If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30

Προεπιλογή Γενικές Ερωτήσεις περι μπαταριών αυτοκινήτου.

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση μπαταρίας για το astra και θα ήθελα την γνώμη σας.
    Σε πρώτη προτίμηση έχω τις Varta Silver, Bosch S4 και Exide Premium. Για τις μεν Varta και Bosch έχω ακούσει οτι είναι οι ίδιες καθώς προμηθευονται υλικά απο άλλο κατασκευαστή και οτι το μόνο που αλλάζει είναι τo λογότυπο. Επίσης οτι οι S3,S4 και S5 της Bosch κατασκευάζονται στην Τουρκία και κάποιος το διεψευσε αυτό λέγοντας οτι παράγονται στην Τσεχία.
    Καλές απόψεις έχω ακούσει και για τις Banner. Μου προτάθηκαν μπαταρίες της Continental που μεν γνωρίζω οτι πρόκειται για εναν πολύ καλό κατασκευαστή αλλά δεν γνώριζα οτι έχει εισέλθει και στον κλάδο των μπαταριών του αυτοκινήτου.
    Τώρα φοράω μια Bosch S3 56Ah.
    Αν μεταβώ στα 60 ή 64Ah θα υπάρχει πρόβλημα με το δυναμό?

Και τέλος μια ερώτηση για 2 Exide Premium. Η πρώτη είναι αυτή http://www.automotobatteries.gr/cate...%B7%CF%82.html και η δευτερη είναι αυτή http://www.e-kiriazis.gr/ell/product...83%CE%B7%CF%82

Να υποθέσω οτι είναι η δευτερη μπαταρία μεταγενέστερο μοντέλο σε σχέση με την πρώτη?
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Βάλε banner. Θα ξεχάσεις για πάνω από 4-5 χρόνια τι θα πει μπαταρία αν το δουλεύεις σωστά.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε banner. Θα ξεχάσεις για πάνω από 4-5 χρόνια τι θα πει μπαταρία αν το δουλεύεις σωστά.
    +1.

Πάντως προσωπικά την έχω καταβρεί με ενα φορτιστή μπαταριών της Bosh που αγόρασα πριν από αρκετά χρονάκια. Αποτέλεσμα..
    Το Astra H του 2005, είναι με την μπαταρία του 2005.
    Το Vectra A του 1990, ειναι με την ίδια μπαταρία απο το 2006
    Το Fiat Seicento της γυναίκας μου, ειναι με την ίδια μπαταρία απο το 2008.
    Αν η μπαταρία συντηρείται σωστα..... ζει και περισσότερο.

Προεπιλογή

Gm μπαταρία πρώτης τοποθέτησης που στην ουσία είναι Varta (το γράφει κιόλας επάνω) σε Corsa D κράτησε 7 χρόνια.

Με τα 64 Ah θα είμαι εντάξει στο astra?
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Senior Member
    Περιοχή
    Στουπα Μεσσηνιας
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ολες η μπαταριες εχουν ημερομηνια παραγωγης αυτο θελη προσοχη για να παρης θρεσκια μπαταρια.

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Τι μπαταρία σε Ah φοράς τώρα επάνω???

Καλό είναι να μην βάζεις μπαταρίες μεγαλύτερες... γιατί υπάρχει περίπτωση να μη σου τη φορτώνει σωστα το δυναμό.

Προεπιλογή

Τώρα φοράει 56αρα την Bosch S3. Δεν θυμάμαι πόσα Ah είχε η εργοστασιακή μπαταρία.

Την ημερομηνία παραγωγής την αναγράφει πάνω?
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Πλεον δεν εχει σχεση αν μια μπαταρια κατασκευαζετε πχ στην τουρκια, και made in germany να γραφει, τουρκος θα την κατασκευαζει.

Εγω μετα απο 2 bosch που ψωφησανε μετα απο ημερομηνια ληξεως στα 4 χρονια, αποφασισα να δοκιμασω και noname μπαταριες, και πηγα και ζητησα μια οτι μαρκα να ναι, και μου εδωσε μια mitsuba και βλεπουμε.

Στο αστρα η δικια του η μπαταρια κρατησε 7 χρονια, και μετα εβαλα energizer, αυριο κλεινει ακριβως 3 χρονια πανω στο αμαξι και βλεπουμε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το G για κάποιο δικό του λόγο θέλει πάνω από 60ΑΗ...
    60-65 το ιδανικό. Μέχρι κ το Autodata το λέει. Το δυναμό δεν έχει πρόβλημα. Όσα φοράνε delco είναι 90/110Α και όσα φοράνε bosch είναι 100/120.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1.

Πάντως προσωπικά την έχω καταβρεί με ενα φορτιστή μπαταριών της Bosh που αγόρασα πριν από αρκετά χρονάκια. Αποτέλεσμα..
    Το Astra H του 2005, είναι με την μπαταρία του 2005.
    Το Vectra A του 1990, ειναι με την ίδια μπαταρία απο το 2006
    Το Fiat Seicento της γυναίκας μου, ειναι με την ίδια μπαταρία απο το 2008.
    Αν η μπαταρία συντηρείται σωστα..... ζει και περισσότερο.
    Καθε ποσο δηλαδη την φορτιζεις;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Έχεις αυτόματο φορτιστή και είναι μόνιμα συνδεδεμένος.

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Ακριβώς.. με τη διαφορά ότι δεν τον έχω επι μονίμου βάσεως επάνω..
    Το Astra, το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι (γιατί είναι το μόνο απο τα αυτοκίνητα που έχω με air-contition / clima), ανα περίπου δίμηνο, του "κοτσάρω" τον φορτιστη (ΠΑΝΤΑ σε αργή φόρτιση) για περίπου 48 ώρες.
    Το Seicento χρησιμοποιείται ελάχιστα. ακολουθώ περίπου την ίδια διαδικασία.
    Το πρόβλημα υπάρχει στη φόρτιση του Vectra, το οποίο χρησιμοποιείται αντι του Astra για περίπου 8 μήνες το χρόνο, σχεδόν καθημερινά. ευτυχώς είναι πανεύκολο να του αλλάξεις τη μπαταρία : η διαδικασία κρατάει ακριβώς 3 λεπτά.
    Έχω κρατήσει την παλιά του μπαταρία (αυτή που είχα αλλάξει προληπτικά το 2006) και την έχω επι μονίμου βάσεως στο φορτιστή, όταν θέλω να ρετουσάρω την "καινούρια"... τις κάνω τράμπα. Κινούμαι με την παλιά και βάζω την δικιά του μετά απο καμιά βδομάδα ξανά στο αμάξι.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω εχω τον φορτιστη του lidl και την φορτιζω μια φορα τον μηνα (αποσυνδεω τον ενα πολο) χωρις να την βγαλω απο πανω.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Μην αποσυνδέεις πόλο. Κανονικά βάλτη.

Senior Member Το avatar του χρήστη opcdmax
    Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματι εγω ειχα μια 47αρα απο το 2007 την αλλαξα πριν κατι μηνες , στην μπαταρια δεν γινοταν και η καλυτερη χρηση , ειχα μηνει γυρω στις 6 φορες λογο ακινησιας , λιγο πριν την αλλαξω της εβαλα υγρα την φορτησα τερμα και δουλευε παλι κομπλε απλα αλλαχτηκε για προληπτικους λογους , τωρα εβαλα παλι banner 58 αρα ομως , να πω επισης οτι η παλια συνεχιζει και δουλευει ακομα κανονικοτατα για να αποθηκευει ρευμα απο φωτοβολταϊκα .
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Προεπιλογή

Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνανε με αυτές τις μπαταρίες αλλα βγήκαν οι καλύτερες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλεον δεν εχει σχεση αν μια μπαταρια κατασκευαζετε πχ στην τουρκια, και made in germany να γραφει, τουρκος θα την κατασκευαζει.

Εγω μετα απο 2 bosch που ψωφησανε μετα απο ημερομηνια ληξεως στα 4 χρονια, αποφασισα να δοκιμασω και noname μπαταριες, και πηγα και ζητησα μια οτι μαρκα να ναι, και μου εδωσε μια mitsuba και βλεπουμε.

Στο αστρα η δικια του η μπαταρια κρατησε 7 χρονια, και μετα εβαλα energizer, αυριο κλεινει ακριβως 3 χρονια πανω στο αμαξι και βλεπουμε.
    Η mitsuba δεν ειναι τοσο noname. Εγω προσοπωικα την εχω δει να την βαζουν σε Ιαπωνικα αυτοκινητα, που περνουν κατι στενες σε πλατος αν εχεις δει. Εβαλα και εγω τετοια πριν κανα 4 μηνο. Μου εδωσε 2 χρονια εγγυηση και μου ειπε τα καλυτερα για αυτην το μαγαζι που την πηρα.
    Να μου πεις ο καθενας προωθει αυτη που θελει, και του το ειπα φυσικα, αλλα ισχυριζεται οτι τις δουλευει χρονια και δεν θα εχω κανενα προβλημα.

Παρενθεση εβαλα και μια 100ah Mitsuba στο κλαρκ που εχω στη δουλεια μου, εκει θα δω αν αξιζει και ποσο.

Στα πρωτα χρονια ολες πανω κατω καλες ειναι αν τις χρησιμοποιεις σωστα, για μετεπειτα ειναι το θεμα!

Προεπιλογή

Οι mitsuba είναι εκ των κορυφαίων.

Προεπιλογή

εγω ειχα 5 χρονια της GM με ακινησιες 15θημερα κ συναγερμο..την αλλαξα το καλοκαιρι προληπτικα με 60ah..

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Οι μπαταρίες που έχω εγω ειναι όλες GM,εκτός εκείνης του Seicento που ειναι Bosch.
    Πάντως θεωρώ ότι αν είναι κάποιος να πάρει φορτιστή, θα πρέπει να προσέξει να μην έχει μόνο μια επιλογη φόρτισης. Η καλύτερη δουλεια γίνεται στην αργή φορτιση. Μία φορά τον έβαλα να φορτισει μπαταρία φίλου στη γρήγορη, και του την ξεπάτωσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN_HADDOCK : 04-01-15 στις 21:41

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περι Αγοράς αυτοκινήτου ώς χόμπυ...
    Από τον/την Thomas στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 14:38
  2. περι Amp...
    Από τον/την P.Lagojohn στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-11, 11:02
  3. Γενικές ερωτήσεις για opel astra bertone cabrio
    Από τον/την arhs21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 18:52
  4. Γενικές απορίες
    Από τον/την xristospatra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-08, 08:53
  5. Γενικές αλλαγές σε Corsa-sport
    Από τον/την pipinos1976 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 09:15

Δικαιώματα - Επιλογές