If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 69
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λοιπόν, ένα πρόβλημα πάμε να φτιάξουμε στο συνεργείο, 2-3 ανοίγουν. Να ξεκινήσω από την αλλαγή λαδιών. Ζητάω από τον υπεύθυνο του συνεργείου να μου δώσει το υπόλοιπο από το 5λιτρο δοχείο. Ρωτάει το μηχανικό που το έχει βάλει, εκείνος του λέει αρχικά ότι έχει βγάλει το υπόλοιπο από το 5λιτρο δοχείο Liqui Moly που τους πήγα και το έχει βάλει σε ένα άλλο δοχείο λαδιού όπελ, λιτρο, και καλά για να χρησιμοποιήσει το δικό μου 5λιτρο δοχείο για υπόλοιπα παλαιών λαδιών....Μου δείχνει ο μηχανικός το 2λιτρο δοχείο που και καλά έβαλε το δικό μου περίσσευμα από τα 5 λίτρα που τους πήγα. Υπόψη ότι το κάρτερ στον Ζ18ΧΕ σύμφωνα με τον κατασκευαστή παίρνει 4,25-4,3 λίτρα μαζί με την αλλαγή φίλτρου. Περιμένω λοιπόν να δω υπόλοιπο γύρω στα 0,7 λίτρα και βλέπω υπόλοιπο 300ml. Λέω στο μάστορα ότι έχει βάλει 300ml παραπάνω λάδι κι επιμένει ότι το μοτέρ μου παίρνει 4,7 λίτρα μαζί με την αλλαγή φίλτρου...Ήμαρτον δηλαδή.
    Εν συνεχεία όπως πάω να δω το αμάξι που το έχουν παρκάρει έξω από το χώρο του συνεργείου, ανοίγω καπό να δω το νέο δοχείο και το μάτι μου πάει κατευθείαν σε ένα πλαστικό κλιπσάκι που προφανώς είχαν ξεκουμπώσει/αφαιρέσει (συγκρατεί το τελείωμα του πλαστικού της μπροστά γρίλιας στο μπροστά μεταλλικό κορμό του αμαξώματος) αλλά όταν τοποθέτησαν το καινούριο δεν το εφάρμοσαν καλά, με συνέπεια το κεφάλι από το κλιπ να προεξέχει (κανονικά έρχεται πρόσωπο με την επιφάνεια που εφαρμόζει).
    Αυτή είναι η μαύρη γρίλια που αναφέρομαι (αυτή που περιβάλλει το κίτρινο καπάκι του δοχείου πλυστικού):
    https://commons.wikimedia.org/wiki/F...Engine_bay.jpg
    https://www.google.com/url?sa=i&sour...61652825599658

κι αυτό το κλιπσάκι:

https://www.google.com/url?sa=i&sour...61652825599658

Εν συνεχεία βάζω μπροστά το αμάξι να φύγω (είπα να το παίξω large, έχω βαρεθεί να μαλώνω με τα μαστόρια για τέτοιες αβλεψίες) κι όπως ανοίγω το αμάξι με το κλειδί μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου βγάζει μήνυμα στην οθόνη να τσεκάρω τη στάθμη του υγρού υαλοκαθαριστήρων. Λέω φαίνεται δεν έβαλαν νερό στο νέο δοχείο, ας πάω να πάρω απιονισμένο από το σούπερ μάρκετ να βάλω μόνος μου.
    Πηγαίνω και αγοράζω νερό για να βάλω κι όπως ανοίγω καπώ τρώω 2πλό σοκ. Πρώτον συνειδητοποιώ ότι η γρίλια στερεώνεται στο σασί με 4 κλιπσάκια, αλλά αυτοί αφού ξήλωσαν τα 3 από δεξιά προς τα αριστερά (για να ανασηκώσουν το άνω πλαστικό τμήμα της γρίλιας και να δουλέψουν ώστε να αφαιρέσουν το παλιό δοχείο και να επανατοποθετήσουν το νέο, άφησαν άθικτο μόνο το τέρμα αριστερά που δεν τους ενοχλούσε στη δουλειά), "ξέχασαν" να επανατοποθετήσουν 3 νέα και αντ αυτού έβαλαν μόνο αυτό που κουμπώνει τέρμα δεξιά. Δηλαδή τα 2 ενδιάμεσα τα άφησαν κενά οι γύφτοι, για να μην πω καμιά χειρότερη λέξη.
    Δεύτερον, παρότι στην οθόνη ο αισθητήρας έλεγε να τσεκάρω τη στάθμη, το δοχείο ήταν τίγκα στο νερό...
    Δυστυχώς όταν τα είδα όλα αυτά η ώρα είχε πάει 5 και 20 το απόγευμα και το συνεργείο έκλεινε στις 5 οπότε δεν μπορούσα να τους πάρω τηλέφωνο. Πηγαίνω λοιπόν σπίτι και στη διαδρομή 10 λεπτά δρόμος από εκεί που τσέκαρα τα νερά του πλυστικού, μου έβγαλε 2-3 φορές την ένδειξη στο ταμπλό για έλεγχο στάθμης νερού πλυστικού. Δηλαδή τα γίδια, εκεί που δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τον συγκεκριμένο αισθητήρα που μπαίνει χαμηλά στο παγούρι, είτε δεν τον έβαλαν σωστά είτε του προκάλεσαν ζημία με το βγάλε βάλε και πλέον δεν έχω ούτε σωστό αισθητήρα στάθμης πλυστικού.
    Τι λέτε, δεν είναι γαμάτοι οι τύποι;
    Αύριο εννοείται ότι θα πέσει τηλέφωνο για ξέχεσμα, αλλά την ταλαιπωρία και τα νεύρα μου ποιος θα τα πληρώσει;
    Μιλάμε δυστυχώς για εξουσιοδοτημένο συνεργείο όπελ της Αθήνας.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ιδού οι φωτό από τα χάλια τους:

https://ibb.co/CWbTQNX

https://ibb.co/mtSwMTw

https://ibb.co/3mVrv0q

Θαυμάστε τοποθέτηση μαύρου πλαστικού γρύλλιας σε αμάξι που ήταν κομπλέ όπως βγήκε από το εργοστάσιο.

Προεπιλογή

Τέτοια λάθη γίνονται σε πολλά συνεργεία. Ως ένα βαθμό ίσως είναι και ανθρώπινο. Το θέμα είναι αύριο τι θα σου πουν. Αν σου πουν οκ λάθος έλα να το διορθώσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα μεγάλο κατά την γνώμη μου. Αν σου πουν μα μου εκεί θα είναι θέμα. Υπομονή μέχρι αύριο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εν τω μεταξύ ξαναδοκίμασα πριν λίγο να δουλέψω το πλυστικό για να δω αν συνεχίζει να βγάζει την ένδειξη για έλεγχο της στάθμης. Ε μαντέψτε, μου την έβγαλε 2 φορές σε 4-5 λεπτά κι ενώ το νερό στο δοχείο ήταν 2 δάχτυλα πριν το τέρμα. 14 χρόνια που το είχα απείραχτο όπως ήρθε από το εργοστάσιο, ποτέ δεν μου έβγαλε πλασματική ένδειξη αυτός ο αισθητήρας. Μια φορά που βάλανε χέρι τα τζιμάνια του εξουσιοδοτημένου, βουρ οι ψευδείς ενδείξεις. Καλό; Και κερατάς και δαρμένος ένα πράγμα...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε Γιάννη ζήτησα στο εξουσιοδοτημένο να αλλάξουν λάδια φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρα κινητήρα, μπουζί και να τσεκάρουν από που χάνει το δοχείο πλυστικού και πόσο θέλουν για επισκευή ή αντικατάσταση ώστε να μου τηλεφωνήσουν με τη διάγνωση και ανάλογα να πράξω. Απευθύνθηκα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο που έχει και τμήμα φανοποιείου κι όχι στο Μήτσο της γειτονιάς που έχει γενικό συνεργείο και όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει (που λέει ο λόγος, γιατί υπάρχουν και σωστοί/έντιμοι Μήτσοι). Αυτοί λοιπόν τι έκαναν; Παραβλέποντας το γεγονός ότι μου έδωσαν τιμή για καινούριο γνήσιο δοχείο 20 ευρώ παραπάνω από την τιμή που βρήκα σε 2 ανεξάρτητα μαγαζιά με ανταλλακτικά όπελ, ωθώντας με να βάλω αφτερμάρκετ για 5 μόνο ευρώ τελικά διαφορά (30 αντί 35 ευρώ), επιπρόσθετα και αυτό είναι το χειρότερο, ξήλωσαν τη γρίλλια που είχε 4 κλιπσάκια φάτσα - κάρτα και την ξανακούμπωσαν όπως όπως με τα 2 (αποκλείεται να ξέχασαν τα άλλα 2, έλεος δηλαδή, απλά στα τέτοια τους) και δεύτερο και σημαντικότερο, ή προκάλεσαν ζημιά στον αισθητήρα του δοχείου, ή δεν τον κούμπωσαν καλά (επαφές φίσας, ή τοποθέτηση, μου είπαν ότι ανοίγουν αυτοί τρύπα με ποτηροτρύπανο στο κάτω μέρος του νέου δοχείου για να μπει ο αισθητήρας), με συνέπεια μετά την αλλαγή του δοχείου να έχω ένα δοχείο που δεν χάνει νερό αλλά κάθε 3 και λίγο να μου βγάζει ο αισθητήρας στάθμης ψευδείς ενδείξεις στην οθόνη ότι δεν έχω νερό...
    Όσο και να θέλω να τους χαριστώ δε μπορώ ρε φίλε, γιατί πλήρωσα για το πλυστικό ένα 50άρικο επιπλέον από τις λοιπές εργασίες και το σκυλομετάνιωσα που μου έβαλαν χέρι. Με καταλαβαίνεις;

Προεπιλογή

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και έχεις δίκιο σε όσα λες. Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα τα διορθώσουν όλα.
    Σε νιώθω απόλυτα!

Προεπιλογή

Μην εκπλαγεις αν πας αυριο και εχουν ξεχασει να μεταφερουν τον αισθητηρα απο το παλιο δοχειο στο νεο, και απλα αφησαν την φυσα στον αερα...Τα κλιπσακια πιθανον τα σπασανε για αυτο δεν τα ξαναβαλανε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε karaman το παλιό δοχείο το πήρα και είναι άνευ αισθητήρα (να τον κράτησαν για πάρτη τους; δε νομίζω αλλά δεν παίρνω και όρκο). Σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπεύθυνου του συνεργείου τα δοχεία αυτά δεν έρχονται με έτοιμη την τρύπα για την τοποθέτηση του αισθητήρα αλλά την ανοίγουν αυτοί με ποτηροτρύπανο όπως μου είπε χαρακτηριστικά.
    Όσο για τα κλιπσάκια (πλαστικά πριτσίνια εκτόνωσης είναι η επίσημη ονομασία, κωδικός όπελ 11 04 880, προφανώς τα σπάσανε και αντί να βάλουν άλλα 2 με κόστος λιανικής καταλόγου 68 λεπτά το ένα (τα γνήσια γιατί σε αφτερμάρκετ έχουν λιγότερο από τα μισά λεφτά) προτίμησαν να αφήσουν τη γρίλλια με 2 στα 4 και μάλιστα το δεξί αν είδες στις φωτο δεν είναι και σωστά τερματισμένο (ο κορμός προεξέχει από το υπόλοιπο κεφάλι). Ντροπή τους τους γύφτους. Τους πήγα ένα αμάξι που παρά τα χρόνια του όλα τα πλαστικά κλπ είναι άθικτα όπως βγήκαν από το εργοστάσιο κι αυτοί για εντελώς χαζούς λόγους το έκαναν κοτέτσι που λέει ο λόγος. Πες μου μετά αν έχω άδικο που όποτε είναι να πάω συνεργείο με πιάνει σφίξιμο στη σκέψη τι μαλ...ες θα μου κάνουν οι αλμπάνιδες, ακόμα και για τις ποιο τετριμμένες δουλειές.
    Παλιότερα σε κάποια αλλαγή μπουζί που αναγκαστικά αφαιρούν το πλαστικό μαύρο καπάκι με το σήμα της όπελ, είχα παρατηρήσει ότι στο ρελαντί το καπάκι κουνιόταν περισσότερο από το αναμενόμενο χωρίς το μοτέρ να σκορτσάσει ή να παίζει στροφές. Αφαιρώ το καπάκι και βλέπω ότι έλειπε ένα ελαστικό κομμάτι ένωσης του καπακιού με το μπλόκ του κινητήρα, αυτό:

http://www.opel-sklep.com/pl/p/Tulej...5?currency=EUR

Πήγα το αγόρασα, το τοποθέτησα και όλα καλά. Προφανώς το είχαν χάσει τα γίδια και στα τέτοια τους.

Προεπιλογή

γιαυτο δεν πας σε συνεργειο που δεν καθεσαι πανω απο το αμαξι κ ας λενε οτι θελουν .

διαβαζω το ποστ κ εχω νευριασει τερμα , εχεις χιλια δικια , δλδ ενας μαστορας να πηγαινεις να πληρωνεις σαν κυριος κ να μην χρειαζεται να τσεκαρεις τπτ βρε αδερφε , να ειναι ολα τζάμι, τοσο δυσκολο ειναι να βρεθει?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις δίκιο στο να κάθεσαι πάνω από τον μηχανικό όσο ασχολείται με το αμάξι σου, πλην αυτό προυποθέτει ότι έχεις τον ανάλογο χρόνο να λείπεις απ τη δουλειά σου. Όλα τα συνεργεία λειτουργούν 8 με 4 άντε 5 το απογευμα, δηλαδή τις ώρες που εργαζόμαστε κι εμείς. Πότε να το πάω το αμάξι και πότε να είμαι αγκαζέ με το μηχανικό που δε μπορώ να λείπω απ τη δουλειά μου; Όποιος βέβαια μπορεί να το κάνει, εννοείται πως του βγάζω το καπέλο.
    Από κει και πέρα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν οι εξουσιοδοτημένοι ότι δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοιες καραγκιοζιές σε πελάτες από τα τζιμάνια τους. Έλεος ρε πστ μου.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα (ο θεός να την κάνει καλή δηλαδή). Πρωί πρωί πηγαίνω απ το σπίτι στη δουλειά. Διαδρομή σπίτι - δουλειά. Φτάνω στη δουλειά (14χλμ απόσταση μέσω Κηφισού), παρκάρω το αμάξι και βλέπω φρέσκες κηλίδες λαδιού μπροστά. Σκύβω να δω από το κάρτερ και βλέπω να στάζει επιτόπου λάδια. Φωτό και βίντεο παρακάτω:
    https://ibb.co/MPZ6S7N

https://www.youtube.com/watch?v=6kl_...ature=youtu.be

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαυτο δεν πας σε συνεργειο που δεν καθεσαι πανω απο το αμαξι κ ας λενε οτι θελουν .

διαβαζω το ποστ κ εχω νευριασει τερμα , εχεις χιλια δικια , δλδ ενας μαστορας να πηγαινεις να πληρωνεις σαν κυριος κ να μην χρειαζεται να τσεκαρεις τπτ βρε αδερφε , να ειναι ολα τζάμι, τοσο δυσκολο ειναι να βρεθει?
    Ακριβως αυτο!!! Διαβαζω ολα αυτα και τρελενομαι!!! Δεν φευγω λεπτο απο το αυτοκινητο μου. Και αν δεν μπορω εγω στελνω καποιον δικο μου που ξερει να κατσει εκει.
    Εχουν δει παρα πολλα τα ματια μου και σε αυτοκινητα και σε μηχανες. Σχεδον κανενας τους δεν ειναι αξιος εμπιστοσυνης (μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι)
    Και δεν με νοιαζει τα χαζα ειναι συνεργειο εδω και για την ασφαλεια σας κλπ. Το ξεκαθαριζω απο την αρχη. Καθομαι στην ακρη μου και παρακολουθω.
    Ουτε ενοχλω ουτε πολλες επιδειξεις κανω, αλλα καθομαι εκει να βλεπω τι κανει. Εχω δει κ για την παρτη τους κρατανε κ πολλα διαφορα κανουν.

Προεπιλογή

Εντάξει. Τώρα δεν έχω πολλά να πω. Είμαι περίεργος να δω τι θα σου πουν

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα (ο θεός να την κάνει καλή δηλαδή). Πρωί πρωί πηγαίνω απ το σπίτι στη δουλειά. Διαδρομή σπίτι - δουλειά. Φτάνω στη δουλειά (14χλμ απόσταση μέσω Κηφισού), παρκάρω το αμάξι και βλέπω φρέσκες κηλίδες λαδιού μπροστά. Σκύβω να δω από το κάρτερ και βλέπω να στάζει επιτόπου λάδια. Φωτό και βίντεο παρακάτω:

Πας κατευθειαν εκει στο συνεργειο να σου το κανουν. Αν μετακινειται το αυτοκινητο γιατι βλεπω χανει αρκετα. Μπορει να ειναι πολυ απλο να μην βιδωσαν καλα την ταπα.
    Και μην ξαναπατησεις το ποδι σου σε τετοιο συνεργειο. Πες μας και ποιο συνεργειο ηταν μπας και γλυτωσει και κανενας αλλος.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Το έχω πάθει και εγώ παλιότερα να στάζει λάδια μετά από αλλαγή λαδιών και έφταιγε το λαστιχάκι στο φίλτρο λαδιού που δεν είχε καθίσει καλά. Τσέκαρέ το και αυτό αν μπορείς.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

HMAΡTON....ποιο ειναι το συνεργειο;
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λοιπόν πριν λίγο επέστρεψα από το συνεργείο όπου από τις 8 το πρωί που ανοίγουν τους πήρα τηλέφωνο και ο υπεύθυνος μου είπε να έρθω αμέσως να δουν το αμάξι. Πηγαίνω το αμάξι, το βάζουν στους γρύλλους το σηκώνουν, και βλέπουμε το σημείο της τάπας κάρτερ καθαρό αλλά στην περιοχή του φίλτρου λαδιού και κάτω στον αισθητήρα στάθμης λαδιού έντονους λεκέδες από λάδι. Μου λέει ο υπεύθυνος ότι είναι από τη χθεσινή αλλαγή όπου στάζοντας το παλιό φίλτρο δεν καθάρισαν την περιοχή, έμειναν υπολείμματα λαδιού τα οποία κάπου έσταζαν. Το υγρό που φαίνεται να στάζει στο βίντεο ευτυχώς τελικά ήταν συμπυκνώματα από το κλιματιστικό, οπότε άκυρο με αυτό.
    Για τον αισθητήρα στάθμης δοχείου υαλοκαθαριστήρων μου είπαν ότι ενδέχεται να μην έκατσε καλά στην τρύπα στο δοχείο. Τον έστρεψε λίγο ο μάστορας (ούτε αυτόν δεν μπορούν να βάλουν σωστά με την πρώτη, αλλά και πάλι, δεν τσέκαραν αν δίνει εντολή ή όχι μετά την τοποθέτηση και μετά που δοκίμασε με γεμάτο δοχείο δεν έδωσε ένδειξη. Μου είπε βέβαια να το παρακολουθήσω κι αν ξαναβγάλει ένδειξη ενώ έχει νερό να τους ξαναπάω το αμάξι.
    Για το θέμα με τα κλιπσάκια (πλαστικά πριτσίνια εκτόνωσης λέγονται επίσημα στον κατάλογο) αρχικά ο ένας από τους μάστορες που ρώτησε ο υπεύθυνος γιατί δεν βάλανε 4 που ήταν κανονικά δικαιολογήθηκε ότι τους το πήγα με 2, ενώ στο καπάκι ένας άλλος μάστορας είπε ότι ήταν όντως 4 αλλά δεν είχαν άλλα και το άφησαν με τα 2 όταν μοντάρισαν τη γρίλλια.
    Τους έριξε ένα γερό χέσιμο ο υπεύθυνος μπροστά μου και μου ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη, ότι έχω απόλυτο δίκιο, ότι είναι ξεφτίλα για το συνεργείο να κάνουν τέτοιες χαζομάρες/τσαπατσουλιές κλπ, αλλά το θέμα είναι ότι τις κάνουν...Με τα πολλά βρέθηκαν άλλα 2 κλιπσάκια που τα πέρασαν επί τόπου μπροστά μου.
    Φεύγοντας, ο υπεύθυνος μου ζήτησε πάλι συγνώμη, και βλέπουμε....
    Τι να πω ρε παιδιά.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Δυστυχώς όλο το τάιμινκ ήταν κακό για μένα απ' την αρχή, γιατί ήδη από χθες το απόγευμα που έφυγα απ' το συνεργείο είχα ερωτηματικά στο μυαλό μου ως προς τα λάδια επειδή μου έδωσαν όπως έγραψα αρχικά 300 ml υπόλοιπο από 5 λίτρα. Που διάολο μπήκαν 4,7 λίτρα όταν μια ζωή ξέρω ότι με αλλαγή φίλτρου βάζουν γύρω στα 4,3 λίτρα.

Προεπιλογή

Γενικως εδειξαν τσαπατσουλιδες αλλα τελος παντων. Και που ξερεις αν σου εβαλαν το δικο σου λαδι και οχι αλλο.
    Εγω δεν θα το αφηνα εκει οπως ειπα και πιο πανω και εννοειται πως δεν θα ξαναπηγαινα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λοιπόν πριν λίγο επέστρεψα από το συνεργείο όπου από τις 8 το πρωί που ανοίγουν τους πήρα τηλέφωνο και ο υπεύθυνος μου είπε να έρθω αμέσως να δουν το αμάξι. Πηγαίνω το αμάξι, το βάζουν στους γρύλλους το σηκώνουν, και βλέπουμε το σημείο της τάπας κάρτερ καθαρό αλλά στην περιοχή του φίλτρου λαδιού και κάτω στον αισθητήρα στάθμης λαδιού έντονους λεκέδες από λάδι. Μου λέει ο υπεύθυνος ότι είναι από τη χθεσινή αλλαγή όπου στάζοντας το παλιό φίλτρο δεν καθάρισαν την περιοχή, έμειναν υπολείμματα λαδιού τα οποία κάπου έσταζαν. Το υγρό που φαίνεται να στάζει στο βίντεο ευτυχώς τελικά ήταν συμπυκνώματα από το κλιματιστικό, οπότε άκυρο με αυτό.
    Για τον αισθητήρα στάθμης δοχείου υαλοκαθαριστήρων μου είπαν ότι ενδέχεται να μην έκατσε καλά στην τρύπα στο δοχείο. Τον έστρεψε λίγο ο μάστορας (ούτε αυτόν δεν μπορούν να βάλουν σωστά με την πρώτη, αλλά και πάλι, δεν τσέκαραν αν δίνει εντολή ή όχι μετά την τοποθέτηση και μετά που δοκίμασε με γεμάτο δοχείο δεν έδωσε ένδειξη. Μου είπε βέβαια να το παρακολουθήσω κι αν ξαναβγάλει ένδειξη ενώ έχει νερό να τους ξαναπάω το αμάξι.
    Για το θέμα με τα κλιπσάκια (πλαστικά πριτσίνια εκτόνωσης λέγονται επίσημα στον κατάλογο) αρχικά ο ένας από τους μάστορες που ρώτησε ο υπεύθυνος γιατί δεν βάλανε 4 που ήταν κανονικά δικαιολογήθηκε ότι τους το πήγα με 2, ενώ στο καπάκι ένας άλλος μάστορας είπε ότι ήταν όντως 4 αλλά δεν είχαν άλλα και το άφησαν με τα 2 όταν μοντάρισαν τη γρίλλια.
    Τους έριξε ένα γερό χέσιμο ο υπεύθυνος μπροστά μου και μου ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη, ότι έχω απόλυτο δίκιο, ότι είναι ξεφτίλα για το συνεργείο να κάνουν τέτοιες χαζομάρες/τσαπατσουλιές κλπ, αλλά το θέμα είναι ότι τις κάνουν...Με τα πολλά βρέθηκαν άλλα 2 κλιπσάκια που τα πέρασαν επί τόπου μπροστά μου.
    Φεύγοντας, ο υπεύθυνος μου ζήτησε πάλι συγνώμη, και βλέπουμε....
    Τι να πω ρε παιδιά.
    Παλι καλα που δεν ειναι τιποτα σοβαρό. Αν ομως σε απλα service κανουν τετοιες τσαπατσουλιες δεν θελω ουτε να σκεφτομαι για το τί μπορει να γινει αν το πας να σου επισκευασουν βλαβη. Επιπλεον η ευθυνη βαρυνει τον επικεφαλη του συνεργειου διότι οφειλε να κανει τουλαχιστον οπτικο και λειτουργικο ελεγχο πριν σου παραδωσει το αυτοκινητο. Καλό θα ηταν να μας πεις την περιοχη που ειναι το συνεργειο να μην περασουμε ουτε απ'εξω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΜΦΑΝΙΣΗ 'ΚΑΦΕ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑΣ ' ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΝΕΡΟΥ KAI CORSA D 1.2cc 2007
    Από τον/την Τάσος Αρβανίτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 18:57
  2. Astra H διαρροη ρευματος
    Από τον/την ArisG88 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 08:18
  3. astra h twintop 1.6
    Από τον/την dgeliop στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 00:36
  4. astra twintop
    Από τον/την thanasis1983 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 19:33
  5. Astra H twintop
    Από τον/την Katted MK1 GTE στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:30

Δικαιώματα - Επιλογές