If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 152 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 52102142150151152
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 3.021 έως 3.035 από 3035

Προεπιλογή

Προφανώς Xcess.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Μου έλυσες μια βασική μου απορία. Να 'σαι καλά! Από το λίγο που κοίταξα κι εγώ σε ξένα φόρουμ πρέπει να είναι από τα καλύτερα τα FUCHS γι' αυτό και ρώτησα. Κι εμένα τα γνήσια της GM μου μαυρίζουν σχεδόν αμέσως...

Γιώργο για LM πάω αλλά με προβληματίζει αυτό που λένε μερικοί "μα ημισυνθετικά;" Προσωπικά δεν κολλάω σε ταμπέλες... Αν είναι καλύτερο από το γνήσιο συνθετικό τότε γιατί να μην το βάλω; Εγώ είδα στα επίσημα χαρακτηριστικά τους ότι η πυκνότητά τους στους 100 βαθμούς είναι σχεδόν ολόιδια με τα γνήσια της GM ενώ στους 40 είναι πιο λεπτόρευστα από τα GM πράγμα που ίσως σημαίνει καλύτερη λίπανση όταν το μοτέρ είναι κρύο ή όταν δουλεύει το start-stop με κρύο κινητήρα....

Γενικά στο αγγλικό forum οι περισσότεροι συμφωνούν ότι τα GM dexos 2 είναι καλά λάδια και πολλοί μηχανικοί τα προτείνουν και για VW (έτσι κι αλλιώς πληρούν την προδιαγραφή) και γενικότερα απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι στην Αγγλία βάζουν τα γνήσια της GM. Απλά διάβασα και κάποιες απόψεις ότι τα γνήσια της GM είναι αρκετά βασικό λάδι και σίγουρα μπορούμε να βάλουμε κάτι καλύτερο στο μοτέρ και γι' αυτό προβληματίζομαι να αλλάξω τα γνήσια GM σε Liqui Moly καθώς και ο Γιώργος και ο Χρήστος στην Κίνα έχουν δει σημαντική αλλαγή στη συμπεριφορά του μοτέρ.

Έχει κανείς μακροχρόνια εμπειρία με τα γνήσια της GM χωρίς προβλήματα στο μοτέρ; Εγώ έχω ~72.000χλμ και όλα καλά... Αλλά δεν θεωρούνται και πάρα πολλά. Εντάξει για τώρα αλλά μήπως μετά από αρκετά χλμ εμφανιστούν θέματα που δεν θα εμφανιζόντουσαν με άλλα λάδια; Γι' αυτό ρωτάω.

Γιώργο θα τα βάλω σίγουρα στην αλλαγή απλά μου αρέσει να το ψάχνω! Ακριβά τα Motul τα dexos2 (65€)...
    opel corsa c 310.000 km μόνπ GM 10 40 Απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλαγή κάθε 5000 km.

Προεπιλογή

Για νορμάλ χρήση, και τα GM και όλα τα επώνυμα είναι μια χαρά.

Προσοχή που αγοράζετε... Εκεί είναι το θέμα...
    Μόνο από επίσημους διανομείς...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για νορμάλ χρήση, και τα GM και όλα τα επώνυμα είναι μια χαρά.

Προσοχή που αγοράζετε... Εκεί είναι το θέμα...
    Μόνο από επίσημους διανομείς...
    Έχεις δίκιο , παλιότερα θυμάμαι υπήρχε εφαρμογή και έκανες scan το qr code της συσκευασίας και σου έβγαζε λεπτομέρειες .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paris564 Εμφάνιση μηνυμάτων
    opel corsa c 310.000 km μόνπ GM 10 40 Απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλαγή κάθε 5000 km.
    Πάντως εγώ 2 φορές που τα δοκίμασα σε corsa c με 200,000 χιλιόμετρα μου φάνηκε άλλαξε ο ήχος του μοτέρ πιο έντονος . Δίνω 2-3€ παραπάνω και βάζω της Texaco Havoline 10/40 και αλλαγή κάθε 7500 μαζί με φίλτρο λαδιού.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο , παλιότερα θυμάμαι υπήρχε εφαρμογή και έκανες scan το qr code της συσκευασίας και σου έβγαζε λεπτομέρειες .
    Πχ εγώ αγοράζω λάδια στα μηχανάκια μου από την motokinisi.
    Και είναι μεγάλο μαγαζί με πολύ κίνηση, και είχα ρωτήσει και την ίδια την Μotul Hellas, η οποία με ενημέρωσε ότι συνεργάζονται.

Προεπιλογή

Ερώτηση...
    Ποιο θεωρείτε το καλύτερο 10-40 λάδι?
    Για κινητήρες με επιδόσεις.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Είναι πιθανό πιστεύετε αν σε 1-2 αλλαγές λαδιών μπήκαν στον κινητήρα λάδια "μαιμού", να προκύψει σύντομα πρόβλημα με τα στεγανοποιητικά λαδιού του κινητήρα (φλάντζες, τσιμούχες λαδιού), πχ να ξεραθούν/αλλοιωθούν, τόσο ώστε να εμφανιστεί θέμα διαρροών λαδιού;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πιθανό πιστεύετε αν σε 1-2 αλλαγές λαδιών μπήκαν στον κινητήρα λάδια "μαιμού", να προκύψει σύντομα πρόβλημα με τα στεγανοποιητικά λαδιού του κινητήρα (φλάντζες, τσιμούχες λαδιού), πχ να ξεραθούν/αλλοιωθούν, τόσο ώστε να εμφανιστεί θέμα διαρροών λαδιού;
    Τα ελαστικα μερη του κινητηρα ειναι τα τελευταια που θα επιρεαστουν απο ενα μαιμου λαδι. Τα μεταλα θα την ακουσουν πρωτα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Λεω στην επομενη αλλαγη λαδιων, να κανω μια...αλλαγη!!
    Γνωμες???

MOTUL 8100 X-Clean EFE
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Απλά να πω πως μάλλον η Opel πλέον χρησιμοποιεί τα Total MDC, και όχι τα GM.
    Δεν ξέρω αν γίνεται παντού, αλλά στην αντιπροσωπεία που το πάω αυτά βάζουν πλέον.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεω στην επομενη αλλαγη λαδιων, να κανω μια...αλλαγη!!
    Γνωμες???

MOTUL 8100 X-Clean EFE
    Από τις κριτικές φαίνεται ότι είναι εξαιρετικο!
    Απλά ψάξε για επίσημους συνεργάτες του Χαμπη. Μην πέσεις σε μαϊμού....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

To βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
    Σήμερα το πρωί πηγαίνω για αλλαγή λαδιών σε συνεργείο που δουλεύει Opel (παλιότερα ανήκε στο δίκτυο των εξουσιοδοτημένων). Λάδια δικά μου ένα πεντόλιτρο Liqui Moly. Εργασία ρουτίνας. Κινητήρας ο Ζ18ΧΕ. Αναλαμβάνει τη δουλειά ένας μηχανικός του συνεργείου που τον βλέπω αρκετά χρόνια εκεί μέσα και ηλικιακά είναι τουλάχιστον 55 ετών, άρα μπορεί να έχει και πάνω από 30 χρόνια εμπειρίας σαν μηχανικός αυτοκινήτων (το συνεργείο εκτός από τον τεχνικό υπεύθυνο έχει άλλους 2 μηχανικούς σχετικά νεαρής ηλικίας, 30-35 ετών).
    Όση ώρα κρατά η διαδικασία, είμαι παραδίπλα στο αυτοκίνητο. Έχω παρακολουθήσει την ίδια διαδικασία τουλάχιστον άλλες 10 φορές και ακόμα περισσότερες είναι οι φορές που τους έχω πάει ο ίδιος τα λάδια για την αλλαγή.
    Γνωρίζω ότι βάσει μάνιουαλ το συγκεκριμένο μοτέρ παίρνει 4,25 λίτρα μαζί με την αλλαγή φίλτρου (κάπου έχω διαβάσει και για 4,3 λίτρα, αλλά πουθενά για παραπάνω).
    Όλες λοιπόν τις φορές που έχω αλλάξει σε συνεργείο τα λάδια και τους έχω πάει τα δικά μου, επειδή ζητάω πίσω το υπόλοιπο λαδιού που περίσσεψε στη συσκευασία, πάντα έβλεπα σαν υπόλοιπο κάτι περισσότερο από μισό λίτρο, που σημαίνει ότι χρησιμοποιήθηκαν κάτω από 4,5 λίτρα.
    Ε λοιπόν σήμερα με το που τελειώνει η διαδικασία και βλέπω το δοχείο, με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν έχει μείνει σταγόνα. Ρωτάω τον μηχανικό που έκανε την αλλαγή αν έβαλε όντως όλη την ποσότητα των 5 λίτρων στον κινητήρα, και μου λέει με φυσικό τρόπο ναι, φυσικά, τόσο παίρνει αυτό το μοτέρ, και αν μου έφερνες 4λιτρο θα σου έλεγα ότι θέλει άλλο ένα λίτρο...
    Αφού λοιπόν επέμενε ο μηχανικός πηγαίνω στον τεχνικό υπεύθυνο και του λέω ότι είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει να βάζουν ακριβώς 5 λίτρα στον κινητήρα και δεν είναι φυσιολογικό όταν ο κατασκευαστής μιλάει για 4,25 με φίλτρο.
    Ο υπεύθυνος λοιπόν (προς τιμή του) ζητά από άλλο μηχανικό να ξαναβάλει το αμάξι στη ράμπα να αφαιρέσει λάδι και να ξανασυμπληρώσει για να δούμε αν όντως πήρε παραπάνω.
    Πριν το κάνει αυτό προσπάθησε αρκετές φορές να τσεκάρει από τη βέργα τη στάθμη αλλά επειδή δεν ήταν σίγουρος (σε καινούρια λάδια που έχουν ανοιχτό χρώμα δεν φαίνεται εντελώς ξεκάθαρα η υπέρβαση της στάθμης) ζήτησε να ξαναμπει το αμάξι στη ράμπα.
    Τελικά ο άλλος μηχανικός που ανέλαβε τη διαδικασία, πήρε ένα φρέσκο ανοιγμένο μπουκάλι 2 λίτρων από λάδια όπελ (αφού το καθάρισε από τις σταγόνες το οπελόλαδου όσο μπορούσε) άνοιξε προσεκτικά λίγο την τάπα του κάρτερ και άρχισε να μαζεύει το λάδι που έτρεχε στο δοχείο αυτό. Μετά, αφού αφαίρεσε έτσι λίγο πάνω από 1 λίτρο, έσφιξε πάλι την τάπα του κάρτερ και ξεκίνησε σιγά σιγά να συμπληρώνει λάδι κοιτώντας παράλληλα και τη στάθμη της βέργας. Όταν τελείωσε, μου λέει έκπληκτος ότι τελικά πήρε ακριβώς λίγο κάτω από 4,3 λίτρα. Μου λέει χίλια συγνώμη, είχατε δίκιο.
    Το αναφέρει στον τεχνικό υπεύθυνο, ο οποίος φυσικά μετά φώναξε τον μηχανικό που αρχικά έκανε την πατάτα κι έγινε φασαρία (όπως ήταν φυσικό). Μου ζήτησε κι αυτός χίλια συγνώμη, αλλά τι να το κάνεις, αν δηλαδή ο άλλος πελάτης δεν ήταν γνώστης ή δεν ήταν παρών στην αλλαγή των λαδιών, θα έπαιρνε το αμάξι με 700+ ml παραπάνω λάδι κι ότι προκύψει. Δεν μιλάμε για 100-200 ml παραπάνω, αλλά για 750...
    Τι να πω ρε παιδιά, το έζησα κι αυτό, στα 21 χρόνια που συντηρώ δικά μου οχήματα και 17,5 το συγκεκριμένο Astra.

Σελίδα 152 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 52102142150151152

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa 1.2 ή κάτι άλλο??
    Από τον/την harispug στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-12, 22:29
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Φλάτζα ή κάτι άλλο;;
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 11:45
  5. Θέμα δίσκου ή κάτι άλλο;
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές