If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 47
    Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mpoulikatsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μετά απο μακρόχρονη απουσία απο το forum μιας και όλα πήγαιναν καλά, σήμερα αποφάσισε η οροφή (μέρες που βρήκε...) να κολλήσει στο ανέβασμα, ευτυχώς στο γκαράζ... Μόλις σηκωνόταν 5-6 πόντους για να κλείσει σταματούσε και ούτε μπρος όυτε πίσω... Εβγαζα τη μπαταρία και προφανώς έχανε την πίεση στις μπουκάλες, την έσπρωχνες ελαφρά και ξανακατέβαινε. Στη συνέχεια πατούσα το κουμπί για να ολοκληρώσει το άνοιγμα και δούλευε. Ξανά πήγαινα για κλείσιμο και ξανά στο ίδιο σημείο. Στη συνέχεια πήγα πίσω με ανοιχτό το καπώ και πάτησα το κόκκινο κουμπί για τις βαλίτσες έκανε τη διαδικασία πάνω-κάτω μια φορά, στη δεύτερη κόλλησε πάλι στο ανέβασμα της οροφής.....Τελικά το έκλεισα με το μάνουαλ (πάρα πολύ εύκολο έιναι τελικά, λίγο η γυναίκα ζορίστηκε να σηκώνει). Αλλά το καπώ πλέον δεν ανοίγει. Μ΄πήκα ο μισός απο τα σκι και προσπάθησα να βάλω το φυσάκι που ξεκούμπωσα μπας και θέλει ρεύμα αλλα δε φτάνω να το κουμπώσω...Με το tech θα ανοίξει να το πάω κάπου εκτός απόψε που έιναι ανοιχτά?Η μόνο αντιπροσωπία τη Δευτέρα??Ευχαριστώ
    επειδη με μπερδεψες λιγο με αυτο που γραφεις για το φυσακι που εβγαλες με μια μικρη επιφυλαξη ναι ανοιγη με Tech2 χωρις προβλημα σε κανονικες συνθηκες εκτος αν το φυσακι που λες εμποδισει την διαδικασια εκει ειναι και η επιφυλαξη μου
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georen Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη με μπερδεψες λιγο με αυτο που γραφεις για το φυσακι που εβγαλες με μια μικρη επιφυλαξη ναι ανοιγη με Tech2 χωρις προβλημα σε κανονικες συνθηκες εκτος αν το φυσακι που λες εμποδισει την διαδικασια εκει ειναι και η επιφυλαξη μου
    Το είχε στο manual ότι πρέπει να το βγάλεις αρχικά. Ειναι στην αριστερή πλευρά όπως κοιτάζουμε, στο βραχίωνα του καπώ. Δε σκέφτηκα να το ξαναβάλω πριν κλεισω το καπώ, θεωρώντας ότι θα άνοιγε....Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως ειναι να ανοίξω το καπώ γιατί έχω μωρό και καρότσι....Το να δουλέψει η οροφή αργότερα γιατί με 60 ευρώ τη μέρα ανάληψη δεν.....Μακάρι να ειναι καλώδιο πάλι αν και νομίζω ότι ειναι κατι στις μπουκάλες που δεν μπορούν να κάνουν πίεση να σηκώσουν την οροφή...Θα το πάω Δευτέρα και βλέπουμε....Ευχαριστώ
    Astra Twintop 1.6

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

αν ανοιξης το πορτ μπαγκαζ και πριν το ξανακλεισης για σιγουρια μπορεις να αποσυνδεσης τελειως την ecu της οροφης
    βρισκεται κατω απο την ταπετσαρια κοιτωντας το αμαξι στο δεξι σου χερι και σχετικα μπροστα προς το θολο του τροχου

αν θες μπορεις να εχεις κλειστη την οροφη στο αμαξι καινα βγαλεις τις φισες της ecu ωστε να μην κλειδωνει το πορτ μπαγκαζ
    μεχρι να το φτιαξεις
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

τελικά και αφού επέστρεψε ο τεχνικός απο άδεια, το φτιάξαμε...είχε ξανακόψει το ίδιο καλώδιο που είχαν φτιάξει πριν κανά χρόνο πάλι...59ευρώ.....
    Astra Twintop 1.6

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mpoulikatsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά και αφού επέστρεψε ο τεχνικός απο άδεια, το φτιάξαμε...είχε ξανακόψει το ίδιο καλώδιο που είχαν φτιάξει πριν κανά χρόνο πάλι...59ευρώ.....
    κατι που μπορεις να κανεις οταν εχεις το χρονο και το χρημα ειναι να αλλαξεις ολο το κομματι που σου κοβει με ευκαμπτο καλωδιο με επικαλυψη σιλικονης και οχι πλαστικο ωστε να μην κοβεται στην κινηση
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδια,
    μετά απο καιρο πηγα το αμαξι στο συνεργειο για την οροφή. Μου ειπαν οτι μαλλον ειναι η αντλια της υδραυλικης οροφης και οτι εχει κόστος 3000€. Αλλα δεν τους ειδα και πολυ σιγουρους. Ειχε ποτε κανεις προβλημα με αυτην την αντλία. Στο εγκέφαλο του αυτοκινητου δεν βρεθηκε τιποτα. Μου ειπαν οτι αν το ανοιξω με το χερι ως ενα σημειο μετα ανοιγει αυτοματα αλλα δεν μου το συνιστουν. Εχετε καμια γνωμη?

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδια,
    μετά απο καιρο πηγα το αμαξι στο συνεργειο για την οροφή. Μου ειπαν οτι μαλλον ειναι η αντλια της υδραυλικης οροφης και οτι εχει κόστος 3000€. Αλλα δεν τους ειδα και πολυ σιγουρους. Ειχε ποτε κανεις προβλημα με αυτην την αντλία. Στο εγκέφαλο του αυτοκινητου δεν βρεθηκε τιποτα. Μου ειπαν οτι αν το ανοιξω με το χερι ως ενα σημειο μετα ανοιγει αυτοματα αλλα δεν μου το συνιστουν. Εχετε καμια γνωμη?

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geolapp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδια,
    για αρχη μην ετοιμαζεις το 3000ρο ετσι ευκολα η ιδια η αντλια ειναι μια απο τις σπανιες ζημιες του αμαξιου μας αν μπορεις, και ξερουν να σου πουν, ρωτα τους τι ακριβως προβλημα εχει η αντλια σου;
    τωρα απο οσα ξερω τι μπορει να εχει παθει
    1) να εχει σπασει ή τρυπησει καποιος σωληνας που τροφοδοτει τα υδραυλικα υγρα (χρειαζεται αλλαγη και γεμισμα των υγρων)
    2) να εχει χασει υδραυλικο υγρο για καποιο λογο ισως απο καποια ενωση (χρειαζεται μονο γεμισμα υγρων)
    σε αυτα τα δυο θα επρεπε κανονικα να δεις καποια υγρα στο πορτ μπαγκαζ σου αν και δεν ειναι απαραιτητο παντα αν αφαιρεσεις τα καλυμματα θα μπορεις να δεις την αντλια ακριβως πανω απο την πορτα για τα σκι και να δεις αν εχει τα σωστα υγρα μεσα ή οχι
    3) να εχει προβλημα με καποιο ή και με τα δυο ρελε που υπαρχουν στο πλαι της αντλιας (μπορουν να αλλαχτουν ταιριαζουν και καποια της μερσεντες)
    4) να εχουν φαγωθει καποια τσιμουχακια που εχει στο εσωτερικο της και να θελουν αλλαγη (αν βρεις καποιον που να κανει επισκευες σε υδραυλικα συστηματα ισως να μπορει να την φτιαξει)
    5) μετα απο χειροκινητο κλεισιμο να εχουν μεινη ανοιχτα ξεσφικτα τα βιδακια που ανοιγουμε για να μειωθει η πιεση και να κινηθει με τα χερια η οροφη (προφανως τα σφιγγουμε)
    6) τελος και οσο και να σου φανει περιεργο πιθανον να μη φταιει καν η αντλια αλλα κανενα καλωδιο της πλεξουδας να εχει κοπει και να κανει επαφη μετα απο καποιο σημειο που αλλαζει θεση
    οπως καταλαβαινεις θελει καποιο ψαξιμο ωστε να σιγουρευτεις τι παει λαθος και να μην δωσεις τζαμπα λεφτα και οι αντιπροσωπειες δεν καθονται να κανουν επισκευες αλλα ακολουθωντας την πολιτικη της εταιρειας αλλαζουν ολο το κομματι
    δυστυχως επειδη δεν ειμαι στο σπιτι μου αλλα εκτος αθηνων δεν μπορω να σου ποσταρω φωτογραφιες απο καποια απο αυτα που εχω και δεν θα μπορω πριν απο τις 20/8
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και όλες εδώ μέσα!
    Έχω το astra cabrio bertone, μοντέλο 2002 - 2003, πολύ καλά διατηρημένο και σε άψογη κατάσταση. Πριν περίπου ένα μήνα μου δημιούργησε κι εμένα για πρώτη φορά πρόβλημα με την οροφή. Από τότε το παρουσιάζει σπάνια κάποιες φορές αλλά 9 στις 10 ανοιγοκλείνει κανονικά. Συγκεκριμένα, κάποιες φορές στο άνοιγμα φτάνει ως τη μέση κι εκεί σταματά, με ανοιχτό το καπάκι της κουκούλας, μη μπορώντας να ολοκληρώσει το άνοιγμα. Στη συνέχεια, κλείνει και επανέρχεται κανονικά αλλά κάποιες φορές στο κλείσιμο όχι ομαλά με το χαρακτηριστικό ψηφιακό ήχο στο κλείσιμο αλλά με κρότο και απότομο πέσιμο εμπρός. Το υδραυλικό υγρό πίσω είναι λίγο πάνω από το minimum αλλά μέσα στα όρια. Κάποιο ορατό πρόβλημα με καλώδια ή συνδέσεις δε φαίνεται με το μάτι. Μια πιθανότητα είναι να αδυνάτισε κάποιο από τα αμορτισέρ πίσω που σηκώνουν την οροφή. Πήγα ήδη σε δυο ηλεκτρολόγους και δυο λαμαρινάδες αλλά δεν βρήκαν τίποτε. Τελική λύση ίσως είναι η επίσκεψη στο service της Opel αλλά φοβάμαι ότι θα με γδάρουν ενώ το πρόβλημα δεν δείχνει να είναι σοβαρό. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι και τι να κάνω; Αν κάποιος ξέρει αλλά χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες, ας το πει. Θα εκτιμήσω πολύ τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ, Γιάννης.

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YiannisT11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το υδραυλικό υγρό πίσω είναι λίγο πάνω από το minimum αλλά μέσα στα όρια. Κάποιο ορατό πρόβλημα με καλώδια ή συνδέσεις δε φαίνεται με το μάτι.
    καλησπερα θεωρω οτι η φραση κλειδι του ποστ σου ειναι ισως αυτη που εχω απο πανω σε παραθεση και το προβλημα σου ειναι απλα θεμα μη σωστης πιεσης του συστηματος
    αν και οι γνωσεις μου ειναι απο ελαχιστες εως ανυπαρκτες στο bertone θεωρω οτι ισως θα επρεπε πρωτα να βρεις αν και που υπαρχει διαρροη και γιατι τελικα εχεις λιγοτερα λαδια.
    μετα γεμιζεις μεχρι να φτασει στο ανωτερω σημειο πληρωσης οπως κανουμε και για τα λαδια του κινητηρα, μην βαλεις παραπανω γιατι δεν ξερεις τι θα συμβει με την πιεση του συστηματος
    αν αυτα μπορεις να τα κανεις και μονος σου τοτε θ ασου βγει πολυ φτηνα το ολο θεμα μονο υλικα θα πληρωσεις αλλα ακομα και να πας σε μαστορα σιγουρα θα σου βγει πιο φτηνα πιστευω απο την αντοπροσωπεια και αν εχω δικιο θα λυσεις το θεμα σου σχετικα αναιμακτα (οικονομικα εννοω)
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Ουτε καν το σκέφτομαι το 3000. Εχω την εντύπωση οτι σε αυτους που το πηγα δεν γνωριζαν και πολυ καλα θεματα της οροφης του astra. Στην αρχη μου ειπαν οτι ξερουν αλλα μετα τα βρηκαν μπαστουνια. Μου ειπαν οτι μιλησαν με συναδελφο τους απο την γερμανια για τι οι ιδιοι δεν μπορουσαν να βρουν τιποτα. Ξήλωσαν ολο σχεδον το πορτ μπαγκαζ (μου εστειλαν και φωτογραφιες) και μου ειπαν οτι μάλλον ειναι η συγκεκριμενη αντλία η οποια υπερθερμενεται και δεν μπορει να λειτουργησει. Οταν μπορεσεις georen στειλε μου καμια φωτο που έχεις. Ετσι κι αλλιως δεν προκειτε να το φτιαξω πριν τις 20/8. Απο συνεργεια στην αθηνα πιστευεις το καλυτερο ειναι αυτο στον κηφισσο?

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geolapp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε καν το σκέφτομαι το 3000. Εχω την εντύπωση οτι σε αυτους που το πηγα δεν γνωριζαν και πολυ καλα θεματα της οροφης του astra. Στην αρχη μου ειπαν οτι ξερουν αλλα μετα τα βρηκαν μπαστουνια. Μου ειπαν οτι μιλησαν με συναδελφο τους απο την γερμανια για τι οι ιδιοι δεν μπορουσαν να βρουν τιποτα. Ξήλωσαν ολο σχεδον το πορτ μπαγκαζ (μου εστειλαν και φωτογραφιες) και μου ειπαν οτι μάλλον ειναι η συγκεκριμενη αντλία η οποια υπερθερμενεται και δεν μπορει να λειτουργησει. Οταν μπορεσεις georen στειλε μου καμια φωτο που έχεις. Ετσι κι αλλιως δεν προκειτε να το φτιαξω πριν τις 20/8. Απο συνεργεια στην αθηνα πιστευεις το καλυτερο ειναι αυτο στον κηφισσο?
    δυστυχως εδω που ειμαι εχω θεματακια και με την συνδεση ιντερνετ αλλα και ελλειψη πορων και πηγων ωστε να μπορω να βοηθησω περισσοτερο κανε λιγο υπομονη μεχρι να γυρισω αθηνα αν δεν σε πειραζει
    οσο για την ερωτηση σου, σου εχω ηδη απαντηση με π.μ. για να μην θεωρηθει οτι προωθούμε συγκεκριμενα συνεργεια εναντι αλλων μαζι με τις προσωπικες μου εμπειριες απο αυτα η αποφαση δικη σου παντα και μην βιαστεις βασικα ασε να γυρισω και να βρω να σου στειλω καποια πραγματα - αποψεις - οδηγιες που μπορει να σου γλυτωσουν χρηματα
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιώς και εγω απο αυριο θα ειμαι εκτός αθηνων. Δεν θα βιαστω καθόλου για την απόφαση μου. Θα το σκεφτω και θα το ψαξω πολύ. Οποτε τα λεμε μετα τις 20/8. Ευχαριστω πάντως για την βοηθεια σου.

Προεπιλογή

καλησπερα θεωρω οτι η φραση κλειδι του ποστ σου ειναι ισως αυτη που εχω απο πανω σε παραθεση και το προβλημα σου ειναι απλα θεμα μη σωστης πιεσης του συστηματος
    αν και οι γνωσεις μου ειναι απο ελαχιστες εως ανυπαρκτες στο bertone θεωρω οτι ισως θα επρεπε πρωτα να βρεις αν και που υπαρχει διαρροη και γιατι τελικα εχεις λιγοτερα λαδια.
    μετα γεμιζεις μεχρι να φτασει στο ανωτερω σημειο πληρωσης οπως κανουμε και για τα λαδια του κινητηρα, μην βαλεις παραπανω γιατι δεν ξερεις τι θα συμβει με την πιεση του συστηματος
    αν αυτα μπορεις να τα κανεις και μονος σου τοτε θ ασου βγει πολυ φτηνα το ολο θεμα μονο υλικα θα πληρωσεις αλλα ακομα και να πας σε μαστορα σιγουρα θα σου βγει πιο φτηνα πιστευω απο την αντοπροσωπεια και αν εχω δικιο θα λυσεις το θεμα σου σχετικα αναιμακτα (οικονομικα εννοω)
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Το πιο πιθανόν είναι να χρειάζεται προσθήκη υγρού αλλά γιατί να συμβαίνει αυτό αφού είναι κλειστό κύκλωμα και δεν φαίνεται να υπάρχει διαρροή; Επίσης, το θέμα είναι ότι με κλειστή οροφή τα λάδια είναι στο minimum ενώ με ανοιχτή είναι στη μέση μεταξύ min και max. Οπότε, σε ποια περίπτωση, με ανοιχτή ή κλειστή οροφή, το γεμίζουμε ως το max για να μην υπερχειλίσει; Μπορεί αυτό να γίνει εύκολα από εμένα αν αγοράσω τα λάδια ή πρέπει να πάω σε μάστορα; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις. Παρ' ότι λάτρης των σπορ αυτοκινήτων εδώ και πολλά χρόνια, τα τεχνικά ζητήματα δεν είναι το φόρτε μου! Σόρρυ!

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Το πιο πιθανόν είναι να χρειάζεται προσθήκη υγρού αλλά γιατί να συμβαίνει αυτό αφού είναι κλειστό κύκλωμα και δεν φαίνεται να υπάρχει διαρροή; Επίσης, το θέμα είναι ότι με κλειστή οροφή τα λάδια είναι στο minimum ενώ με ανοιχτή είναι στη μέση μεταξύ min και max. Οπότε, σε ποια περίπτωση, με ανοιχτή ή κλειστή οροφή, το γεμίζουμε ως το max για να μην υπερχειλίσει; Μπορεί αυτό να γίνει εύκολα από εμένα αν αγοράσω τα λάδια ή πρέπει να πάω σε μάστορα; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις. Παρ' ότι λάτρης των σπορ αυτοκινήτων εδώ και πολλά χρόνια, τα τεχνικά ζητήματα δεν είναι το φόρτε μου! Σόρρυ!
    το γιατι υπηρξε διαρροη δυστυχως δεν μπορω να σου το πω οπως σου εγραψα οι γνωσεις μου γυρω απο το bertone ειναι ισχνες αλλα μετα απο ψαξιμο βρηκα τα κατωθι
    αν δεις σε αυτη την σελιδα
    http://workshop-manuals.com/vauxhall...ical_products/
    και περιπου μετα την μεση της αν θυμαμαι βρηκα να γραφει το ακολουθο
    93 165 218 19 42 0051 Special lubricant, pump, hydraulic folding roof 500 ml
    οποτε παιρνει συνολο 500 ml αν ψαξεις μπρος πισω τις σελιδες εκει ισως να δειχνει και πως γινεται το γεμισμα αν και μαλλον γεμιζει απο την χρυσαφι βιδα στο πλαι του (βλεπε φωτο παρακατω πατησε απανω το ποντικι να την δεις μεγαλυτερη)
    αστρα γ αντλια ορο&#9.jpg
    με βαση την φωτογραφια που βρηκα απο την τρομπα
    βλεπω οτι και στο max να το βαλεις εξακολουθει και εχει χωρο για να μην υπερχειλιση απο εξω αν μετρησεις με ενα μετρο το υπολοιπο κενο θα σιγουρευτεις πιστευω ή απλα γεμιζεις με κλειστη οροφη μεχρι το σημειο αναμεσα στο min και max που εχει μια γραμμη και εισαι ενταξει αφου στην αλλαγη θεσης της οροφης θα παει μεχρι το max
    λεπτομερειες που πρεπει να προσεξεις ειναι
    μετα το ανοιγμα να ξανακλείσει η βιδα με τετοιο τροπο που να μην χανει και επειδη θα πρεπει απο οσο καταλαβαινω να σηκωθει σε ορθια θεση η αντλια ωστε να δειχνη η διαγραμμιση θελει προσοχη στις ενωσεις με τους σωληνες που μεταφερουν το λαδι να μην γινει ζημια αν νομιζεις οτι δεν το εχεις καλυτερα να πας καπου να στο φτιαξουν το ζητουμενο ειναι αν μπορεις να κερδισεις καποια χρηματα και οχι να προκαλεσεις καποια πιθανον μεγαλυτερη ζημια τουλαχιστον αν πας εξω θα πας λιγο πιο διαβασμενος

σε περιπτωση που η συμπληρωση υγρων δεν λύσει το προβλημα σου (αν και απο την περιγραφη που εκανες μαλλον εκει ειναι το θεμα ) τοτε το επομενο που ψαχνεις ειναι τα ηλεκτρικα στους ηλεκτρολογους που πηγες ελεγξαν το ρελε που εχει απανω για την καλη λειτουργια; επισης εκαναν τεστ συνεχειας στα καλωδια; μηπως καποιο αρχιζει να κοβεται ή εχει σπασει καποια μονωση και βραχυκυκλωνει αναλογα την θεση του αυτοκινητου; εννοειτε οτι οι ερωτησεις γινονται με καλη διαθεση και οχι για να το παιξω εξυπνος
    ελπιζω να βοηθαω καπως στο μετρο που μπορω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georen : 11-08-15 στις 18:45
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

το γιατι υπηρξε διαρροη δυστυχως δεν μπορω να σου το πω οπως σου εγραψα οι γνωσεις μου γυρω απο το bertone ειναι ισχνες αλλα μετα απο ψαξιμο βρηκα τα κατωθι
    αν δεις σε αυτη την σελιδα
    http://workshop-manuals.com/vauxhall...ical_products/
    και περιπου μετα την μεση της αν θυμαμαι βρηκα να γραφει το ακολουθο
    93 165 218 19 42 0051 Special lubricant, pump, hydraulic folding roof 500 ml
    οποτε παιρνει συνολο 500 ml αν ψαξεις μπρος πισω τις σελιδες εκει ισως να δειχνει και πως γινεται το γεμισμα αν και μαλλον γεμιζει απο την χρυσαφι βιδα στο πλαι του (βλεπε φωτο παρακατω πατησε απανω το ποντικι να την δεις μεγαλυτερη)
    αστρα γ αντλια ορο&#9.jpg
    με βαση την φωτογραφια που βρηκα απο την τρομπα
    βλεπω οτι και στο max να το βαλεις εξακολουθει και εχει χωρο για να μην υπερχειλιση απο εξω αν μετρησεις με ενα μετρο το υπολοιπο κενο θα σιγουρευτεις πιστευω ή απλα γεμιζεις με κλειστη οροφη μεχρι το σημειο αναμεσα στο min και max που εχει μια γραμμη και εισαι ενταξει αφου στην αλλαγη θεσης της οροφης θα παει μεχρι το max
    λεπτομερειες που πρεπει να προσεξεις ειναι
    μετα το ανοιγμα να ξανακλείσει η βιδα με τετοιο τροπο που να μην χανει και επειδη θα πρεπει απο οσο καταλαβαινω να σηκωθει σε ορθια θεση η αντλια ωστε να δειχνη η διαγραμμιση θελει προσοχη στις ενωσεις με τους σωληνες που μεταφερουν το λαδι να μην γινει ζημια αν νομιζεις οτι δεν το εχεις καλυτερα να πας καπου να στο φτιαξουν το ζητουμενο ειναι αν μπορεις να κερδισεις καποια χρηματα και οχι να προκαλεσεις καποια πιθανον μεγαλυτερη ζημια τουλαχιστον αν πας εξω θα πας λιγο πιο διαβασμενος

σε περιπτωση που η συμπληρωση υγρων δεν λύσει το προβλημα σου (αν και απο την περιγραφη που εκανες μαλλον εκει ειναι το θεμα ) τοτε το επομενο που ψαχνεις ειναι τα ηλεκτρικα στους ηλεκτρολογους που πηγες ελεγξαν το ρελε που εχει απανω για την καλη λειτουργια; επισης εκαναν τεστ συνεχειας στα καλωδια; μηπως καποιο αρχιζει να κοβεται ή εχει σπασει καποια μονωση και βραχυκυκλωνει αναλογα την θεση του αυτοκινητου; εννοειτε οτι οι ερωτησεις γινονται με καλη διαθεση και οχι για να το παιξω εξυπνος
    ελπιζω να βοηθαω καπως στο μετρο που μπορω
    Ευχαριστώ πολύ! Η απαντήσεις σου είναι πολύ βοηθητικές και διαφωτιστικές! Μάλλον θα πάω για συμπλήρωση υγρού και θα λυθεί το ζήτημα. Φαντάζομαι ότι ο ηλεκτρολόγος τα έλεγξε όλα αυτά αφού είναι πολύ έμπειρος και γνωστός μου από χρόνια. Με διαβεβαίωσε ότι το θέμα δεν είναι ηλεκτρολογικό. Οι λαμαρινάδες το κοίταξαν στα μηχανικά μέρη και τα βρήκαν όλα εντάξει και μάλιστα το λάδωσαν όπου έπρεπε. Η μόνη περίπτωση εκτός του υγρού είναι να έχει εξασθενίσει κάποιο ή κάποια από τα τέσσερα αμορτισέρ στην πίσω βάση της οροφής, αυτά που την ανασηκώνουν. Πάντως, τις τελευταίες μέρες ανοιγόκλεισε κανονικά πολλές φορές.Οπότε, μάλλον συμπλήρωση υγρού χρειάζεται. Ευχαριστώ και πάλι κι αν τυχόν ανέβεις βόρεια, θα χαρώ να προσφέρω μπύρα! Τα λέμε.

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Η απαντήσεις σου είναι πολύ βοηθητικές και διαφωτιστικές! Μάλλον θα πάω για συμπλήρωση υγρού και θα λυθεί το ζήτημα. Φαντάζομαι ότι ο ηλεκτρολόγος τα έλεγξε όλα αυτά αφού είναι πολύ έμπειρος και γνωστός μου από χρόνια. Με διαβεβαίωσε ότι το θέμα δεν είναι ηλεκτρολογικό. Οι λαμαρινάδες το κοίταξαν στα μηχανικά μέρη και τα βρήκαν όλα εντάξει και μάλιστα το λάδωσαν όπου έπρεπε. Η μόνη περίπτωση εκτός του υγρού είναι να έχει εξασθενίσει κάποιο ή κάποια από τα τέσσερα αμορτισέρ στην πίσω βάση της οροφής, αυτά που την ανασηκώνουν. Πάντως, τις τελευταίες μέρες ανοιγόκλεισε κανονικά πολλές φορές.Οπότε, μάλλον συμπλήρωση υγρού χρειάζεται. Ευχαριστώ και πάλι κι αν τυχόν ανέβεις βόρεια, θα χαρώ να προσφέρω μπύρα! Τα λέμε.
    δεν κανει τιποτα γιαννη ελπιζω οντως να ειναι απλο και να τελειωσεις γρηγορα και οσο πιο ανωδυνα γινεται σε χρονο και χρημα
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

δεν κανει τιποτα γιαννη ελπιζω οντως να ειναι απλο και να τελειωσεις γρηγορα και οσο πιο ανωδυνα γινεται σε χρονο και χρημα
    Κατά 99% χρειάζεται συμπλήρωση υδραυλικών υγρών για να ανοίγει εύκολα η οροφή. Μπορείτε να μου απαντήσετε, παρακαλώ, στα ακόλουθα: 1) Πρόκειται για το ίδιο υγρό με το υγρό φρένων ή του υδραυλικού τιμονιού ή είναι κάτι διαφορετικό και πιο εξειδικευμένο; 2) Μπορώ να βάλω μόνον το γνήσιο της Opel ή κυκλοφορούν εξίσου ποιοτικά αλλά φθηνότερα που μπορώ να προτιμήσω; 3) Ποια είναι κατά προσέγγιση η τιμή του υγρού της αντιπροσωπείας και ποια άλλων εταιρειών; 4) Πρέπει απλώς να συμπληρώσω όσο χρειάζεται ή να αδειάσω όλο το παλιό και να γεμίσω από την αρχή το πλαστικό δοχείο; Σημειωτέον ότι το παλιό μπορεί να έχει πολλά χρόνια να αλλαχτεί. 5) Σε περίπτωση γεμίσματος ολόκληρου του δοχείου ποια συσκευασία πρέπει να πάρω; 250 ml είναι αρκετά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

γιαννη δυστυχως δεν ξερω και δεν μπορεσα να βρω τις πληροφοριες που μου ζητας παρολα αυτα διαβαζοντας στην σελιδα του
    Workshop Manual που σου εχω δωσει λινκ πιο πανω βλεπω οτι η οπελ το δινει σαν διαφορετικο υγρο απο τα υπολοιπα των υδραυλικων
    ή των φρενων πιθανον να ειναι πιο ψιλο απο εκεινα και με πληρη χωρητικοτητα για το G 500ml αν το καταλαβαινω καλα
    αυτο που μπορεσα να βρω ειναι οτι στο Η χρησιμοποιείται ενα υγρο με βαθμο 22
    οπως ακριβως το διαβασα The grade of hydraulic oil is 22 grade which is quite a thin oil. και μπορεις να το δεις και εδω
    http://www.cabriolet-roof-hoses.com/hydraulic-oil/
    οποτε ισως να ειναι το ιδιο και για το δικο σου
    η οπελ σαν οπελ δεν φτιαχνει τιποτα απο λαδια απο καποιον τα παιρνει με το ονομα της επανω
    αν βρεις καποιο καλο δεν βλεπω γιατι να κολλησης με της οπελ ομως καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο στην οπελ ελλας και να ζητησης πληροφοριες
    για σιγουρα ή αν εχεις καποιον γνωστο που να ξερει και να μπορει να βοηθηση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georen : 18-08-15 στις 20:03
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Περιοχή
    ΚΑΛΥΒΙΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα παραπλήσιο πρόβλημα με την οροφή του astra twintop (2008 μοντέλο) και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Τις 2 τελευταίες φορές αρνήθηκε να ανοίξει (άνοιγε μόνο λίγο το πορτμπαγκάζ) και μετά σταματούσε.

Αφού έσβησα τη μηχανή, μετά ολοκληρώθηκε η διαδικασία κανονικά, αλλά το ξανά έκανε όταν προσπάθησα να κλείσω την οροφή. Έφθανε μέχρι λίγο πριν το τέλος και σταματούσε στο ίδιο σημείο (δεν έκλεινε τελείως το πορτμπαγκάζ). Πάλι με σβήσιμο της μηχανής, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

Αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνεται αυτό για πάντα. Πήρα τηλέφωνο στην ΔΡΟΜΩΝ αλλά ο τεχνικός για τις οροφές λείπει για πολύ καιρό μου είπαν και να ξαναπάρω μετά την 1η εβδομάδα του Αυγούστου.

Γνωρίζετε κάποια άλλη αντιπροσωπία που τα καταφέρνει με τις οροφές? Κάποιο άλλο συνεργείο που να ξέρει τι να κοιτάξει?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ηλεκτρικη οροφη
    Από τον/την vacross στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 20:37
  2. ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΟΡΟΦΗ
    Από τον/την mpoulikatsos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 14:21
  3. Προβλημα με πορτ μπαγκαζ και οροφη σε Tigra b
    Από τον/την Asdkostas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 19:08
  4. Twintop οροφη
    Από τον/την matt15 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 13:24
  5. προβλημα με οροφη twintop
    Από τον/την doc78 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-07, 15:45

Δικαιώματα - Επιλογές