If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Πρόβλημα επαναφοράς ζώνης σε corsa c '04

Καλησέρα σας. Αντιμετωπιζω και εγώ το κλασσικό πρόβλημα όπου η ζώνη (οδηγού, συνοδηγού) επανερχεται στην θέση της πολύ πολύ αργά και κάποιες φορές χρειάζεται να βάλω και γω το χεράκι μου για να μαζευτεί τελείως. Ξέρω ότι θέλει καθάρισμα/λάδωμα με wd40 ο μηχανισμός και καθάρισμα η ζώνη με νερό και σαπούνι. Το ερώτημα μου είναι το εξής: πόσο εύκολο είναι να φτάσω μέχρι τον μηχανισμό και με ποια βήματα? Η όλη διαδικασία έχει κάποιο κίνδυνο? Ευχαριστώ, περιμένω τις απαντήσεις σας.

Προεπιλογή

Βρε παιδιά τόσο δύσκολο είναι αυτό που ζητάω και δεν απαντά κάποιος?

Προεπιλογή

Γεια σου χιονοστιβάδα!
    Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα καλό καθάρισμα εξωτερικά και βλέπεις. Νομίζω θα βελτιωθεί αρκετά το πρόβλημα.
    Δεν ξέρω αν λύνεται ο μηχανισμός της ζώνης. Εγώ δε θα το έκανα πάντως αν ήμουν στη θέση σου.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να λύσω τον μηχανισμό της ζώνης γιάτι αφορά την ασφάλεια. Το μόνο που θα έκανα θα ήταν να ρίξω λιγο αντισκωριακό. Θα τις καθαρίσω εξωτερικά λοιπόν. Είναι προτιμότερο να βάλω νερό με απορρυπαντικό η κάποιο άλλο καθαριστικό πχ soflan? Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Αν και μετά από πολύ καιρό. Επειδή και εμένα οι ζώνες δεν ανέβαιναν γρήγορα και σιγά σιγά έμεναν και λίγο κρεμασμένες, πήγα και μου έριξαν κάποιο σπρέι που είναι ειδικό για ζώνες. Η εφαρμογή του σπρέι έγινε ως εξής. Τράβηξε την ζώνη μέχρι τέρμα έξω και άρχισε να ρίχνει στην ζώνη το σπρέι. Μετά από δύο ψεκασμούς οι ζώνες έγιναν όπως πριν. Το θέμα με το συγκεκριμένο σπρέι είναι ότι δεν λερώνει τα ρούχα. Μπορείς αμέσως να βάλεις την ζώνη σου και να φύγεις. Αν μου λέει δεν γίνουν όπως πριν με τον τρόπο αυτό τότε ανοίγουμε το πλαστικό κάλυμμα της κολώνας και καθαρίζουμε περισσότερο τόνο μηχανισμό.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Και αν θέλεις καθαρισμό με νερό θα βάλεις μόνο πράσινο σαπούνι. Για να μην έχουν πρόβλημα αργότερα οι ζώνες. Να μην γίνουν σκληρές όταν στεγνώσει ότι άλλο υλικό βάλεις.

Προεπιλογή

Ευχαριστβ πολυ για την απαντηση. Το σπρει πως ονομαζεται?

Προεπιλογή

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θυμάμαι και δεν το έβγαλα και μια φωτογραφία να το έχω. Το χρειάζομαι και για άλλο όχημα. Αν μάθω θα το γράψω. Όπως και να έχει πιστεύω με λίγο ψάξιμο θα το βρεις. Φαντάζομαι ότι στην wurth θα υπάρχει κάτι τέτοιο.

Προεπιλογή

Τώρα βλέποντας κάποιο βίντεο φαίνεται πως αν έχουν πολύ βρωμιά οι ζώνες καλύτερα είναι να πλυθούν με νερό χλιαρό και σαπούνι. Μετά έρχονται και γίνονται σαν καινούριες και τελειώνει και το πρόβλημα με το να μην ανεβαίνουν μόνες τους. Αν είναι σε τέτοια κατάσταση ίσως προτιμότερο να είναι να τις πλύνεις

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Kadett D

Προεπιλογή

Corsa.JPG

Το μόνο που έχεις να λύσεις είναι το κάτω κομμάτι στην κολώνα μεταξύ των πορτών.
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

καλησπέρα,
    το σπρέι που εφαρμόζονται στις ζώνες είναι σπρέι σιλικόνης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tribal125 : 05-10-18 στις 11:26

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με προεντατήρα ζώνης ασφαλείας
    Από τον/την xristos_corsa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-15, 12:51
  2. απενεργοποίηση μπίπερ ζώνης
    Από τον/την tasos_85 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 17:00
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 06:21
  4. Ελατήριο επαναφοράς συμπλέκτη ASTRA J
    Από τον/την xamilos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 12:23
  5. Καπακι Ζώνης (Οδηγού)
    Από τον/την jhab στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-10, 22:07

Δικαιώματα - Επιλογές