If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αλλαγή λαδιών

Ψήφισαν
88. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 2.000 - 6.000 km

12 13,64%
  • 6.000 - 10.000 km

40 45,45%
  • 10.000 -13.000 km

30 34,09%
  • 13.000 - 16.000 km

9 10,23%
  • 16.000- 20.000 km

2 2,27%
  • 20.000 -25.000 km

0 0%
  • 25.000 - 30.000 km

0 0%
  • 30.000 και άνω km

0 0%
  • Λάδια GM

24 27,27%
  • Άλλη μάρκα λαδιών

19 21,59%
Multiple Choice Poll.
Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 203

Προεπιλογή

Επίσης, όπως φαίνεται και από την δημοσκόπηση, σε ότι αφορά το θέμα "μάρκα λαδιών" είμαστε σχεδόν 50-50. Οπότε το να συζητάμε για μάρκες δεν θα βγάλει πουθενά.

Φιλικά

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εγω προτεινω να ανοιχτει μια δημοσκοπηση με θεμα: ποσα χλμ εχω κανει χρησιμοποιωντας μονο λαδι οπελ-gm. Υπαρχει εδω και καιρο η αποψη στο φορουμ οτι το λαδι της οπελ ειναι τηγανολαδο, δημιουργει λασπη, κανει μονο για να λαδωνεις κουνιες, κρεβατια και μεντεσεδες. Δεν θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω απλως με βαση το παραπανω ερωτημα θα προκυψουν συμπερασματα που δεν θα ειναι αμφισβητουμενα. Αν οσοι χρησιμοποιουν οπελολαδο δεν βγαζουν παραπανω απο 200000 χλμ τοτε ειναι ετσι οπως τα λεει η μια πλευρα. Αν ομως δεν ειναι ετσι, τοτε το μονο που προσφερουν τα επωνυμα και ακριβα λαδια ειναι γλυκυτερος ηχος μοτερ και μεχρι εκει οποτε δεν αξιζουν τα εξτρα ευρουδακια που κοστιζουν. Παρακαλω να ανοιχθει μια τετοια δημοσκοπηση με θεμα: ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΛΑΔΙ ΟΠΕΛ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βγαζει κ σε 5-40 αυτο;;;

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

δυστηχως οχι!!αν θελεις οπωσδηποτε 5w40 σε Liqui τοτε κατ'εμε αυτο που ταιριαζει καλυτερα στο μοτερ σου απο τα αλλα 5w40 της Liqui ειναι αυτο http://www.autopartscenter.gr/instor...ducts/1307.jpg λογω προδιαγραφων ACEA A3/B4-04!!Δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

OK απαγωγέα ότι πεις... Τα γνωρίζεις καλύτερα... Από αυτό που λες ότι "το Tunap το προτείνει και η OPEL" δεν κατάλαβες τίποτα; Ότι κάνεις φάουλ μόνος σου; Πιο πάνω μιλάς για αγοραλογία και μετά λες αυτό και το ακυρώνεις... Τι να πω; Το ότι το τμήμα marketing της OPEL μπορεί να προωθεί το Tunap λόγω συμβολαίων πολλών εκατομυρίων ευρώ σου περνάει μήπως από το μυαλό καθόλου;

Τέλος όσον αφορά τα λάδια που συνίστανται και για υγραέριο έχεις ακούσει μήπως όλα αυτά τα χρόνια που λες ότι είσαι μέσα στα πράγματα για ένα φαινόμενο που λέγεται "oil nitration" το οποίο παρατηρείται σε αυτοκίνητα που καίνε LPG/CNG καθώς και τι εσωτερικές φθορές επιφέρει; Το έχεις ψάξει καθόλου μόνος σου ή μόνο ότι σου λέει ο μηχανικός σου πιστεύεις; Προσωπικά επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα το ψάχνω πάντα πριν μιλήσω με τον μηχανικό μου ή οποιονδήποτε μηχανικό. Anyway! Εγώ δεν είμαι εδώ για να σε πείσω... Τροφή για σκέψη σου δίνω αν ποτέ θελήσεις να δεκτείς πως μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το λάμβανες υπόψη σου... Θες να πεις δηλαδή ότι η Tunap επειδή την προτείνει η τιτανοτεράστια OPEL δεν είναι marketing επειδή την προτείνει η OPEL - και δεν σε είδα να πείθεσε 100% ότι δουλεύει, η λογική του είπες ότι φαίνεται σωστή!! Από την άλλη η Motul, η Liqui Moly, η Castrol, η Mobil 1, η Fuchs εταιρείες που βγάζουν λαδάρες δεν έχουν λογική στα λιπαντικά που βγάζουν (ακόμη και αν είναι ειδικού σκοπού) και είναι απλά marketing και πουλάνε στον κόσμο φούμαρα; Όταν ψάξεις να βρεις σε τεχνικό επίπεδο πως επιδρά το LPG με λάδια που δεν έχουν σχεδιαστεί για LPG και τι κίνδυνοι υπάρχουν εδώ θα είμαι να τα συζητήσουμε!

Σάκη σε 5W40 υπάρχει και το Top Tec 4100.

Το κλείνω εδώ και Κωνσταντίνε σόρρυ για το Offtopic.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 26-11-15 στις 19:25

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Συμφωνω σε ολα Βαγγο!
    Το 4100 δεν το προτεινα στον Κωστα διοτι το θεωρω υπερβολη για το μοτερ του! Σιγουρα κανει αλλα για μενα ειναι υπερβολη...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ohristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προτεινω να ανοιχτει μια δημοσκοπηση με θεμα: ποσα χλμ εχω κανει χρησιμοποιωντας μονο λαδι οπελ-gm. Υπαρχει εδω και καιρο η αποψη στο φορουμ οτι το λαδι της οπελ ειναι τηγανολαδο, δημιουργει λασπη, κανει μονο για να λαδωνεις κουνιες, κρεβατια και μεντεσεδες. Δεν θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω απλως με βαση το παραπανω ερωτημα θα προκυψουν συμπερασματα που δεν θα ειναι αμφισβητουμενα. Αν οσοι χρησιμοποιουν οπελολαδο δεν βγαζουν παραπανω απο 200000 χλμ τοτε ειναι ετσι οπως τα λεει η μια πλευρα. Αν ομως δεν ειναι ετσι, τοτε το μονο που προσφερουν τα επωνυμα και ακριβα λαδια ειναι γλυκυτερος ηχος μοτερ και μεχρι εκει οποτε δεν αξιζουν τα εξτρα ευρουδακια που κοστιζουν. Παρακαλω να ανοιχθει μια τετοια δημοσκοπηση με θεμα: ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΛΑΔΙ ΟΠΕΛ;
    Εκανα poll με αυτο το θεμα. Οσοι πιστοι προσελθετε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK απαγωγέα ότι πεις... Τα γνωρίζεις καλύτερα... Από αυτό που λες ότι "το Tunap το προτείνει και η OPEL" δεν κατάλαβες τίποτα; Ότι κάνεις φάουλ μόνος σου; Πιο πάνω μιλάς για αγοραλογία και μετά λες αυτό και το ακυρώνεις... Τι να πω; Το ότι το τμήμα marketing της OPEL μπορεί να προωθεί το Tunap λόγω συμβολαίων πολλών εκατομυρίων ευρώ σου περνάει μήπως από το μυαλό καθόλου;

Τέλος όσον αφορά τα λάδια που συνίστανται και για υγραέριο έχεις ακούσει μήπως όλα αυτά τα χρόνια που λες ότι είσαι μέσα στα πράγματα για ένα φαινόμενο που λέγεται "oil nitration" το οποίο παρατηρείται σε αυτοκίνητα που καίνε LPG/CNG καθώς και τι εσωτερικές φθορές επιφέρει; Το έχεις ψάξει καθόλου μόνος σου ή μόνο ότι σου λέει ο μηχανικός σου πιστεύεις; Προσωπικά επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα το ψάχνω πάντα πριν μιλήσω με τον μηχανικό μου ή οποιονδήποτε μηχανικό. Anyway! Εγώ δεν είμαι εδώ για να σε πείσω... Τροφή για σκέψη σου δίνω αν ποτέ θελήσεις να δεκτείς πως μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το λάμβανες υπόψη σου... Θες να πεις δηλαδή ότι η Tunap επειδή την προτείνει η τιτανοτεράστια OPEL δεν είναι marketing επειδή την προτείνει η OPEL - και δεν σε είδα να πείθεσε 100% ότι δουλεύει, η λογική του είπες ότι φαίνεται σωστή!! Από την άλλη η Motul, η Liqui Moly, η Castrol, η Mobil 1, η Fuchs εταιρείες που βγάζουν λαδάρες δεν έχουν λογική στα λιπαντικά που βγάζουν (ακόμη και αν είναι ειδικού σκοπού) και είναι απλά marketing και πουλάνε στον κόσμο φούμαρα; Όταν ψάξεις να βρεις σε τεχνικό επίπεδο πως επιδρά το LPG με λάδια που δεν έχουν σχεδιαστεί για LPG και τι κίνδυνοι υπάρχουν εδώ θα είμαι να τα συζητήσουμε!
    Θα το κλείσω και εγώ εδώ πέρα, απλά να ξέρεις ότι όλα τα μοντέρνα λάδια, ειδικά και μη, ήδη προστατεύουν από το nitrate όπως το ονομάζεις, τυπικό παράγωγο των ΝΟx είναι. Το μόνο που αλλάζει σε σχέση με ένα βενζινοκίνητο είναι ότι με το υγραέριο έχουμε μεγαλύτερη παραγωγή NOx, στα επίπεδα των diesel ενδεχομένως αλλά μπορείς να μαντέψεις ότι και τα diesel τα ίδια λάδια με τα βενζινοκίνητα λειτουργούν, πχ τα dexos2 που ξέρω. Κάτι έπρεπε να γράψουν για να λανσοάρουν και μιλήσανε για nitrate. Αφού είσαι τόσο διαβασμένος θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό. Παρεπιπτόντως τις αναφορές για το nitrate τις βρίσκεις μόνο σε σελίδες που πουλάνε αυτά τα προϊόντα, γιατί άραγε;
    Όσο για το tunap, σου ξαναλέω, γνωρίζω ότι απαιτείται μια μορφής "λίπανση" στις /εδρες/βαλβϊδες και ο τρόπος να το δημιουργήσεις αυτό αφού δεν καίγεται πλέον βενζίνη είναι κάποιο υποκατάστατο όπως λαδιέρα και χημικά υγρά (πχ tunap). Υπάρχει λόγος που το χρησιμοποιώ γιατί ξέρω τι θα κάνει (υποτίθεται πάντα) εκεί μέσα και τι σκοπό αποσκοπεί. Αν τελικά το κάνει πραγματικά είναι άλλο θέμα. Το να το επαναλαμβάνεις συνέχεια αυτό δε βγάζει πουθενά. Για τα λάδια, στο εξήγησα, τα επιχειρήματα που παρουσιάζονται ήδη τα καλύπτουν όλα τα μοντέρνα λάδια που δε χρειάζεται να γράψουν πάνω "ειδικό για υγραέριο". Από κει και πέρα ότι θέλετε βάζετε.

Προεπιλογή

Κοίταξε εμείς χρησιμοποιούμε Liqui Moly Top Tec 4200 στο 207 που είναι υγραεριοκίνητο πλέον. Για καλή μας τύχη η Liqui Moly λέει μεταξύ άλλων ότι ταιριάζουν ειδικά και για αυτοκίνητα που καίνε CNG/LPG. Αυτά βάζαμε και πριν την μετατροπή (αυτά συνιστά το lube advisor) οπότε αυτά θα συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε. Έχω δελεαστεί να δοκιμάσω τα Motul Specific CNG/LPG αλλά είναι 5W40 ενώ ο κινητήρας παίρνει 5W30 και δεν θέλω να το αλλάξω αυτό... Επιπλέον τα Liqui Moly που βάζουμε είναι συμβατά και με υγραέριο οπότε νομίζω ότι είμαστε τζετ... Το μοτέρ δουλεύει καλύτερα και από καινούριο από όταν πρωτοβάλαμε Liqui Moly. Ακόμη και με το υγραέριο είναι πάρα πολύ ήσυχο. Οπότε δεν το κουνάμε!! Πληροί όλες τις προϋποθέσεις.

Ορίστε και η λίστα της Liqui Moly με τα λάδια που είναι συμβατά για αεριοκίνητα αυτοκίνητα. Πρόσεξε μια λεπτομέρεια αυτά τα λάδια είναι ΣΥΜΒΑΤΑ με CNG/LPG. Δεν τα έβγαλε ειδικά για CNG/LPG... Τα ίδια προτείνει και για βενζίνοκίνητα. Ας πούμε τα 4600 είναι κι αυτά συμβατά για LPG/CNG. Δεν είναι όμως όλα τα λάδια που βγάζει η Liqui Moly συμβατά με LPG/CNG. Το ίδιο ισχύει και σε άλλες εταιρείες και γι' αυτό κάποιες έχουν βγάλει ειδικά για CNG/LPG. To TopTec 4100 το έβγαλε πριν πολλά χρόνια με προσανατολισμό στα αεριοκίνητα οχήματα η Liqui Moly.

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/w...eleases17.html
    http://www.liqui-moly.de/liquimoly/p...oiladb=web.nsf

Τι λάδι χρησιμοποιείς εσύ αν επιτρέπετε;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 27-11-15 στις 03:56

Προεπιλογή

Dexos2 της GM τα 5W30 τα κλασσικά που προτείνουν βάζω με προοπτική να δοκιμάσω και της Liqui Moly στην επόμενη αλλαγή. Εδώ θα προσθέσω και μια λεπτομέρεια που λίγοι τη γνωρίζουν. Σε γενικές γραμμές η χρήση υγραερίου λόγω των κάπως μεγαλύτερων θερμοκρασιών αυξάνει και τη κατανάλωση λαδιού αφού οι ανοχές διευρύνονται. Γνωρίζω περίπτωση που με τα λεγόμενα ειδικά λάδια υγραερίου αυτή η κατανάλωση περιορίστηκε, άγνωστο σε μένα πως το κατάφεραν χωρίς όπως ισχυρίζονται να επηρεάζεται το ιξώδες, αλλά όπως και να έχει αυτό παραπέμπει σε πιο παχύ λαδάκι με άγνωστες μακροπρόθεσμες συνέπειες - δε το υπογράφω αυτό γιατί δε μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος βέβαια. Αυτό που θέλω να σχολιάσω εδώ είναι και το ότι αυτή η αύξηση κατανάλωσης λαδιού, πέρα το αρνητικό ψυχολογικό κομμάτι ότι κάτι κακό γίνεται στη μηχανή που είναι η μια μεριά του θέματος, έχει και ένα καλό πλεονέκτημα: το λάδι που καίγεται βοηθάει στη προστασία των βαλβίδων! Είναι σαν να έχεις ένα αυτόματο σύστημα λίπανσης που δίνει κατά ένα μέρος επιπλέον προστασία πέρα την όποια προστασία έχει επιλέξει ο καθένας (αν τη χρειάζεται το αμάξι). Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό στα λεγόμενα ευαίσθητα στις βαλβίδες/έδρες. Τώρα αν η κατανάλωση λαδιού είναι υπερβολική, αυτό μάλλον παραπέμπει σε σοβαρό θέμα αλλά σαν λόγο να μη βάλω ειδικά λάδια υπάρχει και αυτό για να βοηθήσω την απαίτηση προστασίας των βαλβίδων/εδρών που είναι υπαρκτό θέμα.

Όσο αφορά συνολικά τα λάδια, όλα τα μοντέρνα full synthetic είναι συμβατά με το υγραέριο, γι'αυτο και η απλή σειρά των διαφόρων εταιριών γράφει "συμβατά" σε όσες αποφάσισαν να αναβαθμίσουν την ετικέτα του προϊόντος. Μη συμβατά μπορεί να είναι λάδια παλιότερης τεχνολογίας που είχαν και αυξημένο θείο, στάχτη, μειωμένη ανθεκτικότητα στα όποια πρόσθετα κτλ. όπου γενικά κάλυπταν τις ανάγκες χρήσης με βενζίνη αλλά το υγραέριο ως λίγο πιο απαιτητικό σε κάποιες παραμέτρους (πχ τα παραπάνω NOx και θερμοκρασία) μπορεί να ήταν στο όριο. Γενικά έχω διαβάσει τα πάντα για το υγραέριο κατά το δυνατό, τόσα χρόνια ποτέ δεν είδα αναφορά για θέμα ζημιάς που προέκυψε από χρήση συμβατικών λαδιών (μη ειδικών) με χρήση LPG, full synthetic ή μη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 27-11-15 στις 11:40

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

εγω βαζω χρονια τωρα 10-40 της agip.. εχω και εγω πλεον υγραεριο και ελεγα να δοκιμασω τα λικουιμολι που λετε ολοι τοσο καλα λογια συνεχεια.. Ποια να βαλω;; Βαγγελη;; τα αλλαζω παντα γυρω στις 6-7 χιλιαδες

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

http://carshop.skroutzstore.gr/p.CAS...t.1190972.html Εγώ έβαλα αυτά εχθές να δω πως πάνε

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω βαζω χρονια τωρα 10-40 της agip.. εχω και εγω πλεον υγραεριο και ελεγα να δοκιμασω τα λικουιμολι που λετε ολοι τοσο καλα λογια συνεχεια.. Ποια να βαλω;; Βαγγελη;; τα αλλαζω παντα γυρω στις 6-7 χιλιαδες
    Γράψε μου μοντέλο, χρονολογία και κωδικό κινητήρα να σου πω ακριβώς.

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

corsa c 1.4 z14xe

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    corsa c 1.4 z14xe
    Πέτρο (θυμάμαι καλά το όνομα για το δικό σου μοτέρ δίνει πολλές επιλογές...

Opel License plate:
    Corsa C, X01 (2000 - 2007) Name:
    Corsa C 1.4 16V (2000 - 2004) Date: 27-11-2015
    Collapse all Expand all

Τα συμβατά για υγραέριο της Liqui Moly είναι στον ακόλουθο σύνδεσμο. http://www.liqui-moly.de/liquimoly/p...oiladb=web.nsf

Αν θες να συνεχίσεις τα 10W40 τότε έχεις μια επιλογή συμβατή και με υγραέριο τα Leichtlauf 10W40 βέβαια είναι ορυκτέλαιο αυτό. Αν θες πλήρως συνθετικό αλλάζεις ή σε 5W40 Top Tec 4100 ή σε 5W30 Top Tec 4200 ή Top Tec 4600. Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο; Το έχεις δουλέψει ποτέ με κάτι άλλο εκτός από 10W40; Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε συνθετικό. Απλά για να μην πας σε 5W30 κατευθείαν μιας και το δουλεύεις με 10W40, θα σου πρότεινα να βάλεις το Top Tec 4100 που είναι 5W40 και είναι σίγουρα κλάσεις πάνω σε θέμα ποιότητας και λίπανσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 27-11-15 στις 21:41

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αυτο δεν ειναι κινητηρας ειναι πασπαρτου!χαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aris25beli : 27-11-15 στις 21:34
    never in a straight line....

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

βαγγελη καθε ποτε αλλαζεις λαδια ρε φιλε?

Προεπιλογή

Αγορίνα εγώ πλέον αλλάζω κάθε 10.000χλμ. Παλιότερα κάθε 15.000χλμ. Σε 1500-2000χλμ πρέπει να τα αλλάξω... Ίσως τα αλλάξω νωρίτερα (ανάλογα και τα έξοδα) γύρω στα 9000χλμ αυτή τη φορά γιατί έχουν φάει όλο το καλοκαίρι με τις αναγεννήσεις και έχει γίνει πιο θορυβώδες το μοτέρ στο δούλεμά του σε σχέση με όταν ήταν καινούρια... Σαν να μου λέει βγάλτα μου από μέσα! Θα δω αν περισσέψει κανά φράγκο το επόμενο δεκαπενθήμερο αν είναι. Γενικά τα μοτέρ που έχουν καδένα από αυτά που έχω μάθει και από εδώ αλλά και από μηχανικούς αν τα γράφεις στα πα...πούτσια σου με τις αλλαγές λαδιών και τα αλλάζεις όποτε θυμάσαι, τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα με την καδένα κάποια στιγμή μελλοντικά... Καδένα = πιο τακτικές αλλαγές λαδιού για υγιή λειτουργία του μοτέρ και για να μην έχεις προβλήματα με την καδένα Εσύ κάθε πότε τα αλλάζεις;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αυτο και αν το γνωριζω!εχω ενα ξαδερφακι μηχανικο που με το που αγορασα το corsa καινουργιο πριν ακριβως 10 χρονια μου ειπε μην τολμησεις και αλλαζεις τα λαδια στα διαστηματα που λεει η αντιπροσωπεια αν θες να μακροημερευσει η καδενα σου!!!! χαχαχα τα πρωτα χρονια αν θυμαμαι καλα αλλαζα καθε 7500χλμ μεχρι τις 60000χλμ και απο εχει και περα ως τωρα που εχω 165000χλμ κανω αλλαγη καθε 5000χλμ

Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ιμαντας και παλι ιμαντας :P
    το αμαξι εχει 140χιλιαδες! και τις 18 περιπου με αεριο! Παντα 10-40 του εβαζα και με αλλαγες 5-6 χιλιαδες χλμ..
    Εσυ πιο προτείνεις βαγγελα; απο 4100-4200-4600;

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή λαδιών σε Astra 1.3 EcoFlex.
    Από τον/την Φώτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 03:27
  2. Αλλαγή Λαδιών σε GTC 1.6 Turbo
    Από τον/την Thomas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 18:05
  3. Αλλαγή Λαδιών Ζ16LET
    Από τον/την tarig_gr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 00:36
  4. Kατανάλωση Corsa 1.4 - 1η αλλαγή λαδιών
    Από τον/την ollram στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 20:23
  5. Βίδα κάρτερ για αλλαγή λαδιών...
    Από τον/την vidas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-06, 10:38

Δικαιώματα - Επιλογές