If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Μπαταρία: BOSCH ή GM ?

Ψήφισαν
39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μπαταρία BOSCH

20 51,28%
  • Μπαταρία GM

19 48,72%
Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 340

Προεπιλογή Μπαταρία: BOSCH ή GM

Μεταξύ αυτών των 2, ποια θα επιλέγατε?

Προεπιλογή

Ποια bosch? S3? S4? S5?
    S4 κ S5 είναι πολύ καλές
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Ποιός ο λόγος να περιοριστείς σε αυτές τις 2 μάρκες? Υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες εταιρείες που αξίζουν της προσοχής μας. Προσωπικά έβαλα Exide και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και τις Banner που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο κατόχους.
    Η Gm σίγουρα δεν βγάζει μπαταρίες. Τρίτος κατασκευαστής τις κατασκευάζει και η Gm τις μεταπωλεί με το ταμπελάκι της. Πες μας τι χωρητικότητα είναι η μπαταρία σου για να σου πούμε και άλλες προτάσεις, τόσο απο οικονομικής πλευράς αλλά και απο κατασκευαστικής.
    Bosch S3 φορούσα στο δικό μου και τώρα έχει μπεί σε άλλο αυτοκίνητο της οικογενειας. Για την S3 δεν έχω ακούσει τόσο καλά λόγια όσον αφορά το διάστημα που κρατάει. Αν κοιτάς σε Bosch κοίτα τις S4 και S5.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Αυτές ζητάει όμως. Δουλειά μας είναι να του προτείνουμε απο αυτές. Αν θέλει κ άλλες τότε είναι λάθος το ποστ.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δεν ξέρω πόσα ΑΗ είναι η δικιά του. (Δεν φαίνεται απλά με το βγάλσιμο του καπακιού. Το astra j έχει κάποια εξαρτήματα πάνω από την μπαταρία που με εμποδίζουν να κοιτάξω τα στοιχεία της). Δεν ξέρω τα αρνητικά αποτελέσματα που μπορεί να υπάρχουν από την τοποθέτηση μπαταρίας με πιο πολλά AH (Λογικά, δεν υπάρχουν αρνητικά).

Προεπιλογή

Το ταμπελάκι ίσως φαίνεται αν αφαιρέσεις το μπράτσο που την κρατάει στη θήκη. Ένα παξιμάδι ειναι.
    Εμένα είχε 50ah αλλά είναι μικρή και έβαλα 60ah
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Οι καλύτερες είναι οι Varta...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ταμπελάκι ίσως φαίνεται αν αφαιρέσεις το μπράτσο που την κρατάει στη θήκη. Ένα παξιμάδι ειναι.

Το είχα δοκιμάσει. Δυστυχώς δεν φαίνεται.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια bosch? S3? S4? S5?
    S4 κ S5 είναι πολύ καλές
    Δεν αναφέρω κάποιον συγκεκριμένο τύπο της Βosch (S3,S4,S5) διότι θέλω να μάθω αν, εκτός από τις διαφορές στα ΑΗ και στο Ρεύμα ελέγχ.ψύξης, υπάρχουν και διαφορές στη διάρκεια ζωής.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καλύτερες είναι οι Varta...
    Από το λίγο που διακρίνεται το ταμπελάκι, νομίζω ότι γράφει GM αλλά ΚΑΙ Varta.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές ζητάει όμως. Δουλειά μας είναι να του προτείνουμε απο αυτές. Αν θέλει κ άλλες τότε είναι λάθος το ποστ.
    (offtopic mode on)
    Το να προταθούν εναλλακτικές προτάσεις στα πλαίσια πάντα του ζητούμενου δεν θεωρώ οτι είναι λάθος. Ούτε απο την πλευρά αυτού που θα πεί την δική του εμπειριστατωμένη άποψη αλλά ούτε και απο την πλευρά του topic starter που για αρκετούς λόγους, ευνόητους ή μη δεν ζήτησε και εναλλακτικές προτάσεις.
    Εξάλλου η επιτυχία του φόρουμ σε αυτό βασίζεται. Στο να υπάρχει υγιής διάλογος και να ακούγονται όλες οι προτάσεις.
    (offtopic mode off)

Αν ισχύει πάντως οτι είναι 50Ah η εργοστασιακή, η μετάβαση στα 60Αh δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.
    Η προηγούμενη S3 που είχα ήταν 56Ah και η τωρινή Exide 64Ah.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Γενικά, έχω παρατηρήσει ότι έχει πέσει ΠΟΛΥ η απόδοσή της. Είναι η πρώτη μπαταρία (ημερομηνία κατασκευής του αυτοκίνητου μου: 8/2011)

Ένας γνωστός μου έχει Ford Focus 1.6 2007 με Bosch S3 (την αγόρασε 10/2011), κάνει ελάχιστα χλμ (το 1/20 σε σχέση με εμένα), πατάει μιζες για "ψύλλου πήδημα", και δεν μένει ποτέ από μπαταρία.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω τον 1.4 XER
    Εσύ?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stilskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ισχύει πάντως οτι είναι 50Ah η εργοστασιακή, η μετάβαση στα 60Αh δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.
    Η προηγούμενη S3 που είχα ήταν 56Ah και η τωρινή Exide 64Ah.
    Αν η διαφορά είναι μεγαλύτερη?

Προεπιλογή

Το δικό μου αυτοκίνητο είναι αγορασμένο Μαιο του 2004. Αλλαγή πρώτης μπαταρίας τον Οκτώβριο 2007 με εργοστασιακή Gm. Πριν περάσουν 2 χρόνια η μπαταρία παρουσιάζει πρόβλημα και γίνεται αντικατάσταση της απο την αντιπροσωπεία χωρίς χρέωση. Στα 3+ χρόνια αρχίζουν τα προβλήματα με δυσκολία να πάρει μπροστά, και ενα βράδυ μετά απο τα ψώνια της τελευταίας στιγμής παραδίσει πνευμα. Αγορά άμεσα μιας Bosch S3 μιας και είχα ακούσει καλά λόγια για τις συγκεκριμμένες. Στα 2 χρόνια γίνεται Upgrade σε Exide 64αρα στο δικό μου και η S3 μπαίνει αντικαταστάτης στο Corsa D τον Ιανουάριο του 2015. Το Corsa ήταν με την εργοστασιακή Gm απο τα τέλη του 2007 μέχρι 01/2015.
    Οταν μετρήσαμε την S3 δεν ήταν και στα καλύτερα της μετά απο 2 χρόνια αλλά ούτε και για πέταμα. Ισχύει μάλλον αυτό που έχω διαβάσει και απο άλλους κατόχους οτι δεν έχουν μεγάλη διάρκεια οι συγκεκριμμένες μπαταρίες.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η διαφορά είναι μεγαλύτερη?
    Δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι μεγαλύτερο. Κατα πρώτον θα πρέπει να μπορεί και το δυναμό του αυτοκινήτου να την φορτίζει σωστά, αλλά και απο την άλλη αν κάνεις την υπέρβαση ίσως και να υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης, στην βάση της δηλαδή.
    Αναλόγως πόσα Ah είναι η μπαταρία σου θα κυμανθείς εκεί κοντά με την καινούρια μπαταρία.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις μπαταρία τεχνολογίας AGM που έχει και το δικό μου που κανονικά προορίζεται για αυτοκίνητα με σύστημα start stop. Στο λέω γιατί έχουν τριπλάσια αντοχή σε κύκλους φόρτισης από τις κανονικές και μεγαλύτερη χωρητικότητα... Η δικιά μου (Varta - GM) έχει χωρητικότητα 80Ah - και ρεύμα ψυχρού ελέγχου 800Α. To καλοκαίρι κλείνει 4 χρόνια και μέχρι ώρας όλα καλά.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Την περασμένη εβδομάδα παρέδωσα για ...ανακύκλωση την 45άρα GM που είχα βάλει στο Vectra A μου το ... 2001.

Προεπιλογή

Κλειστού τύπου να υποθέσω? Ολα αυτά τα χρόνια γιατί όντως είναι αρκετά της έκανες φορτίσεις?
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stilskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι μεγαλύτερο. Κατα πρώτον θα πρέπει να μπορεί και το δυναμό του αυτοκινήτου να την φορτίζει σωστά, αλλά και απο την άλλη αν κάνεις την υπέρβαση ίσως και να υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης, στην βάση της δηλαδή.
    Αναλόγως πόσα Ah είναι η μπαταρία σου θα κυμανθείς εκεί κοντά με την καινούρια μπαταρία.

Για το Astra J με 1.4XER (διαστάσεις: Ύψος με πόλο 175 mm, Πλάτος 175 mm και βαση B13) η Bosch έχει:
    S3 41 AH
    S4 44 AH
    S5 61 AH

http://www.bosch-automotive-catalog....eec32hr1ujjpna

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Υαλοκαθαριστήρες bosch
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 19:48
  2. C20XE Bosch Motronic 2.8 - ECU Pinout
    Από τον/την ASCONA-HOLIC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-13, 15:01
  3. Υαλοκαθαριστήρες bosch τι;
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 21:28
  4. Υαλοκαθαριστήρες BOSCH AEROTWIN σε CORSA C
    Από τον/την mobmaniac στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 18:35
  5. Ανταλακτικα BOSCH χαμηλες τιμες πια...
    Από τον/την tigra power στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 18:11

Δικαιώματα - Επιλογές