If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 72

Προεπιλογή αγορά Opel Astra J 1.4 140HP Cosmo μεγάλες απορίες !

καλησπέρα σε όλους από θεσσαλονικη !

είμαι νέος στο site όποτε αν δεν είναι το σωστό σημείο πείτε μου!

είμαι έτοιμος για αγορά ενός opel astra J 1.4 Turbo 140hp 2010.

απορίες:

1) από επιδόσεις πως πάει ???

2) τοποθέτηση υγραερίου ?

3) προβλήματα , τι πρέπει να προσέξω ?? πονάει πουθενά το αυτοκίνητο ???

σας ευχαριστώ!!!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Pantos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους από θεσσαλονικη !

είμαι νέος στο site όποτε αν δεν είναι το σωστό σημείο πείτε μου!

είμαι έτοιμος για αγορά ενός opel astra J 1.4 Turbo 140hp 2010.

απορίες:

1) από επιδόσεις πως πάει ???

2) τοποθέτηση υγραερίου ?

3) προβλήματα , τι πρέπει να προσέξω ?? πονάει πουθενά το αυτοκίνητο ???

σας ευχαριστώ!!!!!
    1. Περί όρέξεως, κολοκυθόπιτα. Εξαρτάται με τι το συγκρίνεις, για εμένα κινείται πολύ αξιοπρεπώς στο δρόμο και με ικανοποιητική ενεργητική ασφάλεια. Είναι όμως βαρύ αυτοκίνητο. Αυτό σημαίνει καλή αίσθηση ότι πατάει γερά και άνετα στο δρόμο, αλλά αργά ρεπρίζ και εκκίνηση.
    2. Η όπελ δε βγάζει. Μπορείς να του βάλεις, αλλά χάνεις την πρόσθετη εγγύηση.
    3. Στο δικό μου αλλάχτηκε ο συμπιεστής του κλιματισμού το δεύτερο χρόνο επειδή έκανε ένα θόρυβο. Εντός εγγύησης. Κάτι άλλο δε μου έχει βγάλει. Τώρα, αν διαβάσεις παράπονα εδώ στο φόρουμ θα απελπιστείς, αλλά νομίζω αυτό συμβαίνει σε όλα τα αντίστοιχα φόρουμ.
    Corsa C 1.2/ Astra J 1.4T

Προεπιλογή

έχω ένα 307cc πριν το πάρω δεν θέλεις να σου πω τι άκουσα !

άστο....

τελικά !

το μοναδικό πρόβλημα ! ένας μηχανισμός παράθυρου !

δεν θα πάρω καινούργιο ! όποτε εγγύηση δεν θα έχει !

Προεπιλογή

Και γιατί να βάλεις υγραέριο (που θα χεις θέμα κατα 90% κ ας το βάλει ο θεός ο ίδιος) και δεν το παίρνεις πετρέλαιο?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί να βάλεις υγραέριο (που θα χεις θέμα κατα 90% κ ας το βάλει ο θεός ο ίδιος) και δεν το παίρνεις πετρέλαιο?
    +1

Προεπιλογή

θα σου πω το κλασσικό απο πετρέλαιο που λενε ολοι !

το φοβάμαι ! και δεν ειναι μόνο οτι εχω ακούσει !! άλλα εχω δει και στο φιλικό περιβάλλον και στο οικογενειακό να βγάζουν τα κλασσικά προβλήματα του πετρελαίου! και με πλήρες συντήρηση!

ασε που αυτη την στιγμή οδηγαω εδώ και 3 χρονιά αυτοκίνητο με υγραέριο (307cc - 105,000χλμ με LPG) και κανένα πρόβλημα απόλυτος

θελω να ξερω αν ο κινητήρας του astra 1.4T μπορει να δεχτει με ασφάλεια LPG !

Προεπιλογή

Το πετρέλαιο είναι τραγικά ασφαλέστερο σε αξιοπιστία. Τραγικά οικονομικότερο, και ακόμα τραγικότερα πιο ροπάτο.

Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη, αν και κάτοχος Astra J 1.4T με υγραέριο - θα συμφωνήσω με την άποψη των παιδιών για το πετρελαιο. Εγώ το πήρα το 2011 και αν ήξερα πως θα απελευθερωθεί το πετρέλαιο το 2012, θα πήγαινα "εκεί" ασυζητητί.
    Τώρα αν θες βενζίνη και να του βάλεις υγραέριο, υπάρχουν αντιπρόσωποι τις opel που κάνουν τοποθέτηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα έχεις την εγγύηση της Opel. Ούτε πρόκειτε να βρεις εγκαταστάτη που να σου πει πως το αυτοκίνητό σου μπορεί να δεχθεί με ασφάλεια LPG.
    Αν καταλήξεις στο LPG, πρόσεξε πολύ, μα πάρα πολύ τον εγκαταστάτη. Λόγω της τεχνολογίας του Astra, αν δεν γίνει σωστή επιλογή του συστήματος και σωστή ρύθμιση - θα έχεις θέματα.

Γενικά το Astra J είναι μια καλή επιλογή για αυτά που προσφέρει και δεν έχει παρουσιάσει ιδιαίτερα προβλήματα. Προτίμησε μοντέλα από το 2011 και μετά.

Προεπιλογή

Φίλε impz, η Opel βγάζει με υγραέριο οχήματα και μάλιστα το συγκεκριμένο (Astra J 1.4T). Απλά δεν έχει εισαχθεί Ελλάδα κάποιο μέχρι στιγμής.
    http://www.gocar.gr/cars/OPEL/ASTRA_5d/1.4T_Cosmo_LPG/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 12-06-15 στις 12:08

Προεπιλογή

ποσά χιλιόμετρα έχεις κάνει με το υγραέριο εσύ ?? σου εχει βγάλει κάτι ?? τι μάρκα ειναι το υγραέριο ??

Προεπιλογή

Με το υγραέριο να ξέρεις ότι τα opel βαράνε τα καπάκια πολλές φορές. Πάρε πετρέλαιο στο ξαναλέω. Δλδ φοβάσαι το πετρέλαιο κ όχι τη μετατροπή σε υγραέριο.

Προεπιλογή

+1 από μένα για το πετρέλαιο που είναι εργοστασιακό και δοκιμασμένο, ενώ το υγραέριο μπορεί να το βάλει ο κάθε μαστοράκος και να μετά να ακούς φράσεις του στιλ "Στο δικό σου αμάξι δεν κάθετε σωστά". Έχω και εγώ άσχημη εμπειρία με υργαέριο σε Xantia, οπότε πιστεύω όσο λιγότερο το πειράζεις το αμάξι τόσο το καλύτερο.

Προεπιλογή

Άκου τα παιδιά και τον κουμπάρο... Ξέρουν τι λένε! Πάρε πετρέλαιο αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Στο εξωτερικό είναι χαζοί που η πλειοψηφία είναι πετρελαιοκίνητα; Αν ήταν να βγάζουν όλα αυτά τα προβλήματα που λες δεν θα είχαν τέτοια απήχηση... Χώρια το tuning που μπορείς να κάνεις σε ένα diesel αν μπεις στο τρυπάκι αργότερα... Όπως είπαν και τα παιδιά προτίμησε μοντέλο 2011 και μετά.

Και κάτι τελευταίο. Απ όσο ξέρω και είχα διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ το 1.4Τ υγραέριο που βγάζει η Opel έχει κάποια αλλαγμένα μέρη σε σχέση με το αντίστοιχο μοτέρ βενζίνης... Δεν είναι απλά ένα κιτ.

Τομμυ εμείς το πήραμε το diesel το 2011 καθώς γνωρίζαμε ότι υπάρχει μια προθεσμία από την Ευρωπαϊκή Ένωση, μέχρι την οποία ήταν υποχρεωμένη η κυβέρνηση να απελευθερώσει την κίνηση για πετρελαιοκίνητα όπως και έγινε τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 12-06-15 στις 14:37

Προεπιλογή

To 1400 εργοστασιακό υγραέριο έχει άλλο καπάκι με άλλες βαλβίδες.

Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη, εγώ έχω βάλει ένα σύστημα Lovato εδώ και 35.000 χλμ. Είχα κάποια θέματα με το μείγμα, καθώς ήθελε ρύθμιση με wideband. Αυτά!
    Υπάρχουν αρκετές επιλογές σε αντιπροσώπους Opel. Ξέρω ότι βάζει ο Βουλαλάς, Dynamotors και ο Μαρκάκης. Προσωπικά θα προτιμούσα τον Μαρκάκη.
    Υπάρχουν επίσης "αξιόπιστα" κιτ της Landirenzo (όπου είναι και το εργοστασιακό), της BRC, Prins ( 5ης γενιάς) κ.α.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ (φιλικά) προτίμησε diesel. Η μετατροπή είναι μετατροπή, δεν είναι εργοστάσιο. Στο diesel θα εξακολουθείς να έχεις την εγγύηση της Opel - στο υγραέριο την τσέπη σου. Δεν θα πήγαινα για κανένα λόγο σε υγραέριο αν οικονομική μου κατάσταση δεν άλλαζε ραγδαία - όπως για τους περισσότερους.

Referravag, μόλις μου "ανέβασες" την πίεση... Καμιά ενημέρωση.
    Φαντάσου ότι τον Μάιο του 2012 πήγα για service στον Καλτσούνη και μου είπε για ανταλλαγή για το 1.3D μου το έπαιρνε 10.000 Euro (1 έτους), - 7,500 Euro.

Προεπιλογή

Έτσι είναι δυστυχώς τομμυ... Αν δεν το ψάξουμε να ενημερωθούμε μόνοι μας μην περιμένεις να μας το πει κάποιος άλλος... Εγώ πχ χτες έμαθα ότι η εγγύηση ισχύει κανονικά σε όποιον μάστορα και να πας εφόσον χρησιμοποιείς γνήσια ή εφάμιλης ποιότητας ανταλλακτικά... Πρέπει να πάω στον μηχανικό μου να συμπληρώσω τις 2 τελευταίες σφραγίδες που μου λείπουν στο βιβλιαράκι... Στο επόμενο σέρβις αν είναι θα του το πω...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε impz, η Opel βγάζει με υγραέριο οχήματα και μάλιστα το συγκεκριμένο (Astra J 1.4T). Απλά δεν έχει εισαχθεί Ελλάδα κάποιο μέχρι στιγμής.
    http://www.gocar.gr/cars/OPEL/ASTRA_5d/1.4T_Cosmo_LPG/
    Σωστά, αλλά πρέπει το κιτ να είναι εργοστασιακό. Σε αυτό απάντησα, ότι δηλαδή δε βγάζει κιτ η οπελ που να μετατρέπει το αυτοκίνητο μετά, αν δεν το έχει ήδη από το εργοστάσιο.
    Corsa C 1.2/ Astra J 1.4T

Προεπιλογή

Φίλε impz, δεν υπάρχει εργοστασιακό κιτ από καμία εταιρία κατασκευής αυτοκινήτων. Όσες εταιρίες πωλούν αυτοκίνητα με εγκατάσταση υγραερίου προέρχονται από συνεργασίες με εταιρίες που κατασκευάζουν κιτ - είτε αυτά συνοδεύονται από το εργοστάσιο παραγωγής, είτε το κιτ τοποθετείται Ελλάδα. Στην περίπτωση της Opel η συνεργάτιδα εταιρία είναι η Landirenzo. Απλά η Opel για να παρέχει την απαιτούμενη εγγύηση φοράει το ίδιο μοτέρ αλλά με ενισχυμένα "εντόσθια".

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά Astra J 1.4T 140hp
    Από τον/την Thomas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 265
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 13:21
  2. Αγορά insignia - πολλές απορίες.
    Από τον/την linuxovios στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 23:17
  3. Αγορά Insignia. Απορίες - Ερωτήσεις
    Από τον/την electro στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 15:40
  4. Αγορά ΤΤ cosmo. Τι του λείπει;
    Από τον/την voltaire στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 15:34
  5. Αγορά φτιαγμένου Opel Astra 1.6 '03 [Germany]/ Γνώμες - Απορίες
    Από τον/την Guru στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 14:56

Δικαιώματα - Επιλογές