If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 76

Θέμα: LPG ASTRA H 1.6T

Προεπιλογή LPG ASTRA H 1.6T

Kαλημέρα σε ολους
    εχω ενα astra Η gtc 1.6T του 2008 και σκεφτομαι σβαρα να βαλω υγραεριο
    το εχει κανει καποιος απο σας στον ιδιο κινητηρα;
    υγρου ή αερίου ψεκασμου ταιριαζει;
    ασχετα με το κοστος πιοιο ειναι καλυτερο;

Προεπιλογή

Kαλύτερο είναι αυτό που ψεκάζει κ βενζίνη σε κάποιες φάσεις.
    Να ξέρεις πως σ αυτά τ αυτοκίνητα, κάποια δουλεύουν σωστά, αλλά κάποια πήραν κ το καπάκι στα χέρια.
    Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και όχι μόνο με τον εγκαταστάτη όπως θα σου πουν οι περισσότεροι.
    Εγώ θα τ άφηνα στην ησυχία του.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

+1.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

αν θελεις οικονομια απλα παρε αλλο αυτοκινητο.....
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

άστο οπως είναι και πάρε ενα σκουτερ να μετακινείσαι. Παίζουν πολλοι παραγοντες ρόλο και δεν ειναι εποχες να ρισκαρει κανείς με το μοτερ του.
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

Εχετε δίκιο που λετε να το αφησω ετσι
    συμφωνω μαζι σας
    αλλά δεν γινεται...
    να το πουλησω δεν αξίζει, το χω χρυσοπληρωσει
    να παρω αλλο ακομα και να το πουλησω (που δε πουλιεται σε λογικη για μενα τιμή) δε παιζει
    οποτε το gas ειναι μονοδρομος
    απλα θελω να παρω ιδεες απο οποιον το χει κανει μην τη πατησω τελείως...

Προεπιλογή

παρε ενα αυτοκινητο μικρο μεχρι 1500-2000€ το πολυ.τοσα θα δωσεις για να βαλεις γκαζι και απο οτι διαβαζουμε εδω μεσα,εχουν προβληματα(οχι στο z16let αλλα γενικα...).βρισκεις αμαξι σημερα με 1500€ να κανεις την δουλεια σου φτηνα και οικονομικα
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Φιλέ Ηλια, μπορω να σε καταλάβω καθώς εκανα αυτή την κινηση απο ανάγκη, σε astra j 1.4T.
    Θα σου πρότεινα να βάλεις ή landirenzo ή BRC. Αυτές οι δυο έχουν αποδειχθεί πιο αξιόπιστες. Το αν θα βάλεις 4ης ή 5ης γενιάς είναι δικο σου θέμα. Υπαρχουν συν και πλην.
    Το 5ης αφορα κυρίως κινητήρες άμεσου ψεκασμου, αλλά έχουν αναφερθεί προβλήματα στην τρόμπα τους. Απο τις πιο αξιόπιστες είναι η Prins, κοστος γύρω στις 2000 Eur.
    Το 4ης ειναι πιο οικονομικό, περιπου 1000-1400 Eur. Το αν θα σου ψεκάζει βενζίνη στα ψηλά οπως αναφέρθηκε είναι θέμα εγκεφαλου- προγράμματος του αερίου. Σε καμια παρπτωση μη βάλεις λαδιερα.
    Να ξέρεις πως το αέριο εκτώς απο πολύ καλη ρυθμηση θέλει συνετή οδήγηση, για να μην πάρεις το καπάκι στο χερι.
    Αν θες να σου προτείνω εγκατάσταση στείλε μου pm
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 10-07-15 στις 20:19

Προεπιλογή

να και καποιος που το χει κανει!
    ευχαριστώ Τommy, εσυ τι έβαλες;
    απ όσα μου έχουν προτείνει δυό τρείς εγαταστάτες που μίλησα απο αερίου εχουμε το omvl, το landirenzo που ειναι απ ότι λενε αυτο που προτεινει η opel ενώ τοπ ειναι το prins
    για υγρου το vialle
    ευρος τιμών απο 900 έως 1400
    για συνετή οδηγηση δε μου μίλησε κανεις απ αυτούς ....
    και δεν ειναι οτι το σκίζω το αυτοκίνητο συνέχως αλλα υπάρχουν φορες που καταλαβαινετε δεν κρατιεσαι
    εγω έχω κολήσει και θέλω να βάλω υγρού γιατι ετσι νομιζω τουλαχιστον οτι δε θα κινδυνευουν οι βαλβίδες δε θα αναπτυσονται μεγάλες θερμοκρασίες και γενικά θα εχω πιο ήσυχο το κεφάλι μου!
    ειναι έτσι;
    δηλ αν ειναι με κάποια παραπάνω ευρω να εξασφαλίσεις καπακια και οτι άλλο μπορει να πάθει μάλλον αξιζει
    σ εξασφαλίζει όμως;
    ιδού η απορία!
    ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

Προεπιλογή

Για τα τουρμπο αυτοκινητα ο υγρος ψεκασμος ειναι μονοδρομος και μιλαμε φυσικα για αμεσου ψεκασμου για λογους κυριος θερμοκρασιας μειγματος Το μειον ειναι οτι το κοστος ανεβαινει αρκετα αλλα με την υγρη καυση ξεμπερδευεις με την προσθηκη βενζινης στην καυση.
    Courtenay sport stage 3
    by Voulalas

Προεπιλογή

Φίλε Ηλία, εγώ έχω βάλει Lovato. Προσωπικά θα σου πρότεινα landirenzo.
    Είναι λογικό να μη σου μίλησαν για συνετή οδήγηση, πως αλλιώς θα πουλούσαν; Τα opel έχουν θέματα με τα καπάκια τους...
    Τα 5ης γενιάς είναι κυρίως για μοτέρ άμεσου ψεκασμού. Το δικό σου δεν είναι και άρα δεν είναι απαραίτητο να πας σε αυτή την επιλογη. Η επιλογή όμως είναι δική σου.
    Όσο για το αν είναι μονόδρομος η επιλογή του υγρού ψεκασμού για τα τούρμπο φίλε BILL64, μάλλον αυτός που σε πληροφόρησε ή έχει άγνοια ή θέλει να πουλήσει τα 5ης. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να μάθω πως η διαφορά του ψεκασμού από αέριο σε υγρο λύνει το θέμα των θερμοκρασιών; Όσο για το αν θα ψεκάζει βενζίνη είναι καθαρά θέμα επιλογής. Ο εγκαταστασης μου έχει ένα A4 1.8t (όχι FSI) με πρόγραμμα στους 240 hp δουλευει μεχρι τους κοφτές με lpg εδώ και 150.000χλμ.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν είναι ασφαλέστερο να ψεκάζει περιοδικά και βενζίνη;

Προεπιλογή

Φιλέ panosh, δεν υπάρχει περιοδικός ψεκασμός. Ουτε και ασφαλέστερο γίνεται.
    Ο ψεκασμός βενζίνης γίνεται στις υψιλες στροφές. Η επιλογη αυτή γίνεται για διάφορους λόγους. Κυρίως επειδή τα μπεκ ή ο πνεύμονας δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην αυξημένη "ζήτηση" καυσιμου-και τοτε σε πεταει αυτόματα στη βενζινη. Αν ηταν θέμα ασφαλείας (να γυρνάει σε βενζίνη στις υψιλες στροφές) τοτε όταν πέσουν οι στροφές απο ενα πλακωμα και σε ξαναγυρνάει σε αεριο δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας; Αν θες να το πλακώσεις απλα το γυρνας σε βενζίνη απο τον διακόπτη και το κρατας μέχρι να επανέλθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. Στα τούρμπο είναι καλό να εχεις πυρομετρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 14-07-15 στις 15:24

Προεπιλογή

καλημερα!
    με υγρου ψεκασμου που αν δε κανω λαθος δεν εχει πνευμονα και χρησιμοποιεί τα μπεκ της βενζινης (που εχει ηδη το αυτοκινητο σωστο ριχνει βενζινη μονο οταν ξεκιναει οποτε η λιπανση γινεται συνεχως απο το υγρο αεριο;
    αρα μπορει καλυτερα να ανταποκρινεται οταν το πατας;
    γιατι κακα τα ψεματα αν το πας πολυ χαλαρα δε καιει φοβερα (8/100 κ κατω)
    το θεμα ειναι να μπορεις να το ανοιξεις οποτε ξεπερνας το 10/100... αναλογα ποσο το σκιζεις
    οποτε αν βαλουμε στην ακρη το θεμα κοστους εγκαταστασης ειναι καλυτερο το υγρου για το αμαξι?
    επισης αλλη μια ερωτηση οταν τοποθετουν το συστημα τρυπανε τη μηχανη και μπαινουν γρεζια στο κινητηρα; (καπου το διαβασα κ μου φανηκε λιγο κουλαμαρα...)

Προεπιλογή

Ηλια , ναι είναι καλύτερο το 5ης γενιάς. Εγώ αναφερομουν στα 4ης γενιάς κιτ. Τα 5ης έχουν τρόμπα στο ρεζερβουάρ τους. Όπως σου ξεναεγραψα είναι πολλοί αυτοι που είχαν θέματα με την ρύθμιση της τρόμπας. Όλα τα κιτ χρησιμοποιούν βενζίνη κατα την εκκίνηση. Αν πας σε 5ης βάλε VIALLE, ο αντιπροσωπος είναι στο Μενίδι.
    Τρυπιματα δεν γίνονται στην μηχανή αλλά στην πολλαπλή εισαγωγής, η οποία είναι πλαστική.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 14-07-15 στις 15:26

Προεπιλογή

ωραια, δε σας πρηζω άλλο!!
    ευχαριστω Τommy
    εχω σχεδον αποφασισει!
    Η 5ης vialle ή τιποτα!
    οταν κανω την κίνηση θα σας ενημερωσω για το πως δουλευει!

Προεπιλογή

Κανένα πρόβλημα, μακάρι να βοηθήσαμε.
    Πριν καταλήξεις πάρε μια προσφορά και για landirenzo (νομιζω βγάζει και 5ης) γιατί αυτό βάζει η opel απο το εργοστάσιο.
    Αναμένουμε νέα, με το καλό!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 13-07-15 στις 16:19

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα πρόβλημα, μακάρι να βοηθήσαμε. Πριν κ
    καταλήξεις πάρε μια προσφορά και για landirenzo (νομιζω βγάζει και 5ης) γιατί αυτό βάζει η opel απο το εργοστάσιο.
    Αναμένουμε νέα, με το καλό!!!
    Το landirenzo κιτ που φορανε τα εργοαστασιακα μου φαινεται ειναι διαφορετικo απο αυτα του εμποριου. Καπου το ειχα διαβασει!

Κι γω lovato φοραω. Δυστυχως χωρις obd μιας και δεν το εψαξα αρκετα πριν το βαλω. Παρολα αυτα ειμαι ευχαριστημενος και εχω ξεπερασει τα 50,000χλ. χωρις λαδιερες κτλ, μονο με παραλληλο ψεκασμο βενζινης!

Εγω θα πηγαινα σε υγρο ψεκασμο μονο αν το εκανα "taxi". Aν δεν κανεις παρα πολλα χιλιομετρα θα το μετανιωσεις. Θα αργησεις παρα πολυ να κανεις αποσβεση την μετατροπη λογω της υψηλης τιμης της! Υποτιθεται το βαζεις για οικονομια. Επισης αν ειναι ασχετος ο εγκαταστατης δεν σε σωζει ουτε το συστημα της ΝASA!

Προεπιλογή

Φιλέ aegea, δεν είναι διαφορετικό σαν κιτ - τουλαχιστον για το astra j - απλα έχει άλλο καπάκι βαλβίδων και προσαρμοσμένο εγκέφαλο.
    Οποίο σύστημα και να διαλέξεις ο εγκατάστασης είναι το πρωτευον. Για VIALLE που είχα ρωτήσει ερχόταν έτοιμο κιτ με τις ρυθμίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 14-07-15 στις 15:28

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλέ panosh, δεν υπάρχει περιοδικός ψεκασμός. Ουτε και ασφαλέστερο γίνεται. Ο ψεκασμός βενζίνης γίνεται στις υψιλες στροφές. Αυτό γίνεται για διάφορους λόγους. Κυρίως επειδή τα μπεκ ή ο πνεύμονας δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην αυξημένη "ζήτηση" καυσιμου-και τοτε σε πεταει αυτόματα στη βενζινη. Αν ηταν θέμα ασφαλείας (να γυρνάει σε βενζίνη στις υψιλες στροφές) τοτε όταν πέσουν οι στροφές απο ενα πλακωμα και σε ξαναγυρνάει σε αεριο δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας; Αν θες να το πλακώδεις απλα το γυρνας σε βενζίνη απο τον διακόπτη και το κρατας μέχρι να επανέλθει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. Στα τούρμπο είναι καλό να εχεις πυρομετρο.
    Σε ευχαριστώ φίλε μου Tommy. Μου έλυσες πολλές απορίες

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές