Γεια σας.Εχω ενα opel corsa diesel ecoflex που το αγορασα τον μαρτιο του 2013.Θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις και οποιος γνωριζει ας απαντησει.
1.Ο συμπλεκτης αποτελειται απο το δισκο πλατο ?και το αλλαζουμε ποτε η μονο αν προκυψει καποιο προβλημα?υπαρχει κατι αλλο που αλλαζουμε στο συμπλεκτη με την παροδο του χρονου η χιλιομετρων ?
2.στο σασμαν μεσα περιεχεται το κιβωτιο ταχυτητων ?
3.τα υγρα συμπλεκτη σε γενικες γραμμες καθε ποτε πρεπει να αλλαζονται?οι βαλβολινες?
4.τι σημαινει οταν λεμε οτι το αυτοκινητο πατιναρει?αν μπορειτε να μου δωσετε καποια περιγραφη?
5.τι ειναι τα ημιαξονια του σασμαν ?και γιατι μπορει να εχουν διαρροη?
6.απο τι αλλο αποτελειται το σασμαν ?αν μπορειτε να μου δωσετε παραπανω πληροφοριες .υπαρχει κατι που αλλαζουμε στο σασμαν με την παροδο του χρονου η των χιλιομετρων ?
7.αν γνωριζετε τον μαρτιο εχω το 2 ετησιο σερβις σε αυτο το σερβις η αντιπροσωπια αλλαζει τα μπουζι ?
8.το αυτοκινητο μου πισω δεν εχει φρενα αλλα ταμπουρα αυτα σε γενικες γραμμες καθε ποτε πρεπει να αλλαζονται η να ελεχγονται ?δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει για αυτο ρωταω.
Θα ηθελα εκτος των ερωτησεων να σας παραθεσω και 2 περιστατικα να μου πειτε την γνωμη σας.
1.Σπανια αλλα μου εχει τυχει οταν μπω στο αυτοκινητο πριν βαλω το κλειδι στην μιζα ενω εχω πρωτη να πατησω το συμπλεκτη και το αυτοκινητο να παει καπως μπροστα .Ειναι κατι ανησυχητικο αυτο?
2.Εχω παρατηρησει οτι σε διαφορες ταχητυτες καθως εχει κουμπωσει η ταχητυτα κια αποσυμπλεκω και αυτο ειδικα στην 5η περισσοτερο να ακουγεται ενας θορυβος σαν κλακ η αλλιως γλουπ θα μπορουσα να πω .Εναν που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και απλα οτι στην 5η ακουγεται παραπανω η πιο πολυ γιατι δεν την βαζω τοσο συχνα οπως τις αλλες.Ισχυει κατι τετοιο ?
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και για τον χρονο που θα διαθεσετε να τις διαβασετε.Απλα ειμαι νεος οδηγος σχετικα και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για το αυτοκινητο ωστε να ειναι μην δημιουργουνται αλλα θεματα.