If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 76

Θέμα: LPG ASTRA H 1.6T

Προεπιλογή

Λέω ότι είναι ξεπερασμένο σύστημα γιατί αν δεις κανείς δεν βάζει. Έστω οι 9 στους 10 δεν βάζουν. Δεν είμαι υπερ του aftermarket υγραερίου κ δεν έχω ασχοληθεί.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Φιλέ referravag, κατα γενική ομολογία στα περισσότερα αυτοκίνητα το κιτ της BRC έχει δουλέψει απροβληματιστα. Δεν είναι απαρετητο να πας στο 5ης γενιάς μιας και το μοτέρ σου δεν είναι άμεσου ψεκασμού.
    Όσο για εγκαταστάτη, προτίμησε τους "παλιούς" του ειδους. Στην Αθήνα νομιζω είναι 2-3. Προσωπικα θα σου ελεγα μακριά απο Τσοπελογιαννη. Η εγγύηση του είναι μουφα.
    Κατα τη γνωμη μου μην βάλεις λαδιερα. Αν θες οπωσδήποτε κάτι να βάλεις, υπαρχουν "αμπουλες" που μπαίνουν στο ρεζερβουάρ και διαρκούν 15.000-20.000 χλμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 15-07-15 στις 20:16

Προεπιλογή

Φίλε Τόμμυ αν μπορείς γράψε μου τους μάστορες που θεωρείς καλούς! Εσύ που το έβαλες; Είσαι ευχαριστημένος;

Προεπιλογή

Φυσικα μακρια απο Τσοπελογιαννη(δες)!! Οι εγγυησεις εχουν τοσα ψιλα γραμματα που οχι μονο δεν προκειται να σε καλυψουν σε περιπτωση βλαβης αλλα θα τα (ξανα)σκασεις χοντρα!

Απο τα συστηματα που ανεφερες σε αεριο ψεκασμο τα πιο καλα και πολυδουλεμενα-πολυφορεμενα ειναι brc, lovato (αυτο εχω) και landirenzo. Πιο καλο ακομη αλλα λιγοτερο δημοφιλες(δηλαδη δεν το δουλευουν πολλοι) ειναι το Prins. Σε υγρο το Vialle αλλα για μενα δεν αξιζει για τετοιο αμαξι και γενικα αν δεν κανεις παρα πολλα χιλιομετρα!

Προεπιλογή

Για να λέτε μακρυά από τσοπελογιάννη κάτι θα ξέρετε... Πράγματι διάβαζα ανάμεικτες εντυπώσεις και εμπειρίες για τον συγκεκριμένο πριν στο autogasforum. Είχα στείλει email πέρσυ στην QGas για την οποία διαβάζω καλά λόγια και μου είχαν προτείνει σύστημα της BRC ενώ και σε άλλη μια που είχα στείλει (Δεν θυμάμαι σε ποια) κι αυτή για BRC μου είχε πει... Φίλε aegea και φίλε Tommy αν μπορείτε γράψτε μου είτε εδώ είτε σε PM (Κι εδώ να το γράψετε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ίσα ίσα βοηθάτε και άλλες που θα δουν μελλοντικά το thread) που κάνατε την τοποθέτηση καθώς δεν έχω ιδέα για το ποιοι θεωρούνται καλοί μάστορες και κατά συνέπεια που πρέπει να απευθυνθώ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το αυτοκίνητο κάνει τουλάχιστον 70χλμ καθημερινά για την δουλειά και πίσω και αν πεις ότι θες να πας και μια βόλτα κάπου άσε καλύτερα... Ο μισός μισθός φεύγει σε βενζίνες. Μάλλον για τέλη Αυγούστου θα το προγραμματίσουμε αν πάνε όλα σύμφωνα με το πρόγραμμα. Γι αυτό και έχω αρχίσει να το ψάχνω ξανά.

Προεπιλογή

Φιλέ referravag, έχεις pm.

Προεπιλογή

Παιδιά να κάνω μια προταση- ερώτηση. Θα μπορούσε ο Ηλίας με ένα λογικό κόστος να βάλει diesel μοτέρ στο υπάρχον όχημα. Εγώ το είχα ρωτήσει για το δικό μου και η τιμή ξέφευγε κατά πολύ...

Προεπιλογή

Λογικά μπορεί αλλά όπως λες θα ξεφύγει πολύ οικονομικά... Μπορεί να θέλει κι άλλο κιβώτιο, άλλες αναρτήσεις μπροστά καθότι βαρύτερο και άλλα πράγματα που δεν μπορείς να ξέρεις...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα σε φιλικό πνεύμα θα ήθελα να σε ρωτησω: αυτά που γραφείς είναι η εμπεριστατωμένη άποψη σου ή copy paste;
    Μπορείς σε παρακαλώ μπορεις να μου πεις τη διάφορα θερμοκρασίας κατα την αναφλεξη που έχει η υγρή απο την αέρια καύση;
    Λοιπον επειδη επιμενεις φιλε TOM η 5ης γενιας εχει μια βασικη διαφορα απο τα 4ης δεν εχει πνευμονα για να γινεται ατμοποιηση του υγραεριου ανταυτου εχει μια τρομπα υψηλης πιεσης που αυτη ριχνει με πιεση το υγραεριο στον κυλινδρο και για αυτο τον λογο ψυχεται καλυτερα ο κυλινδρος,τωρα το καταλαβες πια ειναι η διαφορα και γιατι δεν χρειαζεται να ριχνει και βενζινη μεσα στο μειγμα? λοιπον μηπως ειναι και αυτο copy paste?
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Φιλέ BILL64, την διαφορά μεταξύ των δυο την γνωρίζω. Εγώ σε ρώτησα ποια είναι η διάφορα θερμοκρασίας στον χώρο καύσης του ενός συστήματος απο το άλλο; Επισης , όπως έγραψα και πιο πριν, δεν είναι κανόνας ο ψεκασμός βενζίνης στο 4ης. Τέλος στο αρχικό σου σχόλιο ανέφερες οτι ειναι μονόδρομος στα τούρμπο το 5ης - εδώ ηταν που ξεκίνησε η διαφωνία μου. Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα τούρμπο με 4ης που δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Πάντος δεν είχα και δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω. Ζητώ συγνώμη αν σε εκανα να νιώσεις έτσι!

Προεπιλογή

Φιλε tommy ο εγκαταστάτης σου είναι ο γνωστός Ηλίας? και πως και δεν έβαλες υγρού ψεκασμού και έβαλες αεριου ρωτάω γιατί το ψάχνω και εγώ να βάλω .

Προεπιλογή

Ενταξει δεκτη ισως κι εγω ημουν λιγο αποτομος, τωρα η διαφορα θερμοκρασιας στο 5ης ειναι σαφως λιγοτερη γιατι το αεριο πεφτει με πιεση χωρις να εχει ατμοποιηθει σαν να ειναι βενζινη οποτε εχει διαφορα σε σχεση με το 4ης πιστεψε με εχει διαφορα στην θερμοκρασια του μειγματος.Τωρα πολλα τουρμπο δουλευουν κανονικα με 4ης το γνωριζω απλως οταν εγραφα αυτα το μυαλο μου ηταν στα πειραγμενα με καποια σταδια πανω στο αμαξι εκει τα πραγματα ειναι δυσκολα και θελουν προσοχη για να μπορεσει να δουλεψει σωστα.Και οταν λεμε προσοχη εννοω στον προγραματισμο φυσικα,πιστευω να σε καλυψα με αυτα!
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Φιλε z8083, όχι δεν είναι ο Ηλίας. Δεν έβαλα υγρού γιατί δεν μπορούσα να διαθέσω τα 2.100 euro, που είχε τότε το vialle.
    Φίλε BILL64, χαίρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση!!!
    Επέτρεψε μου μόνο να σου πως η διαφορά θερμοκρασίας είναι σχετικά μικρή. Οταν καίει βενζίνη η θερμοκρασία είναι κοντά στους 600 βαθμούς. Το υγραέριο όταν πέφτει υγρό, ειναι στους -10 βαθμούς περίπου. Το υγραέριο σε αερια μορφή ψύχεται με το μείγμα. Στους +600 η διαφορά των 10-20 βαθμών έχει μικρή σημασία.
    Αυτό που προξενεί πρόβλημα στη χρήση υγραερίου είναι ο ψαθυρισμός στα μέταλλα. Εκεί είναι που τα opel υστερούν, γι αυτό και βαράνε καπάκια. Σκέψου πως το j lpg απο το εργοστάσιο φοράει landirenzo υγρού ψεκασμού, αλλά παρόλα αυτά έχει βελτιωμένο καπάκι- μέταλλα. Η μεγάλη διαφορά του υγρού απο του αερίου ψεκασμού είναι η αμεσότητα ψεκασμού και η οικονομία.
    Τώρα σε σχέση με τα "πειραγμένα", ο εγκατάστατης μου έχει Α4 με πρόγραμμα χωρίς κουλερ στα 240hp και όλη η δύναμη από χαμηλά και μόνο μα μόνο με lpg.
    Επίσης και εγώ είμαι με πρόγραμμα και δουλεύει μέχρι κόφτες με lpg και μάλιστα είναι πιο δυνατό με το αέριο απο την βενζίνη λόγω οκτανίων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 20-07-15 στις 22:42

Προεπιλογή

Τώρα σε σχέση με τα "πειραγμένα", ο εγκατάστατης μου έχει Α4 με πρόγραμμα χωρίς κουλερ στα 240hp και όλη η δύναμη από χαμηλά και μόνο μα μόνο με lpg.
    Επίσης και εγώ είμαι με πρόγραμμα και δουλεύει μέχρι κόφτες με lpg και μάλιστα είναι πιο δυνατό με το αέριο απο την βενζίνη λόγω οκτανίων.

Και μενα ο φιλος μου ο εγκαταστατης εχει ενα α4 κουατρο πρωτο σταδιο και το δουλευει μονο με υγραεριο αλλα με 5ης (μηπως τον λενε Τασο?) εσυ τι προγραμα εχεις και τι περιφεριακα αν επιτρεπεται?
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να κάνω μια προταση- ερώτηση. Θα μπορούσε ο Ηλίας με ένα λογικό κόστος να βάλει diesel μοτέρ στο υπάρχον όχημα. Εγώ το είχα ρωτήσει για το δικό μου και η τιμή ξέφευγε κατά πολύ...
    Δεν υπαρχει νομοθεσια που να επιτρεπει αλλαγη κινητηρα απο βενζινη σε diesel.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 20-07-15 στις 23:45
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παιδιά επειδή το ψάχνω κι εγώ μιας και λέμε να τολμήσουμε την μετατροπή στο 207 (καθώς δεν παλεύεται η κατάσταση με τα πήγαινε έλα), από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, τα 5ης γενιάς συστήματα είναι για κινητήρες άμεσου ψεκασμού!! Το valvetronic της BMW που έχει το 207 είναι έμμεσου ψεκασμού, οπότε λογικά θα μπει 4ης γενιάς. Από την LPGas στον Πειραιά έχει κανείς εμπειρία; Διαβάζω τα καλύτερα σχόλια για τον συγκεκριμένο μηχανικό. Βάζει kits της B.R.C. Δεν έχουμε κάνει κρούσεις ακόμη στους εγκαταστάτες καθώς η μετατροπή θα γίνει κάπου στο φθινόπωρο... Ακόμη μαζεύουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε.

Προεπιλογή

Φίλε BILL64, όχι δεν τον λένε Τάσο και φοράει 4ης γιατί δεν είναι fsi.Φοράω downpipe και φιλτροχοάνη με το πρόγραμμα.

Φιλέ karaman, σε εμένα σε αντιπροσωπία που είχα ρωτήσει δεν μου είχαν πει τίποτα περί νομοθεσιας. Δεν γνωρίζω περισσότερα, πιθανόν να έχεις δίκιο.

Βαγγέλη, αν εχεις την δυνατότητα βάλε 5ης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 21-07-15 στις 11:08

Προεπιλογή

τομμυ το λεω γιατι το 2012 πριν παροπλισω ενα golf gti που εχω, το ειχα ψαξει, ειχα βρει και ολοκληρο αμαξι απο εξω για να κανω την μετατροπη, αλλα δυστηχως ολες οι απαντησεις που πηρα ηταν αρνητικες, οπως και το ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν απεδωσε, και δεν το εψαξα παρα περα, το κουλο ειναι οτι μπορεις να κανεις αλαγη απο πετρελαιο σε βενζινη αλλα οχι το αντιθετο.

Βαγγελη επρεπε χτες να ειχες βαλει αεριο στο 207. Και εγω δεν ειμαι υπερ του αεριου, αλλα οι συνθηκες το επιβαλουν. Τα βαζεις κατω ποσα km κανεις το χρονο, τι καυσιμα θες, ποσο κοστιζει η εγκατασταση και ποτε θα το κανεις αποσβεση και προπαντων ψαχνεις καλο μαστορα, ο μαστορας ειναι το Α-Ω στην τοποθετηση/ρυθμιση.
    Προσωπικα ξερω αρκετους που εχουν βαλει αεριο με τελευταιο τον κουμπαρο μου που εχει βαλει σε ενα mondeo 1.8 mk3, και το εχει κανει σχεδον αποσβεση σε λιγοτερο απο 1 χρονο, αλλα ξερω και μια περιπτωση σε mazda 3 o οποιος δεν προλαβε να το χαρει και το κουστουμι του βγηκε +1500€ για κεφαλαρι, αλλα εκει πιστευω επεξε ρολο ο εγκαταστατης, ο οποιος ειναι για τα μπαζα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Φίλε karaman, μήπως δεν μπορούσες λόγω τεχνολογίας; Τα diesel νομίζω επιτράπηκαν από euro 5 και μετά.
    +1000-Για τον εγκαταστάτη.
    Δεύτερον το σύστημα, ιδίως για τα νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα που έχουν πολλά ηλεκτρονικά συστήματα και πρέπει ο παράλληλος εγκέφαλος+πρόγραμμα να ανταποκριθεί (π.χ. το astra j θέλει emulator, για να μην έχεις θέματα με το ρεζερβουάρ βενζίνης). Όπως επισης στα τουρμπο, χρειάζεται προσοχή στην επιλογή πνεύμονα-μπεκ, ιδιαίτερα αν θες αργότερα να "βελτιωθείς".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 21-07-15 στις 13:20

Προεπιλογή

Ρε παιδιά δεν επιμένω γιατί δεν το γνωρίζω καλά καθώς τώρα το ψάχνω αλλά είστε σίγουροι για το 5ης γενιάς; Στην Peugeot που ρωτήσαμε μας είπαν ότι το μοτέρ το valvetronic είναι ιδιαίτερο κι μπαίνει ένα συγκεκριμένου τύπου σύστημα και όχι υγρού ψεκασμού αν μου τα μετέφερε καλά η κοπέλα μου... Δεν θα την κάνουμε εκεί τη μετατροπή απλά ρωτάμε για να μαζεύουμε ιδέες.

Νίκο από πέρσυ έπρεπε να το έχουμε τολμήσει αλλά είχαμε φοβηθεί... Πλέον βλέπω πιο εξελιγμένα συστήματα. Για να δούμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 21-07-15 στις 14:04

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές