If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ

Καλησπέρα σε όλους !!

Θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα που αντιμετώπισα με το αυτοκίνητό μου (OPEL ASTRA mod. 7/2004 κινητήρας Ζ14ΧΕP χιλιόμετρα 114.000).
    Συγκεκριμένα πρίν 10 ημέρες κινούμενος στην Εθνική για Κόρινθο με ταχύτητα 120 χλμ. μου άναψε το λαμπάκι του λαδιού και ο κινητήρας άρχισε να κένει θόρυβο σαν να είναι diesel.
    Σταμάτησα σε parkıng, έλεγξα λάδια (ήταν ΟΚ ) και αφού το άφησα σβηστό για 30 λεπτά ξεκίνησα με μικρότερη ταχύτητα (90 χλμ) και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Την επόμενη πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο τους περιέγραψα το πρόβλημα και μου είπαν με απίστευτη σιγουριά ότι είναι αντλία λαδιού με κόστος (+αλλαγή καδένας, εργασία κ.λπ.) περίπου 950 Ευρώ.
    Όπως καταλαβαίνετε χαμογέλασα και έφυγα καθόσον δεν ήταν πρόθυμοι να εξετάσουν οτιδήποτε άλλο.
    Πήγα σε συνεργείο της γειτονιάς και αφού είπα το πρόβλημα ο μάστορας χαμογέλασε και είπε ότι 99% ευθύνεται η αδυναμία τροφοδοσίας με λάδι λόγω βρωμιάς στη σίτα του σωλήνα που βρίσκεται εντός του κάρτερ.

Όντως λύθηκε το κάρτερ η σίτα ήταν βουλωμένη (καθαρίστηκε και γυάλισε μιας και στην αντιπροσωπεία ζητούσαν 60 Ευρώ +ΦΠΑ) και πλέον το αυτοκίνητο πετάει.
    Κόστος (Φλάντζα κάρτερ+λάδια_φίλτρο+εργασία) 85 Ευρώ.
    Να είναι καλά ο μάστορας.
    Και εμείς να είμαστε πιο ψαγμένοι και να μην μας δουλεύουν τα εξουσιοδοτημένα.
    Καλό βράδυ..

Προεπιλογή

Πω πω... Τι είπες τώρα... Αν είναι δυνατόν. 1000€ τζάπα; Άσε γιατί κι εμείς σχετικά πρόσφατα έχουμε πληρώσει επισκευές διπλές για ένα πρόβλημα που θα μπορούσε να είχε επισκευαστεί με την μία. Και μάλιστα την πρώτη μας κατ' έκλεψε ο μάστορας... Για αλλαγή βαλβίδας ψυχρού ελέγχου και 4 μπουζί μας πήρε 150€ την στιγμή που η βαλβίδα κόστιζε 14€ (το βρήκα εκ των προτέρων) και τα μπουζί 40€. Τελικά αναγκαστήκαμε πριν λίγες μέρες και αλλάξαμε θερμοστάτη (ολόκληρο με το περίβλημά του) ο οποίος έχει πάνω και την βαλβίδα που χρυσοπληρώσαμε την πρώτη φορά καθώς είχε αρχίσει να τρώει φρίκη και πρέπει να κόλλαγε ψιλοκλειστός... 175€ σύνολο στην αντιπροσωπεία της Peugeot... Και του λέγαμε του πρώτου μάστορα "ρε μάστορα μήπως να αλλάζαμε όλο τον θερμοστάτη για σιγουριά; Απάντηση: Όχιιιιι. Ξέρει ο μάστορας... Να αυτό είναι και να θυμάσαι ότι εγώ σου βρήκα το πρόβλημα". Του πας να του τρίψεις στη μούρη την φωτογραφία με τον παλιό θερμοστάτη/περίβλημα που είχε διαρροή και ήταν μέσα στη μπίχλα και τα άλατα ή δεν του το πας; Και το είχε δει τότε ότι είχε διαρροή/άλατα και είχε πει "δεν είναι τίποτα"...

Τι να πεις κι εσύ βρε φίλε που έδωσες τζάπα ένα χιλιάρικο εποχές που είμαστε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 30-08-15 στις 23:52

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Τι λιπαντικό χρησιμοποιεις φιλε μου;;;;
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Και κάθε πόσα χλμ κάνεις αλλαγή λαδιού;

Προεπιλογή

Όταν άλλαζες λαδια άλλαζες πάντα και φιλτρο λαδιού?

Προεπιλογή

Κλασσική περίπτωση αλλαγής λαδιού πάνω απο 10000/12000χλμ. Κάθε μέρα βλέπω κάρτερ με λάσπη.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σε κάθε αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται και αλλαγή του φίλτρου!
    Ακόμη, τα λαδια πρέπει (το "πρέπει" είναι σχετικό, είναι δύσκολες εποχές) να αλλάζονται το πολύ στα 2/3 των χλμ που προτείνει ο κατασκευαστής. Πχ αν λέει η opel 15000, πριν τις 10000.
    Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί αλλά θα το επαναλάβω: Αν σκεφτούμε πόσα χρήματα ξοδεύουμε για καυσίμα μέχρι τις 10000χλμ, το ποσό που θα δώσουμε για λαδια είναι σχετικά μικρό.
    Τα λαδια είναι η πιο απλή συντήρηση που μπορούμε να κάνουμε, η οποία θα μας εξασφαλίσει ένα υγείες μοτέρ.
    Ας είμαστε λίγο καχύποπτοι στο διάστημα αλλαγής που προτείνει η opel. Ίσως να έχει δίκιο, ίσως όχι. Αξίζει να πάρουμε το ρίσκο?
    Εγώ κάνω αλλαγή λαδιών κάθε 10000 χλμ maximum.

Προεπιλογή

Καλησπέρα! Έχω το MOKKA 1.7 και 42000 km. Τέταρτη αλλαγή λαδιων, η αντιπροσωπία στα 20000km νομίζω. Σε αυτόν που τα άλλαζα εκτός αντιπροσωπειας δεν μου άρεσε..Είπα και γω να τα αλλάξω μόνος μου να δω και βρήκα τάπα καρτερ χωρίς ροδέλα!! Στην ουσία δεν είναι ροδέλα αλλά o- ring, δηλαδή λαστιχάκι στρογγυλό. 3 φορές στραγγισα τα λάδια μήπως έπεσε κάτι, στο Internet είδα ότι παίρνει o-ring. Αύριο ξανά άδειασμα τα λάδια για να βάλω λαστιχάκι. Το ένστικτό μου βγήκε σωστό, ήταν πολύ βλακας ο αλλοδαπός. Ήθελα να δω ο ίδιος πόσο δύσκολο είναι το φίλτρο λαδιού (32 καρυδακι και 3 o-ring) και η τάπα χρειάζεται t 45 torx.

Προεπιλογή

oring εχει η ταπα δεν εχει ροδελα, αν δεις οτι εχει φαγωθει το oring τοτε το αλλαζεις, προσωπκα στο astra μετα απο 7-8 αλλαγες λαδιων το εχω αλλαξει μια φορα. Αν αφησες το παλιο και δεν σου δακρυζει μην τα ξαναβγαζεις τζαμπα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Αισθητηρας πιεσης λαδιου
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-15, 22:36
  2. απωλεια πιεσης
    Από τον/την kardistan25 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 08:55
  3. Πτωση πιεσης λαδιου σε υψηλες στροφες.
    Από τον/την AstraPower στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 19:58
  4. Απωλεια ψυκτικου υγρου
    Από τον/την akis88 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 20:37
  5. ΑΠΩΛΕΙΑ ΛΑΔΙΟΥ ASTRA H 1,6 TWINPORT
    Από τον/την j75karak στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 22:06

Δικαιώματα - Επιλογές