If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 21

Προεπιλογή ΖΑΝΤΕΣ 17αρες σε corsa c; (Επιθυμώ απόψεις απο τα μέλη)

Καλησπέρα.
    Έχω ένα corsa c σειριακό και πέρα απο λόγους εμφάνισης, σκεφτόμουν να βάλω 17 ζάντες προκειμένω να μειωθεί το σπινάρισμα και η γενικά νευρική εκκίνηση που χαρακτηρίζει τα eazytronic καθώς και σταματημενα, έχουν μισή ταχύτητα μέσα;;... και το αμάξι χωρίς να πατήσεις γκάζι, τσουλάει μόνο προς μπροστά , κάπως σαν κλασικό αυτόματο ας πούμε, κάτι που δέν συμβαίνει σε άλλα σειριακά, όπως το lancia Y ενός φίλου που οδήγησα και που όταν το αμάξι σταματήσει σε φανάρι ή σε ένα stop μιάς διασταύρωσης, (πάντα σε επίπεδη επιφάνεια όλα αυτά), μένει εντελώς στο ''νεκρό'' δηλ. ακίνητο και άν δεν πατήσεις γκαζι ΔΕΝ ΤΣΟΥΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ απο το σημείο που σταμάτησες!

Γι'αυτό και μπορεί να έχουν ''μειον'' (σειριακά όπως το εν λόγω lancia ), στο ότι δεν έχουν αυτήν την βοηθητική ώθηση προς τα μπροστά, που βοηθάει πολύ στις μανούβρες στο παρκάρισμα όπως στο δικό μου, (το ομολογώ!), είναι όμως άκρως πολιτισμένα (τα άλλα σειριακά) ,τουλάχιστον, στην εκκίνηση... αφού ελείψει της ώθησης αυτής προς τα εμπρός, ξεκινάνε απο το μηδέν! Πατινάροντας σαν αυτόματα.Αυτό όμως το πατινάρισμα, δίνει την απαιτούμενη ομαλότητα στην εκίνηση που στερούνται τα eazotronic...
    ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥ ΤΑ ΣΥΝ και τα ΠΛΗΝ τελικά...

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ για να μήν μακρυγορήσω άλλο:

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΜΕ 17άρες ζάντες και αντίστοιχα λάστιχα, ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΩΤΣΙΜΑΤΑΚΙ ΔΗΛ. Η ''ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ'' που οφείλεται σε ακούσιο σπινιάρισμα δηλαδή, ένεκα μετάδοσης και που περιέγραψα ως εικόνα εκκίνησης στα eazytronic;;

Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 10:06

Προεπιλογή

Τι λάστιχα και τι ζάντες έχεις τώρα ?

Προεπιλογή

Μην ξεχνάς ότι και να διορθωθεί το πρόβλημα που αναφέρεις, δεν θα γλιτώσεις τα μειονέκτηματα που έχουν οι μεγάλες ζάντες!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λάστιχα και τι ζάντες έχεις τώρα ?
    185/55 R 15

Προεπιλογή

Κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά. Θεωρητικά, το πρόβλημα θα μειωθεί. Πρακτικά όμως?

Προεπιλογή

Κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά. Θεωρητικά, το πρόβλημα θα μειωθεί. Πρακτικά όμως?

Τα μειονεκτήματα, λίγο πολύ γνωστά. ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: ΟΚ. ΑΣ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ.
    Θα ζορίζεται περισότερο τώρα ένεκα τούτου, το δίσκο πλατό στην εκκίνηση απο το αυξημένο βάρος των ζαντών και την όλη αλλαγή της γεωμετρίας;

ΓΕΝΙΚΑ: Μήπως κανείς σας έχει οδηγήσει κορσάκι b ή c (αφού έχουν το ίδιο μέγεθος),με 17αρες, να μας πεί στην πράξη Τα θετικά και τα αρνητικά που βίωσε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 11:23

Προεπιλογή

Όσο αφορά το δίσκο πλατό, εξαρτάται και από τον τρόπο οδήγησης. Αν κάνεις απότομες εκκινήσεις ή αν οδηγεις σε πόλη (δηλαδή συχνές εκκινήσεις), τότε θα υπάρχει επιβάρυνση. Αλλά δεν νομίζω να είναι μεγάλη.

Προεπιλογή

Όσο αφορά το δίσκο πλατό, εξαρτάται και από τον τρόπο οδήγησης. Αν κάνεις απότομες εκκινήσεις ή αν οδηγεις σε πόλη (δηλαδή συχνές εκκινήσεις), τότε θα υπάρχει επιβάρυνση. Αλλά δεν νομίζω να είναι μεγάλη.
    Εξαρτάται και από την διάσταση ελαστικών που θα επιλέξεις.

Προεπιλογή

Εξαρτάται και από την διάσταση ελαστικών που θα επιλέξεις.
    Ποιά διάσταση ακριβώς προτείνεις σε 17άρα προκειμένω να ελατωθεί το σπινιάρισμα; Αλλά να σε ρωτήσω και άν θα μπορούσα να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με 16άρα (και εδώ άν θές, μου προτείνεις την κατ' εσέ, ιδανική διάσταση
    για τον... ειδικό ''σκοπό'' αυτόν)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 15:41

Προεπιλογή

Δεν πιστευω να εχεις θεμα με βολαν, πηγαινοντας σε 17αρα θα χασεις σε νευρο, αλλα στην εκκηνιση που θες για το σπινιαρισμα μπορει να μην αλαξει τιποτα γιατι εκει η ροπη ειναι μεγαλη σε σχεση με το σασμαν.
    Διαφορα θα δεις στις μεσαιες και μεγαλες ταχυτητες, θα σου κοψει τελικη και θα σου ανεβασει καταναλωση σιγουρα.

Εγω φοβαμαι μηπως μετα με την 17αρα βρησκεις θολους, εγω με ιδιες διαστασεις με τις δικες σου, αν φορτοσω ατομα πισω σε λακουβες βρησκει θολο, χαμηλωμενος δεν ειμαι αλλα ουτε ειναι κατσικι, νωμιζω τα ελατηρια μου εχουν κατσει με τον καιρο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Στο manual του corsa c αναφέρεται ως μέγιστη διάσταση ζαντας-ελαστικου η 195/45R16.

https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...u-vO-Cn03L5nEQ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστευω να εχεις θεμα με βολαν, πηγαινοντας σε 17αρα θα χασεις σε νευρο, αλλα στην εκκηνιση που θες για το σπινιαρισμα μπορει να μην αλαξει τιποτα γιατι εκει η ροπη ειναι μεγαλη σε σχεση με το σασμαν.
    Διαφορα θα δεις στις μεσαιες και μεγαλες ταχυτητες, θα σου κοψει τελικη και θα σου ανεβασει καταναλωση σιγουρα.

Εγω φοβαμαι μηπως μετα με την 17αρα βρησκεις θολους, εγω με ιδιες διαστασεις με τις δικες σου, αν φορτοσω ατομα πισω σε λακουβες βρησκει θολο, χαμηλωμενος δεν ειμαι αλλα ουτε ειναι κατσικι, νωμιζω τα ελατηρια μου εχουν κατσει με τον καιρο.
    Και εγώ τα ίδια! Μιά φορά φόρτωσα δυό χοντρούς νοματέους πισω και δύο εμείς μπροστά και σε λακούβιτεσς έβρισκε ο θόλος ο πίσω δεξια
    ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΟ...Άρα πάμε για 16άρα... λές να το αντέξει το γούπ αυτή;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 18:20

Προεπιλογή

Στο manual του corsa c αναφέρεται ως μέγιστη διάσταση ζαντας-ελαστικου η 195/45R16.

https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...u-vO-Cn03L5nEQ
    ευχαριστώ πολυ j 2011. To 45 με παίρνει να γίνει 55 στον τύπο που μου επισύναψες ή δεν πάιζει κάτι τέτοιο σε αυτήν την διάσταση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 18:30

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολυ j 2011. To 45 με παίρνει να γίνει 55 στον τύπο που μου επισύναψες;
    Αν σου έβρισκε στο θολό με 55R15, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι με 55R16 θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρει.
    Επίσης, δεν ξέρω αν στο corsa c "χωράει" 55R16

Προεπιλογή

Γενικά, σκέψου ότι συζητάμε πώς να δυσκολέψουμε την περιστροφή του τροχού, το οποίο είναι τεράστιο λάθος.
    Σίγουρα έχουν το ίδιο πρόβλημα και τα άλλα corsa c ?

Φιλικά

Προεπιλογή

Για να επιλέξεις την διάσταση ελαστικων-ζαντας η οποία θα σου περιορίσει το πρόβλημα, μπες σε ένα site με calculator μεταβολής διαστάσεων ελαστικών και δες ποια διάσταση έχει την μεγαλύτερη απόκλιση σε σχέση με αυτή που έχεις τώρα!

Προεπιλογή

Γενικά, σκέψου ότι συζητάμε πώς να δυσκολέψουμε την περιστροφή του τροχού, το οποίο είναι τεράστιο λάθος.
    Σίγουρα έχουν το ίδιο πρόβλημα και τα άλλα corsa c ?

Φιλικά
    Τι να πώ;...Πέρισυ έκανα σχεδόν γενική επισκευή στο eazytronic Ανικαταστήσαμε τα 2 μοτεράκια του που αλλάζουν τις ταχύτητες
    (Είναι σετ.Το ένα για το ανέβασμα ταχυτήτων, το άλλο, για την επιλογή όπισθεν) Καθώς και αλλαγή δίσκο πλατό αλλά και καινούργιο air flow που το θεωρήσαμε ''υποπτο'' αλλά τελικά δεν είναι απο εκεί.

Αλλάξαμε και μπαταρία, βάλαμε Buner, star-stop AGM 70 ΑΜΠΕΡ!!! (μήπως και ήταν απο ρεύμα καθώς θέλουν καλό ρεύμα τα σειριακά ΓΕΝΙΚΑ: ''τσιγκουνιές'' με την μπαταρία στα σύγχρονα αυτόματα αυτοκίνητα
    (όποιου τύπου),δεν κάνεις. Είναι νόμος...

Το αυτοκινητάκι μετά απο όλα αυτά βέβαια ''φυσάει'' και δέρνει...Δεν τίθεται θέμα. (ουτως ή άλλως ηταν εκ Γερμανίας μεταχειρισμένο και θα του έκανα αργά ή γρήγορα, όλες αυτές τις ανανέωσεις)

Απλά παραμένει αυτή η νευρικότητα (μονο στην εκκίνηση), που γίνεται πιό έντονη με το κλίμα αναμένο

καλό θα ήτανε ένας άλλος φίλος με eazytronιc να μας πεί άν έχει το ίδιο ''θεματάκι'' κατα την αρχή της εκκίνησης (δηλ εκεί, στο αρχικό πάτημα του γκαζιού) Μετα, απο εκεί ,όλα καλά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 15-06-15 στις 21:52

Προεπιλογή

Καλημερα φιλε. Εμενα το easytronic μου κανει πατιναρισματα και κλωτσιματα γενικα, πανω κατω τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου. Το αμαξι τσουλαει οπως λες γτ απο οτι ξερω δεν εχουν αυτο το συστημα το Hill Hold Control που εχουν τα αυτοματα να σε κρατα σε ανηφορα χωρις χειροφρενο. Τωρα για το κλωτσιμα που λες εγω δεν μπορω να βρω λυση. Ο μαστορας μου ειπε πως για το ματιναρισμα αλλαζει δισκο πλατω-ρουλεμαν-ATF σασμαν και βγαινει καπου στα 700€. Αδυνατο να δωσω τοσα για προληπτικο service. Αν βρηκες λυση παρακαλω ενημερωσε με και εμενα. Φιλικα....

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

μπορει να κερδισεις σε αυτο που θες αλλα θα χασεις σε ανεση. και θα χτυπαει το αμαξι.. Εγω φοραω 195/45/16 .
    για 17αρα για να χωρέσει θα πρεπει να πας σε 40αρι προφιλ που σημαινει καλυτερο κρατημα αλλα περισσοτερο κοπανημα...

Προεπιλογή

Νομιζω πως το Corsa C μπορει να φορεσει 17αρες 205/40R17 offset 7.5Jx17 ET40 4x100
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. DOTZ RAPIER 17αρες
    Από τον/την Tribalzone στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-14, 15:33
  2. Ζάντες 17αρες για Astra H GTC 5X110
    Από τον/την giannisT στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-13, 14:33
  3. Corsa C 1.2 twinport και προβληματάκια - θέλω τις απόψεις σας
    Από τον/την bikey77 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 11:07
  4. Ζαντες Corsa B
    Από τον/την TheOzy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-10, 21:39
  5. Φαρδος 17αρας
    Από τον/την kotsarisoleole στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-09, 03:10

Δικαιώματα - Επιλογές