If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
    Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Question Θερμοστάτης Α13DTE

Παιδια εχω παρατηρησει οτι ο θερμοστατης ανοιγει στους 94 και 102 βαθμους και σκεφτηκα να βαλω καποιον να ανοιγει πιο κατω.Εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες τσιμπαει και 103 βαθμους αλλα οχι παντα.Συγκεκριμενα στην δευτερη σκαλα να ανοιγει στους 99 αντε 100.Ειναι αρκετοι οι βαθμοι για το συγκεκριμενο μοτερ και θα του εκανε καλο ή ειναι μια αλλαγη που δεν θα εχει νοημα;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Από την άλλη όμως, ο κατασκευαστής για κάποιο λόγο δεν το εχει πιο χαμηλά.

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εχω το ASTRA H 1,3 2008. Oταν το πήρα (μτχ το 2011) σε ταξιδι ανεβασε 102-103βαθμούς και τα ''επαιξα''. Επειδη ψάχτηκα θα σου πω τι βρηκα (ταπεινη αποψη μου).
    Ολοι οι καινούριοι κινητηρες δουλευουν σε υψηλες θερμοκρασιες για να εχουν λιγότερες απωλειες σκεφτομενοι οικολογικα.
    Επειδη τα αντιψυκτικα ειναι και αντιβραστικά, οσο πιο χαμηλό το σημειο που παγωνει το αντιψυκτικό τόσο και πιο υψηλό το σημείο βρασμού του.
    Το συστημα ψύξεως επειδή ειναι ταπωμένο (όπως η χυτρα ταχύτητας), βοηθά στο να ανεβάσει το σημείο βρασμού του αντιψυκτικού .
    Συμπερασμα. Δεν εχει νοημα η αλλαγη θερμοστάτη.
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Παρόμοια Θέματα

1. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 16:22
  2. Θερμοστάτης?! Astra J!
    Από τον/την astraturbo στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 12:51
  3. Θερμοστάτης Astra Η
    Από τον/την nikos114 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 12:27
  4. Θερμοστάτης Μηχανής
    Από τον/την megaszeus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 21:13
  5. Θερμοστάτης 82c Για Tigra A
    Από τον/την Michael-Tigra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 23:00

Δικαιώματα - Επιλογές