If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 76 από 76

Θέμα: LPG ASTRA H 1.6T

Προεπιλογή

Τόμμυ +1000 για ποιον εγκαταστάτη εννοείς;

Προεπιλογή

Βαγγέλη δεν μπορώ να σου πω για το 206 τι ισχύει, ίσως έχουν δίκιο. Θα μπορούσες να κάνεις ενα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο της vialle (είναι στις Αχαρνές), δεν σου βάζω link γιατί είμαι εκτός Αθηνών και γράφω από κινητό. Αυτός θα σου πει αν βγαίνει κιτ για το 206. Είναι τούρμπο;
    Από βδομάδα θα μπορώ να σου πω περισσότερα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 21-07-15 στις 17:44

Προεπιλογή

207 1.4VTi 95PS ατμόσφαιρα είναι. Κινητήρας της BMW είναι, ο valvetronic. Ο κωδικός του είναι "8FS". Ευχαριστώ Τόμμυ!!

Προεπιλογή

γράφω και γω την άποψή μου 2 αυτοκίνητα στην οικογένεια Αl.Rom 159 1.8 και Yaris 1.0 και στα 2 μπήκε αέριο BRC & Lovato αντίστοιχα. Στο 1.8 μια φορά αντλία αλλά μπροστά σε αυτά που γλιτώσαμε από βενζίνες 0μηνο το κακό. Στο άλλο τίποτα. Ξύλο το 1.0άρι κάθε μέρα μιας και είναι εργάτης δεν έκανε κιχ το lovato. Φοράνε και τα 2 λαδιέρα για τους λόγους που προαναφέρθηκανε πιο πάνω για λίπανση κλπ μετά από δική μου επιμονή κόστιζε 60 ευρώ. Κόστοs του BRC 950euro σε επίσημο και του lovato 750 σε φίλο. Αυτά πριν 3-4 χρόνια. Πλέον και τα 2 περπατημένα 70000χλμ +/- το καθένα τους.

Τώρα που είναι να γίνω κάτοχος astra H 1.6T θα μπει αέριο Lovato στον φίλο μου πάλι. Προς το παρόν η συμβίωση που έχω με τα αέρια και φίλους τουρμπάτους που έχω με άερια και αυτοί δεν αντιμετώπισανε προβλήματα πέρα από κάποιες ρυθμίσεις που χρειάστηκανε.
    Όσο για το σύστημα που θα διαλέξετε πλέον το 98% των εταιριών έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ από πριν 7 χρόνια που κυκλοφορούσανε τα αέρια με 3 ρυθμίσεις μόνο τώρα έχει ολόκληρα πάνελ που είδα. Τα 5ης γεννιάς είναι για άμεσου ψεκασμού, μπαίνουν και στα παλιότερα αλλά δεν θα εκμεταλευτεί ο κινητήρας στο βαθμό που μπορεί τα πλεονεκτήματα της 5ης.
    Επίσης στα αρκετά χλμ και μετά από κάποιες στροφές ψεκάζει και βενζίνη ένα ποσοστό και στα 2 πχ 70-30% που πάλι το ζήτησα αλλά οι περισσότεροι πλέον μα΄στορες το κάνουνε απο μόνοι τους.
    Για μένα το σημαντικό είναι να είναι καλός ο εγκαταστάτης που και δω δύσκολα να βρεις κακό γιατί θα χει προπονηθεί στους πρώτους τους παλιούς απο κει και πέρα όμως δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος.
    Τώρα να κυκοφορείς με αμάξι 20ετίας με ένα 1000άρικο για να γλιτώνεις βενζίνες δεν το θεωρώ σωστό να βάζεις την ζωή σου σε τέτοιο άγχος αλλά και έξοδο. Το μηχανάκι άλλο. Φιλικά πάντα και τα 2. Ελπίζω να γίνω σύντομα επίσημο μέλος και να σας γνωρίσω και από κοντά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimisgr : 07-10-15 στις 17:24

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
    Είμαι νέος μέλος στο forum, παρόλο που έχω ένα Opel Astra H, που το αγόρασα μεταχειρισμένο το 2008.
    Καθώς είναι 1,6lt turbo (με κινητήρα Z16LET), έχει λίγο αυξημένη κατανάλωση.
    Τον τελευταίο χρόνο, σχεδόν κάθε εβδομάδα κάνω το ταξίδι Θεσσαλονίκη - Καβάλα και πίσω.
    Επειδή τελευταία έχει ανέβει αρκετα η τιμή της βενζίνης, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τοποθετήσω υγραέριο στο αυτοκίνητό μου. Εντός πόλης το κυκλοφορώ ελάχιστα.
    Σήμερα έχει περίπου 145.000χλμ και πρακτικά δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.
    Έχω ρωτήσει σε ορισμένους εγκαταστάτες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το κινητήρα αυτό. Ορισμένοι μάλιστα δίνουν 2 χρόνια εγγύηση στον κινητήρα!
    Ωστόσο έκανα ερώτηση στις δύο αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης και μου συνέστησαν να μην βάλω υγραέριο.
    Επίσης ρώτησα και ένα συνεργείο OPEL, που βρίσκεται στην δυτική Θεσσαλονίκη, και μου είπαν το ίδιο.
    Επομένως έχω μπερδευτεί αρκετά και είμαι σε δίλημμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν υπάρχει κάποιος μέλος του forum, ο οποίος έχει βάλει σύστημα υγραερίου σε αυτοκίνητο παρόμοιο με το δικό μου και αν έχουν προκύψει προβλήματα στο αυοκίνητό του και ποια είναι αυτά.
    Κατ΄ επέκταση θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος έχει άποψη ή εμπειρία στο θέμα αυτό και τι προτείνει.

Προεπιλογή

Καλώς ήλθες φίλε Teobidas!

Σχετικά με το προβληματισμό σου. Η ιδανική λύση είναι να αντικαταστήσεις το παρόν αυτοκίνητο με ένα diesel. Αν αυτό δεν είναι εφικτό και βάλεις ένα kit lpg, το ρίσκο είναι δικό σου και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί απροβλημάτιστη λειτουργία. Λογικό είναι στην αντιπροσωπία να σου απαντήσουν αρνητικά, μιας και επίσημα δεν συστήνεται η μετατροπή.
    Στην ουσία... το παν είναι ο εγκαταστάτης και εν συνεχεία το kit lpg που θα βάλεις. Για το πρώτο ας μιλήσουν τα παιδιά από Βόρεια Ελλάδα για το ποιος είναι "καλός". Για το δεύτερο, εγώ θα κοιτούσα σε BRC ή Landirenzo.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήλθες φίλε Teobidas!

Σχετικά με το προβληματισμό σου. Η ιδανική λύση είναι να αντικαταστήσεις το παρόν αυτοκίνητο με ένα diesel. Αν αυτό δεν είναι εφικτό και βάλεις ένα kit lpg, το ρίσκο είναι δικό σου και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί απροβλημάτιστη λειτουργία. Λογικό είναι στην αντιπροσωπία να σου απαντήσουν αρνητικά, μιας και επίσημα δεν συστήνεται η μετατροπή.
    Στην ουσία... το παν είναι ο εγκαταστάτης και εν συνεχεία το kit lpg που θα βάλεις. Για το πρώτο ας μιλήσουν τα παιδιά από Βόρεια Ελλάδα για το ποιος είναι "καλός". Για το δεύτερο, εγώ θα κοιτούσα σε BRC ή Landirenzo.
    +1000 συμφωνώ με τον Tommy σε όσα σου είπε. Γνώμη μου να βάλεις αεριο. Σου προσθέτω και Europe gas με μπεκ hana. Μεγάλη οικονομία. Για τον κινητήρα σου δεν ξέρω δεν έχω το ίδιο αμάξι. Σε corsa 1.2 xep που έχει βάλει η γυναίκα μου αεριο εδώ και 95000 km και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Μικροδιακοπες απο1000εως1700σαλ ,z16let υγραέριο.Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vasilis357 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικροδιακοπες απο1000εως1700σαλ ,z16let υγραέριο.Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;
    Έχεις κοιτάξει τα ρεύματα ;
    To έβγαλε ο εγκαταστάτης στο δρόμο ξανά να το δεί σε αυτές τις στροφές;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 συμφωνώ με τον Tommy σε όσα σου είπε. Γνώμη μου να βάλεις αεριο. Σου προσθέτω και Europe gas με μπεκ hana. Μεγάλη οικονομία. Για τον κινητήρα σου δεν ξέρω δεν έχω το ίδιο αμάξι. Σε corsa 1.2 xep που έχει βάλει η γυναίκα μου αεριο εδώ και 95000 km και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.
    Europe Gas ή Stag είναι αξιόλογα συστήματα.
    Έχουν 5 χρόνια εγγύηση χωρίς όριο χιλιομέτρων.
    Εγω έχω στο 2ο αμάξι υγραέριο Honda Accord της Lovato, της οποία η εγγύηση είναι 2 χρόνια ή 50.000χλμ
    Ακριβώς στο 1 χρόνο και 10 μήνες , μου παρουσίασε πρόβλημα.
    Δέν με καλύπτουν λόγω χιλιομέτρων, έχω διανυσει 75000χλμ. Πλέον είμαι σε αναζήτηση νέου συστήματος.
    Δέν ξέρω εάν ήμουν εγω γκαντέμης ή έπεσα σε σκάρτη παρτίδα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Europe Gas ή Stag είναι αξιόλογα συστήματα.
    Έχουν 5 χρόνια εγγύηση χωρίς όριο χιλιομέτρων.
    Εγω έχω στο 2ο αμάξι υγραέριο Honda Accord της Lovato, της οποία η εγγύηση είναι 2 χρόνια ή 50.000χλμ
    Ακριβώς στο 1 χρόνο και 10 μήνες , μου παρουσίασε πρόβλημα.
    Δέν με καλύπτουν λόγω χιλιομέτρων, έχω διανυσει 75000χλμ. Πλέον είμαι σε αναζήτηση νέου συστήματος.
    Δέν ξέρω εάν ήμουν εγω γκαντέμης ή έπεσα σε σκάρτη παρτίδα.
    Τι εννοεις 5 χρονια εγγυηση τι καλυπτει δλδ ?
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Εγω στο αμάξι τώρα έχω Lovato.
    H απάντηση της επίσημης εισαγωγικής είναι η εξής:eggisi.JPG

Εάν δεν λάβω απάντηση και καθοδήγηση να με στείλουν σε συνεργάτη τους σε 20 ημέρες θα προβώ σε αλλαγή συστήματος.
    Τα Πολωνικά συστήματα δίνουν εγγύηση 5 χρόνια , και δέν έχουν όριο χιλιομέτρων.
    Καλύπτει όλο το κιτ , όπως και τα Ιταλικά απλώς με ποίο λίγο διάρκεια.
    Δηλαδή πλεξουδα, μοναδα ελέγχου, μπέκ, πνεύμονα, πολυβαλβιδα δεξαμενης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

opel astra twin top 1,6lt turbo με κινητήρα Z16LET αγορα καινουργο το 2009 ,εχω κανει ως τωρα 12.000κμ ναι 12.000 λογω υπαρξης δευτερου αυτοκινητου Scoda citigo και σκουτερ ! Να το πουλησω δεν αξιζει γιατι τζαμπα θα το θελουνε ! Το μονο που θελω να αυξησω τα χιλιομετρα που κανω με μειωμενο κοστος ομως!
    Σε παλια ποστ που ειχα διαβασει τα πραγματα ηταν απογοητευτικα οποτε κ δεν ασχοληθηκα ,διαβαζοντας ομως σημερα τα πραγματα ειδα οτι αλλαξανε ! θαθελα λοιπον να μου πειτε αξιοπιστο επισκευαστη και που να κινηθώ! κοντα μου εχω τον Τσοπελογιαννη αλλα διαβαζοντας τα ποστ ειπα να μεινω μακρυα !! Ακουω γνωμες απο παιδια που εχουν τον συγκεκριμένο κινητηρα και οχι, ειχα Τοyοτα κλπ κλπ !!

Προεπιλογή

Για τον συγκεκριμένο που λες ίσως να έχεις δίκιο.
    Καλός εγκαταστάτης είναι στην Αργυρούπολη αν θέλεις lovato είναι ο παρακάτω
    ECONOMY CLIMA & GAS - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ - ΨΥΚΤΙΚΑ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Κύπρου 71, Αργυρούπολη 164 51
    21 3023 7373 https://g.co/kgs/SLixKE
    Μπορείς να κοιτάξεις και στο περιστερι τον
    Alfa gas

Θηβών, Περιστέρι 121 31
    21 0571 8079 https://g.co/kgs/8PvWyF
    Στο corsa με 1.2xep
    έχει βάλει lovato και μάλιστα παλιότερο σύστημα έχει κάνει 110.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Δεν έχουμε τον ίδιο κινητήρα οπότε μπορείς να μην λάβεις υπόψιν σου τα λεγόμενα μου
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ έβαλα το 2012 σε αυτόν to zavolli.
    http://www.spathisautogas.gr/
    Έχω πλέον 90000 με υγραεριο και συνολικά 167000. Πάω στο μαγαζι του μια φορά το χρονο για service με κοστος 35-50 ευρω. Φτου φτου δεν τον ξαναχρειαστηκα. Έχω δει να βαζει σε πολλά απίθανα αυτοκινητα όπως mercedes, porche, alfa romeo, maserati, (οχι της σειρας.... ακριβά μοντέλα). Έναν φιλο που του έστειλα του είπε "Εχω βαλει σαν και το δικο σου 450 διαλεξε ονοματα απο τον υπολογιστη μου και παρε τηλεφων. σε οσους θελεις να ρωτησεις εντυπώσεις"!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

το τουρμπο εχεις? Z16LET

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές