If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του φορουμ
    Συγκρινοντας το corsaki μου με αλλα που εχω ακουσει να δουλευουν,παρατηρησα οτι δουλέυει με πολυ πιο τραχυ ηχο...
    Οταν για τον ιδιο λογο απευθυνθηκα στην οπελ πριν απο μερικους μηνες, μου ειχαν ανεφερει οτι σε μερικα κορσακια κολαει ο θερμοστατης...και δουλευει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο αυτες που πρεπει...
    Μπηκα λοιπον στο κρυφο μενου και ελεγξα την θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα την οποια σπανια ειδα να ανεβαινει πανω απο τους 83 με 84 βαθμους!
    Γνωριζει κανεις αν ειναι αυτη η θερμοκρασια λειτουργιας του συγκεκριμενου μοτερ ?(1.3 ecoflex diesel /95hp)

Αν δεν φταιει ο θερμοστατης παιζει ρολο το γεγονος οτι ειναι απο τα πρωτα facelift του corsa και ισως εχει λιγο διαφορετικο hardware ??(καπου πηρε το ματι μου για αλλη αντλια λαδιου,χαρτογραφηση...)
    Παραθεση απο το αρθρο ---->Η μείωση της κατανάλωσης και των εκπομπών ρύπων σε ποσοστό σχεδόν 7% ήρθαν μετά από βελτιώσεις στον κινητήρα, ο οποίος διαθέτει μια αντλία λαδιού μεταβλητής παροχής που παράγει μόνο την απαραίτητη πίεση λαδιού, ανάλογα με το φορτίο, ελαχιστοποιώντας έτσι την απαιτούμενη ενέργεια για την ανακυκλοφορία του λαδιού. Η χρήση ειδικής βαλβολίνης χαμηλού ιξώδους συμβάλλει επίσης στη μείωση της κατανάλωσης. Τα μέτρα αυτά ολοκληρώνονται με νέες χαρτογραφήσεις κινητήρα στη μονάδα ελέγχου (ECU). αναφερεται στο corsa με τα 88γρ CO2 ρυπων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garus : 18-12-14 στις 21:31

Προεπιλογή

δε νομιζω να εχει σχεση ο ηχος με τη λειτουργια του θερμοστατη..

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ο ηχος του Α13dte ειναι τραχυς και μειωνεται σταδιακα με το που ζεσταίνεται το μοτερ.
    Εγω μειωση ειδα με την χρηση του racechip κσθως και με το λιπαντικο liqui moly top tec 4600.
    Επισης τωρα που ειμαι στις 15.000κμ το μοτερ εχει ηρεμησει παρα πολυ ενω πραγματικα πεταει.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηχος του Α13dte ειναι τραχυς και μειωνεται σταδιακα με το που ζεσταίνεται το μοτερ.
    Εγω μειωση ειδα με την χρηση του racechip κσθως και με το λιπαντικο liqui moly top tec 4600.
    Επισης τωρα που ειμαι στις 15.000κμ το μοτερ εχει ηρεμησει παρα πολυ ενω πραγματικα πεταει.
    Με το racechip πως τα πας με καταναλωση και αυτοκαθαρισμους??
    Εμενα εχει 67.000klm αλλα γενικως κανει πολυ θορυβο σε σχεση με οτι αλλο εχω ακουσει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garus : 18-12-14 στις 21:43

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ολα τελεια τοσο με τους καθαρισμους οσο και από κατανάλωση. Οσον αφορα την αποδοση? Δεν περιγράφω...απλως εξαιρετικο.
    Σου λεω πως οντως ο ηχος ειναι τραχυς...π.χ αν ακουσεις το μοτερ του yaris ειναι σαν βενζινοκινητο.
    Μην σε ανησυχει ομως...αυτη ειναι η χροια του μοτέρ.

Προεπιλογή

Ολα τελεια τοσο με τους καθαρισμους οσο και από κατανάλωση. Οσον αφορα την αποδοση? Δεν περιγράφω...απλως εξαιρετικο.
    Σου λεω πως οντως ο ηχος ειναι τραχυς...π.χ αν ακουσεις το μοτερ του yaris ειναι σαν βενζινοκινητο.
    Μην σε ανησυχει ομως...αυτη ειναι η χροια του μοτέρ.
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου !!! Μαλλον θα το παρω και γω το racechip !! Κανω 1200 με 1800 χλμ το μηνα και θα με ενδιεφερε το αμαξι να ναι πιο προθυμο στην εθνικη

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Σου λεω με απολυτη σιγουρια πως καθεται τελεια στον κινητηρα μας.
    Υπαρχει πλεον σρκετη εμπειρια απο την χρηση του ωστε να σε βοηθησω,-βοηθησουμε και σε ποιες ρυθμισεις ειναι η ιδανικη λειτουργια...

Προεπιλογή

καλησπερα! εχω τοποθετησει κ γω το racechip και το αυτοκινητο πραγματικα πεταει... για πειτε μας για τν εμπειρια σας και τις καταλληλες ρυθμισεις. εγω το εχω με τις μανησιες ρυθμισεις το racechip

Προεπιλογή

Και εγώ μετά από ~12.000 χλμ με το Racechip στον ίδιο κινητήρα μπορώ να πω ότι το αυτοκίνητο είναι απλά τελείως διαφορετικό στην ροπή του. Είναι σκέτη απόλαυση. Σχετικά με τον ήχο του κινητήρα ρόλο παίζει το αν είναι κρύος (όταν τον προβάλεις μπροστά έχει πολύ κροτάλισμα) ενώ όταν είναι ζεστό είναι αρκετά ήσυχο και με Racechip λίγο πιο ήσυχο ακόμη. Επίσης ρόλο παίζει και το καύσιμο που βάζεις. Με diesel με μεγαλύτερο αριθμό κετανίου όπως το V-Power diesel το μοτέρ έχει μεγαλύτερο κροτάλισμα ανεξαρτήτου θερμοκρασίας ενώ με απλό είναι πολύ ήσυχο.

corsa_eco άλλαξε την ρύθμιση του Racechip σε 2-1 (με τελείως κρύο μοτέρ όμως, όπως και όταν το πρώτο εγκαθιστούσες). Ουσιαστικά μόνο το πρώτο διακοπτάκι γύρισε από το "Β" στο "2". Το άλλο άσε το στο "1".Δεν φαντάζεσαι πόσο θα κερδίσεις σε δύναμη... Κάνε το, πήγαινε τις βόλτες σου το ΣΚ και γράψε μας πως σου φαίνεται! Μόνο προσοχή γιατί η ρύθμιση "2-1" είναι άκρως εθιστική!!

Προεπιλογή

Συμφωνω με ολα τα προαναφέροντα απο τους συμφορουμιτες μου! Εχω να προσθεσω πως στον ηχο του μοτερ παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο το ποσο ζεστος ειναι ο κινητηρας αλλα ταυτοχρονα και τι πετρελαιο εχεις
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!! Θερμη παρακληση...μηπως θα μπορουσε κανεις να μπει στο κρυφο μενου να δει την θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ (ζεστου μετα απο καλη χρηση)???
    Επειδη οπως καταλαβα μεγαλο ρολο παιζει η θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα....θα θελα να δω αν αυτοι οι 83 βαθμοι ειναι οι σωστοι βαθμοι λειτουργιας του κορσα

Προεπιλογή

Θα βοηθουσα φιλε μου εγω, αλλα δεν εχω προσβαση στο αυτοκινητο τωρα... Αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλος συμφορουμητης...
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Garus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!! Θερμη παρακληση...μηπως θα μπορουσε κανεις να μπει στο κρυφο μενου να δει την θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ (ζεστου μετα απο καλη χρηση)???
    Επειδη οπως καταλαβα μεγαλο ρολο παιζει η θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα....θα θελα να δω αν αυτοι οι 83 βαθμοι ειναι οι σωστοι βαθμοι λειτουργιας του κορσα
    Σωστος εισαι....παει μεχρι 87 ενω σε ανηφορικη διαδρομη χαλαρα θα πας 92 και αν το ζορισεις 98+.

Προεπιλογή

Να στε καλα ολοι παιδια για τις απαντησεις σας !!!
    Καλες γιορτες σε ολους με υγεια και αγαπη

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Σωστος εισαι....παει μεχρι 87 ενω σε ανηφορικη διαδρομη χαλαρα θα πας 92 και αν το ζορισεις 98+.
    Γιωργο στο δικο μου το σκαρι ανεβαζει και παραπανω...85-88 σε νορμαλ δρομο,μεχρι 96 σε ανηφορικο με σχετικα συντομη αποσταση και βουνο παει ανετα 102, ισως και 103 (οπου αναβει βεντιλατερ) και μαλιστα οχι μονο μια φορα.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Εισαι απολυτα ακριβής...οπως τα λες απλως το corsa για να παει στους 102 θα πρέπει η ανηφορα να ειναι πολυ δυσκολη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο στο δικο μου το σκαρι ανεβαζει και παραπανω...85-88 σε νορμαλ δρομο,μεχρι 96 σε ανηφορικο με σχετικα συντομη αποσταση και βουνο παει ανετα 102, ισως και 103 (οπου αναβει βεντιλατερ) και μαλιστα οχι μονο μια φορα.
    Ακριβώς ίδιες θερμοκρασίες έχω και εγώ στο Astra με το Racechip. Το corsa λογικό είναι να έχει λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες γιατί είναι και μερικές εκατοντάδες κιλά ελαφρύτερο.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εισαι απολυτα ακριβής...οπως τα λες απλως το corsa για να παει στους 102 θα πρέπει η ανηφορα να ειναι πολυ δυσκολη.
    Εγω στα τελευταια 30 χιλιομετρα απο τα 150 συνολο για να φτασω στην δουλεια μου πρεπει απο την επιφανεια της θαλασσας να ανεβω στα 800 μετρα!Στον υπολοιπο δρομο ειμαι νορμαλ.Οποτε και το corsaki σιγουρα θα δουλευε σε τετοιες θερμοκρασιες.

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς ίδιες θερμοκρασίες έχω και εγώ στο Astra με το Racechip. Το corsa λογικό είναι να έχει λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες γιατί είναι και μερικές εκατοντάδες κιλά ελαφρύτερο.
    Σωστα.Οπως ταξιδευει το astra με τον οδηγο μονο, ταξιδευει το corsa σχεδον φουλ φορτιο.Η διαφορα στα κιλα ειναι σχεδον 260 κιλα.

Προεπιλογή

αναφερεσαι στο race chip pro2?εγω εχω το race chip one.γινονται αυτες οι ρυθμισεις στο δικο μου;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. CORSA ECOFLEX λαμπακι
    Από τον/την KUNGENGR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-15, 01:25
  2. provlima me corsa d ecoflex.
    Από τον/την nikos kara στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 01:18
  3. Αγορα new corsa ecoflex 1.3
    Από τον/την AENAOS15 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 18:30
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές