If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 71

Προεπιλογή

Με sprint booster θα δεις κυριως μεγαλη διαφορα στο ξεκινημα, εκει που βαριετε να φυγει μετα θα πεταει, αν μπορεις να βρεις καποιον που θα να κανεις συνενοηση να στο τοποθετησει και αν σου αρεσει να το κρατησεις ειναι το καλυτερο.

Οταν ειχα βαλει σε ατμοσφαιρικο 1600 sprintbooster, αυτος που μου το εβαλε, μου εκανε αυτη την εξηγηση, μου ειπε... δοκιμασε το και αν δεν σου αρεσει το περνω πισω, εκανα μια βολτα 1-2km και γυρησα να τον πληρωσω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με sprint booster θα δεις κυριως μεγαλη διαφορα στο ξεκινημα, εκει που βαριετε να φυγει μετα θα πεταει
    Πολυ καλη περιγραφη. Θα δεις και διαφορα στις ρεπριζ αλλα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στις εκκινησεις.
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Λογικά όμως θα δει και σημαντική αύξηση στην κατανάλωση με sprintbooster... Αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι π.χ. αν πατάς το γκάζι στο 50% αυτό θα δίνει κατευθείαν 50% ή και παραπάνω, ενώ εργοστασιακά είναι ρυθμισμένο να ανεβαίνει πιο κλιμακωτά το σήμα του γκαζιού και όχι άμεσα πχ 25%->35%->40%->45%->50%. Οπότε μέχρι να φτάσει στο 50% εσύ μπορεί να έχεις ήδη αφήσει το γκάζι οπότε κάνεις οικονομία... Δεν μου αρέσει η ιδέα του να δίνει το γκάζι ακαριαία σαν διακόπτης άνοιξε κλείσε και σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι πατάς το πεντάλ... Για καθημερινή οδήγηση μέσα στην πόλη δεν νομίζω να βολεύει... Εκτός και αν έχει ρυθμίσεις σαν το Racechip Response Control, που έχει 4 πιο επιθετικά modes και δύο οικονομικά, οπότε τα αλλάζεις online εν κινήσει...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά όμως θα δει και σημαντική αύξηση στην κατανάλωση με sprintbooster... Αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι π.χ. αν πατάς το γκάζι στο 50% αυτό θα δίνει κατευθείαν 50% ή και παραπάνω, ενώ εργοστασιακά είναι ρυθμισμένο να ανεβαίνει πιο κλιμακωτά το σήμα του γκαζιού και όχι άμεσα πχ 25%->35%->40%->45%->50%. Οπότε μέχρι να φτάσει στο 50% εσύ μπορεί να έχεις ήδη αφήσει το γκάζι οπότε κάνεις οικονομία... Δεν μου αρέσει η ιδέα του να δίνει το γκάζι ακαριαία σαν διακόπτης άνοιξε κλείσε και σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι πατάς το πεντάλ... Για καθημερινή οδήγηση μέσα στην πόλη δεν νομίζω να βολεύει... Εκτός και αν έχει ρυθμίσεις σαν το Racechip Response Control, που έχει 4 πιο επιθετικά modes και δύο οικονομικά, οπότε τα αλλάζεις online εν κινήσει...
    σχεδον 1 λιτρο επανω εισαι στα 100 χλμ με το πρασινο προγραμμα και γυρω στα 2 με το κοκκινο.απλα αυτο που κανει ειναι οτι οταν πατας το γκαζι στο 10% αυτο δινει 30% στο πρασινο και 45 στο κοκκινο.εγω σε μια κουβεντα που ειχα με αρχιμηχανικο τςη οπελ ελλας,μου ανεφερε οτι θα εχω πιο γρηγορη φθορα του δισκου σασμαν
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καποια καταναλωση θα εχει οταν το πατας, δεν θυμαμαι ακριβως γιατι το 2006 που το εβαλα ολα τα αμαξια πηγαινανε στην αριστερη λωριδα στην Εθνικη!! σε ταξιδι ή οταν το πας νορμαλ καταναλωση δεν μεταβαλατε.
    Και εγω οταν το ειχα βαλει η εντυπωση που μου ειχε αφησει στην αρχη περα της χαρας!! ηταν οτι σιγουρα θα παρω τα ιμιαξονια/μπιλιοφορους στο χερι!!! Κανει το αμαξι ποιο νευρικο και στην αρχη θελει χρονο να το συνηθησεις. Τωρα δεν ξερω αν τα εξελιξανε και ειναι ποιο ηπια.
    Το ειχα βαλει σε golf 4 1,6 στα 145000km, στα 170000km ειχε αλαχτει προλυπτικα δισκος μιας και ειχε κατεβει σασμαν, και ηταν στα ορια ο δισκος, και μεχρι στιγμης που το αμαξι το εχει η αδερφη μου με αυτο πανω εχει φτασει 235000km χωρις να εχει βγαλει κατι το οποιο να λες ευθηνετε η φυσα στο γκαζι.
    Οταν πηρε στα χερια της η αδερφη μου το αμαξι απο τα δικα μου, μετα απο κανα μηνα πηγα και αφαιρεσα το sprintbooster, μιας και λεω γυναικα ειναι, τι να να το κανει?? την αλλη μερα μου εκανε παραπονα οτι το αμαξι δεν τραβαει!! οποτε το ξαναεβαλα πανω.
    Το Sprint booster αξιζει με χιλια για καποιον που θελει να παρει εναν αερα το αμαξι του, με λιγα λεφτα γρηγορα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αυτο το βιντεο τα λεει ολα. Με κιτρινο ειναι απενεργοποιημενο το sprint booster, με πρασινο ειναι η πρωτη σκαλα και με κοκκινο η δευτερη. Δειτε την κινηση της πεταλουδας

https://scontent.cdninstagram.com/hp...13784946_n.mp4
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Αυτο το βιντεο τα λεει ολα. Με κιτρινο ειναι απενεργοποιημενο το sprint booster, με πρασινο ειναι η πρωτη σκαλα και με κοκκινο η δευτερη. Δειτε την κινηση της πεταλουδας

https://scontent.cdninstagram.com/hp...13784946_n.mp4
    Κώστα το έχεις βάλει; Αν ναι, από κατανάλωση είσαι 1lt/100km πιο πάνω;

Προεπιλογή

H καταναλωση δεν αυξανεται απλα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος ειδικα στης εκκινησεις, γιατι ειδικα το παλιο που ειναι 100% χωρις τα τρια προγραμμα του καινουργιου αρπαζει κατευθειαν και πηγαινει χωρις να το καταλαβαινεις! Η διαδρομη του πενταλ για να ανοιξει τερμα η πεταλουδα μειωνεται 50% σιγουρα!

Αν το προσεξεις δεν θα εχεις θεμα με καταναλωση, βεβαια στη κινηση μεσα στη πολη με 1η θελει εξοικειωση για να μη ταλαιπωρεις το δισκο.Αν βαλεις το καινουργιο απλα θα το κλεινεις ή θα το βαζεις στη μεση σκαλα και δεν θα εχεις καποιο θεμα πιστευω.

Για αδυναμα αυτοκινητα ειδικα ηλεκτρογκαζα ατμοσφαιρικα ειναι οτι καλυτερο και φθηνο μπορεις να βαλεις για να ξυπναει και να μη σερνεται!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα το έχεις βάλει; Αν ναι, από κατανάλωση είσαι 1lt/100km πιο πάνω;
    Το χω κανα διμηνο, το χα βρει μεταχειρισμενο στο 1/3 της τιμης του. Βασικα εγω το εβαλα κυριως γιατι μετα απο αλλαγη πεταλουδας και πολλαπλης πριν καιρο λογω βλαβης, το αμαξι μου φαινοταν οτι χαμηλα ηταν πιο απροθυμο να ξεκινησει. Λες και ειχε βαρυνει και δεν ακουγε το γκαζι χαμηλα. Με το sprint booster αναστηθηκε.
    Η καταναλωση εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης. Ακριβως επειδη δε χρειαζεται να το πατας πολυ, μπορει και να μη δεις διαφορα. Αν ομως το πατας, (που ειναι σιγουρο γιατι γλυκαινεσαι) τοτε σιγουρα θα δεις αυξηση. Εγω οταν το χω στο πρασινο καιει 0,3-0,4l παραπανω. Στο κοκκινο που το βαζω μονο οταν εχω ορεξη να παιξω και του πινω το αιμα, καιει αρκετα παραπανω.
    Πριν το παρω ημουν επιφυλακτικος και φοβομουν οτι θα ειναι πεταμενα λεφτα αλλα την πρωτη μερα που το βαλα μου φυγαν ολες οι αμφιβολιες.

Προεπιλογή

Το χω κανα διμηνο, το χα βρει μεταχειρισμενο στο 1/3 της τιμης του. Βασικα εγω το εβαλα κυριως γιατι μετα απο αλλαγη πεταλουδας και πολλαπλης πριν καιρο λογω βλαβης, το αμαξι μου φαινοταν οτι χαμηλα ηταν πιο απροθυμο να ξεκινησει. Λες και ειχε βαρυνει και δεν ακουγε το γκαζι χαμηλα. Με το sprint booster αναστηθηκε.
    Η καταναλωση εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης. Ακριβως επειδη δε χρειαζεται να το πατας πολυ, μπορει και να μη δεις διαφορα. Αν ομως το πατας, (που ειναι σιγουρο γιατι γλυκαινεσαι) τοτε σιγουρα θα δεις αυξηση. Εγω οταν το χω στο πρασινο καιει 0,3-0,4l παραπανω. Στο κοκκινο που το βαζω μονο οταν εχω ορεξη να παιξω και του πινω το αιμα, καιει αρκετα παραπανω.
    Πριν το παρω ημουν επιφυλακτικος και φοβομουν οτι θα ειναι πεταμενα λεφτα αλλα την πρωτη μερα που το βαλα μου φυγαν ολες οι αμφιβολιες.
    Κατάλαβα... , σιγά μην μείνει στο πράσινο.
    Ευχαριστώ Κωστή!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο δες και αυτό: https://fr-rtuning-shop.co.uk/vauxha...p-session.html
    Mάλλον θα καταλήξω σε βελτιωτη εδώ για να ξέρω ποιον θα δείρω αν γίνει μαλακια. ..
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Γιώργαρε με το καλό...
    Αν έχεις πάντως καταλήξει σε Ελληνική επιλογή, ψάξε το αρκετά σε ποιον θα το βάλεις. Από αυτά που θα σου πει ο καθένας (βελτιωτής), θα καταλάβεις πολλά για το τι είδους βελτιωτής είναι...

Προεπιλογή

Μάλλον έχω καταλήξει Θωμά. ...
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Για λέγε...

Προεπιλογή

Για πέ ρε Γιώργο , εγώ είμαι σε σκέψεις πάλι για να το δώσω αλλά μπορεί και σε κανα χρόνο... βαρέθηκα θέλω αυτόματο διπλού συπλέκτη

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με sprint booster θα δεις κυριως μεγαλη διαφορα στο ξεκινημα, εκει που βαριετε να φυγει μετα θα πεταει, αν μπορεις να βρεις καποιον που θα να κανεις συνενοηση να στο τοποθετησει και αν σου αρεσει να το κρατησεις ειναι το καλυτερο.

Οταν ειχα βαλει σε ατμοσφαιρικο 1600 sprintbooster, αυτος που μου το εβαλε, μου εκανε αυτη την εξηγηση, μου ειπε... δοκιμασε το και αν δεν σου αρεσει το περνω πισω, εκανα μια βολτα 1-2km και γυρησα να τον πληρωσω.
    Κάνω αρκετά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη. Με έχει κουράσει να χρειάζεται να δίνω όταν ξεκινάω παραπάνω γκάζι. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το ηλεκτρόγκαζο που ξεκινάω με 2000 και 2500 στροφές. Αν ξεκινήσω με λιγότερες κάνει ένα ανεπαίσθητο για τον συνοδηγό αλλά αισθητό για εμένα μικρο - κόμπιασμα και μετά αρπάζει. Αυτό δεν είναι από το ηλεκτρόγκαζο; Το ατμοσφαιρικό Astra H 1.6/105ps έχω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω αρκετά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη. Με έχει κουράσει να χρειάζεται να δίνω όταν ξεκινάω παραπάνω γκάζι. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το ηλεκτρόγκαζο που ξεκινάω με 2000 και 2500 στροφές. Αν ξεκινήσω με λιγότερες κάνει ένα ανεπαίσθητο για τον συνοδηγό αλλά αισθητό για εμένα μικρο - κόμπιασμα και μετά αρπάζει. Αυτό δεν είναι από το ηλεκτρόγκαζο; Το ατμοσφαιρικό Astra H 1.6/105ps έχω.
    καποιο προβλημα εχεις.
    εγω με τον ιδιο κινητηρα απο τις 1000 στροφες τραβαει μια χαρα χωρις κομπιασμα χωρις τιποτα.μηπως εχεις φαει τον δισκο;
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν πατινιάρει το αμάξι. Δεν ξέρω όμως σε τι κατάσταση είναι ο συμπλέκτης γιατί είναι υδραυλικός και αυτορυθμίζεται οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ανέβει και θέλει μάζεμα όπως γινόταν με την ντίζα. Και με 1000 μπορώ να ξεκινήσω, αλλά όταν απομονώσω, θα κάνει ένα μικρό κόμπιασμα (lag) όταν πατήσω το γκάζι. Πριν λίγες μέρες κάνανε έναν γενικό έλεγχο στην αντιπροσωπεία και το κάνανε και βόλτα, δεν μου είπαν κάτι. Ίσως είναι δική παραξενιά...Σε ανηφορικό δρόμο δεν το κάνει. Μόνον στην ευθεία. Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα. Όταν μπορέσω λόγω χρόνου θα ανοίξω ένα θέμα αν είναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosh : 23-09-15 στις 12:50

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ρε Γιωργη,ανοιξες το θεμα,ειπαμε τοσα και τελικα εσυ κατεληξες χωρις να λες τιποτα!!!Ωραιος...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερώτηση για Εισαγωγή - εκκεντροφόρους - Πρόγραμμα σε Astra G
    Από τον/την Marios G στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 03:24
  2. Ερώτηση γιο πρόγραμμα αναβάθμισης σε Astra H 1.4 2005
    Από τον/την johnym στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-10, 22:23
  3. Πρόγραμμα για ASTRA 1.6 TURBO - καταλληλότερη βενζίνη
    Από τον/την karlesg στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 164
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-09, 20:40
  4. Πρόγραμμα Billas για Astra G.
    Από τον/την Stilskin στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 22:49
  5. OPEL ASTRA z.14xep Βελτίωση-πρόγραμμα
    Από τον/την Antonis22 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 02:31

Δικαιώματα - Επιλογές