If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Αισθητηρας πιεσης λαδιου

Astra H 1.4, πριν 5 μερες επισκευασα την μιζα, μιας και δουλευε οποτε ηθελε τις τελευταιες μερες, ο κινητηρας εκεινη την μερα μιας και τον εριξα μια ματια ηταν πεντακαθαρος, σημερα μου παραπονεθηκε ο πατερας μου οτι στο ρελαντι με το που ζεσταθει το μοτερ, μπαμ αναβει το λαμπακι λαδιου, με το που ξεκιναει ή μαρσαρει σβηνει, ελενξε τα λαδια του τα ειδε οκ. Το περνω πριν λιγο μια γυρα, οντως με το που ζεσταθει το μοτερ, αναβει το λαμπακι, και μολις ανεβασω λιγο στροφες σβηνει, και το μοτερ δουλευει αψογα αθορυβα, σταματαω ανοιγω καπο, στα σκοταδια ποιανω το φυσακι απο τον αισθητηρα λαδιου, και νιωθω κατι υγρο!! αναβω φακο απο το κινητο και βλεπω χαλια το μοτερ απο τα λαδια, κατω η ποδια μεσα στα λαδια, κοιταω ο αισθητηρας λαδιου σταζει σταγονα σταγονα απο την φυσα, και πιθανον στο μαρσαρισμα θα ψεκαζει σαν μπεκακι!! οποτε βγηκε off...

Απο που αγοραζουμε, opel ή μπωρω να τον βρω και εξω? κοστος ξερουμε να υπολογιζω, αλλα να μου πεις φτηνα θα μας βγει, αν ηταν καμια αντλια λαδιου??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αυτό λες;
    http://www.partsbase.org/opel/astra-...essure-switch/

Νομίζω κάπου στα 10-15ευρώ, ο γνήσιος ;
    https://www.ersatzteile-original.com...8696&x=20&y=14
    Είσαι σίγουρος πως είναι από εκεί;
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Ναι αυτος, το λαδι σταζει μεσα απο το καλωδιο του φις.

Προεπιλογή

Είναι το astra που είχες επισκευάσει τις φλάτζες, έτσι;
    Τον αισθητήρα τον είχες λύσει ή τα παίξε μονος του;
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Ναι το ιδιο astra, δεν τον ειχα αλαξει, μαλλον τα επαιξε, ο νους μου πηγε για αντλια λαδιου, και λεω την κατσαμε.
    Δεν θυμαμαι βγαζοντας τον καταλυτη ή την θερμοασπιδα που εχει στην πολλαπλη, μηπως τον ζορισα γιατι αν θυμαμαι εβρισκε εκει, και στο βαλσιμο τον εβαλα μετα αφου περασα την εξαγωγη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 12-03-15 στις 00:15

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

z14hep κινητήρα έχεις;

Τις προάλλες πέτυχα ένα γνωστό που δουλεύει σε αντιπροσωπεία της όπελ.

Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την παλιά βαλβίδα πίεσης λαδιού με την "μπλε", γιατί τους έχουν ενημερώσει ότι αυτές που υπάρχουν μπορεί να τα φτύσουν και να δημιουργήσουν ζημιά έως και 3000 ευρώ...

Ρώτησα πόσο κοστίζει και αφού ήταν μικρό το ποσό έκανα την αλλαγή. Συμπλήρωσα και λίγο λαδάκι που έλειπε....

Οπότε :

Κωδικός - Περιγραφή - Τιμή μονάδας - Αξία μετά την έκπτωση
    J316800 - Αντικατάσταση Βαλβίδας πίεσης λαδιού - 33,00 - 6,60
    1238696 - Βαλβίδα λαδιού Ζ10ΧΕΡ ALL - 9,60 - 7,68
    1942000 - Λάδι 5/30 dexos 2 (1lt) - 7,31 - 5,85

ΣΥΝΟΛΟ : 24,77

Δε ξέρω για ποιας χρονιάς μοντέλα ισχύει, αλλά ούτε αν υπάρχει κάποια επίσημη ανάκληση.

Δε μου είχε έρθει ενημέρωση ταχυδρομικώς στο σπίτι και δε μου το είχανε επισημάνει στην αντιπροσωπεία που έκανα τα προηγούμενα σέρβις.

Ζήτησα να δω τη παλιά βαλβίδα, η οποία είχε σχηματίσει μια τρύπα σε σχέση με την νέα.

Αποθήκευσα μια πρόχειρη φωτογραφία από το ίντερνετ και τη σημειώνω σε κόκκινο πλαίσιο :

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThomasCorsaD : 12-03-15 στις 09:56

Προεπιλογή

Αλαχτηκε τελικα, την πηρα απο την opel, γιατι ηθελα να παρω και ενα κολαρο που παει απο τον κινητηρα προς το καλοριφερ, το οποιο τοτε με την φλαντζα δεν το ειχα αλαξει, παρεγκειλα το κολαρο, ο διακοπτης λαδιου ευτηχως ηταν ετοιμοπαραδοτος, 10€ τον πληρωσα, αγορασα και ενα σπρει καθαριστικο για να καθαρισω τα λαδια με 8€, αρα εχουμε συνολο 18€ η ιστορια.

Ναι ο κινητηρας Ζ14XEP ειναι και η βαλβιδα ηταν μαυρο χρωμα της FGP, η καινουρια γραφει GM πανω η οποια ειναι παλι μαυρο χρωμα, δεν ξερω αν εχει αλαχτει παλαιοτερα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThomasCorsaD Εμφάνιση μηνυμάτων
    z14hep κινητήρα έχεις;

Τις προάλλες πέτυχα ένα γνωστό που δουλεύει σε αντιπροσωπεία της όπελ.

Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την παλιά βαλβίδα πίεσης λαδιού με την "μπλε", γιατί τους έχουν ενημερώσει ότι αυτές που υπάρχουν μπορεί να τα φτύσουν και να δημιουργήσουν ζημιά έως και 3000 ευρώ...

Ρώτησα πόσο κοστίζει και αφού ήταν μικρό το ποσό έκανα την αλλαγή. Συμπλήρωσα και λίγο λαδάκι που έλειπε....

Οπότε :

Κωδικός - Περιγραφή - Τιμή μονάδας - Αξία μετά την έκπτωση
    J316800 - Αντικατάσταση Βαλβίδας πίεσης λαδιού - 33,00 - 6,60
    1238696 - Βαλβίδα λαδιού Ζ10ΧΕΡ ALL - 9,60 - 7,68
    1942000 - Λάδι 5/30 dexos 2 (1lt) - 7,31 - 5,85

ΣΥΝΟΛΟ : 24,77

Δε ξέρω για ποιας χρονιάς μοντέλα ισχύει, αλλά ούτε αν υπάρχει κάποια επίσημη ανάκληση.

Δε μου είχε έρθει ενημέρωση ταχυδρομικώς στο σπίτι και δε μου το είχανε επισημάνει στην αντιπροσωπεία που έκανα τα προηγούμενα σέρβις.

Ζήτησα να δω τη παλιά βαλβίδα, η οποία είχε σχηματίσει μια τρύπα σε σχέση με την νέα.

Αποθήκευσα μια πρόχειρη φωτογραφία από το ίντερνετ και τη σημειώνω σε κόκκινο πλαίσιο :

Αυτη η βαλβιδα πιεσης λαδιου, οταν τα παιξει βγαζει λαδι? Φαινεται δηλαδη οτι εχει προβλημα? Εγω το πηρα το αμαξι με μαυρη βαλβιδα αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο οσο τη παρατηρω? Να την αλλαξω προληπτικα?

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η βαλβιδα πιεσης λαδιου, οταν τα παιξει βγαζει λαδι? Φαινεται δηλαδη οτι εχει προβλημα? Εγω το πηρα το αμαξι με μαυρη βαλβιδα αλλα δεν βλεπω κατι περιεργο οσο τη παρατηρω? Να την αλλαξω προληπτικα?
    Ναι στάζει λάδι και γεμίζει ο τόπος όλος μου είχε πει.
    Εγώ βέβαια, δεν είχα παρατηρήσει τίποτα στο δικό μου μέχρι που είδα τη διαφορά στη τρύπα και πείστηκα.
    Δεν είχα σκοπό να την αλλάξω, αλλά λέω αφού είναι λίγα τα λεφτά ας πάει στο καλό... και να που χρειαζόταν τελικά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα εσταζε ακριβως απο την φυσα του καλωδιου, οπως μαρκαρισα με κιτρινο στην φωτο. Τωρα αν θες να την αλαξεις προλυπτικα?? ...εγω δεν θα την αλαζα.

Εσπασα την παλια να δω πως ειναι εσωτερικα, και στην ουσια ειναι ενα απλος διακοπτης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 12-03-15 στις 22:01

Προεπιλογή

Μεχρι ωρας ειναι πεντακαθαρη χωρις ιχνος να εχει κατι, βεβαια οπως καταλαβα απο τα λεγομενα σας ThomasCorsaD - Karaman δεν θελει και πολυ, μια θα της δωσει και θα παραδοση πνευμα.
    Σε λιγοτερο απο μηνα θα κανω service οποτε θα την κοιταξω με το μηχανικο μου και βλεπουμε.

Παρόμοια Θέματα

1. απωλεια πιεσης
    Από τον/την kardistan25 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 08:55
  2. Πτωση πιεσης λαδιου σε υψηλες στροφες.
    Από τον/την AstraPower στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 19:58
  3. OPEL B ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ "ΝΕΡΟΥ" ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟΥ
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-10, 17:11
  4. Αισθητηρες πιεσης και ειδικη ταπα για φορτωμα αερα
    Από τον/την bsklikas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-08, 19:50
  5. ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΟ-ΠΙΕΣΗΣ
    Από τον/την sunbeam στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 21:37

Δικαιώματα - Επιλογές