποιω οπελολαδο αποκλειστικα θα με ενδιεφεραι αν ο κινητηρας μου δεν προκειται να ξεπερασει τις 150000 χιλιομετρα για παραδειγμα. Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους. Η νεκροψια λοιπον και το ζουμι ειναι ποσα χλμ βγαζει ενας κινητηρας. Και αν το οπελολαδο βγει σκαρτο θελω να το ξερω για να νην το ξαναβαλω στο μοτερ μου. Το γιατι ενοχλει αυτη η δημοσκοπηση δεν μπορω να το καταλαβω.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

παρεξηγησες δεν ενοχλει η δημοσκοπηση.απλα δεκα χρονια τωρα που ειμαι μελος διαβαζω ολα τα ποστ σε οτι και αν αναφερονται.εχω την εντυπωση λοιπον και αν κανω λαθος ας με διορθωσετε οτι καποια πραγματα βγαινουν ανεπαρκη λες και ειμαστε οδηγοι αγωνων και γυρναμε ολη μερα σε πιστες .λοιπον δεν ειναι ετσι. στην οικογενεια μου υπαρχουν δυο astra g που κινουνται μονο με λαδι οπελ. 1400 και τα δυο. 290.000χλμ το ενα 420.000χλμ το αλλο.καμια βλαβη στον κινητηρα.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αυτο ακριβως λεω και εγω φιλε Aris. Δεν με ενδιαφερει αν το οπελολαδο ειναι το καλυτερο λαδι αλλα αν χρησιμοποιωντας το κανω κακο στο κινητηρα μου. Και αποψεις σαν την δικη σου ειναι ακρως ενδιαφεροντες. Καλο θα ηταν να ψηφιζες κιολας. Να το θεσω και αλλιως. Οταν εκφραζονται αποψεις για δημιουργια λασπης με την χρηση οπελολαδου εμενα σαν χρηστη με ενδιαφερει αν αυτο ειναι γενικο η αν απλως ηταν μια μεμονομενη περιπτωση. Δεν αντιπαρατηθεμαι ουτε με την αντιθετη αποψη ουτε με αυτους πιυ την εκφραζιυν. Απλως οφειλω να διερευνησω απλα το γεγονος οτι χρησιμοποιωντας λαδι οπελ θα σακατεψω τον κινητηρα μου πριν της ωρας του. Καλυτερος τροπος απο αυτη την δημοσκοπηση δεν νομιζω να υπαρχει και αν δεν κανω λαθος δεν εχει επαναληφθει.
    Καμια διαθεση ειρωνιας, αντιπαραθεσης και σκοπιμοτητας αλλα διαθεση ερευνας και αξιολογησης.

Παρακαλω λοιπον να ψηφισουν οσο γινεται περισσοτεροι για να εχουμε ενα αξιοπιστο δειγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ohristou : 26-11-15 στις 23:18

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

για να δεις αν αυτο ειναι μια γενικη αποψη και οχι μεμονωμενη περιπτωση πρεπει να ανοιξουμε ολοι τους κινητηρες μας.αυτο δεξν ειναι εφικτο να γινει.και μην ξεχνας οτι υπαρχει μια παραμετρος που δεν λαμβανει κανενας μας υποψην του.λεμε ξερω εγω οτι αλλαζω λαδια στα 15000χλμ πχ.πως μετριεται η καταπονηση του λαδιου σε αυτα τα χιλιομετρα?ιδια φθορα εχει το λαδι ενος αυτοκινητου που κινειται στην επαρχια σε αρκετα μεγαλυτερους μεσους ορους ταχυτητας και ιδια φθορα εχει το λαδι ενος αυτοκινητου που κανει τα ιδια χιλιομετρα αποκλειστικα εντος αθηνας τις περισσοτερες φορες μποτιλιαρισμενο και στο σταματα ξεκινα?ωρες λειτουργιας επρεπε να υπολογιζονται και οχι διανυθεισα αποσταση.

Προεπιλογή

παιδια εχουν διαφορα τα gm Τα 5-30 με τα 10-40 μεγάλη για παραδειγμα..τι ακριβως συγκριση να κανεις..
    γενικα εχουμε ακουσει πολλα εγω τα εβαζα καποιο καιρο κομπλε δουλευε..μετα πηγα σε ακριβοτερο λαδι..ισως κ για ψυχολογικους λογους κακα τα ψεματα..

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ναι ο ψυχολογικος λογος ειναι μεγαλη κουβεντα.ποσες φορες στη ζωη μας εχουμε ζητησει το κατι παραπανω για ψυχολογικους λογους χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι το χρειαζομαστε?
    και για να τελειωνουμε εγω θα ψηφισω για το δικο μου. 5-30 165000χλμ

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aris25beli Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρεξηγησες δεν ενοχλει η δημοσκοπηση.απλα δεκα χρονια τωρα που ειμαι μελος διαβαζω ολα τα ποστ σε οτι και αν αναφερονται.εχω την εντυπωση λοιπον και αν κανω λαθος ας με διορθωσετε οτι καποια πραγματα βγαινουν ανεπαρκη λες και ειμαστε οδηγοι αγωνων και γυρναμε ολη μερα σε πιστες .λοιπον δεν ειναι ετσι. στην οικογενεια μου υπαρχουν δυο astra g που κινουνται μονο με λαδι οπελ. 1400 και τα δυο. 290.000χλμ το ενα 420.000χλμ το αλλο.καμια βλαβη στον κινητηρα.
    Εγώ πουλησα το corsa c 1,2 με 170000 χιλ. χωρίς κανενα θεμα με τα λαδια και τον κινητηρα.
    Τώρα στο astra h εχω 137000 km

Προεπιλογή

Με Astra G από το 0χιλ έως 83.000χιλ (πωλήθηκε) 10-40 GM
    Με Astra H από το 0χιλ έως 99.900χιλ (πωλήθηκε) 5-30 GM από τα 45000χιλ με έκδοση dexos2
    Με Astra J από τα 21.000χιλ έως τώρα 65.600χιλ 5-30 GM Dexos 2.
    Σύνολο 227.500χιλ χωρίς κανένα θέμα κινητήρα !!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skyrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Astra G από το 0χιλ έως 83.000χιλ (πωλήθηκε) 10-40 GM
    Με Astra H από το 0χιλ έως 99.900χιλ (πωλήθηκε) 5-30 GM από τα 45000χιλ με έκδοση dexos2
    Με Astra J από τα 21.000χιλ έως τώρα 65.600χιλ 5-30 GM Dexos 2.
    Σύνολο 227.500χιλ χωρίς κανένα θέμα κινητήρα !!!!
    δε νομιζω οτι η ψηφος ειναι συγκεντρωτικη για οτι εχουμε οδηγησει εως τωρα αλλα για το εκαστοτε οχημα που οδηγουμε

Προεπιλογή

O Τίτλος αναφέρεται μόνο στο λάδι σαν σύνολο χιλιομέτρων και όχι στα πόσα αυτοκίνητα έχεις χρησιμοποιήσει για να το πετύχεις. Αν η πρόθεση είναι διαφορετική καλώς θα είναι να αλλαχθεί και ο τίτλος της ψηφοφορίας.
    Πάντως η προσωπική μου κατοχή των αυτοκινήτων ήταν 07/2002-05/2007, 05/2007-12/2012, 12/2012 έως σήμερα.

δε νομιζω οτι η ψηφος ειναι συγκεντρωτικη για οτι εχουμε οδηγησει εως τωρα αλλα για το εκαστοτε οχημα που οδηγουμε

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

απλα εγραψα επειδη αυτο καταλαβα γιατι το παιδι που ανεβασε την ψηφοφορια την ανεβασε με το σκεπτικο οτι θελει να ξερει αν θα αντεξει με το συγκεκριμενο λαδι ο κινητηρας του για πολλα χλμ γιατι υποστηριζεται η αποψη οτι μετα τα 150000χλμ κλαταρουν μοτερ

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παιδες,δεν ειπε ποτε κανεις πως με τα οπελολαδα θα παθεις ζημια!!!Απο που προκυπτει αυτο???
    Ομως μπροστα σε ενα επωνυμο και συγκεκριμενα στο Liqui moly top tec 4600 που χρησιμοποιω εγω στο diesel μου ειναι τηγανολαδο....ναι ειναι!!
    Δεν ειναι θεμα ψυχολογιας αλλα πραγματικο γεγονος!!Τι ψαχνουμε τωρα να βρουμε????Ειναι το ιδιο το ηλιελεο με το ελαιολαδο???
    Απο εκει και περα σας λεω πως εχω αμαξι στο περιβαλλον μου,astra f 1600 με 400000+km και δουλευει με 10w40 οπελ λαδι χωρις το παραμικρο και toyota avensis 1600 του 1998
    με 300000κμ με οπελολαδο απο τις 60000κμ και μετα χωρις το παραμικρο!!!Δεν ειπε κανεις πως θα παθεις βλαβη αν και ειναι σχετικο αυτο και εξηγουμαι!!
    Με το Liqui εχεις αλλη λειτουργια και σιγουρα ακομη πιο αυξημενη αξιοπιστια!!Ειναι κακο να πως πως σχεδον οσα astra g 14αρια που ξερω μετα τις 120000κμ χτυπαγαν ωστηρια με οπελ λαδι και οταν το γυρισαν σε καλο επωνυμο περιοριστηκε το φαινομενο εως και εξαφανιστηκε!!Σε δικο μου astra g συνεβη αυτο και οταν εβαλα mobil 1 5w40 εκοψε και ειχα αλλο αμαξι!!Ας μην χαλασουμε το τοπικ αν και ειναι λαθος να πιστευουμε πως απο εδω θα βγει συμπερασμα για το αν ειναι καλο λαδι η οχι!!!
    Προσωπικη μου αποψη ειναι πως το dexos 2 της opel κανει μονο για μεντεσεδες στις πορτες!!!Για την παλια πλατφορμα 5w30 εχω αλλη αποψη αλλα το λαδι δεν βγαινει πια...ηταν εξαιρετικο!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

sorry για το ποστ φιλε μου αλλα δεν αναφερεται προσωπικα σε σενα αυτο που θα πω και σε καμια περιπτωση δε θελω να σε προσβαλω. Ελεος πια με τα κωλολαδια ...καλυτερο το δικο μου ο ενας τιγανολαδο ο αλλος κλπ. Ημαρτον πια ο καθενας ας βαζει οτι θελει, οτι νομιζει και οτι αντεχει η τσεπη του. Προσωπικα θεωρω οτι ενα opc ή γενικα ενα τουρμπο που ο οδηγος του το παταει γιατι το αυτοκινητο τον προδιαθετει πανω απο ολα και το χαιρεται καθε στιγμη στο επακρο καλο θα ηταν να βαζει ενα καλο λαδι υψηλης αντοχης. Τα υπολοιπα δικα μας αυτοκινητα τα ατμοσφαιρικα μια χαρα καλυμμενα ειναι με τα λαδια της opel.και δε θα μιλησω για diesel γιατι ξερω ταριφες που εχουν κανει εκατομμυρια χλμ με λαδι opel και αλλους με αντιστοιχα χλμ με αλλα λαδια.αυτα και τελος.
    φιλε γιωργο αν δεις την αποψη μου θα καταλαβεις ποια ακριβως ειναι η λογικη μου. Σαφως καλυτερα τα επωνυμα λαδια και απαραιτητα σε κινητηρες απαιτησεων και επιδοσεων αλλα οχι οτι θα δημιουργησουν και προβλημα τα απλα λαδια.απλα θεωρω πολυ μεγαλη την εκταση που δοθηκε στο θεμα λαδι και χωρις ιδιαιτερο λογω κατ εμε.προσωπικη μου αποψη παντα.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Εγω στο Ζ18ΧΕ τα πεταξα απο την πρωτη φορα που τα δοκιμασα το longlife 5-30.
    δν του καθοταν καλα.
    τελευταια τα βαζω σε 206 1100 σε astra h 16xep κ primera p10 χωρις κανενα θεμα απο αποψης καταναλωσης κ ηρεμιας κινητηρα.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Εγω στο Ζ18ΧΕ τα πεταξα απο την πρωτη φορα που τα δοκιμασα το longlife 5-30.
    δν του καθοταν καλα.
    τελευταια τα βαζω σε 206 1100 σε astra h 16xep κ primera p10 χωρις κανενα θεμα απο αποψης καταναλωσης κ ηρεμιας κινητηρα.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Άρη εγώ αυτό που είδα όταν άλλαξα από τα λάδια της αντιπροσωπείας είναι άλλο δούλεμα με τα Liqui Moly τελείως διαφορετικό σε σχέση με αυτά που έβαζαν στην Peugeot/Citroen και στη Opel στις αντιπροσωπείες... Χαοτική η διαφορά... Ο λόγος για να βάλει κανείς τα γνήσια dexos2 της Opel είναι μόνο η τιμή και σε δύσκολους καιρούς που ζούμε ο άλλος το σκέφτεται να δώσει 20 ευρώ παραπάνω για καλύτερα λάδια. Βέβαια με τα γνήσια το 1.3 diesel ακούγεται σαν τρακτέρ ενώ με τα Liqui Moly ίσα που καταλαβαίνεις ότι είναι diesel... Εδώ είδαμε χαοτική διαφορά στο μοτέρ του 207 που είναι βενζίνη μετά από 120.000χλμ που τα δοκιμάσαμε για πρώτη φορά από την αγορά του. Καλύτερο και από καινούριο πριν 7 χρόνια... Στο ρελαντί δύσκολα το ακούς αν είναι αναμμένο ακόμη και αν στέκεσαι δίπλα του. Εγώ σιχάθηκα τόσο πολύ τα γνήσια της OPEL όταν έβαλα τα Liqui Moly για πρώτη φορά... Είχα μείνει στην κυριολεξία μέχρι σημείο υπερβολής που σκεφτόμουν "μακάρι να μην έχουν δημιουργηθεί φθορές από τα τηγανόλαδα της Opel..." Ποτέ ξανά... Εδώ μέχρι και στο μιζάρισμα παρατήρησα διαφορά. Παίρνει τόσο εύκολα και αέρινα μπροστά που λες τι έγινε εδώ; Είναι δυνατόν να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά; Και όμως έχουν! Προσωπικά όποιον μηχανικό έχω ρωτήσει εκτός opel, μου έχει πει μακρυά από τα λάδια της OPEL... Ζημιά ούτε κι εγώ έπαθα 3,5+ χρόνια που τα χρησιμοποιούσα αλλά να στο θέσω αλλιώς... Σαν μουσικός που είμαι αυτό που παρατήρησα μετά την αλλαγή σε Liqui Moly ήταν ότι ο κινητήρας ξαφνικά δούλευε αρμονικά! Το ακούς! Με τα λάδια της αντιπροσωπείας ο κινητήρας δεν λειτουργούσε αρμονικά... Αυτά είναι τα γεγονότα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες Βαγγελη, σε τιποτα ομως. η ενσταση γενικα που εχω ειναι στο οτι ναι σαφως ειναι λιγοτερο καλο απο το επωνυμο προιον αλλα κατ αναγκη αυτο δεν το βγαζει αχρηστο.

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

και φθανουμε στο οτι πληρωνεις παιρνεις :P

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πόσα χιλιόμετρα έχετε κάνει μέχρι τώρα? (Version2015)
    Από τον/την opel astra j 2011 στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 00:08
  2. πόσα χιλιόμετα έχετε κάνει;
    Από τον/την Γιώργος Ντάνος στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 22:55
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 23:32
  4. Low Coolant Warning ! ! ! Προσέχουμε για να έχουμε ....
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-10, 21:10
  5. διακόπτης sport τι ακριβώς κάνει, και πως το κάνει!
    Από τον/την VAL στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 00:51

Δικαιώματα - Επιλογές