If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 125 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 2575115123124125126127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.481 έως 2.500 από 2661
    Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ποιος κινητήρας ειναι; οΟ Ζ14ΧΕ η Ζ14ΧΕΡ; Τι διαφορά έχουν τα valvoline σε σχέση με τα αλλα;

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ο ΧΕ ειναι με τον ιμαντα.. μια χαρα ηταν και τα αλλα ειδικα τα μοτουλ αλλα εκεινα ηταν 5-40 και ακριβα.Τωρα δοκιμασα τα valvoline τα 10-40 που ειναι η μιση τιμη σε σχεση με τα 5-40..
    και δουλευουν εξησου καλα (χροια,καταναλωση βενζινης,στροφαρισμα)

Προεπιλογή

Να και η δικια μου κεφαλη, μετα απο 29.500km απο τοτε που εκαψε φλαντζα και ειχε καθαριστει, με χρηση castrol magnatec 10-40 και 5-40 τελευταιες 2 αλλαγες.
    Ανοιχτηκε σημερα για να ελενξω την κατασταση της καδενας.

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μια χαρα. Να σου πω, επειδη αυτες οι φλατζες δε μ αρεσουν, ριξε λιγο απ τη μαυρη φλατζοκολλα που δεν στεγνωνει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα. Να σου πω, επειδη αυτες οι φλατζες δε μ αρεσουν, ριξε λιγο απ τη μαυρη φλατζοκολλα που δεν στεγνωνει
    Η φλαντζα αλλαχτηκε με καινουρια, αν και η παλια δεν ειχε διαρροες, πηρα παλι ιδια της victor reinz.

Προεπιλογή

Corteco να προτιμάς. Όχι victor

Senior Member Το avatar του χρήστη opel007
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

εγω πηρα την γνησια να εχω το κεφαλι μου ήσυχο...

Προεπιλογή

Εν το μεταξυ παρατηρησα οτι η καδενα του z14xep ειναι καλυτερη κατασκευαστικα απο αυτη του 13αρη πετρελαιοκινητηρα, απο οτι ειδα εχει εγκοπες στους κρικους για καλυτερη λιπανση, που του 13αρη δεν εχει.

Προεπιλογή

Ίσως γιατί ο 13άρης είναι αλλη μάρκα και δεν ακολουθουν τις ιδιες τακτικες

Προεπιλογή

Παιδια εχω opel corsa πετρελαιο d 1.3 eco flex και χρησιμοποιω λαδια petronas selenia 5w30.εχω κανει καλη επιλογη??

Προεπιλογή

Όχι. Δεν πληροί προδιαγραφή Dexos 2. Ακόμα και η φιατ Agip βάζει σ αυτά. Όχι σελενια

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Στο astra h z14xep πως ελέγχουμε την καδένα?

Προεπιλογή

Όταν βαράει, θα ακουστεί!

Προεπιλογή

Επειδή είχαμε μια ζωή fiat, επειδή fiat ήταν το προηγούμενο μου αμάξι (stilo)και επειδή fiat οδηγάω κάθε μέρα το 1.3 diesel της δουλειάς (fiat doblo) αλλά και επειδή και οι 2 μου οι γονείς έχουν fiat (panda και grande punto) καθώς και ο κολλητός μου το τελευταίο punto 1.3 diesel αγορασμένο το 2015 η Fiat πρότεινε και προτείνει ΜΟΝΟ Selenia λάδια. Για τον κάθε κινητήρα έχει και συγκεκριμένο λάδι. Αυτό κάνουν και στις αντιπροσωπείες.
    Συγκεκριμένα ο 1.3 diesel της fiat που φοράνε και τα Opel παίρνει το 5w30 σε πράσινο μεταλικό δοχείο.WR λέγεται αν δεν κάνω λάθος. Αυτό έβαζε και συνεχίζει να βάζει και ο κολλητός μου στο ολοκαίνουργιο του punto.

Ισχύει όμως, οτι σαν εναλλακτική πολλά συνεργεία Ιταλικών αυτοκινήτων και πολλοί κάτοχοι Ιταλικών αυτοκινήτουν σαν εναλλακτική χρησιμοποιούν τα AGIP, μεταξύ αυτών στο παρελθόν κι εγώ (αν και με τα selenia ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος και το stilo έφτασε 350.000 σκληρά χιλιόμετρα χωρίς να ανοιχτεί ποτέ ο κινητήρας και μάλιστα στις 10.000χλμ που έκανα τοτε τις αλλαγές έκαιγε με το ζόρι 1 λίτρο λάδι).

Βέβαια τα Selenia πλέον δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και ο κολλητός μου τώρα που τελειώνει και η εγγύησή του μάλλον θα βάλει Amsoil ή κάποιο καλύτερο και επώνυμο 5w30.

Προεπιλογή

Σε επικοινωνία μου με την liqui moly μου πρότειναν για τον Z16LET 5w40 λάδι σε αντίθεση με το 5w30 που έπαιρνε εως τώρα το αμάξι και συγκεκριμένα αυτό εδώ: https://products.liqui-moly.com/leic...h-5w-40-5.html

Επίσης σε ερώτησή μου σχετικά με το ceratec προτείνουν σε κάθε περίπτωση την χρήση του.

Ποια η άποψή σας?

ΥΓ. Μετά απο 3.000χλμ με τα motul xclean 8100 FE 5w30, κάτι δεν μου κολλάει...Δεν με γεμίζουν και δεν ξέρω γιατί....

Προεπιλογή

αυτο ο 5w40 δεν εχει καν την προδιαγραφη της opel για βενζινοκινητα...Εγω λεω στην επομενη να κανω ενα πειραμα και να βαλω 0w40 και συγκεκριμενα το mobil 1 new life 0w40.ειναι λαδαρα απο τις προδιαγραφες του
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikeuhu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επικοινωνία μου με την liqui moly μου πρότειναν για τον Z16LET 5w40 λάδι σε αντίθεση με το 5w30 που έπαιρνε εως τώρα το αμάξι και συγκεκριμένα αυτό εδώ: https://products.liqui-moly.com/leic...h-5w-40-5.html

Επίσης σε ερώτησή μου σχετικά με το ceratec προτείνουν σε κάθε περίπτωση την χρήση του.

Ποια η άποψή σας?

ΥΓ. Μετά απο 3.000χλμ με τα motul xclean 8100 FE 5w30, κάτι δεν μου κολλάει...Δεν με γεμίζουν και δεν ξέρω γιατί....
    Aυτο το LIQUI τωρα βγηκε με gm LL-B-025; Φαίνεται καλό !! Αξίζει να το δοκιμάσουμε..
    Εγώ τόσο καιρό βάζω το top tec 4100 5-40 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...(αν κ δεν έχει οπελ προδιαγραφή)- Z16XEP κινητήρα..
    Στην επόμενη σίγουρα θα δοκιμάσω το παραπάνω που εγραψε ο MIKEUHU...
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Προεπιλογή

Πάντως στην ιστοσελίδα τις LIQUI MOLY δεν υπάρχει αυτο το λάδι...
    astra f 1.7d
    astra g coupe z16xep
    ascona b 2.0

Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο liqui moly φαίνεται εξαιρετικό, αλλά όντως , αν και έχει την προδιαγραφή της opel για πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα , δεν έχει την αντίστοιχη για βενζινοκίνητα. Επίσης κι εγώ τώρα που έψαξα πρόχειρα δεν μπόρεσα να το βρω σε κάποιο online κατάστημα.

Όσο για το mobil 1 new life, προσωπικά δεν με γεμίζει....δεν είναι καν 100% συνθετικό...

Τελικά έχω καταλήξει πως οι καλύτερες επιλογές για τα (περισσότερα) opel είναι τα Liqui Moly toptec 4600 5w30 , amsoil european formula 5w30 , Motul Specific Dexos 2 5w30 . Σαν εναλλακτική, 4η επιλογή καλό είναι και το Valvoline synpower mst c3 5w30.

Προεπιλογή

για κινητήρα 1.6jtdm-2 από giulietta τι λάδι προτείνετε?
    Η ίδια μηχανή με το astra 1.6 με τα 136hp δεν είναι?
    Τα liqui moly 4600 5-30 ταιριάζουν?

Σελίδα 125 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 2575115123124125126127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa 1.2 ή κάτι άλλο??
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-12, 22:29
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Φλάτζα ή κάτι άλλο;;
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 11:45
  5. Θέμα δίσκου ή κάτι άλλο;
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές