If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
    Senior Member Το avatar του χρήστη nikkarv
    Περιοχή
    Evvoia - Athens
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή Corsa D Cosy Ecoflex 1.3cdti 95hp Aircondition - Clima ΜΗ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ !!!

Ειμαι κατοχος εδω και ενα χρονο του συγκεκριμενου μοντελου κ παρατηρω απο περυσι τετοια εποχη οτι το aircodition - clima στο δικο μου συγκεκριμενα δεν εχει καθολου καλη αποδοση σχεδον δεν παραγει καθολου κρυο αερα και το εχω ακουσει κ απο αλλουσ αυτο το προβλημα. Εχω μπει κ σε αλλα μικρα αυτοκινητα οπως Polo tdi , Yaris , Citroen C2, κτλ και παρακαλουσα να το κλεισουν γιατι ειχα παγωσει κυριολεκτικα. Εχει καποιος αποψη πανω σε αυτο το θεμα κ αν ειναι κατι που πρεπει να το πω στο επομενο service??? Το αμαξι το εχω 14 μηνες οποτε ειναι καινουριο δεν δικαιολογειται κατι τετοιο πιστευω. Σας ευχαριστω ολους.

Προεπιλογή

Είναι απλό a/c ή ηλεκτρονικό κλιματιστικό;
    Την κατεύθυνση του αέρα τη ρυθμίζεις εσύ ή γίνεται αυτόματα; Αν τη ρυθμίζεις εσύ, που βάζεις τον αέρα να βγαίνει;
    Αν οι ρυθμίσεις σου είναι οκ, με ένα θερμόμετρο στους αεραγωγούς γίνεται μια εκτίμηση του κατά πόσο βγάζει το σωστό αέρα ή όχι. Νομίζω πρέπει να παίζει κάπου στους 4 βαθμούς κελσίου στη μέγιστη ψύξη.
    Πάντως αφού το έχεις 14 μήνες εύκολα θα στο φτιάξουν στο επίσημο service, αν όντως έχει θεμα.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Senior Member Το avatar του χρήστη nikkarv
    Περιοχή
    Evvoia - Athens
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Κλιματισμο εχει με την οθονη την μεγαλυτερη που δειχνει την κατευθυνση του αερα και το τα βελακια αλλα δεν ειναι εκει το θεμα .Ειναι οτι το εχω ακουσει κ απο αλλους αυτο το προβλημα σε Corsa 1.2-1,4 βενζινη και 1,3 CDTI . Τεσπα το Vectra Β των γονιων μου μετα απο 20 σχεδον χρονια 1996 μοντελο κ ακομα σκοτωνει σε ψυξη το Corsaki με απογοητευσε σε αυτο το κομματι. Thanks φιλε μου.

Προεπιλογή

Όταν θέλουμε ψύξη πρέπει να έχουμε πάντα την κατεύθυνση του αέρα στους εμπρός αεραγωγούς και να είναι στραμμένοι προς τα επάνω όσο το δυνατόν.
    Αν π.χ. το βάλεις στα πόδια ή στα τζάμια θα αργήσει πολύ να παγώσει. Γι' αυτό σου μίλησα για κατεύθυνση αέρα.
    Και φυσικά το eco mode να ειναι απενεργοποιημένο.

Κοίταξέ το πάντως. Γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα από κλιματιστικά σε Opel.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 19-05-15 στις 20:14
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Καταρχάς πρέπει να είναι επιλεγμένα τα AC και AC comfort(ειδικά το καλοκαίρι) στο μενού του κλιματιστικού για να βγάλει ψυχρό αέρα

Επίσης σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήσης, χρειάζεται.. "Για να διασφαλίσετε τη συνεχή λειτουργία του συστήματος,πρέπει να ενεργοποιείτε τη λειτουργία ψύξης επί μερικά λεπτά μια φορά το μήνα ,ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών και εποχής του χρόνου"

και τέλος συντήρηση-έλεγχος κάθε δύο χρόνια ( αλλαγή φίλτρου καμπίνας, φρέον κλιματιστικού,καθαρισμός συμπυκνωτή και αποστράγγιση εξατμιστή )

Προεπιλογή

Έχει δίκιο ο φίλος. Είναι πολύ αδύναμο το εν λόγω κλιματιστικό. Πολλή ώρα αναμονής για ελάχιστη δροσιά. Για αυτό το λόγο έγινα μέλος, μήπως έχει βρεθεί λύση. Σκέφτομαι να κοιτάξω αν μπαίνει η μονάδα από το Ντίζελ μοντέλο...

Προεπιλογή

Mου φαινεται πολύ περιεργο να μην αποδιδει καθολου το κλιματιστικό. Εχει γινει ελεγχος για το κυκλωμά του, καθως και για το φρεόν του ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δίκιο ο φίλος. Είναι πολύ αδύναμο το εν λόγω κλιματιστικό. Πολλή ώρα αναμονής για ελάχιστη δροσιά. Για αυτό το λόγο έγινα μέλος, μήπως έχει βρεθεί λύση. Σκέφτομαι να κοιτάξω αν μπαίνει η μονάδα από το Ντίζελ μοντέλο...
    Mα από το ac στο diesel έχει παράπονο ο nikkarv.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikkarv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι κατοχος εδω και ενα χρονο του συγκεκριμενου μοντελου κ παρατηρω απο περυσι τετοια εποχη οτι το aircodition - clima στο δικο μου συγκεκριμενα δεν εχει καθολου καλη αποδοση σχεδον δεν παραγει καθολου κρυο αερα και το εχω ακουσει κ απο αλλουσ αυτο το προβλημα. Εχω μπει κ σε αλλα μικρα αυτοκινητα οπως Polo tdi , Yaris , Citroen C2, κτλ και παρακαλουσα να το κλεισουν γιατι ειχα παγωσει κυριολεκτικα. Εχει καποιος αποψη πανω σε αυτο το θεμα κ αν ειναι κατι που πρεπει να το πω στο επομενο service??? Το αμαξι το εχω 14 μηνες οποτε ειναι καινουριο δεν δικαιολογειται κατι τετοιο πιστευω. Σας ευχαριστω ολους.
    Στο δικό μου που είχα αντίστοιχο πρόβλημα, το πήγα στο συνεργείο για έλεγχο και βρέθηκε μεγάλη έλλειψη φρέον. Όταν συμπληρώθηκε η απαιτούμενη ποσότητα το air condition ήταν ψυγείο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λογικά αφου το αυτοκινητο ειναι μονο 1 ετους καπου υπαρχει διαρροη ψυκτικού. Εγω θα σου προτεινα καποιον που ασχολειται ΜΟΝΟ με κλιματισμο αυτοκινητων και όχι με "λιγο απ'όλα. Εκτος και θελεις λογω εγγυησης την αντιπροσωπεία. Παντως τα Opel 5-7 βαθμους βγάζει σε ψυξη το κλιματιστικό του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 24-05-19 στις 18:03

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 1.3 ecoflex cosmo 95hp service
    Από τον/την StathisL στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-17, 08:32
  2. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / tuning never stops
    Από τον/την PetrosKar στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 21:13
  3. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / Ρουλεμάν τροχού
    Από τον/την PetrosKar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 23:17
  4. Corsa D Ecoflex 1.3T 95Hp diesel / OPC intercooler
    Από τον/την PetrosKar στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 17:46
  5. Opel Corsa D 1.3 Ecoflex 95hp
    Από τον/την smichalis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 22:11

Δικαιώματα - Επιλογές