If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 97

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου είπε ποια είναι τα ενισχυμένα. Μόνο την τιμή τους 120€, ενώ τα Febi 75€.
    Powerflex δεν βάζω, απλά έχω μπερδευτεί γιατί στο Autodoc σε μερικά αναφέρει για στάνταρ σασί, ενώ σε κάποια άλλα για χαμηλωμένο.
    Στα Lemforder δεν αναγράφει για ποιο σασί και αν περιλαμβάνονται τα ρουλεμάν. Δες: https://www.autodoc.gr/lemforder/7144656
    Εγω αυτα εβαλα 35312 01 Lemforder και ειναι μαζι με τα ρουλεμαν , αυτα που ανεβασες στο ποστ.

Προεπιλογή

Άλλαξες και τις πίσω βάσεις;

Προεπιλογή

Οχι γιατι δεν ειχαν προβλημα οπως τα εμπρος.
    Αλλαξε αυτα που ειπες και θα δεις αλλο αμαξι στο δρομο , και μην ακους πολλα γιατι θα σε τρελανουν...

Γιατι να αλλαξεις τις πισω , εχουν προβλημα???

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου είπε ποια είναι τα ενισχυμένα. Μόνο την τιμή τους 120€, ενώ τα Febi 75€.
    Powerflex δεν βάζω, απλά έχω μπερδευτεί γιατί στο Autodoc σε μερικά αναφέρει για στάνταρ σασί, ενώ σε κάποια άλλα για χαμηλωμένο.
    Στα Lemforder δεν αναγράφει για ποιο σασί και αν περιλαμβάνονται τα ρουλεμάν. Δες: https://www.autodoc.gr/lemforder/7144656
    Για χαμηλωμενο σασι μαλλον εννοει τα πετρελαιοκινητα τα οποια ολα τα εβγαζε απο το εργοστασιο 2cm χαμηλωμενα (τουλαχιστον την χρονια που το πηρα εγω,δεν ξερω πριν και μετα)
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι γιατι δεν ειχαν προβλημα οπως τα εμπρος.
    Αλλαξε αυτα που ειπες και θα δεις αλλο αμαξι στο δρομο , και μην ακους πολλα γιατι θα σε τρελανουν...

Γιατι να αλλαξεις τις πισω , εχουν προβλημα???
    Όχι, μόνο τα μπροστά έχουν θέμα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χαμηλωμενο σασι μαλλον εννοει τα πετρελαιοκινητα τα οποια ολα τα εβγαζε απο το εργοστασιο 2cm χαμηλωμενα (τουλαχιστον την χρονια που το πηρα εγω,δεν ξερω πριν και μετα)
    Σωτήρη πρέπει να έχεις δίκιο, απλά τα KYB Top Mount ταιριάζουν και για τα δύο σασί και αναρωτιόμουν μήπως θα δουλέψουν καλύτερα. Δες εδώ: https://www.autodoc.gr/kyb/12097413

Προεπιλογή

Με ενδιαφερει το θεμα μιας και ειμαι και εγω για αλλαγη. Αλλη εταιρια εκτος απο febi και lemforder για τα top mounts δεν υπαρχει? Τα γνησια κοστιζουν πολυ παραπανω?
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Skf...πολυ καλυτερα απ τα μετριοτατα febi
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas_teach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφερει το θεμα μιας και ειμαι και εγω για αλλαγη. Αλλη εταιρια εκτος απο febi και lemforder για τα top mounts δεν υπαρχει? Τα γνησια κοστιζουν πολυ παραπανω?
    Υπάρχουν αρκετές, π.χ.: SWAG, SACHS, MONROE, KYB, LEMFORDER, FEBI BL, SKF, από τις γνωστές.

Προεπιλογή

Χρήστο εσύ ποια προτείνεις ως την "καλύτερη";
    KYB, LEMFORDER, SKF ή κάποια άλλη;

Προεπιλογή

Τα γνησια δεν γραφουν επανω απο που κατασκευαζονται (ΜΑΡΚΑ) , απλος γραφουν τον κωδικο και GM .

Γιατι τρελαινεσαι τοσο πολυ για τις βασεις ???

Βαλε μια απο αυτες SACHS, MONROE, KYB, LEMFORDER ,SKF και θα εισαι κομπλε .

Προεπιλογή

Γιατί οι βάσεις "κλάταραν" πολύ πιο πριν από τα αμορτισέρ... Οπότε θέλω κάτι καλύτερο από αυτές που φοράει + ότι με πιο "σκληρά" αμορτισέρ θα δέχονται μεγαλύτερη πίεση!
    Μπορεί όμως και να έχεις δίκιο, γνώμες παίρνω!

Προεπιλογή

ΤΟΜΜΥ, σκέψου καλά πριν πας σε κάτι πιο σκληρό...
    Ναι μεν θα πετύχεις στήσιμο, αλλά το αμάξι θα γίνει κουδουνίστρα σε επαρχιακό/παλιό δρόμο...
    Φιλικά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟΜΜΥ, σκέψου καλά πριν πας σε κάτι πιο σκληρό...
    Ναι μεν θα πετύχεις στήσιμο, αλλά το αμάξι θα γίνει κουδουνίστρα σε επαρχιακό/παλιό δρόμο...
    Φιλικά
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα. Βασικά θα ήθελα να το χαμηλώσω καθώς με τα 225/45 είναι σαν τζιπ, αλλά δεν θα ήθελα να χάσω από άνεση. Όλα όμως δεν μπορείς να τα έχεις...

Προεπιλογή

Τελικα τι εκανες ???
    Το εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ , το 225/45 , δεν ειναι για το J .
    Μπορει σαν λαστιχο να ειναι πιο οικονομικο απο 225/50 αλλα εχει πολλα μειονεκτιματα.

Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργη!
    Έμπλεξα με άλλα και δεν προχώρησα ακόμη. Ευτυχώς όμως την έβγαλα φτηνά (http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...D6%CF%D1%CF%D5)

Έχω πάντως μπερδευτεί με το χαμήλωμα... Φοβάμαι μην γίνει κούτσουρο με τα Eibach. Έβγαζε κάποιο μοντέλο με χαμηλωμένο σασί χωρίς flexride; Μήπως κάποιο diesel έβγαινε με χαμηλωμένα ελατήρια;

Για το 225/45 και εγώ προβληματίζομαι, αλλά και με το 215/50 που φόραγε - αν και ήταν λίγο πιο άνετο, πάλι είχε κενό στον θόλο που δεν μου άρεσε.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω παντως που εχω 205/60/16 πολλες φορες χοροπηδαω...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Κ εγώ νομίζω το 225/50/17 που φόραγε ήταν σούπερ άνετο . Ακριβό όμως

Προεπιλογή

Θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από πρόσφατη αλλαγή αμορτισέρ.
    Αμορτισέρ KYB Excel G με top mount LEMFORDER και μανίσια ελατήρια. Στην αλλαγή διαπιστώθηκε ότι τα μπαράκια ζαμφόρ ήταν κομμένα και αντικαταστάθηκαν με SWAG.
    Από τα πρώτα μέτρα το αυτοκίνητο έδειξε ότι η αλλαγή ήταν επιβεβλημένη.

Θετικά: Πρόκειται για αμορτισέρ με καθαρά "sport" χαρακτήρα. Έχουν φοβερή συμπεριφορά σε φρενάρισμα και σε κλιστές στροφές - ακόμα και με φορτίο.
    Αρνητικά: Είναι αρκετά εώς πολύ σκληρά και δεν τα συστήνω για χρήση εντος πόλης με "κακό" οδόστρωμα. Νιώθω ότι οδηγώ όχημα με χαμηλωμένο σασί.

Προεπιλογή

Καλοριζικα φίλε....
    Καλύτερα σφιχτη sport παρα να χοροπηδας....
    Άλλωστε η ανάρτηση είναι από τα βασικά για την ασφάλεια μας και των γύρω μας
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αμορτισερ Opel Astra GTC 1.6 (105HP)
    Από τον/την TASOSGTC στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-15, 08:10
  2. αμορτισερ για opel astra g 2003
    Από τον/την bili στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 22:36
  3. ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ Gm ΓΙΑ Opel Vectra C
    Από τον/την konvectra στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 23:20
  4. ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-08, 20:18
  5. Αμορτισερ OPEL ASTRA G
    Από τον/την OpelAstraG στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 20:14

Δικαιώματα - Επιλογές