If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 42

Προεπιλογή Φθορά στο πατάκι του οδηγού

Καλησπέρα. Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνεται μια λύση.

Μου φθίρεται πολύ γρήγορα το πατάκι του οδηγού εκεί που ακουμπάει το τακούνι από το παπούτσι.

Το εργοστασιακά πατάκια άντεξαν 6 μήνες και αποφάσισα να αγοράσω τα γνήσια αλλά τα καλύτερης ποιότητας (μοκέτα).

Βλέπω όμως πάλι στον μήνα ότι αρχίζει και σε αυτά η φθορά. Είχα δει κάποιο προστατευτικό για εκείνο το σημείο. Πώς το λένε; Εσείς έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Προεπιλογή

Εγώ έχω αυτά:

https://www.opel-accessories.com/el-...E%91_/32026252

Συγκρατούν τα νερά της βροχής + πλένονται πολύ εύκολα

Προεπιλογή

Αναφέρομαι στα: Πατάκια Παντός Καιρού - Χρώμα Μαύρο

Προεπιλογή

Εγώ αγόρασα πριν μήνες από Γερμανία καινούρια που έχουν την σημαία της Opel που έχει και το λογότυπο του φόρουμ Και είναι πολύ καλύτερα σε εκείνο το σημείο. Ενισχυμένα και αποκλείεται να ξανά τρυπήσουν όπως αυτά που είχε το αυτοκίνητο. ~17,5€ μου κόστισαν το σετ μπρος πίσω + αλλά τόσα περίπου μεταφορικά και είναι πολύ καλύτερα από αυτά που μου είχε βάλει η αντιπροσωπεία.

Προεπιλογή

Παιδιά, γιατί δεν επιλέγετε τα λαστιχένια/πλαστικά πατάκια?
    Ειδικά το χειμώνα, είναι απαραίτητα για τη συγκράτηση του νερού!

Προεπιλογή

Αυτά πήρα εγώ! Πολύ καλή ποιότητα και εκεί που ακουμπά το τακούνι έχει κάποιο σκληρό υλικό και είναι και λίγο κυμαστιστό για να είναι πιο σταθερό το πόδι! Φοβερά πατάκια!
    http://www.ebay.com/itm/Opel-Astra-J...item19f6dc7a6b

Τα λαστιχένια προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου. Κατ' αρχάς δεν ταιριάζουν με την υπόλοιπη αισθητική του αυτοκινήτου, χώρια που θέλουν πολύ συχνά καθάρισμα γιατί βρωμάνε... Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο η μοκέτα! Πολύ καλύτερη αίσθηση και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το νερό...

Προεπιλογή

Ας μην πώ πόσο πλήρωσα τα γνήσια.....

Προεπιλογή

Εγώ πάντως είχα καιρό που το έψαχνα γιατί δεν ήθελα να πάρω από την αντιπροσωπεία... Εγώ πάντως χάρηκα γιατί αυτά που πήρα από τη Γερμανία μου βγήκαν πολύ καλύτερα και πιο ποιοτικά από αυτά που μου είχαν βάλει σαν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου...

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παιδες,εγω πανω απο τα εργοστασιακα,τα οποια ειναι βελουδινα και αριστης ποιοτητας,πηρα απο lidl με 15 ευρω λαστιχενια και τα εχω βαλει απο πανω!!Σιγουρα δεν προσφερουν ομορφια αλλα δεν παερναει απο κατω τιποτα και φυσικα δεν χαλανε και τα πατακια!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....O OIKONΟΜΟΛΟΓΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες,εγω πανω απο τα εργοστασιακα,τα οποια ειναι βελουδινα και αριστης ποιοτητας,πηρα απο lidl με 15 ευρω λαστιχενια και τα εχω βαλει απο πανω!!Σιγουρα δεν προσφερουν ομορφια αλλα δεν παερναει απο κατω τιποτα και φυσικα δεν χαλανε και τα πατακια!!
    To θέμα είναι να ευχαριστηθείς τα πατάκια, όχι να μην τα βλέπεις

Νομίζω referravag θα ακολουθήσω τον δρόμο σου και θα πάρω από το ebay ένα σετ. Ξέρεις αν βγαίνει μόνο σετ οδηγού συνοδηγου;

Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ! Θέλω να το ευχαριστιέμαι το αυτοκίνητο! Καλώς ή κακώς τα λαστιχένια δεν μου άρεσαν ποτέ... Αλλά αυτά είναι γούστα!
    Δεν το γνωρίζω φίλε nickboul αλλά δεν είναι και ακριβά για να πεις ότι θα γλιτώσεις χρήματα παίρνοντας μόνο τα μπροστινά... Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν βγαίνουν και χωρίς τα πίσω... Στείλε ένα mail στον πωλητή και ρωτά! Εγώ πάντως έβαλα τα καινούρια και πίσω παρότι τα πίσω μου ήταν σχεδόν απάτητα. Κράτα τα στην άκρη να τα χεις! χαμένα δεν θα πάνε!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παιδες, ουτε σε εμενα αρεσουν αλλά απο το να παταω το πατακι προτιμώ το λαστιχο.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....O OIKONΟΜΟΛΟΓΟΣ!!!

Προεπιλογή

Μα γι΄ αυτό τα πλήρωσα για να τα χαίρομαι. Αν είναι τα κρύψω τότε γιατί τα έχω τα καλά? Για να κάνω τον επόμενο αγοραστή μάγκα?
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

http://www.ebay.com/itm/171161299487...%3AMEBIDX%3AIT

τα πιο οικονομικά.
    136 hp Diesel. Μια χαρά!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dim_teilar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απλά έχουν πιο φθηνά μεταφορικά. Τα πατάκια ένα ευρώ φθηνότερα είναι περίπου αλλά είναι λαστιχένια, όχι μοκέτα...

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνεται μια λύση.

Μου φθίρεται πολύ γρήγορα το πατάκι του οδηγού εκεί που ακουμπάει το τακούνι από το παπούτσι.

Το εργοστασιακά πατάκια άντεξαν 6 μήνες και αποφάσισα να αγοράσω τα γνήσια αλλά τα καλύτερης ποιότητας (μοκέτα).

Βλέπω όμως πάλι στον μήνα ότι αρχίζει και σε αυτά η φθορά. Είχα δει κάποιο προστατευτικό για εκείνο το σημείο. Πώς το λένε; Εσείς έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Φίλε nickbool, εγώ έχω ακόμα τα εργοστασιακά πατάκια - παρά τα 70.000 χλμ - που όπως αναφέρεις και εσύ φθείρονται κάτω από τα πεντάλ. Αγόρασα από το Praktiker ένα κομμάτι πλαστικό δάπεδο και το κόλλησα με βενζινόκολλα στο σημείο που υποφέρει. Με το ίδιο υλικό έχω "ενώσει" και τα πίσω πατάκια, καθώς πίσω από την κονσόλα "δεν προβλεπόταν" από την Opel πατάκι.
    Αυτό το υλικό: http://www.praktiker.gr/p/plastiko-d...thesi-pvc-3313

Προεπιλογή

Αυτά τα πιατάκια που πρότεινα πιο πάνω, έχουν σε εκείνο το σημείο σκληρό υλικό σαν να είναι εμφωλευμένο κάποιου είδους σκληρό πλαστικό σε εκείνο το τετράγωνο αλλά είναι με μοκέτα κανονικά από πάνω ενώ είναι και ανάγλυφο με ραβδώσεις για να στέκεται πιο σταθερά το τακούνι χωρίς να γλιστράει!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Θα γελάσετε αλλα τι να κάνω....Έχω μοκέτα πατάκια αλλά το χειμώνα έχω στο πορτ μπαγκάζ δύο λαστιχένια μπροστινά για τις μέρες που βρέχει. Αν λασπωθεί η μοκέτα....Και εκτός αυτού δε μπορώ να είμαι με το άγχος ο συνοδηγός αν είναι απρόσεκτος (τις ημέρες που βρέχει) μη μου το κάνει το πατάκι χάλια. Οπότε τα χαίρομαι ανάλογα με τον καιρό

Προεπιλογή

Τελικά παράγγειλα για δοκιμή το ακόλουθο:
    http://www.ebay.com/itm/271806119092

Προεπιλογή

Καλορίζικο! Αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Αυτό που παράγγειλες υποθέτω ότι με κάποιες τρύπες που θα ανοίξεις στο πιατάκι και τις βίδες που έχει θα το προσαρμόσεις σαν μπάλωμα πάνω από την τρύπα; Οκ. Και η τρύπα από κάτω; Θα την αφήσεις έτσι; Τα νερά που θα περνάν κάτω από αυτό το μεταλλικό μπάλωμα και θα βγαίνουν στην ταπετσαρία από κάτω τα σκέφτηκες; Θα σου σαπίσει η κανονική μοκέτα κάτω από το πιατάκι με τον καιρό... Κρίμα είναι...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Άνιση φθορά στα τακάκια
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-14, 09:05
  2. Φθορά στα πίσω τακάκια
    Από τον/την thanoz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-14, 23:07
  3. πατάκι πορτμπαγκάζ
    Από τον/την dimitris gtc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-11, 18:41
  4. Πετάλι Συμπλέκτη : Τρίζει !
    Από τον/την anastasios στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-07, 06:48
  5. Φθορά στο κάθισμα του οδηγού....
    Από τον/την nikkos στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 19:04

Δικαιώματα - Επιλογές