If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Προεπιλογή Πρόβλημα Αντλίας Βενζίνης σε Opel Vectra C 1.6 Z16XE

Καλησπέρα, σήμερα είχα χρησιμοποιήσει το αυτοκίνητό μου για να κάνω κάποιες δουλειές στην πόλη και μετά από δυο σβησίματα και ανάμματα στην τρίτη εκκίνηση δεν έπαιρνε μπροστά. Η μίζα γυρνούσε κανονικά και μάλιστα δυο φορές πήγε να πάρει μπρος όμως τη στιγμή που πήγαινε να σταθεροποιήσει ρελαντί έσβηνε. Τελικά φώναξα ένα τοπικό μάστορα και κτυπώντας με την πίσω όψη κατσαβιδιού την αντλία βενζίνης που είναι κάτω από το πίσω κάθισμα το αμάξι πήρε μπροστά και το πήγα μαζί του μέχρι το συνεργείο του. Μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω την αντλία καυσίμου ότι κολλάει το πηνίο της και είναι επίφοβο να με αφήσει το αμάξι. Παρ'όλα αυτά το έβαλα μπροστά 2-3 φορές και παίρνει κανονικά οπότε φοβάμαι μήπως την αλλάξω άδικα και είναι κάτι άλλο πχ. σκουπιδάκι στο καύσιμο και το ξεπέρασε. Επίσης στο Forum διάβασα για ένα καφέ ρελέ στην ασφαλειοθήκη του πορτ πανγκάζ που κάνει τέτοια θέματα. Πώς θα μπορούσα να ελέγξω ότι όντως χρειάζεται αλλαγή η αντλία μου καθώς το κόστος που μου είπε ο μάστορας είναι κάπου 100-120 € για μια bauer όπως μου την ανέφερε και διπλάσιο - τριπλάσιο κόστος για την GM. Έχεις κάποιος περάσει ανάλογη επισκευή και πόσο του κόστισε; Που θα μπορούσα να βρω σε καλή τιμή την μαμίσια για να την βάλω πάνω;
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Προεπιλογή

Αντλία είναι. Θα το ξανακάνει. Δεν είναι ο ρελές. Βρες μοτεράκι αντλίας Bosch.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν αλλάζει όλη μονοκόμματη δηλαδή μαζί με φλοτέρ ή μόνο το μοτέρ και εάν ξέρεις το Bosch πόσο κάνει περίπου και πού μπορώ να το βρω διότι και εγώ αυτό θέλω να βάλω και το βρίσκω από 85€ - 125€ σε online καταστήματα.

Προεπιλογή

Τόσο κάνει περίπου. Πάρτο από ιντερνετικό κατάστημα. Άμα ψαχτείς το βρίσκεις κ 60 αλλα θες χρόνο.
    Αν πάρεις γνήσια αλλάζει μονοκόματη. Αλλά αφού έχει πρόβλημα το μοτέρ γιατί να αλλάξεις και το φλοτέρ και το πλαστικό κομμάτι? Αμαρτία.
    Υπάρχει και μονοκόματη αλλά εγώ θα επικεντρονόμουν στο κομμάτι που υπάρχει το πρόβλημα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα αντλίας πλυστικού σε Astra H GTC...?
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-15, 19:50
  2. Πρόβλημα εγκεφάλου OPEL ASTRA (Z16XE)
    Από τον/την ioakim στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 21:12
  3. ψυγειο gia vectra c z16xe
    Από τον/την STRATOS KA στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 00:36
  4. Πρόβλημα με πολλαπλή εισαγωγής Z16XE astra h 1,6 2004
    Από τον/την astrah5 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 21:25
  5. Πρόβλημα με ABS σε Opel Vectra b
    Από τον/την mikopos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-10, 01:19

Δικαιώματα - Επιλογές