If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 146 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 2906

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    sakis ποσο τα αγοραζεις τα motul?
    εγω αυτα εβαζα στο μοτερακι χρονια κ ημουν πολυ ευχαριστημενος κ απο δουλεμα κ απο καταναλωση.με το gm ειχα βρει το μπελα μου απο αποψη καταναλωσης.
    Καπου 20ε/2λιτρα..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λιπαντικο κατηγορίας GRIII συνθετικης τεχνολογίας.
    Ένα εξαιρετικό λιπαντικο με πληθώρα διακρίσεων.
    Απόδοση εξαιρετικη,ταχύτατη άνοδο θερμοκρασίας λιπαντικου(το βλέπω στο dashwahk),
    μεστό δούλεμα(κάνω σύγκριση με το corsa του αδελφού μου όταν φόραγε τα gm oil ενώ μετά τις 15000κμ μπήκαν κι εδώ liqui moly),ζωντάνια κινητήρα(τραβάει με όρεξη).
    Όσον αφορά τα διαστήματα σερβίς φτάνουν μέχρι τις 40000κμ ανάλογα με τον κατασκευαστή.Στην περίπτωση μας η opel κάνει λόγο για 30000κμ.εγώ αλλάζω κάθε 10-12000κμ.
    Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν πληθώρα λιπαντικών και ίσως και καλύτερων χαρακτηριστικών από του 4600.
    Το θέμα όμως είναι τι θέλει ο κινητήρας μας! Το 4600 είναι η καλύτερων λύση ενώ σαν δεύτερη επιλογή θα πήγαινα σε motel x-clean 8100.η διαφορά τους είναι πως το liqui είναι προϊόν της πιο σύγχρονης πλατφορμας sn ενώ το motel της προηγούμενης εξίσου σύγχρονης sm.
    Αυτα τα ολίγα....
    +1
    Δεν αμφιβάλω για την ποιότητά τους... Είναι top εταιρία... Εδώ όταν ήταν οι γονείς μου στην Γερμανία μέχρι πριν 4 χρόνια, το Mondeo που είχαν 2.0L έκαιγε λάδι μέχρι που του έβαλε Liqui Moly ο πατέρας μου σε κάποιο σέρβις... Ήταν το μόνο λάδι το οποίο δεν έκαιγε καθόλου... Οτιδήποτε άλλο το έκαιγε...

Επίσης να επισημάνω για το TOPTEC 4600 συγκεκριμένα που είναι Dexos 2 ότι έχει έστω και ελάχιστα μικρότερο ποσοστό στάχτης σε σχέση με το γνήσιο της GM... Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά... Και στα 15.000χλμ να το αλλάξεις από την στιγμή που η OPEL λέει 30.000 και η Liqui Moly 40.000 δεν θα έχεις πρόβλημα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περασα και Ρωτησα σημερα απο περιεργεια σε ενα καταστημα που εχει ολες τις σειρες Liqui Moly που λετε για τα Dexos 2 τα αντιστοιχα ειναι η σειρα 5w-30 toptec 4600 και μου ειπε κοστολογιο 55 ευρο το 5λιτρο. Εγω που τα αλλαζω 2 φορες το χρονο ανα 10Κ χλμ θα μ βγει το μαλλι πανω απ 100 ευρω μονο για λαδια φιλτρα ενω μ τα μισα ακριβως χρηματα κανω την ιδια δουλεια.
    Εδώ το έχω βρει 44.90€ το 5L! Νομίζω άψογη τιμή. Έχω ξανά ψωνίσει από αυτούς αντικαπνικά πετρελαίου της Liqui Moly και είναι ήταν γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

Προεπιλογή

Παραθέτω συγκριτικό που βρήκα σε ξένο forum για τα γνήσια GM Dexos 2 σε σχέση με τα Motul και τα Liqui Moly.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 10-01-15 στις 17:07

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ωραια.Βαγγο να' σαι καλα.Μπορει καποιος ομως να μου εξηγησει επιστημονικα τι σημαινουν οι διαφορες αυτες μεταξυ των λαδιων γιατι τα νουμερα εμενα προσωπικα δεν μου λενε κατι.Τι σημαινει δηλαδη οταν ενα λαδι σε συγκριση με ενα αλλο εχει περισσοτερο ή λιγοτερο ασβεστιο, μαγνησιο κτλ.Ειναι καλυτερο το "περισσοτερο" ή το "λιγοτερο" στις παραπανω τιμες;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Απο την αγορά του αυτοκινήτου μέχρι σήμερα πάντα έβαζα λάδια φουλ συνθετικά 5-30 της Οπελ και εως τώρα δεν εχω κανένα παράπονο. Οταν έκανα 15.000 χλμ άλλαζα λάδια ανα εξάμηνο.
    Τώρα τον χρόνο κάνω 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα και αλλαζω τα λάδια μια φορά το χρόνο.
    Αν την επόμενη φορά βάλω τα Top Tec 4600 , θα υπάρχει πρόβλημα να τα αφήσω 2 χρόνια ή παραείναι μεγάλο το διάστημα αυτό?
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Θεωρω πως ειναι μεγαλο το διαστημα...12 μηνες ειναι το ιδανικο!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Κάτι τέτοιο πίστευα αλλά μια ακόμα άποψη σίγουρα βοηθάει.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stilskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την αγορά του αυτοκινήτου μέχρι σήμερα πάντα έβαζα λάδια φουλ συνθετικά 5-30 της Οπελ και εως τώρα δεν εχω κανένα παράπονο. Οταν έκανα 15.000 χλμ άλλαζα λάδια ανα εξάμηνο.
    Τώρα τον χρόνο κάνω 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα και αλλαζω τα λάδια μια φορά το χρόνο.
    Αν την επόμενη φορά βάλω τα Top Tec 4600 , θα υπάρχει πρόβλημα να τα αφήσω 2 χρόνια ή παραείναι μεγάλο το διάστημα αυτό?
    Ακου να δεις 2 χρονια ειναι πολλα οχι γιατι κοβουν αλλα ''δηλητηριαζονται΄΄ απο βρωμιες , υγρασια, βενζινες αν εχεις λιγο φθορα κλπ...οποτε...δε κανει..

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stilskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαντωντας στην ερωτηση αντιγραφω απο αλλου

Τα λιπαντικά του κινητήρα γερνούν και…χαλούν, όταν περάσει η ημερομηνία λήξης τους. Οι εταιρείες λιπαντικών αναφέρουν συνήθως ως διάρκεια ζωής για τα λάδια των κινητήρων τους από τρία έως πέντε χρόνια. Απαραίτητη προϋπόθεση, να είναι σφραγισμένες οι συσκευασίες τους και να φυλάσσονται σε σημεία, που δεν επηρεάζονται από ακραίες καιρικές συνθήκες.

Τα κλασικά ορυκτέλαια διαθέτουν συχνά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα ακριβά συνθετικά λάδια, επειδή τα τελευταία περιλαμβάνουν στη σύνθεσή τους ευαίσθητα πρόσθετα. Αν έχει ανοιχτεί η συσκευασία του λαδιού, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το λιπαντικό τους επόμενους έξι μήνες ή το πολύ μέσα σε έναν χρόνο.

φαντασου λοιπον τι ισχυει οταν αυτα οχι μονο ανοιχτουν
    αλλα τα δουλευεις κι ολας εστω και λιγο οποτε χρονο το πολυ
    τα τελευταια δυο χρονια λογω προσωπικων θεματων δεν κανω πανω απο 3 - 4000 χιλ.
    το χρονο, λαδι ομως αλλαζω μια φορα το χρονο οτι και να γινει

η παραθεση ειναι απο εδω http://www.autoreport.gr/news/gnoriz...a#.VLGJG3t-BoM
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georen : 10-01-15 στις 22:26
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Ας το ξαναπούμε....
    Τα λιπαντικά οξειδώνονται και χάνουν τις λιπαντικές τους ικανότητες με την πάροδο του καιρού. Ανεξαρτήτως τύπου λιπαντικού (ορυκτέλαιο, ημι-συνθετικο, συνθετικό) και ανεξαρτήτως χιλιομέτρων ή ωρών λειτουργίας. ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές λιπαντικών δηλώνουν ότι τα λιπαντικά πρέπει να αλλάζονται με νέα ανά 12 μήνες.
    Στη πραγματικότητα, πρέπει να αλλάζει σε κάθε αλλαγη και το φίλτρο λαδιού, διότι συνήθως κατακρατα γύρω στο 1/2 lt λάδι, το οποίο επιμολύνει το καινούργιο.
    Για την περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, υπάρχει θέμα και με την ημερομηνία ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ των λιπαντικών.
    Σε όλα τα τεχνικά εγχειρίδια λιπαντικών (προσοχή..οχι καταλόγους) αναφέρεται ότι τα λιπαντικά κινητήρων απο την αποσφράγιση τους και μετα, μπορούν να καταναλωθούν το αργότερο εντος έτους... αλλίως κρατηστε το για να λαδώνετε κούνιες.
    Διαβασα τα εξής για την αποθήκευση σφραγισμένων λιπαντικών :
    " Ανάλογη προσοχή προστασίας πρέπει να δίνεται και στις πλαστικές συσκευασίες (μονόλιτρες, δύλιτρες - τετράλιτρες οι οποίες όμως λόγω μικρού όγκου,αποθηκεύονται ευκολότερα σε στεγασμένους χώρους, μακριά από ήλιο, ζεστη, υγρασία, ατμοσφαιρικό αέρα κάτι που συνιστάται ιδιαιτέρως λόγω της ευαισθησίας του πλαστικού/χαρτοκιβωτίων."
    Καταλαβατε λοιπόν τι παθαίνει το μισόλιτρο που βράζει το καλοκαίρι στο πορτ μπαγκαζ... η στη βεράντα του σπιτιού.

Η MOTUL λέει το εξής για τα σφραγισμένα λιπαντικα της :

"Έχουν τα λιπαντικά συγκεκριμένη διάρκεια ζωής;
    Η Motul διαθέτει πιστοποίηση ISO 9001 και σύμφωνα με τη διαδικασία ποιότητας που ακολουθούμε όλα τα προϊόντα έχουν εγγύηση για τουλάχιστον δύο έτη από την ημερομηνία παραγωγής. Για να διασφαλιστεί η ισχύς της εν λόγω εγγύησης, ένα δείγμα αναφοράς φυλάσσεται συστηματικά για κάθε παρτίδα προϊόντων και ελέγχεται σε τακτά διαστήματα."

Τώρα... ποιός δίνει σημασία στην ημερομηνία παραγωγής ... αστο καλύτερα.

Μονο η Valvoline "πλέει" μέσα σε μία ομίχλη πάνω σε αυτό το θέμα:

1.Does motor oil expire? How long does motor oil generally last?

Valvoline motor oil does not have a documented expiration date. Under optimal conditions, the product is stable for an extended period of time and can be used as long as the American Petroleum Institute (API) rating on the label continues to meet or exceed the requirements listed in your owner's manual. If the rating is still current, shake the container before use to blend any additives that may have settled.

Το μόνο που σου λέει είναι ...κουνα το καλα πριν το χρησιμοποιήσεις...γιατι μπορεί να έχουν "χωρίσει" τα πρόσθετα.. ..

Και ας πάρουμε το σενάριο ότι όλοι ακολουθήτε το ανωτέρο "ευαγγέλιο" κατα γράμμα.
    Ολα ωραια και καλά...
    Προσέξτε όμως κάτι..... ειστε σίγουροι οι λάτρεις του κάθε λαδιού οτι σε επειγουσα ανάγκη λίπανσης του κινητήρα σας το λάδι που έχετε επιλέξει θα "σωσει" την κατάσταση??? Ή θα βρεθείτε με κανα μοτερ κολλημένο στη χειρότερη περίπτωση?? Γιατι καλό στην ανάγκη το οπελολαδο αν σε στενεύει η τσέπη σου.. αλλα φοβάμαι οτι αν σου κολλήσει κανας θερμοστάτης ή ζορίσεις υπερβολικά τον κινητήρα... θα πάρεις τα πιστόνια για θερμόμετρο στη μασχάλη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN_HADDOCK : 10-01-15 στις 23:09

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα και από μένα. Έχοντας ένα Astra H GTC 1.8 (Z18XE μοτέρ) 9,5 χρόνια και με 150.000 χλμ στο κοντέρ, διανυμένα κατά 1/3 σε πόλη και κατά τα 2/3 σε ταξίδια (Αθήνα - Κόστα/Σπέτσες κυρίως..., btw, Captain_Haddock κι εσύ κατά εκεί βόσκεις θα καταθέσω τη δική μου εμπειρία από τα λάδια.
    Καταρχάς το μοτέρ το ψιλοσκίζω στην οδήγηση, υπό την έννοια ότι δεν το δουλεύω γλυκά, αλλά ανάλογα τα κέφια, που σημαίνει λειτουργία πολύ ψηλά σε στροφές στα ταξίδια, αλλαγές σχέσεων κοντά στον κόφτη κλπ, αλλά πάντα με γνώση ότι μπορεί να ανταπεξέλθει. Τι σημαίνει αυτό; Πρακτικά ότι πχ με κρύο ξεκίνημα τα πρωινά το πάω σχετικά γλυκά, επίσης λόγω και των δρομολογίων που κάνω, το μοτέρ πολύ σπάνια λειτουργεί για πολύ μικρά διαστήματα όπου η μηχανή δεν προλαβαίνει να πιάσει και να κρατήσει τη νορμάλ θερμοκρασία λειτουργίας (85-90 βαθμούς ας πούμε).
    Το επισημαίνω αυτό γιατί έχει αποδειχθεί ότι όταν ένα μοτέρ δουλεύεται συνέχει σε μικρές αποστάσεις πόλεις και έτσι γράφει τις ώρες λειτουργίας του, είναι πολύ πιο επιβαρυντική χρήση και τα λάδια του πιέζονται πολύ περισσότερο από ότι πχ αν δουλεύεται για μεγαλύτερα διαστήματα και σε στροφές ταξιδιού (3000-4000σαλ).
    Έτσι ένας φίλος που χρησιμοποιεί το αμάξι καθημερινά για να πάει πχ 4-5χλμ μακριά από το σπίτι στη δουλειά ή στο μετρό να παρκάρει και αντίστοιχα το μεσημέρι, ζορίζει το μοτέρ από πλευράς λειτουργίας και λαδιών δυσανάλογα πολύ σε σχέση με μένα που κάνω 14χλμ καθημερινά τα πρωινά στον κηφισό σε ταχύτητες 80-120 χλμ και λειτουργία μοτέρ επί 20 λεπτά συν άλλα τόσα το μεσημέρι και τα όποια ταξίδια κάνω.
    Τα γράφω αυτά για να καταστήσω σαφές ότι το πόσο συχνά αλλάζουμε λάδια και τα πόσα χλμ είναι καλό να τα αλλάζουμε εξαρτάται τα μέγιστα από τη χρήση που κάνουμε στο μοτέρ. Θεωρητικά η καλύτερη χρήση είναι αυτή όπου το μοτέρ λειτουργεί σχετικά στρωτά σε ταξίδια και η χειρότερη η χρήση πόλης και ειδικά όταν γίνεται κρύα πρωινά για λίγα χλμ.
    Με τις συνθήκες που περιέγραψα πιο πάνω, τα πρώτα 3-4 χρόνια έγραφα γύρω στα 12-14000 χλμ ανά έτος κι έβαζα τα 5W-30 της Opel όπου τα άλλαζα 1 φορά το χρόνο. Στον τέταρτο χρόνο που αυξήθηκαν τα χλμ που διανύω στα 18-19000 το χρόνο, άλλαζα κάθε εξάμηνο κι έβαζα κυρίως τα Motul, αρχικά τα 5W-30 Opel Specific GM-LL-A/B025 και έπειτα τα Motul 5W-30 Specific Dexos2. Στο μεσοδιάστημα είχα βάλει 1 φορά τα Aral Supertronic G 0W-30, Shell AG 5W-30. Τα τελευταία 2 χρόνια έβαζα τα GM Dexos2 5W-30 και άλλαζα κάθε 6 μήνες ή περίπου 8000χλμ. Το περασμένο καλοκαίρι έβαλα τα Total INEO MC3 5W-30 με Dexos2 προδιαγραφή.
    Λοιπόν, σε όλα αυτά τα χρόνια, το αμάξι δεν έχει κάψει σταγόνα λάδι. Από πλευράς λειτουργίας τα χειρότερα ήταν τα Aral, όχι ότι ήταν μάπα, απλά πιθανόν επειδή είχαν υψηλότερο ιξώδες στους 100C από τα άλλα λάδια, ακουγόταν κάπως πιο ζορισμένο το μοτέρ, όχι δηλαδή γλυκά. Τα Motul ήταν καλύτερα από τα GM από πλευράς εύηχης λειτουργίας, τα Shell επίσης, όπως και τα Τotal που έβαλα τελευταία. Αν τα motul τα έβρισκα σχετικά φτηνά (μέχρι 45-50 ευρώ τα 5 λίτρα) πιθανόν να έβαζα σταθερά αυτά. Βγαίνουν όμως γύρω στα 60-70 ευρώ οπότε δεν... Τα Total τα είχα βρει από γερμανία στα 40 ευρώ περίπου συνολικά με ταχυδρομικά και ήταν ευχάριστη έκπληξη. Κάπου τόσο κοστίζουν από έξω και τα Shell. Τα Opel συνήθως κοστίζουν σε μαγαζιά στην Ελλάδα γύρω στο 30άρι ή και πιο κάτω (πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 5λιτρο 23 ευρώ) και θεωρώ ότι για αυτά τα λεφτά είναι καλή επιλογή.
    Επισημαίνω ότι έχει για μένα αρκετή σημασία το εξής. Αν το αμάξι μας με ένα συγκεκριμένο τύπο λαδιού δεν έχει ιδιαίτερα θέματα και κυρίως δεν καίει λάδια, να μην απομακρυνόμαστε από το ιξώδες του συγκεκριμένου λαδιού. Πχ τα GM Dexos2 έχουν ιξώδες στους 100C γύρω στα 11,7-11,9. Τα Amsoil Signature Series 5WE-30 αν διαβάσετε τα specs έχουν αντίστοιχο ιξώδες γύρω στο 10,7 αν θυμάμαι, δηλαδή περίπου 10% πιο κάτω. Εγώ αν και έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό γιατί έχω πολύ καλή εικόνα για την συγκεκριμένη εταιραία, μάλλον δε θα τα έβαζα για αυτό το λόγο, μιας που μετά από τόσα χλμ το μοτέρ μου έχει συνηθίσει σε λειτουργία με πιο χονδρό λάδι και δεν καίει πχ από τα ελατήρια των εμβόλων (ανοχές κλπ). Οπότε δεν θα γύρναγα σε κάτι πιο λεπτό, ούτε όμως και σε πιο χονδρό, πχ 0W-40 ή 5W-40 που βγάζουν καλά λάδια αντίστοιχα οι Μοbil και Motul.
    Οπότε συμπερασματικά, από τη δική μου εμπειρία. Αν οδηγείτε σχεδόν αποκλειστικά σε περιβάλλον πόλης και σε μικρές αποστάσεις/χρόνους κάθε φορά, ιδίως δε κρύα πρωινά, αλλάζετε πιο συχνά λάδια, κάθε 6 μήνες πχ. Αν οδηγείτε μοιρασμένα σε πόλη/ταξίδια και δεν γράφετε πάνω από 15.000χλμ, μπορείτε άφοβα να αλλάζετε 1 φορά το χρόνο, όχι όμως ότι θα πείραζε αν αλλάζατε συχνότερα (εφόσον το αντέχει η τσέπη σας), πάντα βέβαια αλλάζοντας και το φίλτρο, οπότε μιλάμε για μια συνολική δαπάνη της τάξης των 50-80 ευρώ περίπου, ανάλογα τη μάρκα λαδιού που βάζετε.
    Επίσης, εφόσον το αμάξι σας με τα μαμά λάδια δεν καίει λάδι, μην απομακρύνεστε από την προδιαγραφή της Opel (Dexos2 από το 2010) καθώς και από το ανάλογο εξώδες (11,5 - 12 στους 100C).
    Aυτά από μένα και σόρυ για το μακροσκελές post.

Προεπιλογή

πολυ σωστα συμφωνώ..oσο για το ιξώδες..εγω ας πουμε βαζω 5-40 διοτι κινουμαι πολυ με ζεστες ας πουμε κ το πιεζω..αμ ημουν στον εβρο θα εβαζα 5-30 γιατι η θερμοκρασια παιζει πολυ χαμηλοτερα..
    οπότε δε ξερω αν πρεπει να μεινουμε αποκλειστικα στο 5-30...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παιδια τα motul τα 8100 τα 5/40 τα αγοραζω 4λιτρο 30 ευρω.θεωρω πως ειναι πολυ καλη τιμη κ αυτα βαζω χρονια.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια τα motul τα 8100 τα 5/40 τα αγοραζω 4λιτρο 30 ευρω.θεωρω πως ειναι πολυ καλη τιμη κ αυτα βαζω χρονια.
    απο που;;

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis bertone Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που;;
    και απο περιέργεια... με τι ημερομηνία παραγωγής;;

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

http://www.rpc.gr/index.jsp?extLang=

βλεπω τα ανεβασε.τελευταια φορα μου τα αφησε 30 τα 4 λιτρα.ψωνιζω γενικα απο εκει.
    ο μικρός μου ήρωας!

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

http://www.rpc.gr/index.jsp?extLang=

βλεπω τα ανεβασε.τελευταια φορα μου τα αφησε 30 τα 4 λιτρα.ψωνιζω γενικα απο εκει.
    ο μικρός μου ήρωας!

Senior Member Το avatar του χρήστη scatzoxeiros
    Περιοχή
    Πύργος Ηλείας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω για τα λάδια της exalco τι άποψη έχετε;
    Με λένε Μανώλη..

Senior Member Το avatar του χρήστη PASTOS CHRISTOS
    Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

Εγώ έβαλα το Liqui moli και μπορώ να πω ότι ο κινητήρας έστρωσε πολύ σε σχέση με τα εργοστασιακά λάδια. Κλάσης ανώτερο λυπαντικό.
    Πλέον μόνο Buick Excelle XT 1.6T

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PASTOS CHRISTOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έβαλα το Liqui moli και μπορώ να πω ότι ο κινητήρας έστρωσε πολύ σε σχέση με τα εργοστασιακά λάδια. Κλάσης ανώτερο λυπαντικό.
    Ποια έβαλες? Τα top tec 4600 dexos2?

Σελίδα 3 από 146 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa 1.2 ή κάτι άλλο??
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-12, 22:29
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 19:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Φλάτζα ή κάτι άλλο;;
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 10:45
  5. Θέμα δίσκου ή κάτι άλλο;
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές