If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 236

Προεπιλογή

Απλά τέλειο full εχtra και το πιο ωραίο χρώμα
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Senior Member Το avatar του χρήστη gsisr
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

όντως, πανέμορφο. θέλω μόνο πετρέλαιο ομως

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gsisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως, πανέμορφο. θέλω μόνο πετρέλαιο ομως
    Αν κάνεις πάνω από 15.000-20.000 χλμ το χρόνο πάρε πετρέλαιο. ..αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο. ..

Προεπιλογή

Όσα χιλιόμετρα και να κάνει κανείς το πετρέλαιο συμφέρει. Ξέρεις τι είναι να μην μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο να πας μια βόλτα 30χλμ μακρυά γιατί σκέφτεσαι τις βενζίνες που θα χαλάσεις ειδικά αν έρχεσαι τσίμα τσίμα;

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

ακριβώς. το αποφάσισα μετά από πολυ σκέψη το πετρέλαιο και έχω καταλήξει. Ο προβληματισμός μου πλέον είναι το τωρινό gtc ή να περιμένω το k gtc. Θα αξίζει ο κόπος; σταματάω κιόλας να πηγαίνω σε αντιπροσωπείες. Το μυαλό μου έχει κολλήσει στο αστράκι.

Προεπιλογή

Κοίτα ο 136άρης πετρελαιοκινητήρας είναι πολύ νέος. Καινούριος ουσιαστικά. Τώρα για το J ή το Κ εγώ θα θεωρούσα ένα διάστημα αναμονής 2 χρόνων μεγάλο ειδικά από τη στιγμή που το ψάχνεις για να αγόραζες τώρα... Δική σου είναι η απόφαση! Θα μπορούσες να πάρεις το τωρινό και σε δύο χρόνια να το αλλάξεις που δεν θα έχει πέσει πάρα πολύ η αξία του. Αλλά όπως και να το κάνεις και το J να προτιμήσεις και να μην το αλλάξεις καινούριο αυτοκίνητο θα έχεις αγοράσει. Αυτή τη στιγμή το J είναι το πιο πρόσφατο που βγαίνει σε GTC.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

πέραν αυτού το j gtc έχει κάποιο χρόνο στην αγορά. όσο να ναι θεωρώ άλλη την αξιοπιστία ενός αυτοκινήτου που έχει περπατήσει και άλλο να πάρεις αρχική παρτίδα. είναι και λαχείο βέβαια καμιά φορά.

Προεπιλογή

πέραν αυτού το j gtc έχει κάποιο χρόνο στην αγορά. όσο να ναι θεωρώ άλλη την αξιοπιστία ενός αυτοκινήτου που έχει περπατήσει και άλλο να πάρεις αρχική παρτίδα. είναι και λαχείο βέβαια καμιά φορά.
    +1

Ωστόσο φίλε gsisr, όπως μας είπες - έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να το παραγγείλεις λόγο των capital control. Άσε να φύγουν και οι εκλογές, δεν ξέρεις τι γίνεται μέχρι τότε...
    Παράλληλα κατά τις 15/9 λογικά θα έρθει και το astra K. Από κοντά θα μπορέσεις να βγάλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα - ιδίως αν κάνεις test drive και των δύο (astra j 5d - astra k 5d - για ευνόητους λόγους)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα χιλιόμετρα και να κάνει κανείς το πετρέλαιο συμφέρει. Ξέρεις τι είναι να μην μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο να πας μια βόλτα 30χλμ μακρυά γιατί σκέφτεσαι τις βενζίνες που θα χαλάσεις ειδικά αν έρχεσαι τσίμα τσίμα;
    Ναι ρε φιλε αλλά μου θυμίζει το hilux που έχω στο χωριο κσι ξενερώνω. ....άσε που με το daihatsu sirion της γυναίκας με 92 άλογα έκανα τρελή κηδεία σε ένα φίλο με corsa 1.3 turbo diesel με 95 άλογα. ..

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

φίλε ΤΟΜΜΥ, το ****το είναι ότι οι πεντάθυρες εκδόσεις διαφέρουν αρκετά από τις gtc. Αν ήταν για το πεντάθυρο σίγουρα το k θα έπαιρνα. Ας περιμένουμε και το Σεπτέμβρη μπας και μάθουμε κάνα νέο και βλέπουμε. Είναι και το J πανέμορφο. Δε μπορώ να του βρω ψεγάδι.

Προεπιλογή

Επίσης σχετικά με το βάρος του J που κάποιοι το σιχτιρίζουν ότι είναι πολύ βαρύ... Ναι μεν είναι βαρύ σαν σκάφος σε σχέση με κάποιους ανταγωνιστές αλλά δεν τη συμμερίζομαι απόλυτα αυτή την άποψη σαν μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Εγώ βλέπω ότι ακόμη και με τον 1.3 κινητήρα που έχω κινείται αξιοπρεπέστατα και χωρίς να ζορίζεται... Φαντάσου πως θα πηγαίνει με τον 1.6 diesel. Η κοπέλα μου που το οδηγεί μερικές φορές αραιά και που ξέρεις τι μου λέει; Ότι της αρέσει αυτή η στιβαροτητα και η σιγουριά που της εμπνέει (το βάρος δηλ) καθότι είναι πολύ σταθερό και προβλέψιμο στο δρόμο. Το νιώθεις σε ένα ταξίδι ότι πατάει γερά/καλά κάτω το αυτοκίνητο πως να το πω; Ειδικά σε πλευρικούς ανέμους έχει μεγάλη διαφορά. Με προηγούμενα αυτοκίνητα έπαιζα με το τιμόνι για να πάω ευθεία με πλάγιους ανέμους στην εθνική. Το Astra δεν καταλαβαίνει τίποτα... Τρένο. Ένα αυτοκίνητο για να κάνουμε τις μετακινήσεις μας είναι όχι για κόντρες. Το J είναι πολύ κλασάτο αυτοκίνητο και θα το καταευχαριστηθείς. Όμορφο μέσα/έξω με πολύ καλή συναρμογή. Η κονσόλα του είναι πολύ όμορφη. Το K εννοείται ότι θα είναι ακόμη πιο όμορφο από το J όπως και το J είναι πολύ ανώτερο σχεδιαστικά από το συντηριτικό κατά την ταπεινή μου άποψη Η. Όπως και το καινούριο corsa που το θεωρώ πιο όμορφο από το προηγούμενο. Ένα καινούριο μοντέλο γενικά είναι πιο ωραίο όπως και να το κάνουμε. Ένα φρέσκο μοντέλο χτυπάει αλλιώς στο μάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 26-08-15 στις 22:03

Προεπιλογή

φίλε ΤΟΜΜΥ, το ****το είναι ότι οι πεντάθυρες εκδόσεις διαφέρουν αρκετά από τις gtc. Αν ήταν για το πεντάθυρο σίγουρα το k θα έπαιρνα. Ας περιμένουμε και το Σεπτέμβρη μπας και μάθουμε κάνα νέο και βλέπουμε. Είναι και το J πανέμορφο. Δε μπορώ να του βρω ψεγάδι.
    Σωστά, αλλά για να είναι πιο δίκαιη η σύγκριση στο πρότεινα. Τούμπανο είναι!!! Πολύ φαρδύ που αν το χαμηλώσεις γίνεται κτήνος. Άσχετο, αν πάρεις το J πάρε το με τα AFL και Led πίσω. Αν δεν το πάρεις έτσι, θα το μετανιώσεις μετά όπως όλοι μας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε φιλε αλλά μου θυμίζει το hilux που έχω στο χωριο κσι ξενερώνω. ....άσε που με το daihatsu sirion της γυναίκας με 92 άλογα έκανα τρελή κηδεία σε ένα φίλο με corsa 1.3 turbo diesel με 95 άλογα. ..
    Ασχολίαστο το "Ρε φίλε"... Δεν κατάλαβα γιατί θίχτηκες; Έγραψα κάτι που δεν ισχύει;

Συγνώμη από που προκύπτει ότι αν κανείς κάνει λιγότερο από 15.000χλμ δεν συμφέρει να πάρει πετρέλαιο; Σοβαρά μιλάς; Για πάρε ένα τεφτέρι και υπολόγισε πόσο μου κοστίζει να πάω και να επιστρέψω για να δω την κοπέλα μου που πρέπει να κάνω 60χλμ πήγαινε έλα με κατανάλωση 4.3l/100χλμ και τιμή λίτρου 1.117€ και υπολόγισε μετά πόσο κοστίζει η ίδια βόλτα στην κοπέλα μου με μέση κατανάλωση 6.1l/100χλμ και τιμή βενζίνης 1.54€. Κάντα αναγωγή ανά μήνα ανά εξάμηνο ανά χρόνο και έλα να μας πεις ότι δεν συμφέρει ή δεν συμφέρει το πετρέλαιο. Είμαστε σοβαροί; Βάλε και 70χλμ πήγαινε έλα στη δουλειά με το βενζινοκίνητο κάθε μέρα να δεις μετά πόσο πολύ ζορίζεσαι να πας μια βόλτα για ένα καφέ. Μήπως για όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα έχει αυξητικές τάσεις η μετατροπή βενζινοκίνητων σε υγραέριο; Ο φίλος Tommy που έχει υγραέριο στο Astra του με αποτέλεσμα τα έξοδά του για καύσιμα να είναι σαν να είχε πετρελαιοκίνητο θα σε διαφωτίσει καλύτερα.

Προεπιλογή

Ασχολίαστο το "Ρε φίλε"... Δεν κατάλαβα γιατί θίχτηκες; Έγραψα κάτι που δεν ισχύει;

Συγνώμη από που προκύπτει ότι αν κανείς κάνει λιγότερο από 15.000χλμ δεν συμφέρει να πάρει πετρέλαιο; Σοβαρά μιλάς; Για πάρε ένα τεφτέρι και υπολόγισε πόσο μου κοστίζει να πάω και να επιστρέψω για να δω την κοπέλα μου που πρέπει να κάνω 60χλμ πήγαινε έλα με κατανάλωση 4.3l/100χλμ και τιμή λίτρου 1.117€ και υπολόγισε μετά πόσο κοστίζει η ίδια βόλτα στην κοπέλα μου με μέση κατανάλωση 6.1l/100χλμ και τιμή βενζίνης 1.54€. Κάντα αναγωγή ανά μήνα ανά εξάμηνο ανά χρόνο και έλα να μας πεις ότι δεν συμφέρει ή δεν συμφέρει το πετρέλαιο. Είμαστε σοβαροί; Βάλε και 70χλμ πήγαινε έλα στη δουλειά με το βενζινοκίνητο κάθε μέρα να δεις μετά πόσο πολύ ζορίζεσαι να πας μια βόλτα για ένα καφέ. Μήπως για όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα έχει αυξητικές τάσεις η μετατροπή βενζινοκίνητων σε υγραέριο; Ο φίλος Tommy που έχει υγραέριο στο Astra του με αποτέλεσμα τα έξοδά του για καύσιμα να είναι σαν να είχε πετρελαιοκίνητο θα σε διαφωτίσει καλύτερα.
    Ασχολίαστο το ότι θίχτηκες με το "ρε φιλε"
    Όχι εγώ δεν θίχτηκα με κάτι. ..Η γνώμη μου όμως για τα πετρελαιοκίνητα είναι συγκεκριμενη
    Όσο για τα υπολοιπα να σου πω ότι από το 1998 έχω αλλάξει 2 hilux....οπότε τα περί πετρελαίου τα γνωρίζω πάρα πολύ καλά. ....
    Η γνώμη μου είναι πως θεωρώ ΤΡΑΓΙΚΟ να δίνει κάποιος ένα σκασμό λεφτά για αυτοκίνητο και να σκέφτεται μετά το κόστος καυσίμου για μα πάει μια βόλτα. ...
    Ο διπλανός μου έδωσε 37.000 ευρώ για το καινούριο zafira 2000biturbo και όταν τον ρωτάω τι λέει το αμάξι μου απαντάει πολύ καλό δεν καίει τίποτα. ...ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΕΜΕ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO : 26-08-15 στις 23:46

Προεπιλογή

Άσε τότε εμάς τους τραγικούς με το πετρέλαιο να πλανόμαστε ότι είναι οικονομικότερα από τη βενζίνη και έλα να μας κάνεις κηδείες που το χαίρεσαι κιόλας... Ποιος σου είπε ότι έδωσα ένα σκασμό λεφτά; 17.500€ είχα δώσει. Αν τώρα κάποιος έδωσε 30.000€ λόγω πιο ακριβής έκδοσης επειδή το γούσταρε τι ζόρι τραβάς εσύ; Από το πετσί σου τα έκοψε; Αυτό ήθελε ο άνθρωπος να πάρει για τους δικούς του λόγους και καλά έκανε που το πήρε. Τόσο απλό! Επίσης η σύγκριση του Hilux του '98 που είχες με το Astra του 2015 με 136PS που έχει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας είναι πολύ σχετική! Τι να πω; Μάλλον τα ξέρεις καλύτερα.

Δεν σε ξέρω όπως δεν ξέρω και το παλληκάρι που ζήτησε βοήθεια από το φόρουμ. Το παλικάρι έχει καταλήξει όπως είπε μετά από πολύ σκέψη σε πετρέλαιο. Αυτό γουστάρει ο άνθρωπος για τους Χ,Ψ λόγους. Τώρα να προσπαθείς να τον πείσεις για βενζίνη με αντί παράδειγμα την εμπειρία που είχες από 2 αγροτικά που είχες, 10 και 20 χρόνων παλαιότερης τεχνολογίας ή ότι δεν θα τον συμφέρει αν κάνει λιγότερα από 15.000χλμ... Τι να πω;

Εδώ απόψεις ανταλλάσσουμε και είμαστε για να βοηθάμε όταν μπορούμε και γνωρίζουμε. Δεν σε παρεξηγώ. Απλά η εμπειρία σου με πετρελαιοκινητήρες είναι παρωχημένη. Μας συγκρίνεις το Hilux του '98 με το Astra του '15. Τραγικό...

Προεπιλογή

Άσε τότε εμάς τους τραγικούς με το πετρέλαιο να πλανόμαστε ότι είναι οικονομικότερα από τη βενζίνη και έλα να μας κάνεις κηδείες που το χαίρεσαι κιόλας... Ποιος σου είπε ότι έδωσα ένα σκασμό λεφτά; 17.500€ είχα δώσει. Αν τώρα κάποιος έδωσε 30.000€ λόγω πιο ακριβής έκδοσης επειδή το γούσταρε τι ζόρι τραβάς εσύ; Από το πετσί σου τα έκοψε; Αυτό ήθελε ο άνθρωπος να πάρει για τους δικούς του λόγους και καλά έκανε που το πήρε. Τόσο απλό! Επίσης η σύγκριση του Hilux του '98 που είχες με το Astra του 2015 με 136PS που έχει μηδενικά τέλη κυκλοφορίας είναι πολύ σχετική! Τι να πω; Μάλλον τα ξέρεις καλύτερα.

Δεν σε ξέρω όπως δεν ξέρω και το παλληκάρι που ζήτησε βοήθεια από το φόρουμ. Το παλικάρι έχει καταλήξει όπως είπε μετά από πολύ σκέψη σε πετρέλαιο. Αυτό γουστάρει ο άνθρωπος για τους Χ,Ψ λόγους. Τώρα να προσπαθείς να τον πείσεις για βενζίνη με αντί παράδειγμα την εμπειρία που είχες από 2 αγροτικά που είχες, 10 και 20 χρόνων παλαιότερης τεχνολογίας ή ότι δεν θα τον συμφέρει αν κάνει λιγότερα από 15.000χλμ... Τι να πω;

Εδώ απόψεις ανταλλάσσουμε και είμαστε για να βοηθάμε όταν μπορούμε και γνωρίζουμε. Δεν σε παρεξηγώ. Απλά η εμπειρία σου με πετρελαιοκινητήρες είναι παρωχημένη. Μας συγκρίνεις το Hilux του '98 με το Astra του '15. Τραγικό...
    Δεν το πιασες...βιαζεσαι...Είπα οτι εχω μακροχρονια εμπειρια με τα πετρελαιοκινητα από το 1998 και έχω αλλάξει 2 έως τωρα...το πρώτο hilux ήταν του 98 ...σκυλί ...έχει κουβαλήσει χιλιάδες τόνους η καροτσα ....το δεύτερο 2009 διπλοκαμπινο το tornado 3000cc 170PS και ροπή από τρένο intercity αγορασμένο 33.000 ευρω....οπότε όπως καταλαβαινεις έχω πετρελαιοκινητήρα κτήνος. ...
    Παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι συγκεκριμενη .....πετρέλαιο ΜΌΝΟ αν κανείς πολλά χλμ ή αν είσαι επαγγελματίας ....Πόσο μάλλον εάν έχεις τρελά με τις 4 ρόδες. ..
    Από κει και πέρα δεν προσπάθησα να πείσω για τιποτα το παιδί που ψάχνει για gtc.....απλώς ανέφερα πως υπάρχουν 2-3 ελαφρως μεταχείρισμένα βενζινοκίνητα πάρα πολύ καλά σε πολύ καλή τιμή που θα τα πάρει 6-7.000 ευρώ πιο φτηνά από ένα καινούριο diesel ...οπότε αν δεν κάνει πολλά χλμ δεν θα τα αποσβέσει πότε αυτά τα λεφτά.
    Αυτά είχα να πω και δεν επανέρχομαι ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO : 27-08-15 στις 00:31

Προεπιλογή

Αρκετα τεστ, εγχωρια ή αλλοδαππα εχουν καταληξει στο συμπερασμα οτι η διαφορα κοστους αποκτησης ενος diesel σε σχεση με ενα βενζινοκινητο, αποσβενεται γυρω στις 150.000 χλμ. Κερδος στην τσεπη μπαινει ας πουμε στο 150.001. Συνεπως ανεξαρτητως ετησιων χλμ εαν καποιος σκοπευει να κρατησει το αμαξι πλεον των 150.000 χλμ εχει κερδος.

Προεπιλογή

Μια χαρά τα έπιασα φίλε... Εξακολουθείς να συγκρίνεις αγροτικό των 3000cc με επιβατικό προηγμένης τεχνολογίας που δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας... Ο νοών νοεί τω.
    Εγώ ξέρω ότι και 10.000χλμ το χρόνο να κάνω το ταξίδι Κιάτο-Αθήνα-Κιάτο με τη βενζίνη κοστίζει 19€ με τις τωρινές τιμές της περιοχής ενώ με το δικό μου το ίδιο ταξίδι κοστίζει 9€. Αν προσπαθείς ακόμη να μας πείσεις ότι δεν συμφέρει το πετρέλαιο βάσει αυτών που καις με το αγροτικό σου τι να πω; Το παιδί πάντως δεν ενδιαφέρεται για αγροτικό... Και στην τελική αν διαθέτει τα λεφτά για άμεση εξόφληση κερδίζει κατευθείαν... Το αν θα κοστίσει 15.000€ ή 30.000€ είναι θέμα του τι κινητήρα θα επιλέξει καθώς και τι έκδοσης...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 27-08-15 στις 00:41

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Συμφωνώ...από το πρώτο χιλιόμετρο κανείς οικονομία.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Astra Gtc 1.6 cdti 136ps
    Από τον/την stavrosf στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 20:39
  2. Astra J 1,6 CDTI 136ps
    Από τον/την nickboul στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 175
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 01:56
  3. Αγορά Opel Corsa 1.3 cdti
    Από τον/την mike91 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 21:54
  4. Βοήθεια για αγορά CDTi
    Από τον/την Kwstas1987 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-12, 10:40
  5. Αγορά Opel Astra j 1.3 CDTI
    Από τον/την Stratosss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 01:57

Δικαιώματα - Επιλογές