If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 76

Θέμα: LPG ASTRA H 1.6T

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ηλία, εγώ έχω βάλει Lovato. Προσωπικά θα σου πρότεινα landirenzo.
    Είναι λογικό να μη σου μίλησαν για συνετή οδήγηση, πως αλλιώς θα πουλούσαν; Τα opel έχουν θέματα με τα καπάκια τους...
    Τα 5ης γενιάς είναι κυρίως για μοτέρ άμεσου ψεκασμού. Το δικό σου δεν είναι και άρα δεν είναι απαραίτητο να πας σε αυτή την επιλογη. Η επιλογή όμως είναι δική σου.
    Όσο για το αν είναι μονόδρομος η επιλογή του υγρού ψεκασμού για τα τούρμπο φίλε BILL64, μάλλον αυτός που σε πληροφόρησε ή έχει άγνοια ή θέλει να πουλήσει τα 5ης. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να μάθω πως η διαφορά του ψεκασμού από αέριο σε υγρο λύνει το θέμα των θερμοκρασιών; Όσο για το αν θα ψεκάζει βενζίνη είναι καθαρά θέμα επιλογής. Ο εγκαταστασης μου έχει ένα A4 1.8t (όχι FSI) με πρόγραμμα στους 240 hp δουλευει μεχρι τους κοφτές με lpg εδώ και 150.000χλμ.
    Φιλε TOMMY μαλλον εσυ δεν εισαι καλα πληροφοριμενος γιατι η η υγρη με την αερια καυση lpg εχει αρκετες σπουδαιες διαφορες και εξηγω οταν το υγρο μπαινει στον θαλαμο καυσης εξατμιζεται Το φαινόμενο της εξάτμισης ψύχει τον εισερχόμενο ρεύμα αέρα για να προσφέρει μια πιο πυκνή πλήρωση αέρα και καυσίμου που εισέρχεται στο θάλαμο καύσης (παρόμοια με τα αυτοκίνητα με intercooler ή τα υπερτροφοδοτούμενα turbo αυτοκίνητα). Εξαιτίας λοιπόν του “ογκομετρικού φαινομένου” αλλάζει η φυσική του κατάσταση και το υγρό μετατρέπεται σε αέριο στην πολλαπλή εισαγωγής, “ψύχοντας” έτσι τον εισερχόμενο αέρα και αυξάνοντας την πυκνότητα της πλήρωσης καυσίμου,πραγμα που δεν συμβαινει στην αερια καυση!! Επισης ο κολλητος μου κανει εδω και 6χρονια εγκαταστασεις lpg ακομα και σε μοτοσικλετες οποτε εχω εμπεριστατωμενη αποψη!
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Πραγματικα σε φιλικό πνεύμα θα ήθελα να σε ρωτησω: αυτά που γραφείς είναι η εμπεριστατωμένη άποψη σου ή copy paste;
    Μπορείς σε παρακαλώ μπορεις να μου πεις τη διάφορα θερμοκρασίας κατα την αναφλεξη που έχει η υγρή απο την αέρια καύση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 17-07-15 στις 15:28

Προεπιλογή

βλέπεις φίλε τί γινεται, πάρε ενα μαξάκι της προκοπης με 1000 ευρώ και θα ησυχάσεις. φιλος μου με S3 πήρε σαξο 1100κ.εκ. με 1200 ευρώ και ησυχασε, δεν τον νοιαζει λακουβα γρατσουνισματα και δεν καιει και τπτ.
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AntonisP Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπεις φίλε τί γινεται, πάρε ενα μαξάκι της προκοπης με 1000 ευρώ και θα ησυχάσεις. φιλος μου με S3 πήρε σαξο 1100κ.εκ. με 1200 ευρώ και ησυχασε, δεν τον νοιαζει λακουβα γρατσουνισματα και δεν καιει και τπτ.
    Σωστότατος....και εγω σκέφτομαι για yaris του 2005....
    Γιάννης

Προεπιλογή

βλέπεις φιλέ τι γίνεται
    Φιλέ AntonisP, δεν ξέρω αν αναφέρεται σε μένα. Παντός εγώ αυτό που διαβάζω είναι μια εποικοδομητική συζήτηση. Ο καθένας κανει τη πρότασή του και ο Ηλίας μπορεί να διαλέξει.
    Δεν είμαι υπέρμαχος της υγραεριοκίνησης, αλλά έχει καταντήσει απαγορευμένη λεξη. Δεν τολμάς να μιλησεις για υγραέριο, κατευθείαν πέφτει κραξιμο..
    .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλέ AntonisP, δεν ξέρω αν αναφέρεται σε μένα. Παντός εγώ αυτό που διαβάζω είναι μια εποικοδομητική συζήτηση. Ο καθένας κανει τη πρότασή του και ο Ηλίας μπορεί να διαλέξει.
    Δεν είμαι υπέρμαχος της υγραεριοκίνησης, αλλά έχει καταντήσει απαγορευμένη λεξη. Δεν τολμάς να μιλησεις για υγραέριο, κατευθείαν πέφτει κραξιμο..
    .
    TOMMY δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα. Αν πρόσεξες στο 1ο μου ποστ εγραψα οτι δεν ειναι εποχες να ρισκαρουμε το μοτερ μας. Διαφωνείς οτι υπάρχουν πολλοι ουρανοκατέβατοι στην εγκατάσταση του αερίου καθότι είναι καινούργιο φρούτο εδώ στην Ελλάδα σε αντίθεση με την υπόλοιπη ευρώπη που υπάρχει εδώ και 2 δεκαετίες σίγουρα; Εσύ και τα παιδιά πιο πάνω καλά κανετε και παραθέτετε τις γνώσεις σας, κανένα θεμα δεν εχω μαζί σας. Απλά επειδή υπάρχουν αρκετά threads με συζήτηση επί του αερίου και προβλήματα, για αυτό προτεινα στον φίλο μας να κοιτάξει και την εναλλάκτικη του 2ου αυτοκινήτου γιατί πολύ απλά ΔΕΝ θα τον νοιάζει αν πάθει κάτι. Είτε αυτό είναι μηχανικό που δεν θα τον νοιαξει να βάλει μαμα ανταλλακτικό, είτε αν τον γρατσουνίσουν, είτε αν πεσει σε λακκούβα ειτε ειτε ειτε....

Αν το πήρες σαν προσωπική προσβολή ή σαν κράξιμο να ξέρειες οτι δεν ήταν τετοιος ο σκοπός του ποστ. Κράξιμο μόνο στα λαμόγια τα "μαστ'ορια".
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

Εγώ είμαι κατά της τοποθέτησης τέτοιων κιτ... Τα παιδιά που έχουν βάλει είναι καλό που μας γράφουν την εμπειρία τους. Από την άλλη όμως και η λύση που προτείνεται σαν εναλλακτική δεν έχει νόημα καθώς πιο πολύ θα κοστίζει στον άνθρωπο να συντηρεί 2 αυτοκίνητα (ασφάλειες, τέλη, σερβις). Να πάρει κανείς ένα κουβά επειδή είναι οικονομικός δεν το θεωρώ τη χρυσή λύση. Το καλύτερο θα ήταν να πουληθεί το παρόν αυτοκίνητο και να πάρει ένα diesel. Γιατί και ένα κουβά να αγοράσει με 1000€ μεταχειρισμένο πέρα του ότι θα έχει αλλά παράβολα να πληρώνει που ξέρει εάν δεν θα του βγει ελαττωματικό αρχίζοντας να δίνει λεφτά σε service μετά για ότι προκύπτει;

Εγώ αν και κατά του υγραερίου αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτό και ένα σαραβαλο των 1000€ νομίζω θα προτιμούσα να βάλω υγραέριο. Πρέπει να συγκεντρώσει πληροφορίες ο φίλος από κατόχους του ίδιου κινητήρα που έχουν κάνει τη μετατροπή. Καλά και χρήσιμα όλα τα τεχνικά στοιχεία που περιγράφουν οι συμφορουμίτες πιο πάνω αλλά ένα σύστημα δεν σημαίνει ότι ταιριάζει το ίδιο σε όλα τα αυτοκίνητα. Μπορεί σε ένα να δουλεύει άψογα και σε άλλο να έχει προβλήματα. Επίσης μπορεί και το αυτοκίνητο να μην δέχεται γενικότερα τέτοια μετατροπή. Εγώ το έψαχνα τον χειμώνα για να βάζαμε στο 207 αλλά είδα αρκετά προβλήματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο όσοι είχαν κάνει τη μετατροπή. Οπότε και δεν προχωρήσαμε...

Και οι δύο λύσεις που προτάθηκαν ενέχουν ρίσκο... Τα ζυγίζουμε και επιλέγουμε.

Προεπιλογή

Αφού είναι κοινό μυστικό ότι τα opel πανεύκολα στέλνουν αδιάβαστα τα καπάκια από το υγραέριο. Κάντε μια γύρα στα συνεργεία (όχι φυσικά σ΄ αυτά που βάζουν υγραέριο).
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι κατά της τοποθέτησης τέτοιων κιτ... Τα παιδιά που έχουν βάλει είναι καλό που μας γράφουν την εμπειρία τους. Από την άλλη όμως και η λύση που προτείνεται σαν εναλλακτική δεν έχει νόημα καθώς πιο πολύ θα κοστίζει στον άνθρωπο να συντηρεί 2 αυτοκίνητα (ασφάλειες, τέλη, σερβις). Να πάρει κανείς ένα κουβά επειδή είναι οικονομικός δεν το θεωρώ τη χρυσή λύση. Το καλύτερο θα ήταν να πουληθεί το παρόν αυτοκίνητο και να πάρει ένα diesel. Γιατί και ένα κουβά να αγοράσει με 1000€ μεταχειρισμένο πέρα του ότι θα έχει αλλά παράβολα να πληρώνει που ξέρει εάν δεν θα του βγει ελαττωματικό αρχίζοντας να δίνει λεφτά σε service μετά για ότι προκύπτει;

Και οι δύο λύσεις που προτάθηκαν ενέχουν ρίσκο... Τα ζυγίζουμε και επιλέγουμε.
    οκ όπως το θετεις αλλα πιο φθηνα θα σου βγει να συντηρείς ένα σαραβαλακι μεασφαλεια 150 το χρονο +αλλα 100 σημα +λαδακια φιλτρακια αλλα 50 maximum το χρονο και να εχεις το κεφαλισ ου ησυχο....
    με 300 εισαι κομπλε ενώ για μια εγκατασταση αεριου θελεις κανα 1000ικο...και αν σου βγαλει και το καπακι;βραστα καλυτερα....
    οποτε παρε το σαραβαλακι,θα εχεις και το καινουριο αυτοκινητο σαν καινουριο ,και αμα εχεις και καμια γυναικα μαθαινει και στο σαραβαλακι.
    επισης και καμια γρατζουνια να δεις δεν παθαινεις και εμφραγμα....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ναταμας αρχισαμε τα φιλικα πνευματα λοιπον φιλε ΤΟΜΜΥ δεν μπορω να κατσω να σου αναλυω δυο ωρες την διαφορα μεταξυ των δυο καυσεων εχεις φιλο εγκαταστατη ρωτησε τον να σου πει και οσο αφορα το υγραεριο στην ελλαδα υπαρχει εδω και 3δεκαετιες τουλαχιστον ρωτηστε παλιους ταξιτζηδες να σας πουν με τους θερμοσιφωνες που ειχαν στο πορτ παγκαζ α και φιλε TOMMY σταματα να κανεις τον πονηρο με τα κοπυπαστ!!
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οσο αφορα το υγραεριο στην ελλαδα υπαρχει εδω και 3δεκαετιες τουλαχιστον ρωτηστε παλιους ταξιτζηδες να σας πουν με τους θερμοσιφωνες που ειχαν στο πορτ παγκαζ
    πω τι μου θυμισες τωρα με αυτο που εγραψες γυρω στο 1985 - 1986 ταξιτζης ο πατερας μου οδηγουσε εκεινη την εποχη ενα ascona 1.2 τετραπορτο για ταξι με αεριο (παρανομο εννοειτε τοτε το αεριο)
    εκανε γυρω στα 150.000 χιλιομετρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα απο οσο θυμαμαι και μετα συνεχισε να τσουλαει μονο σαν βενζινοκινητο οταν αλλαχτηκε το ταξι με ενα πετρελαιο
    nissan bluebird
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ναι αλλα τοτε τα αυτοκινητα δεν ειχαν ηλεκτρονικα,ηταν πιο γεροί οι κινητηρες μιας και μαντεμενιοι και τα καπακια τωνν βαλβιδων ηταν σιδερενια και μπουζι πηγαιναν στο ντιστριμπιτερ.....
    Το δικο μας βεκτρα α εκανε απο το 1989 μεχρι το 2009 470.000 χλμ με μονη αλλαγη δισκο πλατω στα 300.000 χλμ.....τιποτε αλλο....
    Και δεν ετριζε ουτε εκανε κιχ οπως τα σημερινα.....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Φιλέ BILL64, απλα εκτίθεσαι. Τα όσα εγραψες ως "δική σου εμπεριστατωμένη άποψη" ΕΙΝΑΙ copy paste.
    Λυπάμαι που δεν το παραδέχεσαι. Κατεβάστε απο google το PDF αρχείο lpg vs cng, σελιδα 3.
    Επίσης αν δεν μπορείς να κάτσεις να εξηγήσεις - όχι σε εμενα αλλά στον Ηλία που άνοιξε το θέμα - τοτε γιατί απάντησες εξαρχής;
    Εγώ δεν έχω φιλο εγκατάσταση, εσύ έγραψες πως εχεις κολλητό. Σε παρακαλώ ρώτησε τον να μας πει τη γνώμη του.
    Τέλος θέλω να σε διαβεβαίωσω πως δεν σε ειρωνεύτηκα δεν σε ειρωνεύομαι και ουτε θα το κάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 15-07-15 στις 00:10

Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ του υγραέριου και γλυκοκοιτάζω της vialle το lpdi ακριβό μεν αλλά όταν είναι για μια επένδυση τέτοια καλύτερα να βάλεις εξαρχής κάτι καλό και εννοείται σε καλό μάστορα . Φίλος έχει 4 ιχ με αεριο εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα απλά με σωστή συντήρηση . Και να δείτε που ξαφνικά η κάθε εταιρεία που φτιάχνει κιτ αερίου θα είναι συμβατή και εγκεκριμένο μόνο με συγκεκριμένο ομιλο αυτοκίνητου όπως ήδη έχει αρχίσει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη όμως και η λύση που προτείνεται σαν εναλλακτική δεν έχει νόημα καθώς πιο πολύ θα κοστίζει στον άνθρωπο να συντηρεί 2 αυτοκίνητα (ασφάλειες, τέλη, σερβις). Να πάρει κανείς ένα κουβά επειδή είναι οικονομικός δεν το θεωρώ τη χρυσή λύση. Το καλύτερο θα ήταν να πουληθεί το παρόν αυτοκίνητο και να πάρει ένα diesel. Γιατί και ένα κουβά να αγοράσει με 1000€ μεταχειρισμένο πέρα του ότι θα έχει αλλά παράβολα να πληρώνει που ξέρει εάν δεν θα του βγει ελαττωματικό αρχίζοντας να δίνει λεφτά σε service μετά για ότι προκύπτει;

.
    Προφανώς και για αυτό γράφω στο ποστ μου να πάρει προκοπής και όχι χάρβαλο. Εγραψε ένα παιδί πιο πάνω για το θέμα της συντήρησης. Επίσης αν εννοείς μεταχειρισμένο ντίζελ εκει τα πράγματα ειναι ακομα χειρότερα. Υπάρχουν στο φορουμ 2 threads νομίζω με μεταχειρισμένα ντιζελ απο γερμανια που βγήκαν off. Επίσης μερικά ακόμα threads για "ντοπια" ντιζελ που βγηκαν ελλατωματικα. Κάτι τελευταίο, πιστεύεις οτι να δώσει το αμαξι του, σε ότι τιμή και αν το δώσει θα είναι αναντίστοιχη της αξίας του, να συμπληρώσει λεφτά για να πάρει ντιζελ της προκοπής θα του βγεί πιο φτηνά; ΑΠό περιέργεια ρωτάω , χωρίς ειρωνική διάθεση, μην παρεξηγηθούμε κιολας.

Προεπιλογή

Σε καμία περίπτωση το αυτοκίνητό του, όσο εμπορικό κ αν είναι, όσο προσεγμένο δεν θα πιάσει την τιμή ενός αντίστοιχου πετρελαίου.

Προεπιλογή

Φιλέ AntonisP, καμια παρεξήγηση. Συμφωνώ μαζί σου για τους πολλους "ουρανοκατεύατους", αν και είναι πολλά χρόνια η υγραεριοκίνηση στην Ελλαδα, στα χρόνια της κρίσης εγινε "αρπαχτή"

Προεπιλογή

Παιδιά με αυτά και με αυτά έχουμε αρχίσει και ψάχνουμε πάλι από την αρχή για τοποθέτηση υγραερίου στο 207. Απ' ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ της Peugeot δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο θέμα... Μάλλον με πληροφόρισε λάθος ο πατέρας μου για ένα φίλο του με Peugeot και καλά που είχε θέμα καθώς σήμερα δεν θυμόταν αν είχε όντως Peugeot ενώ ήταν πριν καμιά 5ετία η ζημιά του. Φαντάζομαι τα πράγματα θα έχουν εξελιχθεί από τότε. Το αυτοκίνητο έχει 122.000χλμ και οδηγείται νορμάλ. Η χρήση του είναι για να μας μεταφέρει από και προς τη δουλειά. Ούτε κόντρες ούτε άλλες καγκουριές. Σέρβις κλπ όλα στην ώρα τους μέχρι στιγμής.

Αν και διαφορετικό αυτοκίνητο θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα μιας και ουσιαστικά τώρα ξεκινάω να το ψάχνω.

1) Ποιες μάρκες θεωρούνται αξιόπιστες; Βλέπω N.I.G.S, BRC, Lovato, Landirenzo, Prins, Vialle, Zanardi, Auto Gas Italia, Stag.. Ένας άσχετος χάνει τον μπούσουλα.
    2) Μπορείτε να προτείνεται καλούς εγκαταστάτες στην Αθήνα με καλή φήμη; Φίλη μας έχει βάλει στο Τσοπελογιάννη σε Insignia. Είναι καλός; Άλλες επιλογές;
    3) Διαβάζω για συστήματα 4ης ,5ης γενιάς κλπ, αέριο/υγρού ψεκασμού υγραερίου κλπ... Αυτό σημαίνει ότι διαλέγουμε όσο πιο τελευταίας γενιάς θέλουμε ή κάθε γενιά αντιστοιχεί σε άλλη τεχνολογία κινητήρα που έχει να κάνει με το αν είναι άμεσος ή έμμεσος ο ψεκασμός;
    4) Το TecDoc για τον συγκεκριμένο κινητήρα 1.4 VTi 95PS αναφέρει σχετικά με τον ψεκασμό Προετοιμασία Μίγματος: Ψεκασμός στην πολλαπλή εισαγωγής/καρμπιρατέρ. Αυτό σημαίνει έμμεσο ψεκασμό;
    5) Σχετικά με τι λαδιέρα απ' όσο καταλαβαίνω ο ρόλος της δεν είναι για να λιπαίνει αλλά για να προστατεύει τις βαλβίδες και τις έδρες τους.
    6) Σε κάποιο site που παρουσίαζε εγκατάσταση του σε ίδιο 207 με τον ίδιο κινητήρα καθώς και σε 1-2 μαιλ που είχα στείλει πέρσι στην qgas νομίζω και σε άλλη μία εταιρεία που κάνει εγκαταστάσεις, μου είχαν πει ότι επειδή το συγκεκριμένο μοτέρ είναι χαμηλής υποπίεσης πρέπει να εγκατασταθεί το ανάλογο ΚΙΤ. Και ρωτώ τώρα εγώ ο άσχετος, τι εννοεί χαμηλής υποπίεσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα!

Προεπιλογή

1) Lovatto, Landirenzo, BRC, Stag
    2) Ο Τσοπελογιάννης ακούγεται ότι είναι καλός. Δίνει δελεαστική εγγύηση κιόλας ΑΝ ισχύει.
    3) Ότι υποστηρίζει ο κινητήρας καλύτερα
    4) Έχεις έμμεσο ψεκασμό multipoint
    5) Οι λαδιέρες έχουν ξεπεραστεί πια
    6) Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Ρώτα στα συνεργεία υγραερίων να σου πούν.

Προεπιλογή

Χρήστο όταν λες ότι έχουν ξεπεραστεί τι εννοείς; Υπάρχει κάποιο άλλο παρεμφερές σύστημα που κάνει την ίδια δουλειά; Στο Insignia της γνωστής μου πάντως της έβαλε και λαδιέρα... Ενώ διάβαζα χτες το βράδυ σε ένα φόρουμ λόγια εγκαταστάτη από Workshops/Σεμινάρια σε κάποια Ιταλική εταιρεία που είχαν πάει και τους έδειξαν κινητήρα χωρίς λαδιέρα που είχε δουλευτεί 100.000χλμ με υγραέριο και οι βαλβίδες είχαν "ψωριάσει" ενώ με το σύστημα της "λαδιέρας" (αν λέγεται έτσι ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση)... Τώρα δεν γνωρίζω κι εγώ. Γι' αυτό ρωτάω!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές