If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 146 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 2906

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τα castrol magnatec 5-30 με προδιαγραφή dexos 2 τι λένε;Έχω ακούσει καλά λόγια και σκέφτομαι να τα βάλω και να αντικατάστησω τα dexos 2 της opel τα οποιά αλλάζω κάθε 5000χλμ.
    Αυτα χρησημοποιω απο το 2007 και μετα, εχω δοκιμασει και magnatec και edge, τα magnatec τα αλαζω ανα 10000km, και τα edge ανα 15000km.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Με τα castol magnatec τι να πω ρε παιδιά, σε 2 συνεχόμενες αλλαγές τα έβαλα στο δικό μου σε 5/40 και μαυρίσανε αμέσως, σε 2000-2500χλμ (αλλαγή πάντα 7000χλμ). Ή πολύ καλά καθαρίζουν τον κινητήρα ή την πατάνε εύκολα. Διαφορά στο δούλεμα πάντως καμία απ΄ τα opel που έβαζα πριν.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγελη το liqui moly ειναι ημισυνθετικο και της GM φουλ συνθετικο.Τωρα πως γινεται ενα ημισυνθετικο λαδι (liqui moly) να αντεχει μεχρι 40000 χιλ οπως το διαφημιζουν οι ιδιοι δεν μπορω να καταλαβω.Εισαι σιγουρος οτι αξιζει αυτη η αλλαγη;
    Ωπ!! Σωτήρη αυτή τη λεπτομέρεια δεν την είχα παρατηρήσει στην περιγραφή... http://www.autopartscenter.gr/defaul...ctID=19&lang=1
    Η ετικέτα βέβαια γράφει "συνθετικά" (στα γερμανικά βέβαια) http://www.autopartscenter.gr/instor...ducts/3756.jpg αλλά όχι Full...

Τώρα τι να πω? Μέχρι την επόμενη αλλαγή έχω καιρό να το σκεφτώ... Με τα λάδια της GM πάντως δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής... Οπότε προς το παρών μένω στα γνήσια Dexos 2 και βλέπουμε...

Κάτι άλλο. Πρόσθετο Engine Flush έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι ασφαλές για το μοτέρ; Η επόμενη αλλαγή λαδιών θα είναι όταν το μοτέρ θα έχει 76.000-78.000χλμ. Αξίζει να χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο για πρώτη φορά σε αυτά τα χιλιόμετρα ή θα γίνει ζημιά (φράξιμο καναλιών που κυκλοφορεί το λάδι);

Τέλος μια ερώτηση ακόμη. Το Peugeot της φίλης μου από κατασκευής του (μοτέρ της BMW 1.400cc 95 άλογα) καίει λαδάκι με την πάροδο των χιλιομέτρων. Δεν μιλάω για μπλε καπνό... Ούτε καν. Ήθελα να ρωτήσω αν στην επόμενη αλλαγή λαδιών μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόσθετο τύπου Oil Smoke Stop με σκοπό να μειωθεί η κατανάλωσή του ή θα υπάρχει πρόβλημα;

Προεπιλογή

Για τα UNIL OPAL τι γνώμη έχετε; Μου τα πρότεινε ο μηχανικός μου σαν καλή εταιρία...

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Βαγγελη δεν το γραφει μπροστα στο μπιτονι ουτε στην περιγραφη στο site...Επειδη ειχα κανει μια αλλαγη με το 4600 και μολις σημερα πεταξα το μπιτονι (αλλιως θα το εβγαζα φωτογραφια) το γραφει πισω κατω χαμηλα.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Liqui moli top tec 4600 5w30.....λαδαρα! Τι να λεμε τωρα....
    Στο astra βαζω motul 300v διαφορετικα αν δεν ειχα ξεκινησει με την επισης λαδαρα 300v και στκ astra liqui moli θα εβαζα.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Motul! Φυσικά! Πως την ξέχασα; Αν μπορώ οικονομικά θα δοκιμάσω το Specific Dexos 2 την επόμενη φορά (αν και έχει άλλα 2 που είναι επίσης προδιαγραφών Dexos 2)... Liqui Moly τώρα που μου άνοιξε τα μάτια ο φίλος Σωτήρης δεν υπάρχει περίπτωση... Δεν αντιλέγω ότι είναι καλό αλλά θα προτιμήσω κάτι φουλ συνθετικό εννοείται.

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Εγω θα παραμεινω γκαβος....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα παραμεινω γκαβος....
    χαχαχα!! Θεός! Να σου πω την αλήθεια το πρώτο post που έγραψα ότι θα δοκιμάσω liqui moly ήταν επειδή τα πρότεινες εσύ... Αλλά ημισυνθετικό? Ξενέρωσα λιγάκι είναι η αλήθεια αν και την έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Liqui Moly...

Προεπιλογή

Εγω βαζω motul 5w-40 8100 xcess..εδω κ πολλα χλμ..δεν εχω γνωμη..μια χαρα δουλευε κ με τα οπελισια π εβαζα μεχρι τα 80,000.τωρα εχω 190000 σχεδον.η μονη παρατηρηση ειναι οτι δε μαυριζουν καθολου στις 10000 π τ αλλαζω..για αλλους καλο γι αλλους κακο....
    οσο για τα gm τα ημισυνθετικα αφηναν τονους μακα...
    Ομως πιστευω πρέπει να επικεντρωθούμε στο κατα ποσο τα μοτουλ ειναι μοτουλ κ το mobil einai mobil κοκ κ δεν ειναι μονο η συσκευασια κ μεσα εχει τηγανολαδο...
    δε ξερω αν γινομαι κατανοητος γιατι τωρα τελευταια πολλα ακουγονται κ μεις θα xαιρομαστε σαν m@Λ@..ς οτιΙ βάζουμε συνθετικά λάδια...

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

http://www.polytron.gr/ Πολιτρον παντου στο σκαφος και στο αυτοκινητο και στο παπακι , MADE IN USA .

Προεπιλογή

Ομως πιστευω πρέπει να επικεντρωθούμε στο κατα ποσο τα μοτουλ ειναι μοτουλ κ το mobil einai mobil κοκ κ δεν ειναι μονο η συσκευασια κ μεσα εχει τηγανολαδο...
    δε ξερω αν γινομαι κατανοητος γιατι τωρα τελευταια πολλα ακουγονται κ μεις θα xαιρομαστε σαν m@Λ@..ς οτιΙ βάζουμε συνθετικά λάδια...
    Καλά, τεράστια ιστορία. Με τα λάδια έχει πέσει πολύ σαβούρα στην αγορά.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Dexos 2 5w-30 τα βρισκω με 20ε το 5λιτρο. Αντιστοιχα Γερμανικα με προδιαγραφες για 40Κ χμλ τα PLATIN GM SAE 5W-30 .
    Αγορασα της Platin THD 20W-50 15ε το 5λιτρο για ενα Nissan που εχουμε με αρκετα χιλιομετρα το χρησιμοποιω αφοβα.
    Το βρισκω ασκοπο να πεταω πολλα χρηματα για λαδια φιλτρα (χρησιμοποιω και συμβατα αντι για γνησια κανενα προβλημα για την ωρα) για απλα συμβατικα
    αυτοκινητα. Αφηνω στην ακρη το ποσα χλμ λενε για αλλαγη πχ 10,15,30,40 αλλαζω ανα 10Κ Full συνθετικα με τις προδιαγραφες οπελ φθινο λαδι κ
    ξερω πως βαζω τουλαχιστον φρεσκο παρα να εχω ενα "καλο" κ να το αλλαζω ανα 30-40 κ να παει μεχρι πατο.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dexos 2 5w-30 τα βρισκω με 20ε το 5λιτρο. Αντιστοιχα Γερμανικα με προδιαγραφες για 40Κ χμλ τα PLATIN GM SAE 5W-30 .
    Αγορασα της Platin THD 20W-50 15ε το 5λιτρο για ενα Nissan που εχουμε με αρκετα χιλιομετρα το χρησιμοποιω αφοβα.
    Το βρισκω ασκοπο να πεταω πολλα χρηματα για λαδια φιλτρα (χρησιμοποιω και συμβατα αντι για γνησια κανενα προβλημα για την ωρα) για απλα συμβατικα
    αυτοκινητα. Αφηνω στην ακρη το ποσα χλμ λενε για αλλαγη πχ 10,15,30,40 αλλαζω ανα 10Κ Full συνθετικα με τις προδιαγραφες οπελ φθινο λαδι κ
    ξερω πως βαζω τουλαχιστον φρεσκο παρα να εχω ενα "καλο" κ να το αλλαζω ανα 30-40 κ να παει μεχρι πατο.
    Το θέμα όμως είναι ότι όπως και με τα λάστιχα δεν σου πάει να βάλεις κάτι φθηνό... Είναι σαν να λες καλύτερα να βάζεις τα πιο φθηνά λάστιχα που βρίσκεις στην αγορά και να τα αλλάζεις κάθε 1-1,5 χρόνο παρά να βάλεις κάτι premium και να τα αλλάζεις κάθε 3-4 χρόνια... Εγώ προσωπικά προτιμώ πάντα premium... Βάλε να δεις στο youtube συγκριτικά που δείχνουν πόσα μέτρα διαφορά έχουν στο φρενάρισμα τα φθηνά από τα premium η οποία μπορεί να είναι και μοιραία... Το ίδιο πιστεύω και με τα λάδια... Δεν είπε κανείς ότι θα τα αλλάζει στα 20Κ ή στα 30Κ, ή στα 40Κ χλμ. Όμως θεωρώ ότι άλλη προστασία παρέχει ένα λάδι της πλάκας και άλλη ένα Motul ή Liqui Moly ή παρεμφερής εταιρία. Ειδικά για τα diesel που θέλουν και ειδική φροντίδα από τον τρόπο οδήγησης μέχρι τις προδιαγραφές λαδιών λόγω DPF, νομίζω καλό είναι αν δεν βάζουμε γνήσια να βάζουμε κάτι αξιόπιστο... Με λάδια, φρένα και λάστιχα δεν παίζουμε... Νόμος αυτό!

Προεπιλογή

Ναι τωρα θα καθομαι να ψειριζω πιο λαδι εχει πυκνοτητα περισσοτερη κλπ. Diesel, DPF και δικαιολογιες για ογκοχρεωσεις. Μονο που σ λεει η ιδια η Opel οτι τα 5w-30 Dexos 2 κανουν κ για απλο κινητηρα βενζινης και για βενζινης turbo και για Diesel το ΙΔΙΟ λαδι απο κει κ περα τι ψαχνεις να βρεις;
    Για τα λαστιχα ναι δεν διαφωνω, παιζει ρολο το κρατημα , φρεναρισμα κλπ εκει παταει το ιχ απο αυτα εξαρτασαι εκει δεν κανεις συμβιβασμους αν και εδω που τα λεμε στην αγορα απο της θυγατρικες γινεται χαμος λογω κρισης. Ας μην ανοιξουμε ομως θεμα μ λαστιχα και εδω.
    Ο κινητηρας να λιπαινεται με απλα ή ημισυνθετικα αλλαγες 6-8Κ μεγιστο κ με φουλ 10-12 βαρια 15 κ εισαι κομπλε.
    Ανησυχια προκαλει μονον το γεγονος εαν μετα απο καιρο (χρονια αφηνουν καταλοιπα στον κινητηρα κ εχει προβλημα.
    Παντως αν ειναι να σου καψει λαδι στο καιει εξ αρχης. Μετα απο χρονια κ με αρκετα ΚΜ ισως ειναι κατι αλλο υποπτο αν σου καιει λαδια.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

κ η οπελ καποτε μας έλεγε βαλτε 10-40 gm ημισυνθετικό αφοβα...λαδι αντιπροσωπειας..κ ιδου τα αποτελεσματα...

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα!! Θεός! Να σου πω την αλήθεια το πρώτο post που έγραψα ότι θα δοκιμάσω liqui moly ήταν επειδή τα πρότεινες εσύ... Αλλά ημισυνθετικό? Ξενέρωσα λιγάκι είναι η αλήθεια αν και την έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Liqui Moly...
    Είναι λιπαντικο κατηγορίας GRIII συνθετικης τεχνολογίας.
    Ένα εξαιρετικό λιπαντικο με πληθώρα διακρίσεων.
    Απόδοση εξαιρετικη,ταχύτατη άνοδο θερμοκρασίας λιπαντικου(το βλέπω στο dashwahk),
    μεστό δούλεμα(κάνω σύγκριση με το corsa του αδελφού μου όταν φόραγε τα gm oil ενώ μετά τις 15000κμ μπήκαν κι εδώ liqui moly),ζωντάνια κινητήρα(τραβάει με όρεξη).
    Όσον αφορά τα διαστήματα σερβίς φτάνουν μέχρι τις 40000κμ ανάλογα με τον κατασκευαστή.Στην περίπτωση μας η opel κάνει λόγο για 30000κμ.εγώ αλλάζω κάθε 10-12000κμ.
    Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν πληθώρα λιπαντικών και ίσως και καλύτερων χαρακτηριστικών από του 4600.
    Το θέμα όμως είναι τι θέλει ο κινητήρας μας! Το 4600 είναι η καλύτερων λύση ενώ σαν δεύτερη επιλογή θα πήγαινα σε motel x-clean 8100.η διαφορά τους είναι πως το liqui είναι προϊόν της πιο σύγχρονης πλατφορμας sn ενώ το motel της προηγούμενης εξίσου σύγχρονης sm.
    Αυτα τα ολίγα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GTC25 : 10-01-15 στις 13:23

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

sakis ποσο τα αγοραζεις τα motul?
    εγω αυτα εβαζα στο μοτερακι χρονια κ ημουν πολυ ευχαριστημενος κ απο δουλεμα κ απο καταναλωση.με το gm ειχα βρει το μπελα μου απο αποψη καταναλωσης.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

sakis ποσο τα αγοραζεις τα motul?
    εγω αυτα εβαζα στο μοτερακι χρονια κ ημουν πολυ ευχαριστημενος κ απο δουλεμα κ απο καταναλωση.με το gm ειχα βρει το μπελα μου απο αποψη καταναλωσης.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Περασα και Ρωτησα σημερα απο περιεργεια σε ενα καταστημα που εχει ολες τις σειρες Liqui Moly που λετε για τα Dexos 2 τα αντιστοιχα ειναι η σειρα 5w-30 toptec 4600 και μου ειπε κοστολογιο 55 ευρο το 5λιτρο. Εγω που τα αλλαζω 2 φορες το χρονο ανα 10Κ χλμ θα μ βγει το μαλλι πανω απ 100 ευρω μονο για λαδια φιλτρα ενω μ τα μισα ακριβως χρηματα κανω την ιδια δουλεια.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 2 από 146 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa 1.2 ή κάτι άλλο??
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-12, 22:29
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 19:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Φλάτζα ή κάτι άλλο;;
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 10:45
  5. Θέμα δίσκου ή κάτι άλλο;
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές