If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 53

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Αυτο ακριβως το βιντεο ειχα δει και εγω γι'αυτο ειχα πει οτι μου φαινονται πολλα τα εργατικα...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Προθερμανσεις θα αλλαξεις θες δε θες καποια στιγμη!!!
    Εχω αλλαξει και μια μια και ολες μαζι εγω...
    Απορω μοναχα πως βρηκε πως ηταν του πρωτου κυκλινδρου χωρις να τις βγαλουν για ελεγχο...περιεργο γιατι νομιζω μονο σαν γενικο σφαλμα προθερμανσεων τις αναφερει το διαγνωστικο, νομιζω!
    Εμεις οταν ειχα θεμα, τις βγαζαμε, τις πυροναμε χειροκινητα και αναλογα αλλαζαμε οποια ηταν καμμενη.
    ΜΗΝ τις αλλαζεις και τις 4 προληπτικα, τζαμπα χρημα, απλα οταν αρχιζουν να καιγονται σε κοντινα ισως διαστηματα καουν και οι υπολοιπες, οχι απαραιτητα ομως...μπορει να αντεξουν πολυ περισσοτερο.
    ΔΕΝ μενεις απο αυτο το προβλημα, εμπρος θα παρει το αμαξι λογο της τεχνολογιας common rail που εχει παρα πολυ υψηλη πιεση το κυκλωμα και ακομα και με 3 καμμενες ακομα μπορει να παρει μπρος...επισης στην λειτουργια του αυτ/του ΔΕΝ εχεις κανενα απολυτος προβλημα!
    Οσον αφορα την χρεωση εργασιας οντως ειναι βιδωσε-ξεβισωδε η δουλεια...σαν τα μπουζι ενα πραμμα, ξεκουμπωνεις το φις του ρευματος, ξεβιδωνεις τελος...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προθερμανσεις θα αλλαξεις θες δε θες καποια στιγμη!!!
    Εχω αλλαξει και μια μια και ολες μαζι εγω...
    Απορω μοναχα πως βρηκε πως ηταν του πρωτου κυκλινδρου χωρις να τις βγαλουν για ελεγχο...περιεργο γιατι νομιζω μονο σαν γενικο σφαλμα προθερμανσεων τις αναφερει το διαγνωστικο, νομιζω!
    Εμεις οταν ειχα θεμα, τις βγαζαμε, τις πυροναμε χειροκινητα και αναλογα αλλαζαμε οποια ηταν καμμενη.
    ΜΗΝ τις αλλαζεις και τις 4 προληπτικα, τζαμπα χρημα, απλα οταν αρχιζουν να καιγονται σε κοντινα ισως διαστηματα καουν και οι υπολοιπες, οχι απαραιτητα ομως...μπορει να αντεξουν πολυ περισσοτερο.
    ΔΕΝ μενεις απο αυτο το προβλημα, εμπρος θα παρει το αμαξι λογο της τεχνολογιας common rail που εχει παρα πολυ υψηλη πιεση το κυκλωμα και ακομα και με 3 καμμενες ακομα μπορει να παρει μπρος...επισης στην λειτουργια του αυτ/του ΔΕΝ εχεις κανενα απολυτος προβλημα!
    Οσον αφορα την χρεωση εργασιας οντως ειναι βιδωσε-ξεβισωδε η δουλεια...σαν τα μπουζι ενα πραμμα, ξεκουμπωνεις το φις του ρευματος, ξεβιδωνεις τελος...
    Γρηγόρη στο δικό μας κινητήρα βγαίνουν εύκολα; Σε πιο σημείο βρίσκονται;

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Απο προθερμάνσεις όντως δεν μένεις ποτέ.Οπώς είπαν να τις τσεκάρεις μια μιαχειροκίνητα πρώτα να δείς αν πυρώνουν και τί τάση βγάζουν.Το ρεύμα απο τις προθερμάνσεις περνάει απο την μια στην εμπόμενη και ούτω κάθε εξής.
    Αν κάποια έχει θέμα με την τάση απλά θα ίσως παρατηρήσεις να πέρνει λίγοοο πιο δυσκολα μπροστά το αμάξι.
    Αν αλλάξεις την μια να βάλει την ίδια μάρκα και ίδο κωδικό με τις άλλες.
    Εχει τυχει ν'αλλάξω σε αμάξι που έπαιρνε Beru, παραγγείλαμε μια μόνο πάλι beru και επειδή είχε απλά άλλο κωδικο το έβλεπε η ECU και δεν την αναγνώριζε.Παίζουν και τέτοια θέματα μερικές φορές.

Προεπιλογή

Μπαμπη με σπαστη καστανια και λιγη προσοχη δεν εχεις θεμα, εκτος απο την πρωτη ή την τεταρτη, δεν θυμαμαι σε ποια ακρη, που ειναι λιιιιιιιιγο δυσολοτερη λογο του περιορισμενου χωρου...
    Καλο ειναι για προστασια του DPF να αλλαζετε σχετικα συντομα η προθερμανση γιατι μπορει απο την ελειπη προθερμανση να παρουσιαση προβλημα στο φιλτρο...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Μπαμπη με σπαστη καστανια και λιγη προσοχη δεν εχεις θεμα, εκτος απο την πρωτη ή την τεταρτη, δεν θυμαμαι σε ποια ακρη, που ειναι λιιιιιιιιγο δυσολοτερη λογο του περιορισμενου χωρου...
    Καλο ειναι για προστασια του DPF να αλλαζετε σχετικα συντομα η προθερμανση γιατι μπορει απο την ελειπη προθερμανση να παρουσιαση προβλημα στο φιλτρο...
    Ο.Κ φίλε ευχαριστώ.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Θελω να ρωτησω αν σε περιπτωση καμμενης προθερμανσης ανεξαρτητα σε ποιο κυλινδρο αφορα,βγαζει παντα λαμπακι στο καντραν και ποιο λαμπακι ειναι αυτο.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Λαμπακι με κλειδι σαν ενδειξη, απλα στο διαγνωστικο το εμφανιζει σαν ''γενικο σφαλμα προθερμανσεων'' νομιζω...
    Για να δεις σε ποιον κυλινδρο οπως προειπα, θελει να βγουν και να ελεγχθουν καλυτερα.
    Υπαρχει επισης περιπτωση να καει και το εγκεφαλακι που δινει εντολη στις προθερμανσεις...αλλα πιο τραβηγμενο.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Φίλε Γρηγόρη όταν μου έβγαλε το λαμπάκι το πήγα στην Όπελ, μου το σύνδεσε με ένα μηχάνημα και μου έβγαζε στην οθόνη (του μηχανήματος) Σφάλμα στην προθέρμανση πρώτου κυλίνδρου. Αυτό έλεγε άρα έτσι βρήκα σε ποιον κύλινδρο είχε το πρόβλημα.
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Προεπιλογή

Μωρε μπραβο...τι μηχανημα ηταν και εβγαλε και ακριβως τον κυλινδρο? Δεν το ειδαν με το tech2? Εχουν αλλο μηχανημα που λεει πιο αναλυτικα βλαβες? Καλη φαση αν ειναι ετσι!!!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Μωρε μπραβο...τι μηχανημα ηταν και εβγαλε και ακριβως τον κυλινδρο? Δεν το ειδαν με το tech2? Εχουν αλλο μηχανημα που λεει πιο αναλυτικα βλαβες? Καλη φαση αν ειναι ετσι!!!
    Δεν γνωρίζω πως είναι το tech2 για να σου πω. Από ότι θυμάμαι είναι ένα μηχάνημα που έχει μία λαβή στο πλάι και έχει μια οθόνη αφής. Εκεί επιλέγεις διάφορες διαγνώσεις. Περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα ώσπου να διαβάσει τον εγκέφαλο και σου βγάζει πολύ αναλυτικά τις "βλάβες"

Προεπιλογή

Τώρα που το γκούκλαρα έτσι είναι σαν το tech2. Να μην σου πω το ίδιο. Αλλά δεν γνωρίζω αν είχε πιο αναβαθμισμένο λογισμικό.

Προεπιλογή

Βαση του TIS στα Corsa D 1.3 οι προθερμαντηρες περνουν εντολη ανα κυληνδρο απο ενα εγγεφαλακι (Α147 control unit το ονομαζει) το οποιο συνδεετε με τον εγγεφαλο μηχανης, ενω στα Corsa C 1.3 οι προθερμαντηρες περνουν παλι απο ενα ιδιο εγγεφαλακι αλλα ανα ζευγαρια 1-2 κυληνδρος και 3-4 κυληνδρος.
    Τωρα τι ειναι αυτο το εγγεφαλακι Α147 δεν μπορεσα να βρω τι ειναι, αλλα ειναι μεσα στο κουτακι μπροστα απο την αντλια του abs.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ρελέ είναι.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Βάλε bosh να ησυχάσεις μου έλεγαν όλοι, και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος !! Εγώ το είχα βρει μόνος μου το θέμα με το elm327 (μέσω torque), τους έβγαλα όλους και όπως είπε πιο πάνω ο φίλος epivitor τους πύρωνα χειροκίνητα και όποιος δεν άναβε ήταν προφανώς καμένος...
    Τελικά ήταν δυο καμένοι 1ου - 3ου.
    Παρεμπιπτόντως το αμάξι ειχε 55000χιλ.
    Πήγα αγόρασα 4 bosh και άλλαξα μόνο τους 2 καμένους
    Μετά από 30000+χιλ δεν έχω κανένα θέμα( Φτου μη με ματιάσω )
    Απ ότι μου είπαν υπάρχει περίπτωση να κάηκαν επειδή ( ως αρχάριος στα diesel ) μου έλεγαν να κάνω 2 φορές προθέρμανση δηλαδή να ανάβω τον διακόπτη 2 φορές(καλοκαιριατικα). Όπως προανέφερα ως αρχάριος στο θέμα το έκανα!! Επίσης έχω ακούσει ότι συμβαίνει αν αφήνεις ανοικτό τον διακόπτη πολύ ώρα( Δεν ξέρω αν ισχύει )
    Όσον αφορά την εργασία είναι 10 λεπτά υπόθεση και συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω ότι τα 15-20€ είναι αρκετά ( ότι θες βέβαια )!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giaxa3 : 03-09-15 στις 16:40
    Diesel και άγιος ο θεός!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giaxa3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε bosh να ησυχάσεις μου έλεγαν όλοι, και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος !! Εγώ το είχα βρει μόνος μου το θέμα με το elm327 (μέσω torque), τους έβγαλα όλους και όπως είπε πιο πάνω ο φίλος epivitor τις πύρωνα χειροκίνητα και όποια δεν άναβε ήταν προφανώς καμένος...
    Απ ότι μου είπαν υπάρχει περίπτωση να κάηκαν επειδή ( ως αρχάριος στα diesel ) μου έλεγαν να κάνω 2 φορές προθέρμανση δηλαδή να ανάβω τον διακόπτη 2 φορές(καλοκαιριατικα). Όπως προανέφερα ως αρχάριος στο θέμα το έκανα!! Επίσης έχω ακούσει ότι συμβαίνει αν αφήνεις ανοικτό τον διακόπτη πολύ ώρα( Δεν ξέρω αν ισχύει )
    Όσον αφορά την εργασία είναι 10 λεπτά υπόθεση και συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω ότι τα 15-20€ είναι αρκετά ( ότι θες βέβαια )!!
    Ευχαριστώ πολύ giaxa3! Από ότι φαίνεται σε bosch θα παίξω μιας και λαμβάνω τις καλύτερες συστάσεις!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giaxa3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε bosh να ησυχάσεις μου έλεγαν όλοι, και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος !! Εγώ το είχα βρει μόνος μου το θέμα με το elm327 (μέσω torque), τους έβγαλα όλους και όπως είπε πιο πάνω ο φίλος epivitor τους πύρωνα χειροκίνητα και όποιος δεν άναβε ήταν προφανώς καμένος...
    τι να τη κανεις τη προθερμαση το καλοκαιρι? συνηθως δεν αναβουν καν αυτες λογω εξωτερικης θερμοκρασιας και συ γυρναγες δις το κλειδι? αυτο δεν ειναι αρχαριο-συνη... Τουλαχιστον ελπιζω να μη πιστευεις οτι σου λενε χωρις να το σκεφτεις ή να παρεις και δευτερη τνωμη. Το δυο φορες ειναι συνηθως για χειμωνα αν εχει πολυ κρυο και το αμαξι εχει ωρες/μερες/ καιρο να παρει " μπροστα" αλλα και παλι σχετικο ειναι λογω της τεχνολογιας που κουβαλανε τα συγχρονα αυτοκινητα.
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Γνωμη μου οι προθερμαντηρες στα καινουριας τεχνολογιας diesel χρησημευουν περισοτερο σε cold start στο χειμωνα με εξωτερικες θερμοκρασιες κατω του 0, στο ford connect που ειχα οταν αλαξα ιμαντα χρονισμου, για να γυρισει το μοτερ με ευκολια επρεπε να βγαλουμε τους προθερμαντηρες, οι συγγεκριμενοι προθερμαντηρες το καλωδιο δεν ηταν με φισακι αλλα με παξιμαδι, οποτε στο λυσιμο του καλωδιου λογω οξυδωσης εγινε εσωτερικη ζημια και στους 4 προθερμαντηρες, κανενας δεν πυρωνε οταν τους διναμε ρευμα απο την μπαταρια εναν εναν, και χωρια μετρησαμε τα αμπερ σε κρυο ξεκινημα και δεν καταναλωναν ρευμα, τους ξαναεβαλα πανω με σκοπο να αλαχτουν, αλλα ετσι εμειναν δεν αλαχτηκαν ποτε, βλαβη δεν εβγαζε, μαλλον δεν ειχε αυτοδιαγνωση για το κοματι των προθερμαντηρων, τα πρωινα επερνε κανονικα ακομα και τον εναν χειμωνα που το κρατησα ακομα δεν μου εδειξε σημαδια αδυναμιας να παρει μπροστα.
    Αντιθετα ενα caddy του 1996 1.9Sdi ατμοσφαιρα που ειχαμε, ειχε προβλημα με την προθερμανση και ο ηλεκτρολογος τοτε για να μην ψαχνει, δεν ηξερε κιωλας?? μας εβαλε εξτρα διακοπτη να το κανουμε χειροκινητα, αν δεν εκανες προθερμανση σε κρυο ξεκινημα χειμωνα, ντουμανια πισω απο ασπρο καπνο, για 1-2km.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

ξεθαψα αυτο το θεμα γιατι αντιμετώπισα το ιδιο θέμα. στα 85.000 χιλ αναψε το πορτοκαλι λαμπακι με το αυτοκίνητο και το κλειδι
    πήγα σε ενα συνεργείο έβαλε το laptop με ένα πρόγραμμα που έγραφε DELPHI και εβγαλε πρόβλημα στην προθερμανση στον κύλινδρο 1.
    την έσβησε και αν ξανα αναψει πάω για αλλαγη.Το θέμα είναι οτι στον A13DTE έχει φασαρία γιατι πρέπει να βγεί το φίλτρο μικροσωματιδίων
    και δεν ξερω τι να κανω να αλλαξω τον ενα η ολους και τι μαρκα.οι μανατοι ξέρετε αν ειναι bosch?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / tuning never stops
    Από τον/την PetrosKar στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 22:13
  2. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / Ρουλεμάν τροχού
    Από τον/την PetrosKar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 00:17
  3. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / OPC intercooler
    Από τον/την PetrosKar στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 18:46
  4. Aντικατασταση Ελαστικών Astra J 1.3 EcoFlex 95HP-Diesel
    Από τον/την Φώτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-14, 00:53
  5. εχει δοκιμασει κανεις τον diesel κινητήρα του astra στα 1300cc??
    Από τον/την aggelos_ στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 22:59

Δικαιώματα - Επιλογές