If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 133
    Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω παντως συγκεκριμενα για shell αυτο που που εχω διαπιστωσει πολλακις ειναι οτι με την απλη βενζινη βγαζω παντα πιο πολλα χιλιομετρα απο οτι με τις αλλες.Διαπιστωμενο παραπολλες φορες.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Εγω παιδες,στο astra επειδη η bp εδω και 2+χρονια δεν φερνει 100αρα το εχω γυρισει στην v-power με την οποια το αμαξι δουλευει πααααρα πολυ καλα!!Κανενα προβλημα αποδοσης ενω απο καταναλωση λιγο πιο πανω (0,2 λ/100κμ) σε σχεση με οταν εβαζα 100αρα bp!!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Για βενζίνη θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Γιώργο! Στο 207 που βάζει η φίλη μου την V-Power (όχι την racing) την μέρα της προσφοράς, κάθε φορά που θα βάλει, θα μου πει στο τηλέφωνο πόσο καλύτερα δουλεύει ο κινητήρας σε σχέση με άλλες απλές βενζίνες... Σε αυτονομία είναι καλύτερη από άλλες απλές πχ, AVIN ( την καίει νεράκι).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερες ες από αυτές στο παραπάνω άρθρο ...δεν έχω ξαναδιαβάσει.
    Αν εξαιρέσουμε το : " Μην βάζετε βενζίνη αν έχει προηγηθεί ανεφοδιασμός του βενζινάδικου από το βυτιοφόρο.Είναι πολύ πιθανό το καύσιμο να έχει ανακατευτεί" στο οποίο όμως εξαιρούμε την λέξη "πιθανόν" και αυτό γιατι το κάυσιμο έχει ΣΙΓΟΥΡΑ ανακατευτεί (το καυσιμο παραλαμβάνεται απο το πρατήριο με φυσική ροή, και με ταχύτητα περίπου 800 λιτρων το λεπτό ανα δεξαμενή), τα υπόλοιπα είναι τρίχες κατσαρές.
    Η μέση θερμοκρασία δεξαμενών χειμώνα - καλοκαίρι ειναι περίπου 15-16 βαθμοι κελσίου, ακόμα και σε συνθήκες κάυσωνα. Η διαστολή που θα υποστεί είναι αμελητέα. Αλλιώς θα έπρεπε σε όλων τα αμάξια να τρέχει κάυσιμο απο το σωληνάκι της υπερχείλισης στη περίπτωση φουλαρίσματος μέρα μεσημέρι κατακαλόκαιρο.
    Οι "επιστροφές ατμών" που ... "γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαμενή του βενζινάδικου κι έτσι στην πραγματικότητα παραλαμβάνεις λιγότερο καύσιμο", είναι για μεγαλύτερα γέλια. Και αυτό γιατί σε κανένα πρατήριο στην Ελλάδα δεν έχει εφαρμοστεί το λεγόμενο "Β' στάδιο ανάκτησης ατμών", το οποίο προβλέπει ειδικές αντλίες, πιστολια, σωληνώσεις ώστε οι ατμοί βενζίνης που βγαίνουν απο το ρεζερβουάρ μας την ώρα που βάζουμε βενζίνη, να καταλήγουν στη δεξαμενή αμόλυβδης 95 του πρατηρίου (υπο μορφή κλειστου κυκλώματος), και όχι στο περιβάλλον. Θα πρέπει δηλαδή να χρησιμοποιούνται πιστόλια και εγκαταστάσεις όπως τα παρακάτω:
    Συνημμένο Αρχείο 14099Συνημμένο Αρχείο 14100

Προεπιλογή

Ένα ενδιαφέρον συγκριτικό ρεπορτάζ για το εάν αξίζει η Premium βενζίνη σε σχέση με την απλή (regular) για ένα απλό καθημερινό αυτοκίνητο πόλης. Αξίζει να το δείτε!! Δείτε τις αντιδράσεις του αντιπροσώπου των πετρελαιοειδών του Καναδά όταν του παρουσιάζει τα αποτελέσματα στο τέλος. Δεν ξέρει από που να τα μαζέψει...

Προεπιλογή

Έβαζα BP και Shell (εναλλάξ). Το πρατήριο με BP έκλεισε. Επειδή δεν θέλω να βάζω βενζίνη από ένα και μονό πρατήριο, θα ήθελα την άποψή σας: Από ποια άλλη εταιρία να βάζω? Ή να βάζω Shell από δύο διαφορετικά πρατήρια ?

Προεπιλογή

Επιπλέων, που και που έβαζα και Avin.

Προεπιλογή

Αναφέρομαι σε απλή 95!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ είμαι γενικά πελάτης της Shell. Έχει βενζινάδικο σε βολική θέση και με λογικές τιμές σε σχέση με τα υπόλοιπα. Η εμπειρία μου λέει ότι ποτέ η v-power δεν έβγαλε παραπάνω χιλιόμετρα κάτω από όλες τις συνθήκες. Είναι λίγο πιο ομαλός ο ήχος του κινητήρα και φαίνεται λίγο πιο ελαστικός στις χαμηλές αλλά μέχρι εκεί. Βέβαια έχω ατμόσφαιρα οπότε ξέρω ότι το κάτι παραπάνω που δίνουν τα οκτάνια δε θα το δω.
    Φίλος με μηχανάκι δηλώνει ότι σώθηκε με τη v-power. Με οποιαδήποτε άλλη απλή του έσβηνε και δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Και μιλάμε για καινούριο και καλοσυντηρημένο μηχανάκι.
    Την ημέρα της προσφοράς ίσως να αξίζει η v-power. 9 λεπτά παραπάνω με τίποτα!

Προεπιλογή

Παιδιά, μετά από πόσο χρονικό διάστημα αλλοιώνεται η βενζίνη που υπάρχει στο ρεζερβουάρ?

Προεπιλογή

Εγώ έβαζα βάζω και θα βάζω V power racing σε όλα μου τα οχήματα. .....Πυρακια δεν ξέρω τι θα πει .....
    Φοβερά ικανοποιημενος.....απλά βάζω από ένα εταιρικό τεράστιο πρατήριο που ξέρω πως δουλεύει και πολύ 100αρα και δεν μένει πολύ η βενζίνη στις δεξαμενές. ....έχω μάλιστα δει αποτελέσματα κρατικού ελέγχου που έβγαλε την βενζίνη 102.1 οκτανια
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έβαζα βάζω και θα βάζω V power racing σε όλα μου τα οχήματα. .....Πυρακια δεν ξέρω τι θα πει .....
    Φοβερά ικανοποιημενος.....απλά βάζω από ένα εταιρικό τεράστιο πρατήριο που ξέρω πως δουλεύει και πολύ 100αρα και δεν μένει πολύ η βενζίνη στις δεξαμενές. ....έχω μάλιστα δει αποτελέσματα κρατικού ελέγχου που έβγαλε την βενζίνη 102.1 οκτανια
    Μερικές φορές και εμένα τα ΚΕΝΑΚ μου την έβγαζαν 103

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, μετά από πόσο χρονικό διάστημα αλλοιώνεται η βενζίνη που υπάρχει στο ρεζερβουάρ?
    Οπως αρκετές φορές έχω πει, χρησιμοποιώ 2 αυτοκίνητα, θέτοντας τα εναλλάξ σε ακινησία. (το ένα για 8 μήνες και το άλλο για τους υπόλοιπους 4). Δεν έχω παρατηρήσει σε κανενός εκ των 2 διαφορά στη συμπεριφορά, που να οφείλεται στο καύσιμο.
    Υποψιάζομαι ότι πρόβλημα αποθήκευσης στο ρεζερβουάρ έχουν τα καύσιμα που αποτελούν μίγμα βενζίνης και αλκοόλης (μορφή βιοκαυσίμου)

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Για την cyclon τι γνωμη εχετε;

Προεπιλογή

Εγώ πάντως avin βάζω... 95 στο αστρα κ 100 στο κλιο...σφεντόνα πάνε κ τα 2. Ούτε πυράκια ούτε τίποτα. Εταιρικό ειναι, όχι μεγάλο αλλά κεντρικό. Καλή βενζίνα κ φθηνή.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

+1000
    Ιδίως εμένα που κάθεται αρκετό καιρό στο ρεζερβουάρ λόγω αερίου δεν την αλλάζω με τίποτα!!! Σε σπάνια περίπτωση βάζω BP 100ron σε εταιρικό.

Προεπιλογή

Ξέρει κανείς κανένα καλό πρατήριο στην Άρτα?
    Μιας και δεν έχω φίλτρο βενζίνης, δεν μπορώ να έχω σαφή αποτελέσματα.

Τους τελευταίους μήνες βάζω μόνο Shell 95, σε πρατήριο της προέδρου βενζινοπωλών Άρτας. Κάνω καλά ή όχι?

Προεπιλογή

Για τις μανικες, η μανικα του πετρελαιου δεν χωραει στο στομιο της βενζινης, το αντιθετο γινετε η μανικα της βενζινης μπορει να χωρεσει σε diesel, την εχω παθει μια φορα, και ευτηχως ημουν τυχερος οτι το αμαξι εσβησε μονο του την ωρα που δουλευε ρελαντι, ενω εχω ακουσει για περιστατικα που χτυπησανε μοτερια ενω δουλευανε με βενζινη.

Για το αν η βενζινη αλειωνετε μεσα στο ρεζερβουαρ, εχω παρατηρησει σε αυτοκινητο που εχω σε ακινησια, οταν μηνει με λιγο καυσιμο μεσα στο ρεζερβουαρ περιπου 7-10λτ τα οποια θα μηνουν 1-2 μηνες μεσα, βλεπω μια πτωση αποδοσης.

Για βενζινη bp, σπανια απο agean, eko, αν και ρυθμισμενο το αμαξι για 100αρα, μετα απο ενα διαστημα και μετα βαζω 95αρα λογο κοστους, θυσιαζοντας λιγο αποδοση.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το ότι βάζω βενζίνη στην πρόεδρο των βενζινοπωλων είναι κάτι το θετικό ή δεν έχει σχέση (εννοώ ποιότητα της βενζίνης)?

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι βάζω βενζίνη στην πρόεδρο των βενζινοπωλων είναι κάτι το θετικό ή δεν έχει σχέση (εννοώ ποιότητα της βενζίνης)?
    Στην Ελλάδα οι συνδικα-ληστες .... αγιοποιούνται

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Service 60.000 Km Εμπειρίες και κόστος...
    Από τον/την twindrop2 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 13:45
  2. Astra J 1.3 CDTI Απόψεις
    Από τον/την mushaba στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 17:36
  3. Εμπειρίες Angel Eyes σε Vec B
    Από τον/την Uruz 7 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 21:19
  4. Ακούω απόψεις για την ιδέα μου...!!
    Από τον/την .kOkO. στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 17:35
  5. Οδική Βοήθεια ADAC ????? Εμπειρίες ???
    Από τον/την dimpas στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 13:32

Δικαιώματα - Επιλογές