If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 140 από 153

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 Νομίζω ότι όσο αυξάνεις και το μήκος... αυξάνεις και τις απώλειες ..
    Σωστό
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Εξαρτάται από την "καθαρότητα" του καλωδίου.
    Πάντως υπάρχουν διαθέσιμα πολλά 6 μέτρα καλώδια εκκίνησης. Τα καλώδια εκκίνησης είναι μια πολύ καλή λύση. Αλλά γενικά πρέπει να προνοούμε για την φόρτιση της μπαταρίας. Αλλά γενικά τυχαινουν και απρόοπτα... (ξεχασμένες πλαφονιερες, αλαρμ κλπ).
    Εγώ σκέφτομαι να επενδύσω σε έναν καλό φορτιστή. Γιατί με του lidl και τα 4A δεν γίνεται δουλειά...

Η ιδανική λύση είναι τα powerbanks starters,τα οποία είναι πλέον σε πιο νορμάλ τιμές, αλλά σε καμία περίπτωση φτηνά...
    Γενικά, μια τίμια επιλογή είναι τα EINHELL. Βγάζει και η osram, στην ίδια τιμή με τα EINHELL (αν τα βρείτε σε προσφορά).

Φιλικά! Όπως πάντα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γνώμη έχετε για αυτές??
    https://autoplanet.gr/el/alysides-xi...2-p-58594.html
    ?

Προεπιλογή

?
    Τα πανια απο εμπειρια του κολητου μου, ειναι μονο για χιονι παγωμενο, αν ο χιονι ειναι λιωμενο/λασπη, μπενει μεσα στις κουβερτες αναμεσα απο το λαστιχο και γινονται σ@@@τα!!! Και σαφως οχι πανω σε βρεγμενη ασφαλτο. Καλυτερα βαλε ενα παντως καιρου για το χειμωνα, μιας και εκει κατω δεν εχετε τα κρυα που να δικαιολογει χειμερινα λαστιχα, και δεν θα χρειαστεις αλυσιδες ποτε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Για ποιο αυτοκίνητο θες πανια...και τι λάστιχα φοράς??

Προεπιλογή

Για το astra j. Σε 225 45 17.

Προεπιλογή

Εγώ παιδιά έχω μια μικρή συλλογή με διάφορα μέσα (από το προηγούμενο αμάξι) κατσαβίδια καρυδάκια δεματικα μέχρι και σύρμα τανάλια πένσα.
    Μέ έχει σώσει αρκετές φόρες με το προηγούμενο αυτοκίνητο όπως και αρκετές φορές σκαλίζω και το υπάρχων.
    Έχει τύχει να βοηθήσω και στον δρόμο κάποιον που χρειάστηκε βοήθεια!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παιδιά έχω μια μικρή συλλογή με διάφορα μέσα (από το προηγούμενο αμάξι) κατσαβίδια καρυδάκια δεματικα μέχρι και σύρμα τανάλια πένσα.
    Μέ έχει σώσει αρκετές φόρες με το προηγούμενο αυτοκίνητο όπως και αρκετές φορές σκαλίζω και το υπάρχων.
    Έχει τύχει να βοηθήσω και στον δρόμο κάποιον που χρειάστηκε βοήθεια!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Για το astra j. Σε 225 45 17.
    H διάστασή σου σύμφωνα με το manual παίρνει και αλυσίδα, αρκεί να μην είναι παχύτερη των 10mm. Προσωπικά στο αυτοκίνητο έχω και αλυσίδες, και χιονοκουβέρτες. Αν επιλέξεις χιονοκουβερτες, να ξέρεις ότι αποτελούν λύση για οδήγηση σε χιόνι (ή λασπόχιονο) μόνο για σχετικά μικρές διαδρομές. Επίσης δεν πρέπει να πατήσουν σε καθαρό οδόστρωμα γιατί θα γίνουν φιτίλια. Οσο για την επιλογή χιονοκουβερτας, ποτέ δεν θα αγόραζα χιονοκουβέρτα που δεν καλύπτει και το εξωτερικό τμήμα της ζαντας του τροχού. Και αυτό διότι σε περίπτωση οδήγησης σε λασπόχιονο, αν έχεις τις χιονοκουβέρτες που μας έδειξες παραπάνω, αν τολμήσεις να πας με πάνω από 20klm/h, θα σου γεμίζουν λασπόχιονο μεταξύ ελαστικού και χιονοκουβέρτας και θα ξεπερνιούνται.
    Η αλυσίδα σου δίνει μεγαλύτερη αυτονομία χιλιομέτρων, όμως προκαλεί μεγαλύτερη φθορά στα ελαστικά. Στη περίπτωση που οδηγήσεις με αλυσιδα σε στεγνο δρόμο, κινδυνεύεις να ζεσταθεί και να σπάσει, γεγονος που θα σου προκαλέσει μεγάλες ζημιές στο αυτοκίνητο.
    Αν τελικά καταλήξεις σε χιονοκουβέρτες, μην πάρεις τον απλό τύπο που μας έδειξες αλλά (ενδεικτικά) κάτι σαν αυτό (με κάλυμα και της εξωτερικης πλευράς της ζαντας)
    137_280x280.jpeg

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το αναλυτικό κείμενο!

Αλυσίδες έχω, τις Michelin 1mx 9mm No 10

Προεπιλογή

Αξίζει να πάω από φορτιστή (περίπου) max 4Α σε 10Α? Κερδίζω τίποτε άλλο εκτός από χρόνο φόρτισης?

Προεπιλογή

Όσο πιο ισχυρός τόσο πιο γρήγορα θα πεθάνει την μπαταρία. Όσο πιο αργή φόρτιση τόσο καλυτερα. Καλύτερα να βρεις έναν ποιοτικό φορτιστή ακριβό, των 5Α παρα έναν του 50ρικου και των 70Ε σε 10Α
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Χρήστο!

Προεπιλογή

Στο Corsa έχω: https://kokkinoplitis.gr/%CF%80%CF%8...%87_p9183.html
    Απλά οκ. Διπλώνει και γίνεται πολύ λεπτό.

Στο Astra έχω: https://kokkinoplitis.gr/%CF%80%CF%8...87_p23003.html
    Απίστευτη ποιότητα!!! Πάρα πολύ βαριά.

Προεπιλογή

Ψώνισα σε κατάστημα με πυροσβεστικά είδη για άλλη δουλειά και με τη ευκαιρία πήρα και ένα πυροσβεστήρα 2 κιλών μαζί με βάση .
    Ξέρουμε που είναι η εργοστασιακή θέση σε Corsa C .
    Επιπλέον προστέθηκε συρματόσχοινο για ρυμούλκηση , ένα τρίγωνο , και γιλέκο. Έγινε και έλεγχος της ρεζέρβας. Πότε δεν ξέρεις τι τυχαίνει . Μένει να πάρω ένα φακό σε περίπτωση που χρειαστεί για βραδυνές ώρες

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψώνισα σε κατάστημα με πυροσβεστικά είδη για άλλη δουλειά και με τη ευκαιρία πήρα και ένα πυροσβεστήρα 2 κιλών μαζί με βάση .
    Ξέρουμε που είναι η εργοστασιακή θέση σε Corsa C .
    Επιπλέον προστέθηκε συρματόσχοινο για ρυμούλκηση , ένα τρίγωνο , και γιλέκο. Έγινε και έλεγχος της ρεζέρβας. Πότε δεν ξέρεις τι τυχαίνει . Μένει να πάρω ένα φακό σε περίπτωση που χρειαστεί για βραδυνές ώρες
    Εγώ τέτοιους έχω: https://www.skroutz.gr/s/10865281/CA...l?from=catspan

Προεπιλογή

Για το Corsa, αγόρασα σήμερα 4 μέτρα συρματόσχοινο και 2 σφιγκτήρες. Τα ναυτικά κλειδιά τα είχα από το Lidl. Είναι για 600 κιλά το καθένα.

ερώτηση... Να βάλω και 2ο σφιγκτήρα σε κάθε πλευρά?
    Έκανα βλακεία και πήρα μόνο 2... Έπρεπε να πάρω 4...

Στις άκρες έβαλα θερμοσυστελώμενα για να μην γρατσουνάνε...

Προεπιλογή

Για το Corsa, αγόρασα σήμερα 4 μέτρα συρματόσχοινο και 2 σφιγκτήρες. Τα ναυτικά κλειδιά τα είχα από το Lidl. Είναι για 600 κιλά το καθένα.

ερώτηση... Να βάλω και 2ο σφιγκτήρα σε κάθε πλευρά?
    Έκανα βλακεία και πήρα μόνο 2... Έπρεπε να πάρω 4...

Στις άκρες έβαλα θερμοσυστελώμενα για να μην γρατσουνάνε...
    Εγω θα εβαζα και δευτερο σφιγκτηρα για μεγαλυτερη ασφαλεια, απλα αυτα τα ναυτικα κλειδια δε ξερω αν οντως αντεξουν σε γερο τράβηγμα!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 21:46
  2. κάλυμμα χώρου αποσκευών
    Από τον/την katsavge στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 21:54
  3. Εκμετάλευση Χώρου Αποσκευών
    Από τον/την emik στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 22:54
  4. Εργαλεία επιδιόρθωσης /συντήρησης?
    Από τον/την Antonis22 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 20:33

Δικαιώματα - Επιλογές