If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι προτείνετε?

Ψήφισαν
35. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 215/50 R17

12 34,29%
  • 225/45 R17

23 65,71%
Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 218 από 218

Προεπιλογή

Χρήστο, προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή για να μην χάσω από επιδόσεις (δεν έχω περιθώρια...).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σε 225 45 17 τα asymmetric 5 έχουν δείκτη κατανάλωσης καύσιμου E, ενώ τα asymmetric 3 έχουν B
    Άκυρο... Και τα asymmetric 3 είχαν Ε... Απλά έχει λάθος στο site η Goodyear...

Γνώμες για efficientgrip performance 2 και Dunlop RT2?

Προεπιλογή

(Sorry για τα πολλά post..)
    Πάντως τα RT2 φαίνονται καλύτερα απ όλα + ότι έχουν την χαμηλότερη στάθμη θορύβου (68). Τo μόνο που με προβληματίζει είναι το σύμβολο ZR.

Τα efficientgrip performance 2 έχουν C στην κατανάλωση (σε αντίθεση με τα RT2 και τα asymmetric 5).

Επίσης τα asymmetric 5 έχουν θόρυβο 70 και τα efficientgrip performance 2 έχουν 69

Προεπιλογή

Μετά από 15000 km και 4 χρόνια, έχω να πω ότι τα asymmetric 3 μου βγήκαν εξαιρετικά!
    Προχθές πήγα σε κάτι απότομες στροφούλες (στεγνό οδόστρωμα) και δεν καταλάβαιναν τίποτα!

Προεπιλογή

αλλαγες ανα 4 χρονια λενε... δηλαδη εκανες 15 χιλιαδες μονο σε 4 χρονια; τοσα χλμ κανω εγω το χρονο μπορει και παραπανω. οτι σκατα λαστιχο και να βαλεις σε αυτα τα χιλιομετρα θα ειναι αριστα. τι σκοπο εχεις να τα αλλαξεις λογω παλαιοτητας;
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω με το Corsa. Οπότε το αστρα το έχω για ταξίδια και γενικά πιο μακρινές διαδρομές. Τα λάστιχα κλείνουν ρον Σεπτέμβριο 4 χρόνια.

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι για αλλαγή τους .

Τα λάστιχα έχουν λίγα km, το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο σε δικό μου μεγάλο γκαράζ (οπως και το Corsa, με μέγεθος σχεδόν 100τμ), με άριστο αερισμό, χωρίς υγρασία, χωρίς να χτυπάει ήλιος τα λάστιχα, και με θερμοκρασίες περίπου 10-30 βαθμούς C. Οι συνθήκες είναι σχεδόν όπως ένα διαμέρισμα. Επίσης τα λάστιχα δεν τα αφήνω για μέρες "πατημένα" στο ίδιο σημείο.

Οπότε...

Προεπιλογή

Με 15000 κρατα τα αλλον ενα χρονο τουλαχιστον και μετα βαλε kleber ή infinity... Με τα χλμ που κανεις δεν αξιζει να πληρώσεις premium ελαστικά...βεβαια η τσεπη του καθενος ειναι προβλημα του και κανεις δεν μπορει να εκφερει τετοια αποψη...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Χρήστο, τις μάρκες αυτές δεν τις ξέρω.
    Τα asymmetric τα έβαλα περίπου 400 ευρώ.
    Ας πάρουμε την περίπτωση που συνεχίζω να κάνω λίγα km. Αν βάλω κάτι πιο απλό, θα γλιτώσω 100 ευρώ. 100 ευρώ στα 4 χρόνια. Δηλαδή 25 ευρώ το χρόνο.

Όμως λόγω δουλειάς, δεν έχω στάνταρ κμ/έτος. Μπορεί να κάνω 15000 στα 4 χρόνια, μπορεί και 15000 το χρόνο.

Επίσης, θέλω να ξέρω ότι το αμάξι πατάει κάτω. Δηλαδή να μην φοβάμαι να πάω φορτωμένος με 4 άτομα και μπαγκάζια με 130+ στην Εγνατία.
    Αν συνεχίσω να κάνω λιγα km, αυτά που έχω τώρα θα τα αλλάξω στα 5-6 χρόνια. Εκτός και αν δω έστω και το παραμικρό σημάδι φθοράς. Τώρα τα λάστιχα είναι σαν να τα έβαλα χθες.

Προεπιλογή

Έχεις την άποψη σου...δεν θα προσπαθήσω να την αλλάξω....αλλα και 5Ε να μπορούσα να γλιτώσω θα τα γλίτωνα

Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου. Απλά δεν έχω σταθερό αριθμό χιλιομέτρων ανά έτος, ούτε σταθερή τιμή μέγιστης ταχύτητας που θα χρειαστεί να αναπτύξω, ούτε απόλυτα σταθερές συνθήκες οδοστρώματος. Και επειδή οι πιθανότητες τείνουν να είναι προς το να ανέβουν από φέτος τα km/έτος, δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Προεπιλογή

Μέχρι πόσα χρόνια έχετε κρατήσει premium ελαστικά? Σε τι συνθήκες περιβάλλοντος?

Προεπιλογή

5.5 χρόνια τα potenza... Δεν ηθελαν να πεθάνουν.
    Τα υπόλοιπα μαξ 4 χρόνια

Προεπιλογή

Κοιτούσα την JR11 7,5άρα και 18", όπου πάλι μπορεί να μπει 225, χωρίς stretching. Αν βάλω 18αρα 7,5 με 225, δεν θα επιβαρύνω το μοτέρ, (μόνο την ανάρτηση....)
    https://jr-wheels.com/towar.3711.jap...lver.mach.html
    Γιατί όμως το offset είναι 2 νούμερα (ET35-40)?

Προεπιλογή

Απλά σου λέει οτι βγάνει σε 2 offset η συγκεκριμένη ζάντα. Εντάξει όσο να είναι θα σε κόψει λίγο η 18αρα να ξέρεις. Είσαι και ατμόσφαιρα...

Προεπιλογή

Αν έπαιρνα 18αρες θα τις είχα ως δεύτερες. Οι κύριες θα ήταν οι μαμά.

Προεπιλογή

Σήμερα, μετά από τουλάχιστον 6 μήνες, είδα την κατανάλωση του astra. Είναι 6.6 l/100km με αναγραφόμενη μέση ταχύτητα 30km/h. Νομίζω είναι εξαιρετικο νούμερο, αν σκεφτεί κανείς ότι τα τελευταία 2 τουλάχιστον χρόνια δεν προσέχω να κάνω συντηρητική οδήγηση. Οπότε για όποιον σκέφτεται για 225/45r17, μπορεί να τα βάλει άφοβα!

Προεπιλογή

Γενικά συνεχώς με τρώει να πάω σε ελαφρές 18" 8αρες, αλλά με 225/40 (αν και δεν είναι πολύ σωστή διάσταση...) . Ώστε με κατάλληλο offset να βγουν λίγο πιο έξω (χωρίς αποστάτες...). Απλά θέλει πολύ μελέτη ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα. Και τονίζω ότι θα τις έχω ως δεύτερες, όχι ως κυρίες.
    Πάντως η opel βγάζει 8αρες για το j. Όταν θα βρω χρόνο θα το ψάξω πιο αναλυτικά το θέμα.

Προεπιλογή

οπότε νομίζω πήρα την απάντησή μου. θα πάω στα 225/45/17 αν και τα φοβόμουν ως προς τις επιδόσεις του άστρα, θεωρούσα ότι μπορεί να επιβράδυναν το αυτοκίνητο, αλλά με αυτά που διάβασα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. εγώ μετά τα turanza μαμά που φορούσε, πήρα το 2016 τα pirelli p7 blue 550 ευρώ και είπα ότι είναι πολλά για επώνυμα ελαστικά και ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να πέσει η τιμή αρκετά. και έτσι έχω δύο επιλογές, ή πηγαίνω σε μεγαλύτερη διάσταση σε 17άρα ζάντα ή μικρότερη διάσταση και 16άρα ζάντα. τα χειμερινά λάστιχα που φοράω εδώ και 3 χρόνια είναι σε 16άρα ζάντα και δεν έχω πρόβλημα με το πάτημα και την συμπεριφορά του αυτοκινήτου και η 4άδα σαφώς φθηνότερη στα 300 ευρώ περίπου. όμως, θα ήθελα να δοκιμάσω και την συγκεκριμένη διάσταση και ας είναι πάνω από 400 ευρώ μιας και έχει καλύτερη συμπεριφορά στον δρόμο. θα πάω μια τελευταία σεζόν με τα καλοκαιρινά, αντέχουν άνετα ακόμη (40000χλμ) και του χρόνου την άνοιξη πρώτα ο θεός θα βάλω ίσως τα ίδια σε 225/45/17. ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις εμπειρίες σας

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Παρόμοια Θέματα

1. opel astra j A14XER service workshop repair manual
    Από τον/την vagraz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 11:34
  2. A14XER Καδενα ή ιμάντας?
    Από τον/την opelcorsa10 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 22:31

Δικαιώματα - Επιλογές