If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Αερόσακος συνοδηγού.

Να ρωτήσω παιδιά για τον αερόσακο του συνοδηγού, όταν είναι ενεργοποιημένος και δεν κάθετε κάποιος στο κάθισμα του συνοδηγού υπάρχει περίπτωση να ανοίξει αν χτυπήσεις το αυτοκίνητο μπροστά, ένα σκύλο ας πούμε ή λόγο που δεν είναι τραβηγμένη η ζώνη ασφαλείας ( αφού δεν κάθετε κάποιος ) δεν θα ανοίξει; Δηλαδή αν είναι ενεργοποιημένος θα ανοίξει και ας μην κάθετε κάποιος στο κάθισμα;

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

yep... ανοιγει.. γιατι???

Προεπιλογή

Ερώτηση κάνω, να τον απενεργοποιώ όταν δεν έχω συνοδηγό ή όχι;

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

αμα σου τύχει πλαγιομετωπικη να ευχεσαι να ανοιξουν ΟΛΟΙ οι αερόσακοι. Υπάρχει περίπτωση να ειναι τέτοιο το τρακάρισμα που να σε πετάξει προς τη μερια του συνοδηγού..

Προεπιλογή

Ο πλάγιος θα ανοίξει μόνο από την πλευρά που θα χτυπήσει το αυτοκίνητο, δεν θα ανοίξει από την απέναντι πλευρά. Εγώ μιλάω για τον συνοδηγού τον εμπρός, που σχίζετε το ταμπλό για να βγει. Ένας τεχνίτης μου είπε να τον απενεργοποιώ (με το κουμπάκι στην κονσόλα) όταν βρίσκετε μόνο ο οδηγός στο αυτοκίνητο. με την προϋπόθεση αν γίνει κάτι να μην σχιστή το ταμπλό στα δυο και τρέχουμε και δεν φτάνουμε.

Προεπιλογή

Εγω παντως τον απενεργοποιο οταν ειμαι μονος μου, ειδικα τα βραδυα.
    Δεν ξερω αν κανω καλα, αλλα για να μην κλαιω το ταμπλο μου για εστω και μικρη συγκρουση.
    Ειμαι υπερ των αεροσακων και των συγχρωνων συστηματων αλλα φιλαγομαι σε αυτο το θεμα λιγο.

Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ από την δευτέρα που μας πέρασε, αλλά άνοιξα το θέμα μήπως ξέρει κάποιος να μας πει με σιγουριά ότι αν είναι ενεργοποιημένος ο αερόσακος συνοδηγού και δεν κάθετε κάποιο άτομο στο κάθισμα με την ζώνη τραβηγμένη, θα ανοίξει ο αερόσακος ή όχι; Μήπως για να ανοίξει πρέπει να είναι η ζώνη τραβηγμένη;

Προεπιλογή

Ξερω οτι καποια αυτοκινητα, τα corsa δεν ξερω, εχουν αισθητηρα στο καθισμα για να ανοιγει ο αεροσακος απο καποια κιλα και πανω.

Προεπιλογή

Για ποιον λόγο να ανοίξει από την στιγμή που δεν κάθεται κανένας; Δεν υπάρχει αισθητήρας βάρους για να βαράει το αυτοκίνητο όταν κάθεται κάποιος χωρίς να έχει βάλει ζώνη;

Προεπιλογή

Εγώ ξέρω πως ο αερόσακος του συνοδηγού ανοίγει πάντοτε εκτός από την περίπτωση που είναι απενεργοποιημένος.

Ο αισθητήρας βάρους σκοπό έχει μόνο το να προειδοποιεί για να φορέσεις τη ζώνη ασφαλείας.
    Γι' αυτό άλλωστε στο εγχειρίδιο λένε να απενεργοποιείς τον αερόσακο όταν βάζεις ένα παιδί με παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 06-02-15 στις 12:09
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Παρόμοια Θέματα

1. Αερόσακος συνοδηγού σε corsa d. Ενεργοποιημένος ή όχι;
    Από τον/την van1985 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 21:28
  2. Λαμπάκι Αερόσακου
    Από τον/την AstraHFTW στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 20:03
  3. Κεντρικός αερόσακος από την GM
    Από τον/την nightfall στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 20:13
  4. Ένδειξη αερόσακου
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 19:58
  5. λαμπάκι αερόσακου
    Από τον/την gus87 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-07, 22:18

Δικαιώματα - Επιλογές