If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Μπαταρία: BOSCH ή GM ?

Ψήφισαν
46. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μπαταρία BOSCH

26 56,52%
  • Μπαταρία GM

20 43,48%
Σελίδα 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 381 έως 400 από 437

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Άμα είναι καλά σφιγμένοι οι πόλοι και σωστά καθαρισμένοι οριν την τοποθέτηση τίποτα δε θέλει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα άλλαξα μπαταρία στο αγροτικό. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι ,στους πόλους τι να βάλω επάνω. Βλέπω στα μαγαζιά και βάζουν κάποιο σπρέι. Εγώ τι να βάλω?
    https://www.aktools.gr/vourtsa-katha...s-force-9u3002

Προεπιλογή

με ένα ψιλό γυαλόχαρτο 5 δευτερόλεπτα φτάνει, αν επιμείνεις πολύ καταλήγεις να λιμάρεις αχρείαστα τον πόλο- και λίγη βαζελίνη από πάνω και έβγαλε τον χειμώνα μια χαρά

Προεπιλογή

η μπαταρια του corsa μας αφησε χρονους. 3 χρονια παρα 1μηνα, bosch s5 61ah 610 εκκινησης. να ειμαι ειληκρινης περιμενα περισσοτερα απο αυτη την μπαταρια. την εβγαλα τελειως απο χθες το πρωι και την εβαλα στον φορτιστη του lidl. αρχικη ενδειξη 8.6 . χαλια. με τα πολλα ξεκινησε φορτιση απο χθες και ακομα φορτιζει. πιστευετε οτι θα ειναι οκ μετα η πρεπει να την αλλαξω ετσι και αλλιως?
    αν την αλλαξω αυτη τη φορα θα παω σε banner. με λιγο ψαξιμο που εκανα κοιταω την banner P6009. γνωμες? αν υπαρχει καποια προταση αλλη?

Προεπιλογή

1. να εξακριβωθεί ή δυνατόν για ποιο λόγο η BOSCH άδειασε, πχ. γιατί το αμάξι έμεινε ακίνητο με συναγερμό για 3 βδομάδες? κάποια πόρτα- φώτα ανοικτά?
    Έχω μείνει σε 2 χρόνια +2 μήνες και έκανα τσεκ, δεν είχε διαρροή.
    Το κατάστημα πώλησης το απέδωσε στις πολύ μικρές διαδρομές 1 km πήγαινε-έλα, ή στο δυναμό, ή ξεχασμένα φώτα κάποια στιγμή εντός της εβδομάδας για 2? ώρες με το αμάξι ανοικτό.
    2. Άστη στο φορτιστή όσο χρειαστεί πχ. 3 ημέρες να δούμε αν θα τη σώσει, θα τη βγάλεις όταν δείχνει 4 μπάρες να ανάβουν σταθερά - όχι να αναβοσβήνουν. Και θα την κρατήσεις back up, να τσεκάρεις πχ. κανα ρελέ.
    Γνώμη μου ότι και να φορτιστεί, πάλι σε ένα μήνα θα θέλει φόρτιση.
    3. Κανονικά μετά την φόρτιση και επανατοποθέτηση με το αμάξι σε λειτουργία, θέλει μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα για να πεις ότι η μπαταρία δέχεται από το δυναμό σχεδόν όσο ρεύμα ξοδεύει σε A.
    4. Οι καινούργιες μπαταρίες παραδίνονται στο 80%, οπότε μία 12ωρη ή 24ωρη φόρτιση πριν μπει στο αμάξι είναι καλή ιδέα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μπαταρια του corsa μας αφησε χρονους. 3 χρονια παρα 1μηνα, bosch s5 61ah 610 εκκινησης. να ειμαι ειληκρινης περιμενα περισσοτερα απο αυτη την μπαταρια. την εβγαλα τελειως απο χθες το πρωι και την εβαλα στον φορτιστη του lidl. αρχικη ενδειξη 8.6 . χαλια. με τα πολλα ξεκινησε φορτιση απο χθες και ακομα φορτιζει. πιστευετε οτι θα ειναι οκ μετα η πρεπει να την αλλαξω ετσι και αλλιως?
    αν την αλλαξω αυτη τη φορα θα παω σε banner. με λιγο ψαξιμο που εκανα κοιταω την banner P6009. γνωμες? αν υπαρχει καποια προταση αλλη?
    Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την banner P6009.
    Εμένα πάντως παει για 4.5 χρόνια η s5 (με ελάχιστα km τα τελευταία 3 έτη) και είναι ακόμη άψογη. Σήμερα λογικά θα της κάνω και μια φόρτιση.

Προεπιλογή

Πάντως την S5 61ah την έχω στο αστρα απο τον Μάρτη του 2014. Μια φορά μπήκε πέρσι στον φορτιστή μετά από ακινησία 1 μήνα (γνωρίζω ότι έχει τελειώσει η μπαταρία του συναγερμου και τραβάει αρκετό ρεύμα). Έκτοτε λειτουργει κανονικά.

Προεπιλογή

Την banner την έχω στο κλιο 1.5 χρόνο. Εντάξει κανονικά λειτουργεί αλλά με μέγιστη ακινησία 1 εβδομάδα που έχει φάει δεν μπορώ να βγάλω ακόμα συμπέρασμα.

Προεπιλογή

Η Βanner 60 09 δεν έχει ματάκι , αυτό κάποιους τους χαλάει.

Προεπιλογή

Εγώ παρακολουθώ την τάση της s5 61A από το οργανακι που έχω στην καμπινα. Η μπαταρία συνεχίζει να αντέχει τεράστια διαστήματα ακινησίας, με την τάση να πέφτει ελάχιστα κάτω από το 12 (δηλαδή 11.9 ή 11.8 μέχρι 11.7). Το αυτοκίνητο φέτος έκανε σχεδόν μηδενικά km, απλά του έκανα φορτηση 2 φορές το μήνα max, διότι δεχόταν και κάποιες μίζες χωρίς να κάνει μεγάλη διαδρομή (κάτι που το απέφευγα όσο μπορούσα), ώστε να ανεβαζει θερμοκρασία λειτουργίας και να κυκλοφορούν νερά κλπ. Και πάντα θα πάρει μπρος η κινητήρας με την ίδια δύναμη που έπαιρνε πάντα. Η s5 είναι η πιο καλή σειρά της bosch για μικρές διαδρόμές και πολλούς καταναλωτές.

Φυσικά και υπάρχουν εξίσου καλές, αλλά και και πολύ καλύτερες από τις bosch. Αλλά όπως πολλοί πλέον λένε, είναι και λίγο λαχείο η μπαταρία (ισως λόγω διαφορετικών ποιοτητων/υλικών σε ίδια μοντέλα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Βanner 60 09 δεν έχει ματάκι , αυτό κάποιους τους χαλάει.
    Ναι ενώ όταν έχει δουλευει όπως πρέπει. Ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει είναι

Προεπιλογή

άσχετα με το ότι τσεκάρει ένα στοιχείο μόνο, το θεωρούν μοντέρνο και αρέσει

Προεπιλογή

Να τονίσω ότι οι τιμές που αναφέρω παραπάνω αφορούν την 2η "σκάλα" του διακοπή, δηλαδή στο checking engine, και όχι σε κατάσταση "ηρεμίας" της μπαταρίας.

Προεπιλογή

Λαθος τροπος. Δεν μπορεις να μετρας την μπαταρια με άγνωστο αριθμό καταναλωτών. Ή σε ηρεμία μετράς ή να σε μιζάρισμα.

Προεπιλογή

Φυσικά και είναι λάθος τρόπος. Αλλά δεν υπάρχει πιο αμέσως τρόπος για "καθημερινή" μέτρηση. Διότι ο αμέσως επόμενος τρόπος είναι να μετράς με φορητό voltmeter, αφού εχεις ανοίξει το καπό κανα μισάωρο πριν (διότι με το άνοιγμα της πόρτας ενεργοποιούνται αρκετά υποσύστημα...). Οπότε δυστυχώς...

Φιλικά

Προεπιλογή

Με διακόπτη στο on - δηλ. λαμπάκια στο ταμπλό αναμμένα, δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 12,3.
    Αντέχει γιατί τη φορτίζεις μία φορά τον μήνα. Το ιδανικό είναι: Άσε τη μπαταρία 24 ώρες στην φόρτιση εκτός αυτοκινήτου, και μέτρα ξανά μετά την τοποθέτηση.
    Πρέπει να δεις βελτιωμένα νούμερα, με πλαφονιέρα ανοικτή τόσο, με διακόπτη στο ΟΝ τόσο.
    Με σβηστή μηχανή, ανάβεις προβολείς 30 δεύτερα, σβήνεις φώτα και αμέσως μετράς με πολύμετρο τάση μπαταρίας. Η "φορτισμένη" δεν πρέπει να πέσει κάτω από 12,5. Τέλος, στο μιζάρισμα τόσο, όχι κάτω από 10,5 για μια "καλοφορτισμένη" μπαταρία 3 χρόνων, ενώ οι καινούργιες φρέσκες "καλοφορτισμένες" μπαταρίες, οφείλουν να μιζάρουν γύρω από το 11, δηλ. στα 10,8 - 11,2 - 11,5 - και αν η μίζα είναι άριστη από service, στα 11,7!

Προεπιλογή

Εμένα λόγω των ελαχίστων χιλιομέτρων, συνήθως είναι 11.9. Τιμές 11.7 με 11.8 βλέπω με αναμένα όλα τα φώτα σε ταμπλό, κονσόλα και μικρή σκάλα έξω (λογω light sensor), και την πρώτη από τις 6 σκάλες του ανεμιστήρα. Όταν από όλους αυτούς τους καταναλωτές κλείσω το αερόθερμο και τα έξω μικρά φώτα χειροκίνητα τότε έχω 11.9. Οπότε υποθέτω ότι με κλειστό διακόπτη και σε ηρεμία θα έχω τουλάχιστον 12.1. Δηλαδή πάνω από 60%. Νομίζω πολύ καλά για μπαταρία 4+ και σχεδόν μηδενικά χιλιόμετρα τον τελευταίο χρόνο.
    Και φυσικά τα νούμερα αυτά είναι πριν την κάθε φόρτιση, όχι μετά από αυτή...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο.

Φιλικά

Προεπιλογή

Το αμαξι κινείται καθημερινά. Φώτα κλπ δεν ήταν αναμμένα. Τώρα τι να πω. Θα δούμε. Για την banner δεν κατάλαβα. Είναι οκ ή όχι? Να βάλω την ίδια κάπως μου έρχεται ψυχολογικά. Δεν ξέρω.

Σελίδα 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Υαλοκαθαριστήρες bosch
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 18:48
  2. C20XE Bosch Motronic 2.8 - ECU Pinout
    Από τον/την ASCONA-HOLIC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-13, 14:01
  3. Υαλοκαθαριστήρες bosch τι;
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 21:28
  4. Υαλοκαθαριστήρες BOSCH AEROTWIN σε CORSA C
    Από τον/την mobmaniac στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 18:35
  5. Ανταλακτικα BOSCH χαμηλες τιμες πια...
    Από τον/την tigra power στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 17:11

Δικαιώματα - Επιλογές