If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 134 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 2661
    Senior Member Το avatar του χρήστη scatzoxeiros
    Περιοχή
    Πύργος Ηλείας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Αλλαγή λαδιών Gm ; Ή κάτι άλλο;

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία να έχουμε!!
    Εδώ και κανένα χρόνο πηγαίνω το αμάξι για τα service σε ένα φίλο έξω αντί στην αντιπροσωπεία που το πήγαινα ως τώρα..
    Έχω κάνει κάποια km και θέλω να αλλάξω λάδια λοιπόν ρώτησα το φίλο μου για τα λάδια αυτά τα γνήσια της Gm και μου είπε πως πολλές μηχανές της opel είναι μέσα στη μάκα στο πουρί από τα χάλια λάδια της Opel και πως υπάρχουν πολύ καλύτερα λάδια από αυτά που έχει η Gm και μπορώ να βάλω στο αυτοκίνητο μου.
    Μου πρότεινε κάποιες μάρκες άλλες όπως της Castrol ή της Eco ή της BP επίσης μου είπε πως εγώ δεν δουλεύω τα συγκεκριμένα λάδια της Gm αλλά έως τώρα που μου φέρνανε κινητήρες έβλεπα όλο μάκα μέσα και αυτό οφείλεται στα κακής ποιότητας λάδι που έχει..
    Θα μπορούσατε να μου πείτε μερικές γνώμες ώστε να δω τι να κάνω όσον αφορά την αλλαγή λαδιών;
    το αμάξι μου είναι το astra gtc turbo 1.6

Ευχαριστώ!
    Με λένε Μανώλη..

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

H Aληθεια είναι ότι τα περι μακας το εχω ξανακουσει από μηχανικο για τα dexos2.πραγματικα δεν ξερω ποιον να πιστεψω ....τον μηχανικο ή την οπελ.....
    με ενδιαφερει παντως να ακουσω και άλλες αποψεις από τα παιδια εδώ μεσα γιατι μηχανικος δεν είμαι.
    αυτό που εγω μπορω να συμβουλεψω απ οσα εχω ακουσει ,εδιναι ότι μπορεις να βαλεις ότι λαδι θελεις αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες του dexos2.
    περιμενω και εγω γνωμες από αλλα μελη.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Έχει δίκιο ο μηχανικός σου σε αυτό που σου είπε. Και ο δικός μου εκτός Opel τα ίδια ακριβώς μου έχει πει για παλιότερα λάδια βέβαια της Opel. Όχι για τα dexos 2. Εγώ πάντως δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής αλλά από την επόμενη αλλαγή θα βάζω μάλλον Liqui Moly...

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, που τα αυτοκίνητά μου δεν έχουν απαίτηση για Dexos 2. Και αυτό γιατι σαν προδιαγραφή, ουσιαστικά εφαρμόζεται απο το 2011 και μετά. Προσωπικά, χρησιμοποιώ στο Vectra A Mobil1 15w-50, στο Astra H και στο Seicento Mobil 1 5w-40. Τα λάδια αυτά τα έχω σε απόθεμα απο τότε που έκλεισα το μαγαζί, αποθηκευμένα σε άριστες συνθήκες ... και τα αλλάζω μόνος μου.

Προεπιλογή

εγω σε καθε αλλαγη βαζω και αλλη μαρκα λαδιων,παντα 5w30 εννοειται,για να δω διαφορες.τα εχω βαλει σχεδον ολα,mobil esp formula,liqui moli,gm,amsoil,aral,castrol κ.α Διαφορα μπορω να πω οτι ειδα μονο με τα amsoil,το μοτερ δουλευε πολυ γλυκα και νομιζω πηγαινε και λιγο καλυτερα(μπορει να ηταν ιδεα μου αλλα οτι δουλευε πιο γλυκα ειναι αληθεια).αλλαζω λαδια καθε εξαμηνο και μπορω να βλεπω διαφορες σε οχι κουρασμενα λαδια απο αλλαγη σε αλλαγη.ιδιο μοτερ εχουμε
    astra 1.6 turbo....

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Προσωπικά, " κόλλησα " με τα Mobil1, λόγω της συμπεριφοράς τους σε εξαιρετικά ακραίες καταστάσεις .
    Πρίν από 11 χρόνια, η γυναίκα μου πήγε το Seicento, το οποίο σημειωτέον φοράει τον 1100ρι κινητήρα τον Fire, ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ θερμοστάτη και λαμπάκι θερμοκρασίας αναμμένο, απο τη διασταύρωση Ηλία Ηλιού και Κράτητος στη Νέα Σμύρνη, στο συνεργείο της στα.... Μανιάτικα του Πειραιά (μέρα με κίνηση και περνώντας και απο το λιμάνι - γυναικα βλέπεις... τοσο τους κόβει).
    Στο Vectra A, όταν ακόμα το οδηγούσε ο πατέρας μου, είχε την ατυχία να του κολλήσει ο θερμοστατης στο ύψος της Κακιας Σκάλας στην Αθηνών Κορίνθου, τότε που άνοιγαν τα τούνελ. Δεν του έφτανε ο κολλημένος θερμοστάτης, αντιμετώπιζε κίνηση και απουσία κάθε μορφής parking. Τελικά το έβαλε σχεδόν όρθιο σε κάτι μπάζα και δεν πρόλαβε να κατέβει... έσπασε το ψυγείο σε 2 κομμάτια απο την υψηλή θερμοκρασία.
    Και στις 2 περιπτώσεις... δεν κάηκε φλάτζα. Ειδικά στο Seicento την περίμενα καμμένη, καθότι οι περισσότεροι κινητήρες της Fiat, καίνε φλάτζα ή κολλάνε ακομα και απο δυνατή κλανιά του οδηγού.
    Και στις 2 περιπτώσεις... τα λάδια βγήκαν κανονικά... και όχι κάτι μεταξύ πίσσας και μαστίχας "υποβρύχιου". Η αλλαγή τους βέβαια έγινε άμμεσα, με την επισκευή της βλάβης.

Senior Member Το avatar του χρήστη scatzoxeiros
    Περιοχή
    Πύργος Ηλείας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Για το Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ποια η γνώμη σας;
    Με λένε Μανώλη..

Προεπιλογή

Πάρα πολύ καλό.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Με τη σημείωση βέβαια ότι δεν έχει πιστοποίηση απο την GM.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Επι τη ευκαιρια να ρωτησω αν παιζει ρολο η ημερομηνια κατασκευης του λαδιου πριν μπει στο αυτοκινητο (εννοειται κλειστη συσκευασια) και αν ναι που την γραφει, γιατι οτι μπουκαλι και να εχω παρει δεν ειδα κατι πανω.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ESSENTIA) ΜΥ12

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δίκιο ο μηχανικός σου σε αυτό που σου είπε. Και ο δικός μου εκτός Opel τα ίδια ακριβώς μου έχει πει για παλιότερα λάδια βέβαια της Opel. Όχι για τα dexos 2. Εγώ πάντως δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής αλλά από την επόμενη αλλαγή θα βάζω μάλλον Liqui Moly...
    Βαγγελη το liqui moly ειναι ημισυνθετικο και της GM φουλ συνθετικο.Τωρα πως γινεται ενα ημισυνθετικο λαδι (liqui moly) να αντεχει μεχρι 40000 χιλ οπως το διαφημιζουν οι ιδιοι δεν μπορω να καταλαβω.Εισαι σιγουρος οτι αξιζει αυτη η αλλαγη;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ESSENTIA) ΜΥ12

Προεπιλογή

επειδη εχουν γινει πολλες συζητησεις εδω μεσα για ολα τα λαδια για ολα τα μοτερ,ας διαβασουν οσοι θελουν και προηγουμενα post πριν παραθεσουν και νεα.Αν βρει κανεις πουθενα στοιχεια για ολα τα λαδια καλο θα ηταν να τα Postαρει εδω και ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.Αν ριξετε μια ματια στα στοιχεια του καθε λαδιου,τα κορυφαια της κατηγοριας ειναι τα redline,amsoil και τα torco(παντα σε 5w30).Ακριβα ομως και το μοτερ αυτο δεν χρειαζεται τοσο προηγμενο λαδι(οχι οτι θα κανει και κακο βεβαιως-βεβαιως...)
    http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=2&pcid=21
    http://www.torcousa.com/technolog
    http://www.amsoil.com/shop/by-produc...20MotorOil.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topgear : 09-01-15 στις 10:58
    astra 1.6 turbo....

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

εγω πάντως σκέφτομαι μετα τον οκτωβριο του 2015 που ληγει και η εγγυηση του αυτοκινητου,να αρχισω να βαζω τα Q8 oils μιας και συγγενης μου είναι ο αποκλειστικος αντιπρόσωπος ελλαδας.
    θεωρω ότι τα αντιστοιχα των dexos2 θα ειναι πολύ καλυτερα από τα opelισια γιατι από οσο γνωριζω εχουν και καποια καθαριστικα εκτος του ότι αντεχουν για 20000 χιλιόμετρα.
    εχει καποιος εμπειρια με τα συγκεκριμενα;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Mobil 1 ESP Formula dexos2 ( δυστυχώς μόνο 0w40)

Προεπιλογή

Πάντως για τον κινητήρα 1.6 turbo (astra H 2007- ) η mobil προτείνει: mobil 1 0w40 ESP Formula dexos2.
    http://www.mobil.co.uk/UK-English-LC...h-oil.aspx?p=2

Προεπιλογή

Παιδιά τα castrol magnatec 5-30 με προδιαγραφή dexos 2 τι λένε;Έχω ακούσει καλά λόγια και σκέφτομαι να τα βάλω και να αντικατάστησω τα dexos 2 της opel τα οποιά αλλάζω κάθε 5000χλμ.

Προεπιλογή

Τόσο θα κρατάς και τα castrol.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγω παντως προτιμω να βαζω τα opelισια και να τα αλλαζω ανα 10 με 15.000χλμ παρα να βαλω αλλη μαρκα και να τα κραταω 20-30-40.000χλμ.
    Να θυμισω οτι η opel λεει αλλαγη ανα 30.000 στα dexos 2 στο astra H 1.6 turbo
    Παντως οτι και να βαλει ο καθενας τα αποτελεσματα για τον κινητηρα θα φανουν μετα απο δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οποτε για μενα δεν αξιζει το ρισκο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaios : 09-01-15 στις 13:55

Senior Member Το avatar του χρήστη georen
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως προτιμω να βαζω τα opelισια και να τα αλλαζω ανα 10 με 15.000χλμ παρα να βαλω αλλη μαρκα και να τα κραταω 20-30-40.000χλμ.
    Να θυμισω οτι η opel λεει αλλαγη ανα 30.000 στα dexos 2 στο astra H 1.6 turbo
    Παντως οτι και να βαλει ο καθενας τα αποτελεσματα για τον κινητηρα θα φανουν μετα απο δεκαδες χιλιαδες χιλιομετρα οποτε για μενα δεν αξιζει το ρισκο
    εισαι σιγουρος για τα χιλιομετρα; γιατι το δικο μου μανιουαλ γραφει ανα ενα χρονο σερβις
    την μια χρονια αυτο που αναφερει σαν μικρο (αλλοιως λιπανσης)
    και την επομενη μεγαλο (που περιλαμβανει και διαφορα φιλτρα)
    και στα δυο ομως αλλαζει τα λαδια οσο για τα χιλιομετρα λεει ανα 15.000 αλλαγη
    οτι ερθει πρωτο χρονικο ή χιλιομετρικο οριο
    εχω το 1.6 Τ
    με λενε γιωργο
    astra twintop 1,6t cosmo ,μαυρο
    xenon
    δερμ. σαλονι
    αλουμ. πεταλ
    cruise control
    φιμε τζαμια
    dvd nav
    αορ. αισθητ. παρκαρ.

Προεπιλογή

Καλά και της Nasa λάδια να βάλεις λυπάμαι το αυτοκίνητό σου αν τα κρατήσεις 40000.

Σελίδα 1 από 134 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa 1.2 ή κάτι άλλο??
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-12, 22:29
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Φλάτζα ή κάτι άλλο;;
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 11:45
  5. Θέμα δίσκου ή κάτι άλλο;
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές