If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 69 από 69
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

To συνεργείο είναι στην ευρύτερη περιοχή του Μοσχάτου.
    Εν τω μεταξύ προσπαθώ να καταλάβω κάτι βρε παιδιά. Υποτίθεται ότι όταν μου άλλαξαν προχθές τα λάδια στο συνεργείο μου έδωσαν υπόλοιπο περί τα 300 ml από 5 λίτρα, άρα μου έβαλαν (και καλά) 4,7 λίτρα. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή αλλά και τις εταιρείες λιπαντικών το μοτέρ μου (Ζ18ΧΕ) παίρνει 4,25 λίτρα μαζί με την αλλαγή φίλτρου:
    https://workshop-manuals.com/vauxhal...z18xe_z18xel)/

Ε λοιπόν, όσες φορές έχω μετρήσει μετά την αλλαγή λαδιών την στάθμη λαδιού στη βέργα, είτε βλέπω να λείπει 1 γραμμή είτε να είναι κομπλέ (5 στις 5). Επίσης κυρίως βλέπω να λείπει η 1 γραμμή όταν μετρώντας βάλω μέσα στο σωληνάκι την βέργα με την πλευρά των ενδείξεων (χαραγών/γραμμών) όχι από την πλευρά που κοιτάει εμένα αλλά να βλέπει προς τα πίσω.
    Λογικά αυτό σημαίνει ότι η πλήρωση σε λάδι είναι οριακά στις 5 γραμμές, οπότε ανάλογα με το από που θα βάλω τη βέργα βλέπω και άλλη ένδειξη, σωστά;
    Αν όμως είναι όντως έτσι, αυτό δεν κολλάει με τίποτα με το σενάριο το υπόλοιπο λαδιού που μου έδωσαν, τα 300ml δηλαδή, να είναι όντως υπόλοιπο από τη δική μου αλλαγή. Τι στον κόρακα να έχουν κάνει τότε; Μου βάλανε λιγότερα λάδια για κάποιο λόγο και μου πασάρανε μια άσχετη ποσότητα λαδιού; (θυμίζω ότι μου έδωσαν το υπόλοιπο λαδιού σε άλλη συσκευασία, ένα δίλιτρο μπουκάλι οπελόλαδου, με τη δικαιολογία ότι χρησιμοποίησαν το δικό μου 5λιτρο δοχείο Liqui Moly που τους πήγα για να βάλουν άλλα υπόλοιπα λαδιού που είχαν). Μου βάλανε άλλα λάδια από αυτά που τους πήγα; (δε θέλω να το πιστέψω αυτό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).
    Karaman, koumparos και όποιος άλλος φίλος είτε δουλεύει/δούλευε σε συνεργείο είτε κάνει μόνος του αλλαγές λαδιών, αυτό που έγραψα με τη βέργα λαδιού (να δίνει διαφορετική ένδειξη ανάλογα από ποια πλευρά την βουτάς στο σωληνάκι) σε τι σας παραπέμπει; Σε οριακή ποσότητα λαδιού ή κάτι άλλο;
    Πάντως 14 χρόνια τώρα, όποτε τσέκαρα στάθμη λαδιού ποτέ δεν το παρατήρησα αυτό κι επίσης μέχρι σήμερα ποτέ δεν αντιλήφθηκα να καίει λάδια το μοτέρ και ποτέ δεν έχω συμπληρώσει λάδια. Αποκλείω κατηγορηματικά να έβαλαν σωστή ποσότητα πχ και μέσα σε 1-2 μέρες (60-70 χλμ) να έκαψε 200-300ml λάδι το μοτέρ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εννοείται ότι όλοι οι έλεγχοι στάθμης λαδιού έγιναν με κρύο μοτέρ (τουλάχιστον 1 ώρα μετά το σβήσιμο του μοτέρ) οπότε θέμα του να μην κατέβηκαν όλα τα λάδια στο κάρτερ δεν παίζει.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

αν δεις στο ταμπελακι μπροστα ,σου λεει οτι για να τσεκαρεις λάδια,κανεις μια βόλτα το αφηνεις 5 λεπτά να κρυωσει και να κατεβουν τα λαδια στο καρτερ και κανεις ελεγχο.Οταν το μοτερ δουλευει και ζεσταινονται τα λαδια διογκωνονται μεχρι ενα βαθμο.
    Οποτε πηγαινε μια βολτα ,παρκαρε σε ενα ισιο εδαφος,περιμενε 5 λεπτά και μετα μετρησε με τη βεργα σκουπιζοντας καλά τα υπολειμματα
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σύμφωνοι Γιάννη αλλά αφενός μιλάμε για καλοκαίρι με θερμοκρασίες σταθερά 30+ βαθμούς και επίσης την ώρα που μέτραγα πρέπει να ήταν αρκετά παραπάνω οι θερμοκρασίες λαδιού στο κάρτερ από 30 βαθμούς. Επίσης όπως και να έχει σου έχει τύχει να έχεις σωστή ποσότητα λαδιών και άλλη ένδειξη να παίρνεις απ' τη βέργα όταν την βουτάς με την πλευρά των χαραγών να βλέπει εσένα και άλλη (1 γραμμή λιγότερη) όταν οι γραμμές βλέπουν προς την καμπίνα;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης όπως και να έχει σου έχει τύχει να έχεις σωστή ποσότητα λαδιών και άλλη ένδειξη να παίρνεις απ' τη βέργα όταν την βουτάς με την πλευρά των χαραγών να βλέπει εσένα και άλλη (1 γραμμή λιγότερη) όταν οι γραμμές βλέπουν προς την καμπίνα;
    δεν το εχω προσεξει να σου πω την αληθεια
    Γιάννης

Προεπιλογή

Εγω παλι γιατι πιστευω οτι δεν βαλανε τα δικα σου λαδια και κανανε κουτσουκελα? Καταρχην δεν συμφωνουν οι ποσοτητες οπως ειπες...
    Και σιγα τωρα ολοκληρο συνεργειο εσενα περιμενε να τους φερεις 5λιτρο γιατι δεν ειχαν που να βαλουν τα δικα τους τα λαδια. Χαζομαρες...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι γιατι πιστευω οτι δεν βαλανε τα δικα σου λαδια και κανανε κουτσουκελα? Καταρχην δεν συμφωνουν οι ποσοτητες οπως ειπες...
    Και σιγα τωρα ολοκληρο συνεργειο εσενα περιμενε να τους φερεις 5λιτρο γιατι δεν ειχαν που να βαλουν τα δικα τους τα λαδια. Χαζομαρες...
    Και εγω αυτο πιστευω...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι.Αυτό το θέμα με την ένδειξη με απασχολεί χρόνια τώρα και χαίρομαι που έχω κάποιον να το μοιραστώ.Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου (όχι opel) αλλά και σε αυτό που έχω τώρα (opel astra j) άλλη ένδειξη δείχνει αν βάλεις από τη μια μεριά τη ράβδο και άλλη αν τη βάλεις από την άλλη πλευρά,έχουν μισό κουτάκι διαφορά.Ποτέ δεν κατάλαβα ποια είναι η σωστή πλευρά τοποθέτησης της ράβδου.Νομίζω ότι ενώ εμείς βάζουμε αρχικά κατακόρυφα τη ράβδο,τελικά μπαίνει έτσι στο λάδι,ώστε δημιουργεί αυτή την απόκλιση.Μη σε στεναχωρεί όμως αυτό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι Γιάννη αλλά αφενός μιλάμε για καλοκαίρι με θερμοκρασίες σταθερά 30+ βαθμούς και επίσης την ώρα που μέτραγα πρέπει να ήταν αρκετά παραπάνω οι θερμοκρασίες λαδιού στο κάρτερ από 30 βαθμούς. Επίσης όπως και να έχει σου έχει τύχει να έχεις σωστή ποσότητα λαδιών και άλλη ένδειξη να παίρνεις απ' τη βέργα όταν την βουτάς με την πλευρά των χαραγών να βλέπει εσένα και άλλη (1 γραμμή λιγότερη) όταν οι γραμμές βλέπουν προς την καμπίνα;
    Καλό μεσημέρι.Αυτό το θέμα με την ένδειξη με απασχολεί χρόνια τώρα και χαίρομαι που έχω κάποιον να το μοιραστώ.Στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου (όχι opel) αλλά και σε αυτό που έχω τώρα (opel astra j) άλλη ένδειξη δείχνει αν βάλεις από τη μια μεριά τη ράβδο και άλλη αν τη βάλεις από την άλλη πλευρά,έχουν μισό κουτάκι διαφορά.Ποτέ δεν κατάλαβα ποια είναι η σωστή πλευρά τοποθέτησης της ράβδου.Νομίζω ότι ενώ εμείς βάζουμε αρχικά κατακόρυφα τη ράβδο,τελικά μπαίνει έτσι στο λάδι,ώστε δημιουργεί αυτή την απόκλιση.Μη σε στεναχωρεί όμως αυτό.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΜΦΑΝΙΣΗ 'ΚΑΦΕ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑΣ ' ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΝΕΡΟΥ KAI CORSA D 1.2cc 2007
    Από τον/την Τάσος Αρβανίτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 18:57
  2. Astra H διαρροη ρευματος
    Από τον/την ArisG88 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 08:18
  3. astra h twintop 1.6
    Από τον/την dgeliop στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 00:36
  4. astra twintop
    Από τον/την thanasis1983 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 19:33
  5. Astra H twintop
    Από τον/την Katted MK1 GTE στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:30

Δικαιώματα - Επιλογές