If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή προβλημα με καμερα οπισθοπορειας

γεια σας παιδια εχω αγορασει αυτην την πηγη http://www.erisin.com/erisin-es6959a...unit_p443.html μου ηρθε σημερα και την εγκατεστησα ολα πηγαν καλα εκτος απο την καμερα οπισθοπορειας http://sakatzidis-sound.gr/index.php...id=600&lang=el και δεν εχω εικονα οταν βαζω οπισθεν!!!! να σας πω οτι ρευμα στην καμερα εδωσα απο το φως της οπισθεν στο πισω δεξι φαναρι!!!!!! και το καλωδιο εικονας της καμερας το συνδεσα με το rear view camera input! το προβλημα ειναι οτι η πηγη δεν φερνει εικονα παρα μου βγαζει ενα μυνημα οτι δεν πρεπει να βλεπουμε video ενω οδηγουμε!!!! μπορειται να μου πειτε τι κανω λαθος!!!! http://www.erisin.com/images/htmlare...S6959A_M16.jpg εδω ειναι το μανουαλ της καλοδιωσης!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Νομίζω πως απλά πρέπει να γειώσεις το πορτοκαλί καλώδιο νο.4 στο σασί για να πάρεις εικόνα.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro, AFL.

Προεπιλογή

σ ευχαριστω φιλε μου θα δοκιμασω αυριο!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

το καλωδιο Νο 4 ειναι ο ελεγχος ταχυτητας οπισθεν οπως λεει οποτε μαλλον δεν πρεπει να γειωθει
    αλλα να περνει εισοδο απο καπου για την οπισθεν και ναι ψαχνοντας βρηκα αυτο

4th is a Cable for back car control, please connect this cable to your car reverse or back light red wire (anode), when you reverse your car, this orange cable will connect with the anode of Battery, then the picture from camera will appear on screen automatically. have a nice day.

που σε ελευθερη μεταφραση λεει οτι στο καλωδιο Νο 4 πρεπει να φερεις θετικο δηλαδη ρευμα απο τα φωτα της οπισθεν ή απο καπου που να δινει μονο οταν βαλεις οπισθεν
    οταν παρει εκει ρευμα γυρναει αυτοματα στην οθονη της καμερας οπισθοπορειας
    το βασικο εκει δινεις ρευμα που να δινει οταν εχεις οπισθεν και να κοβει οταν την βγαλεις για να μην δειχνη μονιμα την καμερα οπισθεν το ραδιο σου
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georen Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλωδιο Νο 4 ειναι ο ελεγχος ταχυτητας οπισθεν οπως λεει οποτε μαλλον δεν πρεπει να γειωθει
    αλλα να περνει εισοδο απο καπου για την οπισθεν και ναι ψαχνοντας βρηκα αυτο

4th is a Cable for back car control, please connect this cable to your car reverse or back light red wire (anode), when you reverse your car, this orange cable will connect with the anode of Battery, then the picture from camera will appear on screen automatically. have a nice day.

που σε ελευθερη μεταφραση λεει οτι στο καλωδιο Νο 4 πρεπει να φερεις θετικο δηλαδη ρευμα απο τα φωτα της οπισθεν ή απο καπου που να δινει μονο οταν βαλεις οπισθεν
    οταν παρει εκει ρευμα γυρναει αυτοματα στην οθονη της καμερας οπισθοπορειας
    το βασικο εκει δινεις ρευμα που να δινει οταν εχεις οπισθεν και να κοβει οταν την βγαλεις για να μην δειχνη μονιμα την καμερα οπισθεν το ραδιο σου
    σ ευχαριστω φιλε μου αυτο εκανα και εγω!!!! δουλευει η καμερα κανονικα οταν δεν λειτουργει ο κινητηρας οταν ομως λειτουργει ο κινητηρας η εικονα τρεμοπαιζει και δεν βλεπεις τιποτα!!!! θα δοκιμασω αυριο να βαλω καποιο πυκνωτη για να δω αν το προβλημα ξεπεραστει!!!! αν καποιος γνωριζει σχετικα θα ηθελα την βοηθεια του!!!

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

αν σου τρεμοπαιζει οταν δουλευει ο κινητηρας σημαινει οτι τραβαει παρασιτα ή θελει ρευμα απο αλλου οχι απο την οπισθεν
    εχεις προχειρη καποια φωτο απο το καλωδιο της καμερας; μηπως θελει ρευμα σε δυο σημεια;
    αν δεν εχεις φωτο κανε ενα σχεδιαγραμμα με το τι καλωδια εχει η καμερα και αν μπορω θα σου πω πως να λυσεις το προβλημα σου
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georen Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου τρεμοπαιζει οταν δουλευει ο κινητηρας σημαινει οτι τραβαει παρασιτα ή θελει ρευμα απο αλλου οχι απο την οπισθεν
    εχεις προχειρη καποια φωτο απο το καλωδιο της καμερας; μηπως θελει ρευμα σε δυο σημεια;
    αν δεν εχεις φωτο κανε ενα σχεδιαγραμμα με το τι καλωδια εχει η καμερα και αν μπορω θα σου πω πως να λυσεις το προβλημα σου
    Το έλυσα το πρόβλημα βάζοντας ένα πυκνοτακι! !! Βέβαια κάνει κάτι σαν μικρά παράσιτα! Η συνδεσμολογια είναι το κόκκινο της κάμερας με το άσπρο μαύρο της όπισθεν το μαύρο της κάμερας με το καφέ Που είναι γείωση!!! Το καλώδιο νούμερο 4 της οθόνης με το ασπρόμαυρο της όπισθεν! ! Όλα αυτά στην φυσά του πίσω δεξιά φαναριου! !! Το πυκνοτακι μου το έβαλε ένας φίλος τώρα πως ακριβώς δεν ξέρω το μόνο που μου είπε είναι ότι με αυτόν τον τρόπο λύνεται το πρόβλημα και όντως τώρα έχει εικόνα και με αναμενο τον κινητήρα απλά τρεμοπαιζει ελάχιστα βλέπεις όμως τι γίνεται πίσω! !! Αν έχεις κάποια άλλη λύση ευχαρίστως να την δοκιμάσω! !!!

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση αλλα δυστυχως οι υποχρεωσεις δεν περιμενουν
    λοιπον για να εχεις ακομα καλυτερη εικονα μπορεις να δοκιμασεις αν θελεις,
    και μπορεις ευκολα να το κανεις,
    1) αν εχεις βαλει την γειωση σε καλωδιο να την ενωσεις σε καποια βιδα καλυτερα,
    που να πιανει κατευθειαν επανω στο αμαξωμα

2) να δωσεις ρευμα στην καμερα απο αλλου οχι απο την οπισθεν
    αλλα απο ενα αλλο σημειο αρκει να ειναι acc δηλαδη να κλεινη οταν βγαζεις διακοπτη π.χ. αναπτηρας
    και αν την γειωσεις κατευθειαν πανω σε μια βιδα του αμαξωματος αν την εχεις βαλει σε αλλο καλωδιο
    το μονο μειονεκτημα ειναι οτι η καμερα θα ειναι συνεχως αναμενη ετσι οσο θα δουλευει το αμαξι
    εκει μπορεις να βαλεις ενα εξτρα διακοπτη αν θελεις

3) μια αλλη λυση ειναι αφου σου δουλευει ετσι να μην πειραξεις κατι αλλα να βαλεις αντι για πυκνοτακι ενα
    καλο αντιπαρασιτικο φιλτρο, ή αν εννοεις αυτο γραφοντας πυκνοτακι να βαλεις καποιο καλυτερης ποιοτητας
    ισως που να σου κοψει τελειως τα παρασιτα της γραμμης του ρευματος

το ας το πουμε μυστικο για την καλη λειτουργια της καμερας ειναι καθαρο και δυνατο ρευμα και καλη γειωση

στο ραδιο δεν πειραζεις κατι αφηνεις το καλωδιο 4 εκει που το εχεις γιατι ειναι αυτο που δινει εντολη στην οθονη
    να γυριση στην καμερα οπισθεν οταν βαλεις την αντιστοιχη ταχυτητα
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

σε ευχαριστω φιλε θα ξεκινισω με την γειωση και μετα βλεποντας και κανοντας!!!!

Προεπιλογή

Τελικά η γείωση ήταν το πρόβλημα! !! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! !!

Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

παρακαλω
    με λενε γιωργο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και να επαναφέρω λίγο το θέμα ώστε να μην ανοίγω άλλο. Έκανα ακριβώς τις συνδέσεις όπως παραπάνω και στην δικιά μου κάμερα. Γείωση από - σασί για και το + πάνω στο φως όπισθεν μαζί με το άλλο για την εντολή. Όμως μόλις δουλεύει η μηχανή έχω πολύ παράσιτο. Παίζει καποιος πυκνωτής συγκεκριμένος? Και τον βάζουμε στο + και - της κάμερας? Ή κάπως αλλιώς?θα εκτιμούσα το συντομότερο δυνατό αν ξέρει κάποιος γιατί βράδιασε και τα έχω όλα λυμένα!

Ευχαριστώ προκαταβολικάλλλ
    Astra H GTC EASYTRONIC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και να επαναφέρω λίγο το θέμα ώστε να μην ανοίγω άλλο. Έκανα ακριβώς τις συνδέσεις όπως παραπάνω και στην δικιά μου κάμερα. Γείωση από - σασί για και το + πάνω στο φως όπισθεν μαζί με το άλλο για την εντολή. Όμως μόλις δουλεύει η μηχανή έχω πολύ παράσιτο. Παίζει καποιος πυκνωτής συγκεκριμένος? Και τον βάζουμε στο + και - της κάμερας? Ή κάπως αλλιώς?θα εκτιμούσα το συντομότερο δυνατό αν ξέρει κάποιος γιατί βράδιασε και τα έχω όλα λυμένα!

Ευχαριστώ προκαταβολικάλλλ
    Δεν ξέρω αν το εφτιαξες αλλα ειμαι ο άνθρωπός σου! Δες τη παρακάτω συζήτηση εδώ!
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-19, 23:47
  2. Rear Camera (Οπισθοπορειας) σε Opel Corsa D μοντελο 11/14. (touch & connect)
    Από τον/την Mike-Veroia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-14, 13:15
  3. καμερα με σενσορα
    Από τον/την ~astraxan~ στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-10, 00:31

Δικαιώματα - Επιλογές