If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 34 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 661 έως 680 από 696

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση ? Ο πηλός που χρησιμοποιεισες κάνει την ίδια δουλειά με το γυάλισμα που κάνουν τα φανοβαφεια ? Αυτοι το χρεώνουν από 50-80 ευρώ ανάλογα τα υλικά που έχουν και το πόσο πελάτης είσαι γνωστός κτλ. Πόσες ώρες έκανες να το τελειώσεις ? Εννοώντας αρχιζοντας από πλύσιμο σκούπισμα και μετά πηλό και αλοιφή. Για το κόστος δεν σε ρωτάω. Με πρόλαβε ο φίλος πιο πάνω και εσύ με καλυψες με την απάντηση σου. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Δεν το γνωριζω αν κανει την ιδια δουλεια, ο πηλος αφαιρει την βρωμια πανω απο την επηφανεια του χρωματος του αυτοκινητου, και μετα αφηνει ενα ψιλομουντο χρωμα και σε μερικα σημεια οπου εχει πολυ βρωμια το χρωμα θαμπωνει, και θελει αλοιφη για να ξαναγυαλισει, δεν ξερω αν γινοταν αυτο επειδη ο πηλος ηταν απο ebay των 5€, γιατι εχει πηλους με 20-50€ σετ με λιπαντικο.
    Εγω εκανα για δοκιμη πρωτα το καπο με αλοιφη, και μετα με πηλο, με την αλοιφη πρωτα αν και γυαλισε, με το χερι σου στην αφη ενιωθες παλι να σκαλωνει, αλλα και περνοντας την αλοιφη βλεπεις τις ''σκιες'' που αφηνει η αλοιφη οταν την περνας οτι υπαρχει βρωμια στο χρωμα. Με το που περνας το πηλο, καταλαβαινεις οτι υπαρχει βρωμια στο χερι γιατι σκαλωνει ο πηλος, μετο που φυγει η βρωμια γλυστραει και ο πηλος, οποτε προχωρας παραπερα.
    Θεσσαλονικη που ειχαμε ρωτησει παλαιοτερα για του κολητου μου το mazda 3, σε γνωστο μαγαζι detailing, για ολη αυτη την διαδικασια, 2 σταδια αλοιφης μαζι με πηλο, ηθελε 120€, και το ειχε παει τελικα σε βαφεα που το εκανε με αλοιφαδορο μονο αλοιφη με κανα 60αρι αν θυμαμαι. Ειχε γινει καινουριο το χρωμα του.
    Συνολικα με το πλυσιμο μαζι εκανα 3 μιση ωρες, το εκανα με το χερι, ειχα και σφουγγαρακι που μπενει σε βιδολογο, ειναι ποιο ξεκουραστο, γιατι την αλλη μερα το χερι παει οπου θελει απο την κουραση, αλλα η αλοιφη που ειχα περισεμα ηταν λιγη και δεν θα εφτανε να τον κανω με τον βιδολογο γιατι καταναλωνεις περισοτερο υλικο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καθρεφτης εγινε! Επρεπε να το περασεις και ενα κερακι η sealant για προστασια.
    Driving is my escape ! ! !

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Νίκο σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 3.5 ώρες είναι καλος χρόνος μαζί με πλύσιμο. Και ο βιδολογος που έγραψες για το σφουγγάρι είναι πολύ καλή λυση. Είχα κανει πριν πολλά χρόνια με αλοιφη μονο το σταρλετ του πατέρα μου. Έκανα σχεδόν 5 ωρες και δεν είχα χέρια για τις επόμενες 2 ημέρες.....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο το καθαριστικο τις Wynns egr3 το βαζω (ΨΕΚΑΖΩ) και εγω καθε 10.000 με 15.000 χιλ που λεει ο manual .
    Πολυ καλο και βλεπω και διαφορα στο αμαξι , εσυ ???

Βρε φιλε που το βρισκεις αυτο το πετρελαιο ????????????????????????????????????????????????????????????????????? Αυτο δεν ειναι πετρελαιο ειναι χρυσος ...

Σε λιγο θα αλλαξω και εγω στο δικο μου , εχω 12.000 χιλ τωρα , αντε να δουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το Wynns 3ΧΑ το εριξα πριν 3 ημερες και εγω μεσα στο καυσιμο .

Αντε καλο καλοκαιρι τωρα χωρις προβληματα ...
    Σημερα καθως εβαζα πετρελαιο, στο συγγεκτριμενο bp που βαζω χρονια πετρελαιο, εφερα θεμα την κατασταση των φιλτρων μου που ειναι τοσο καθαρα, και τους ρωτησα αν εχουν φιλτρα καθαρισμου, και η απαντηση ηταν οτι υπαρχουν φιλτρα ενα σε καθε δεξαμενη και ενα σε καθε μανικα, τα οποια αλλαζονται 3-4 φορες το χρονο, επισης μου ειπε οτι 3-4 φορες παλι το χρονο περνονται δειγματα απο την δεξαμενη αλλα και απο τις αντλιες για μικροβιολογικες εξετασεις, τις οποιες τις κανει με δικη του θεληση, δεν τον υποχρεωνει κανενας.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα καθως εβαζα πετρελαιο, στο συγγεκτριμενο bp που βαζω χρονια πετρελαιο, εφερα θεμα την κατασταση των φιλτρων μου που ειναι τοσο καθαρα, και τους ρωτησα αν εχουν φιλτρα καθαρισμου, και η απαντηση ηταν οτι υπαρχουν φιλτρα ενα σε καθε δεξαμενη και ενα σε καθε μανικα, τα οποια αλλαζονται 3-4 φορες το χρονο, επισης μου ειπε οτι 3-4 φορες παλι το χρονο περνονται δειγματα απο την δεξαμενη αλλα και απο τις αντλιες για μικροβιολογικες εξετασεις, τις οποιες τις κανει με δικη του θεληση, δεν τον υποχρεωνει κανενας.
    Μην σε απογοητευσω... αλλα εχω την εντύπωση οτι επεσες σε Πινόκιο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σε απογοητευσω... αλλα εχω την εντύπωση οτι επεσες σε Πινόκιο.
    Γιατι δεν το βλεπεις λογικο βαση της εικονας των φιλτρων μου, να φιλτραρει το καυσιμο?? Και για τον 8ψηφιο τσιρο που κανει το συγγεκριμενο πρατηριο το κοστος πρεπει να ειναι μικρο, μπροστα στην ποιοτητα καυσιμου. Για τα φιλτρα μου το ειπαν 2 υπαλληλοι που ηταν μπροστα, και μετα βγηκε και ο ιδιοκτητης και μηλισαμε.
    Για τις μικροβιολογικες εξετασεις παλαιοτερα ειχα δει χαρτια που τα αναρτουσε πανω στις αντλιες με τις εξετασεις, τωρα αν ειναι ολα αυτα μουφα, λιγο με ενδιαφερει, εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι τοσα χρονια δεν ειχα ουτε ενα προβλημα που να φωτογραφιζει το καυσιμο, και 2ο ειναι η εικονα των φιλτρων που βγαζω.

19100km

23800km

34500km
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 23-04-18 στις 23:25

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Τι λέμε τωρα ρε...... άψογα καύσιμα......τα φίλτρα μιλάνε!!!έτσι τα βγάζω κι εγώ!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....???????

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Δεν είπα ότι τα καύσιμά του δεν είναι καθαρα... πολύ απλά δεν υπάρχει αντλία πετρελαίου με... φίλτρο. H Bp χρησιμοποιεί κυρίως αντλίες Gilbarco και Wayne, και μάλιστα μοντέλα που εκ κατασκευής δεν έχουν φίλτρα. Εκτός και αν εννοεί σαν φίλτρο το διχτάκι που δεν επιτρέπει σε στερεά απο κάποια διάμετρο και πάνω να περάσουν στον ογκομετρητή. (μοιάζει λίγο με το φίλτρο του πλυντηριου πιάτων). Όπως επίσης δεν υπάρχει φίλτρο δεξαμενής. Φίλτρο υπάρχει μόνο σωληνογραμμής και η Bp δεν έχει εγκαταστήσει σε κανένα πρατήριό της.

Προεπιλογή

Δεν είπα ότι τα καύσιμά του δεν είναι καθαρα... πολύ απλά δεν υπάρχει αντλία πετρελαίου με... φίλτρο. H Bp χρησιμοποιεί κυρίως αντλίες Gilbarco και Wayne, και μάλιστα μοντέλα που εκ κατασκευής δεν έχουν φίλτρα. Εκτός και αν εννοεί σαν φίλτρο το διχτάκι που δεν επιτρέπει σε στερεά απο κάποια διάμετρο και πάνω να περάσουν στον ογκομετρητή. (μοιάζει λίγο με το φίλτρο του πλυντηριου πιάτων). Όπως επίσης δεν υπάρχει φίλτρο δεξαμενής. Φίλτρο υπάρχει μόνο σωληνογραμμής και η Bp δεν έχει εγκαταστήσει σε κανένα πρατήριό της.
    Οποτε αν ισχυουν αυτα, τι στο καλο γινεται και ειναι τοσο αγνο το πετρελαιο?
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Ενταξει δεν ειδα και πως και που ειναι τα φιλτρα του, το να λεμε οτι εχει φιλτρο στην δεξαμενης, λογικα εννοειται οτι καπου πανω στην σωληνα θα το εχει, λογικο δεν ειναι?? Και φιλτρα σιτας να ειναι, δεν θα επρεπε να περναει βρωμια σαν χρωματισμος?? οπως λεει και ο corsakias παραπανω, πως δικαιολογηται η καθαροτητα των φιλτρων μου?? Για μυκητες σιγουρα θα παιζει ρολο οτι το πετρελαιο του δεν καθεται μερες στις δεξαμενες και ανανεωνεται συχνα με νεο.
    Το αλλο ειναι οτι τους εχω δει πολλες φορες να κανουν εργασιες στις αντλιες χωρις να ξερω τι κανουν, τελος το πρατηριο δεν ειναι εταιρικο της bp, ειναι παλιο πρατηριο μην πω 20ετιας και πανω απο τοτε που υπηρχε η mobil??? αν θυμαμαι, και δεν ξερω κατα ποσο ο καθε ιδιοκτητης μπορει να παρεμβει στον εξοπλισμο, βαζοντας φιλτρα πχ, ο οποιος δεν ξερω σε ποιον ανοικει οταν δεν ειναι εταιρικο.

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsakias2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε αν ισχυουν αυτα, τι στο καλο γινεται και ειναι τοσο αγνο το πετρελαιο?
    Η μικρότερη ποσότητα πετρελαίου που σου φέρνει στο πρατηριο μια εταιρεία ειναι τα 2.500 λιτρα. αν φροντίζει το πρατήριο να κάνει κάθε 3-4 μέρες παραλαβή, η δεξαμενή του δεν προλαβαίνει να πιάσει τόση μούργα. Αν είναι και προσεκτικός και ΚΛΕΙΝΕΙ το πρατήριο κατα τη διάρκεια της παραλαβής, και περίμένει κιόλας να ηρεμίσει το καύσιμο, τα προβλήματα περιορίζονται. Μακριά απο πρατήρια που πουλάνε την ώρα που παραλαμβάνουν.Και αυτό γιατι το καύσιμο πέφτει μεν με φυσική ροή, αλλά με ταχύτητα περίπου 700 με 800 λίτρων το λεπτό. Δημιουργείται αρκετό ανακάτεμα στη δεξαμενή.

Προεπιλογή

Σημερα εκανα την ιδια διαδικασια στα μπροστα φαναρια οπως ειχα κανει και στο astra πριν λιγο καιρο, τριψιμο και βερνικωμα. Τα φαναρια στο corsa αν και δεν ηταν τοσο χαλια οσο του astra, καπου καπου χαλανε την γυαλαδα τους και τα περνουσα μονο μια αλοιφη και ξαναστρωνανε, αλλα με το βερνικι γινανε απλα σαν Καινουρια!!!!

Προεπιλογή

Καλύτερα και από καινούρια

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καινούρια γίνανε. Σας το είπα ότι μόνο έτσι γίνεται δουλειά...

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Προσκυνώ....
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....???????

Προεπιλογή

Καμια σχεση το βραδυ με πριν, αν και δεν ηταν κιτρινησμενα απλα ελαχιστα θαμπα, τωρα το βραδυ μου φενεται λες και εβαλα καινουριες λαμπες, χωρια οτι οι δεσμες απο τους φακους, σε τοιχο φενονται μαχαιρι...

Τα ειδε ενας φιλος με focus st, και λεει ελα να μου κανεις και τα δικα μου!!! Δεν το πιστευε νωμιζε αλλαξα φαναρια.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τέλεια έγιναν. Τυχερός ο επόμενος ιδιοκτήτης του.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Τελειο αποτελεσμα!
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Καλημέρα , πως ακριβώς έβαλες διακόπτη ; Δεν τα καταφέρνω και απο που ακριβώς πήρες ρεύμα ;

Σελίδα 34 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2432333435 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Karaman=άψογος
    Από τον/την Kostas_Corsa στο forum Αξιολογήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 01:08
  2. Ερωτησεις για αγορα Corsa C 1,3Cdti
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-15, 22:26
  3. Corsa D Cosy Ecoflex 1.3cdti 95hp Aircondition - Clima ΜΗ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ !!!
    Από τον/την nikkarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 00:27
  4. Νέος κάτοχος corsa 1.3cdti και μερικές απορίες προς επίλυση
    Από τον/την nikraven στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 20:36
  5. Μια απορία για αλλαγή συμπεριφοράς σε corsa 1.3cdti
    Από τον/την nikraven στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-13, 20:28

Δικαιώματα - Επιλογές