If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 67

Post ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ

Καλησπερα παιδια!! Σημερα εκανα σερβις στο corsaki μου (corsa c cdti 1.3) λαδια - φιλτρα, και ηθελα να ρωτησω...Να βαλω καθαριστικο πετρελαιου μεσα για να καθαρισουν μπεκ και τετοια??....Και γενικα χρειαζετε να βαζεις τετοια μεσα οπως π.χ καθαριστικα, αυτο για τα μύκητες(που ειναι αναλογία lt με ml) ή τρωνε αντλίες και καταστρέφουν μπεκ αντι να βοηθάνε ....Παλια εβαζα αλλα ειχα παθει αντλια υψηλης και απο τοτε φοβαμαι, γιατι μου ειπαν οτι μπορει να ηταν απο αυτα τα προσθετα η ζημια!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε.
    Εγώ βάζω καθε 5000-6000χλμ ένα μπουκαλάκι Redex.Το έβαζα και θα το βάζω.Δέν έχω κανένα θέμα σε κάτι, δεν είδα ούτε "άκουσα" κατι διαφορετικό στο αμάξι.Σου είπαν ότι "μπορεί".Προσωπικά, με μπορεί και αν και θά..δεν μπορώ να πιστέψω κάποιον, πρέπει να το αποδείξει.Αν όχι τότε να χαμε να λέγαμε.
    Πάντα όμως, το θέμα για τέτοια πράγματα είναι καθαρά προσωπική επιλογή και ευθύνη.Ακούς, βλέπεις, σκέφτεσαι και κρίνεις

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε.
    Εγώ βάζω καθε 5000-6000χλμ ένα μπουκαλάκι Redex.Το έβαζα και θα το βάζω.Δέν έχω κανένα θέμα σε κάτι, δεν είδα ούτε "άκουσα" κατι διαφορετικό στο αμάξι.Σου είπαν ότι "μπορεί".Προσωπικά, με μπορεί και αν και θά..δεν μπορώ να πιστέψω κάποιον, πρέπει να το αποδείξει.Αν όχι τότε να χαμε να λέγαμε.
    Πάντα όμως, το θέμα για τέτοια πράγματα είναι καθαρά προσωπική επιλογή και ευθύνη.Ακούς, βλέπεις, σκέφτεσαι και κρίνεις

Πιστεύω οτι τα 5000-6000km είναι λίγα. Δεν υπάρχει λογος να κανείς τόσο συχνή χρήση τέτοιων προϊόντων.
    Κάθε 30000km είναι το ιδανικό ( καθαρά προσωπική μου άποψη ).
    Καθε ποτε αλλαζεις φίλτρο πετρελαίου?
    Φιλικά

Προεπιλογή

Κι εμένα μου φαίνεται υπερβολή αυτό που κάνεις Θέμη... Μια φορά όταν αλλάζεις φίλτρο πετρελαίου θα έλεγα εγώ είναι υπεραρκετή... Εγώ την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα φίλτρο πετρελαίου αλλά το σκέφτομαι αν πρέπει να ρίξω κάτι... Απ' όταν έβαλα Liqui Moly το μοτέρ έχει ησυχάσει... Το κροτάλισμα που έλεγα ότι κάνει το V-Power Diesel έχει εξαφανιστεί πλέον και καλύτερα από ποτέ... Έχετε υπόψη όσοι βάζετε τακτικά τέτοια πρόσθετα, ότι τα προϊόντα της καύσης αυτών τον πρόσθετων πολλές φορές ενδέχεται να είναι ζημιογόνα για άλλα εξαρτήματα του κινητήρα. Η στάχτη που παράγουν θα μπορούσε για παράδειγμα να φράζει σταδιακά το φίλτρο σωματιδίων με τακτική χρήση... Οπότε προσοχή.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.Ε εντάξει μην το πάρατε και μετρητής(ξέχασα να το αναφέρω).Το ξεχνάω αρκετές φορές . Λάδια αλλάζω κάθε 10.000Km, άσχετα αν στα diesel κανονικά τα τραβάς και 20.000 και 25.000 ακόμα και 30.000(έχω ακούσει περιπτώσεις).Κάθε 15.000 πιστεύω ότι είναι καλό και για το αμάξι.Και φυσικά τα ακριβότερα, εννοείτε και το φίλτρο λαδιού και πετρελαίου.

Προεπιλογή

καλημέρα παιδιά!!Προσωπικά κάνω αυτό που κάνει ο φίλος Themis...εγώ αλλάζω ανά 8000-9000 χιλ λάδια φίλτρο λαδιού φίλτρο πετρελαίου(μάρκας fiba δηλ δεν είναι τα πανάκριβα) και έβαζα κάθε 8000χιλ το καθαριστικό!!! Το αμάξι δουλεύει με ελιν crystal η shell v-power, καμιά φορά και με jetoil premium diesel ....επίσης χρειάζεται να βάζουμε αυτό το μπουκαλάκι για τους μύκητες(αναλογία ml με lt) όπως προανέφερα ή δε χρειάζεται ; Εδώ λένε αμα βάζεις τα "καλά" πετρέλαια(δηλαδή v-power,premium,crystal...) δεν χρειάζεται....Και τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω χθες που έκανα το σερβις έβαλα ένα φίλτρο αέρος το οποίο στην μια επιφάνεια του έχει ένα επιπλέον στρώμα(σαν βαμβάκι κάπως)γιατί μου είπαν ότι αυτό είναι κατάλληλο για τα diesel, ισχύει ;

Προεπιλογή

Ναι έτσι είναι το φίλτρο αέρα και στο δικό μου! Είχα δοκιμάσει και ελευθέρας ροής για ένα διάστημα αλλά μου δημιουργούσε προβλήματα... Φίλτρο πετρελαίου όχι και κάθε 10.000 ρε συ... Κάθε 30.000χλμ. Εγώ Mann έβαλα. Το παλιό βγήκε αρκετά μαύρο...Για κάποιο λόγο προτιμώ Mann φίλτρα... Μου έχουν πει ότι τα καλύτερα είναι τα hengst όσον αφορά την ποιότητα αλλά πχ το φίλτρο πετρελαίου διπλάσια τιμή από το MANN.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Δεν κοστίζουνε και ακριβά γι αυτό και αλλάζω και τα φίλτρα λαδιού-πετρ.Άλλωστε ας είναι καλά το φιλαράκι μου απο τον στρατό που τον είχα φαντάρο και έχουμε επαφή εδώ και 18 χρόνια.Στην Κωνσταντινουπόλεως μετά την Ιερά οδό, OPEL Λούμος.Τιμές οι καλύτερες και ψαγμένες.
    Λάδια βάζω τα SELENIA 5W-30 pure energy!!

Προεπιλογή

Εμένα το σερβις μιας που το κάνω και μόνος μου μου κοστίζει 50€ πάνω κάτω !! Λάδια castrol magnatec 5w-30 ή motorex v-xl 5w-30 ....Οπότε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τα αλλάζω τακτικά(το αμάξι κάνει γύρο στα 2000χιλ το μήνα) Επίσης πριν την αλλαγή λαδιών βάζω protec engine flush καθαρίζει όλο το μοτέρ από τις μαυρίλες !!

Προεπιλογή

Είναι ασφαλές το engine flush; γιατί έχω ακούσει διάφορα...

Προεπιλογή

Έχω ακούσει και γω διάφορα, αλλά κυρίως στα ντίζελ απ' ότι το έψαξα κάνει καλή δουλειά !! Προσωπικά όταν έβαζα καινούρια λάδια χωρίς engine flush, μόλις το έβαζα μπροστά και το έσβηνα έβλεπα τα λάδια και ήταν κατάμαυρα, Ενώ με το engine flush καταλαβαίνεις ότι έχεις βάλει καινούριο λάδι μέσα !! Επίσης το βάζω φορά παρά φορά όχι συνέχεια...

Προεπιλογή

Είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο για πρώτη φορά στην επόμενη αλλαγή στα 85.000χλμ για πρώτη φορά; Πως είμαστε σίγουροι ότι δεν μένει μικροποσότητα μέσα μαζί με τα καινούρια λάδια;;

Προεπιλογή

Τώρα για να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος για το αν μένει καθόλου μέσα ή όχι. Εγώ βάζω engine flush (είναι ήδη ζεστή η μηχανή) και το αφήνω 10 λεπτά να δουλέψει. Όπως είναι ζεστή η μηχανή τα βγάζω κατευθείαν τα λάδια και το αφήνω με ανοιχτή τάπα από κάτω γύρο στις 2-3 ώρες για να στραγγίξει!! Εγώ αυτό κάνω. Επίσης έμπιστο δικό μου άτομο(αυτός που μου το σύστησε το προϊόν κιόλας) που έχω ρωτήσει μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα !!

Προεπιλογή

Μιας που το εφερε η σηζυτηση για τα engine flush, στο corsa οπως ειχα πει σε ενα αλλο θεμα, οταν του αλαξα για 2η φορα τα λαδια αυτα βγηκαν παρα πολυ μαυρα και βρωμικα σε συγγριση παντα με το προηγουμενο diesel που ειχα, οποτε ειχα ενδιασμους να ξαναχρησημοποιησω engine flush μιας γιατι στο παρελθον ειχα ξαναχρησημοποιησει engine flush της protec, μια φορα σε βενζινοκινητηρα στα 134000km ο οποιος μετα απο 35000km και 17 μηνες χτυπησε μηχανη, αλλα το αποδιδω στο σκισιμο που ετρωγε το μοτερ και οχι στο engine flush, γιατι αν εφτεγε αυτο και ξεκολουσαν επικαθιζησεις και φραζανε τους αγωγους λαδιου δεν θα πηγαινε τοσα χιλιομετρα.
    Και 2η φορα χρησημοποιησα σε πετρελαιοκινηρα στα 292000km ο οποιος μετα την χρηση τους engine flush εγραψα αλλα 67000km και το πουλησα χωρις καποιο προβλημα.
    Οποτε πριν 1000km αφου θα αλαζα λαδια εριξα μεσα στο corsa engine flush της liqui molly, αυτο που παρατηρησα ειναι μεν οτι τα λαδια μεχρι στιγμης στον δεικτη ειναι ποιο καθαρα στην υφη, αλλα παρατηρησα τα πρωτα χιλιομετρα με τα καινουρια λαδια, το μοτερ ηταν λιγο σφιχτο το οποιο με προβληματισε, αλλα μετα εστρωσε και πηγαινε οπως πριν.
    Πιστευω οτι αυτα τα καθαριστικα δεν κανουν οτι υποσχονται, αλλα εν μερη κανουν δουλεια ελαχιστη δουλεια στο να καθαρισουν της χοντρες βρωμιες. Τωρα αν μενει ποσοτητα απο αυτα μεσα στα καινουρια λαδια, σιγουρα μενει μια ελαχιστη ποσοτητα, αλλα αυτη αναμηγνειτε με τα νεα λαδια και ισως αδρανοποιειτε??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Απ' ότι καταλαβαίνω με ένα τέτοιο πρόσθετο πρέπει να μένει χωρίς φιλμ λιπαντικού το μοτέρ, γι' αυτό μάλλον είναι και σφιχτό όπως λες φίλε Karaman στα πρώτα χλμ μέχρι να λιπανθούν όλα τα μέρη πάλι και να δημιουργηθεί νέο φιλμ λαδιού. Μήπως είναι κακό για το μοτέρ το ότι έστω για κάποια χλμ (δεν ξέρω πόσα εννοείς) δεν λιπαίνεται σωστά με ότι μικρο φθορές προκαλούνται σε αυτό το διάστημα και οι οποίες σε βάθος χρόνου μαζεύονται και όσο χρησιμοποιεί κανείς αυτό το πρόσθετο οδηγούν σε σοβαρές βλάβες; Κι εμένα τα Liqui Moly που έβαλα την προηγούμενη βδομάδα, μαύρα εμφανίστηκαν στη βέργα του λαδιού αμέσως μετά την αλλαγή και το πρώτο δούλεμα που τα έλεγξε ο μηχανικός αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι από την πρώτη φορά που πήρε μπροστά με αυτά τα λάδια το μοτέρ είχε άλλη χροιά. Πολύ πιο γλυκό και ήσυχο δούλεμα σε βαθμό που να απορώ "μα πότε πρόλαβε να κυκλοφορήσει το λάδι στο σύστημα ακόμη δεν πήρε μπροστά;"

Προεπιλογή

Οντως πρεπει να ειχε φυγει το φιλμ που λες, αυτο που παρατηρησα οταν εβγαλα το φιλτρο λαδιου, μεσα στην βαση του φιλτρου το παλιο λαδι που συγγρατισε και πηγα να το καθαρισω, μεσα στο αλουμινιο παρατηρησα οτι δεν μπορουσε να ενωθει?? να κολησει?? με το αλουμινιο, δημιουργουσε ενα φενομενο πως ριχνεις το νερο στο τζαμι και αυτο κατρακυλαει με κυκλικα ακρα, δεν μπρω να το περιγραψω αλλιως.
    Παντως ζημια δεν εχει γινει γιατι το αμαξι αποδιδει οπως πριν, καταναλωσεις οπως πριν και λιγοτερο, (ισως καιρου και καλης πιεσης ελαστικων το εθεσα σε ενα αλλο θεμα αυτο) αν ειχε παθει ζημια θα ειχα θορυβο, πτωση αποδοσης και καταναλωση λαδιου.
    Απλα απο την στιγμη που το ειδα σφιχτο το μοτερ, δεν το πιεσα και το πηγα νορμαλ για 50-60km περιπου, οσο χρειαζετε οταν αλαζεις μαρκα λαδιου ή ιξωδες ωστε το καινουριο λαδι να προσκολησει στα μεταλα.

Τα λαδια των diesel, 10-20km να κανεις μετα την αλαγη μαυρα γινονται, αν και θεωρουνται απο πολους βρωμικοι κινητηρες σε σχεση με τους βενζινοκινητηρες, εσωτερικα αν ανοιξεις ενα μοτερ diesel, τα μεταλα του ναι θα ειναι ολα μεσα στην μαυριλα, αλλα με ενα πανακι, με ενα απλο σκουπιζμα ή πλυσημο με πετρελαιο γινονται σαν καινουρια γυαλιζουν, ενω στους βενζινοκινητηρες για να καθαρισεις των χρωματισμο και τις επικαθιζησεις των λαδιων απο τα μεταλα, θες σιγουρα χημικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 17-05-15 στις 00:35

Προεπιλογή

Εμενα παντως παιδια δε μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα ως τωρα !! Βεβαια κανω και αλλαγη λαδιων καθε 9000χιλ (οπως προανεφερα) ...Εννοειτε πως αν μαθετε κατι αρνιτικο για το engine flush να το πειτε για να το σταματησω !!! Φιλε καραμαν όσον αφορα το θεμα με την πιεση στα λαστιχα για μικροτερες καταναλωσης, μπορεις να μου πεις γιατι ενδιαφερομαι (το εψαξα το θεμα και δε το βρηκα)..!!
    Diesel και άγιος ο θεός!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giaxa3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως παιδια δε μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα ως τωρα !! Βεβαια κανω και αλλαγη λαδιων καθε 9000χιλ (οπως προανεφερα) ...Εννοειτε πως αν μαθετε κατι αρνιτικο για το engine flush να το πειτε για να το σταματησω !!! Φιλε καραμαν όσον αφορα το θεμα με την πιεση στα λαστιχα για μικροτερες καταναλωσης, μπορεις να μου πεις γιατι ενδιαφερομαι (το εψαξα το θεμα και δε το βρηκα)..!!
    Εδω το ανεφερα, αν εχεις υπομονη, δηλ να οδηγας σαν συνταξιουχος!! θα δεις αποτελεσμα...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...l=1#post533748

Προεπιλογή

χαχα!! Θα το δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα !!(αν και 19 θα γίνω συνταξιούχος)
    Diesel και άγιος ο θεός!!

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giaxa3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα!! Θα το δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα !!(αν και 19 θα γίνω συνταξιούχος)
    και λένε οτι θα κοπούν και οι πρόωρες....συντάξεις!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ !!!
    Από τον/την giaxa3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-15, 23:18
  2. φιλτρο πετρελαιου cdti??
    Από τον/την G.F στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 13:47
  3. τρομπα πετρελαιου
    Από τον/την prodromos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 11:44
  4. Βαλβιδα αντεπιστροφης πετρελαιου
    Από τον/την AstraPower στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-12, 12:53
  5. Διαρροη Πετρελαιου απο υδατοπαγιδα.
    Από τον/την pipis82 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 15:54

Δικαιώματα - Επιλογές