If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 28

Προεπιλογή Πρόβλημα με κόρνα σε astra H

Γεια σας παιδια . πιστευω οτι ολοι οσοι εχουν το συγκεκριμενο αμαξι εχουν το ιδιο θεμα . οταν αναβω φωτα η κορνα δεν δουλευει πρεπει να της κοπανισω μια μπουνια πρωτα και μετα ολα ρολοι. ξερει κανενας την λυση; αυτο με την λαμα πισω απο την κορνα που ειχε βγαλει η οπελ το εχω κανει αλλα παλι τα ιδια.

Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΠΗΓΑ,ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΛΑΜΑ,ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΚΑΙ ΙΣΙΩΝΕ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

που ριχνετε μπουνιες να ριξω και γω μια μπας και στρωσει... εμενα πλεον δεν κορναρει ουτε με σβηστα φωτα...

Προεπιλογή

κατω απο το τιμονι,εκει που ανοιγεις το μοχλο για να ρυθμισεις το τιμονι
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας!Καινούρια στο κλαμπ...
    Λοιπόν,το ίδιο είχα πάθει και εγώ.Όλα ξεκίνησαν όταν ένα βράδυ θέλησα να κορνάρω σε κάποιον που μου πετάχτηκε και τότε,άκρα του τάφου σιωπή.Αναμμένα φώτα εννοείται.Έπειτα λόγω πένθους,για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα δεν άνοιγα καθόλου ραδιόφωνο,cd.Το συνεργείο με παρέπεμψε στην Opel υποψιασμένο ότι είναι η cim κάτω από το τιμόνι και είχε δίκιο.Ζημιά 250 ευρώ μαζί με τα εργατικά.Το άφησα για καμιά βδομάδα,καθώς δεν υπήρχε αρκετό ρευστό και ευτυχώς,μια μέρα ένας γνωστός μου άνοιξε το ραδιόφωνο.Γυρνώντας ένα βράδυ σπίτι,λέω να κορνάρω έτσι να παίξω με τον πόνο μου και τσουπππ!Ακούστηκε ο μαγικός θόρυβος!!!Αναμμένα φώτα και είχα κόρνα!!!Ονειρικοοοό!!!
    Κόρνα,φώτα και ραδιόφωνο συνδέονται και ελέγχονται μέσω αυτής της λάμας όπως μου εξήγησαν όταν πρωτοπήγα στην Opel.
    Τώρα για τις μπουνιές δεν ξέρω.Όσες και αν έφαγε,και έφαγε δυνατές πιστέψ'τε με,σ'εμένα δεν ακουγόταν τίποτα.Καθαρή τύχη ήταν όλο αυτό;;;Δεν ξέρω,θα δούμε.Προς το παρόν αναμένω τη στιγμή που θα πάψει η ευτυχία μου και θα πρέπει να σκάσω τα 250...Άουτς!Τη γλύτωσα μία,πόσο άλλο...;;;
    Αυτά από μένα.Ελπίζω να βοήθησα λίγο αν είναι τόσο παρόμοιο με το δικό μου θέμα.
    Είμαι άσχετη από μηχανολογικά,οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για κάτι παραπάνω.

Opel Astra H GTC 2005

Προεπιλογή

φιλε vectra power κοπανας μια μπουνια στην κορνα ακριβως εκει που την πατας και δουλευει.. κατω απο το τιμονι δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα και εκει θα κανει δουλεια. κωνσταντινα δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσεις 250 ευρω για ενα προβλημα το οποιο δεν θα λυθει απ οτι εμαθα αυτο το προβλημα ειναι εργοστασιακο και τοσα χρονια δεν εχουν βρει λυση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasmits Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε vectra power κοπανας μια μπουνια στην κορνα ακριβως εκει που την πατας και δουλευει.. κατω απο το τιμονι δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογικα και εκει θα κανει δουλεια. κωνσταντινα δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσεις 250 ευρω για ενα προβλημα το οποιο δεν θα λυθει απ οτι εμαθα αυτο το προβλημα ειναι εργοστασιακο και τοσα χρονια δεν εχουν βρει λυση.
    Σύμφωνη μαζί σου,δεν αξίζει,αλλά δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά.Δε γίνεται να μην έχεις κόρνα.Το είδα πως είναι,όσες μπουνιές και αν έδωσα,ειδικά τα βράδια είναι πολύ επικίνδυνο.Το καλό είναι ότι το συνεργείο είναι εμπιστοσύνης και θα μου έκανε πολύ καλύτερη τιμή.Εννοείται μιλάμε πάντα για εξειδικευμένο συνεργείο της Opel!

Προεπιλογή

Είχε βγεί σχετική ανάκληση για το θέμα της κόρνας μου είχε έρθει κ ειδοποίηση από την αντιπροσωποία.Τι μπουνιές κ κλοτσιές ρίχνετε, δεν είναι juke-box...

Προεπιλογή

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ,ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.....Ε ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΦΑΠΑ ΚΑΙ ΙΣΙΩΝΕΙ
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

παιδια εμενα ευτυχως λυθηκε το θεμα πηγα στην opel σε ενα παλικαρι που το ξερω εβγαλε την cim καθαρισε τα πινακια την κουμπωσε παλι και τωρα ολα ρολοι....

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καβάλα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η κόρνα είναι χρήσιμη. Ένα αυτοκίνητο να βγει από στενό και να μη σε δει και να έρχεται προς το μέρος σου την έκατσες αν δεν έχεις κόρνα....Η λύση, πατέντα, είναι να τραβήξεις γραμμή από την κόρνα, να βάλεις κάπου κοντά στο τιμόνι ένα κουμπάκι και να το πατάς για κόρνα (μη γελάτε....). Θα λες μέσα σου πως το κουμπάκι είναι για το....νίτρο ().
    Αυτό το βίντεο είναι από Opel Vectra πως αφαιρείς την cim. Το ίδιο είναι και για το Astra H; Βλέπω πως φοράει delphi. Το κομπρεσέρ του κλιματισμού που σε πολλά astra h είναι της ίδιας εταιρίας. Μήπως υπάρχει τελικά θέμα με την delphi;
    https://www.youtube.com/watch?v=GaLa6s_ASjY

Προεπιλογή

Και εγώ μια απο τα ίδια

Προεπιλογή

Γεια σας και από μένα,
    έχω ένα ASTRA H 2008. Το 2009 ήρθε ειδοποίηση από την OPEL για ανάκληση για διόρθωση της κάρτας cim στο τιμόνι (έβαλαν ένα δακτύλιο). Είναι η κάρτα που ρυθμίζει κόρνα, ηχοσύστημα και πολλά άλλα.
    Μετά από μερικά χρόνια δεν είχα κόρνα και τα ρυθμιστήρα στο τιμόνι δεν λειτουργούσαν. Πάω στην OPEL αλλαγή cim 250.00€. Το καλοκαίρι πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχουν τα OPEL με τη συγκεκριμένη κάρτα αλλά δεν είναι λύση να πληρώνουμε 200άρια κάθε φορά. Αν κάποιος ξέρει κάποια αντιπροσωπεία που μπορεί και τα επισκευάζει ας μας ενημερώσει.

Δημήτρης

Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα.. Νεος κατοχος ενος astra gtc του 2008 και εχω το ιδιο προβλημα..Εχει βρεθει καποια λυση για να γλυτωνουμε τα 400 ευρω που ζηταει η αντιπροσωπεια και μαλλον θα πρεπει να δινουμε καθε τοσο για το συγκεκριμενο προβλημα..?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο μενα.. Νεος κατοχος ενος astra gtc του 2008 και εχω το ιδιο προβλημα..Εχει βρεθει καποια λυση για να γλυτωνουμε τα 400 ευρω που ζηταει η αντιπροσωπεια και μαλλον θα πρεπει να δινουμε καθε τοσο για το συγκεκριμενο προβλημα..?
    Καλησπέρα,

Το πρόβλημα συνήθως λύνεται αλλάζοντας μια καλωδίωση που υπάρχει πίσω απο το τιμόνι. Αν δεν λυθεί, τότε θέλει αλλαγή η CIM.
    Είναι σύνηθες το πρόβλημα στα Astra-H

Επειδή ασχολούμε με ανταλλακτικά Opel, αν ενδιαφέρεσαι για κάτι στείλε μου μήνυμα....

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους Είχα και εγώ τώρα τελευταία το ίδιο πρόβλημα σε Astra Twin Top 1.6 180hp. Το πρόβλημα αυτό όπως έμαθα ψάχνοντας στα φόρουμ για Opel του εξωτερικού οφείλεται στην CIM που υπάρχει στο τιμόνι και συγκεκριμένα σε μια σειρά με pin που συνδέουν την CIM με τα περιφερειακά ( κόρνα , αερόσακο , χειριστήρια τιμονιού κλπ). Το πρόβλημα λοιπόν έγκειται στο ότι στα pin και στο φις αυτό για κάποιο λόγω η επαφές πιάνουν "μάκα" και κάπου η επαφή χάνεται. Εγώ το πρόβλημα το έλυσα εδώ και περίπου 9 μήνες ως εξεις (αφού μπορούσα να το κάνω μόνος) κόλλησα ΝΕΑ pin που αγόρασα απο τα ηλεκτρονικά καθώς και με λίγο γράσο για ηλεκτρονικές επαφές στους ακροδέκτες για να μην εχω πάλι το ίδιο πρόβλημα της οξείδωσης. Sorry OPEL αλλά 250+€ ειναι πολλά στην εποχή μας για μια κάρτα cIM που μπορεί να λειτουργήσει για λίγο. Ελπίζω να έδωσα ιδέες σε πολλούς για το τι μπορούν να κάνουν. Αν κάποιος άλλος φίλος έχει κάποια άλλη ιδέα η κάτι άλλο θα ήθελα να μας το μεταφέρει.Αυτα απο εμένα

Senior Member Το avatar του χρήστη AstraPower
    Περιοχή
    Αθήνα - Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παιδια καμια OPEL δεν μπορει να δωσει λυση, απλα μην ασχολείστε μαζι τους, οσους εγκεφαλους CIM και να αλλαξετε, απλα πετατε τα λεφτα σας και πολυ συντομα παλι δεν θα εχετε κορνα, χειρηστηρια στο τιμονι κ.τ.λ.

Το προβλημα ειναι στις επαφες του εγκεφαλου CIM, οξειδωνονται και δεν κανουν σωστη επαφη με τον καιρο.

ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ την SIM και πετατε στην κυριολεξια 250 ευρω.
    Απλα επισκευαστε την και τελος ολα τα προβληματα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ !!!!
    Αυτο εκανα και εγω στο δικο μου ASTRA H, και ησυχασα μια γα παντα.
    Δειτε το βιντεο για να καταλαβεται τι φταιει και χαλαει η SIM και δεν κορναρει, δεν λειτουργουν τα χειριστηρια στο τιμονι κ.τ.λ.
    Η επισκευη ειναι απλη υποθεση και θα ξενιασεται μια για παντα.

https://www.youtube.com/watch?v=UjJkEvzgZiY&t=52s
    Astra H - COSMO - Z16XEP - 130hp - 16.2Nm

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ρε παιδια σορρυ κιολας αλλα οσοι αλλαξατε πλακετα και μετα απο λιγο ειχατε τα ιδια, γιατι δεν πηγανε να σας την ξανααλλαξουν τζαμπα αφου καθε νεο ανταλλακτικο εχει εγγυηση δυο χρονια; Και αν το ξανακανει παλι το ιδιο. Μονο ετσι θα σφιξουνε οι κωλοι της οπελ και της καθε οπελ.

Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο επαφές το πρόβλημα. Κάποιες cim είχαν πραγματικά ελλάτωμα. Αφού βγήκε και βελτιωμένος κωδικός κάπου το 2010
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Λοιπόν νομίζω ότι βρήκα μια λύση στο πρόβλημα και εντελώς ανέξοδα.απλα κατέβασα το επίπεδο φωτεινότητας στο κοντέρ και η κόρνα δούλεψε κανονικά!αν το κάνει κάποιος από εσάς στείλτε να δούμε αν όντως δούλεψε και σε άλλους!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με τη κόρνα σε Opel corsa c...!!
    Από τον/την giaxa3 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 14:32
  2. Πρόβλημα με κόρνα σε ASTRA H
    Από τον/την haribo στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 12:18
  3. Πρόβλημα κόρνα astra H gtc 1.6T
    Από τον/την pete στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 21:22
  4. Δεν λειτουργεί η κόρνα
    Από τον/την johnis17 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-12, 04:10
  5. Κόρνα
    Από τον/την ManosGtcT στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 02:39

Δικαιώματα - Επιλογές