If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 146

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    4,3L/100km εγώ μικτή με 50-50 χιλιόμετρα πόλη-εθνική μετά από το τελευταίο ρεζερβουάρ (~1000χλμ). Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται +3 αναγεννήσεις του DPF. Α και με 17άρα ζάντα (επειδή κάποιοι το επισημαίνουν) και λάστιχα που έχουν 64.000+χλμ
    Βλέπω ανέβηκε λίγο η κατανάλωση. Ναι άλλο να έχεις 15αρα και άλλο 17αρα.

Το ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι! Εμένα η κατανάλωση πόλης είναι στο 4,2l/100km. Σε ανοιχτό δρόμο και σε εθνική είναι εκεί γύρω από το 3,5. Πέρα από αυτό τώρα που έχω το racechip επάνω ανταλάσσω mail με την εταιρεία για να βρω μια ρύθμιση για τη βέλτιστη οικονομία. Αλλά δεν με βοηθάνε και πολύ... Είναι λίγο συνενόηση μπουζούκι η κατάσταση. Τους ρωτάω κάτι συγκεκριμένο και μου στέλνουν κάθε φορά κάποια κονσερβοποιημένη απάντηση από το ντοσιέ που έχουν μπροστά τους... Οπότε πειραματίζομαι μόνος μου. Χτες άλλαξα και το φίλτρο αέρα με ελευθέρας ροής K&N με σκοπό να αναπνέει καλύτερα το μοτέρ και να κάνει καλύτερη καύση με απώτερο στόχο να μειωθεί περαιτέρω η κατανάλωση και τα ποσοστά της αιθάλης!

Προεπιλογή

4,3L/100km εγώ μικτή με 50-50 χιλιόμετρα πόλη-εθνική μετά από το τελευταίο ρεζερβουάρ (~1000χλμ). Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται +3 αναγεννήσεις του DPF. Α και με 17άρα ζάντα (επειδή κάποιοι το επισημαίνουν) και λάστιχα που έχουν 64.000+χλμ
    Aν με "πεισεις" πως δε θα μεινω με το DPF στο...χερι θα βαλω και εγω τσιπακι στο ΑΣΤΡΑ......

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ανέβηκε λίγο η κατανάλωση. Ναι άλλο να έχεις 15αρα και άλλο 17αρα.
    Ναι! Γιατί το 4,2l/100km που έγραφα ήταν με μισό ρεζερβουάρ και το 80% του πρώτου μισού που έκαψα ήταν χιλιόμετρα στην εθνική και σε περιφερειακούς δρόμους με λίγα χλμ στην πόλη Σε προηγούμενα φουλαρίσματα ήμουν στα 4,4l/100km μικτά πάντα, οπότε εγώ βλέπω ότι έπεσα 0.1l/100km. Τα 4,3L/100km είναι 0,6l/100km πιο κάτω από τον μέσο όρο που είχα πριν βάλω το racechip (4,9 είχα). Me V-Power είμαι στα 4,5l/100km (με το racechip). Το 0.1l/100km βελτίωσης ίσως προέκυψε και από το ότι άλλαξα λάδια πρόσφατα + φίλτρο αέρα (έβαλα πάλι το ελευθέρας ροής να το ξανά δοκιμάσω). Ειδικά μετά την αλλαγή του φίλτρου αέρα σαν να ξεμπούκωσε το αυτοκίνητο... Ήταν και ~24.000χλμ πάνω το παλιό οπότε μάλλον είχε στοκώσει αν και το είχα φυσήξει με πεπιεσμένο αέρα πριν κάποια χλμ και είχε βγάλει αρκετή σκόνη.

Φώτη μακάρι να μπορούσα να σε πείσω και εγώ και όλοι όσοι το χρησιμοποιούμε αλλά μόνο ο χρόνος θα δείξει!! --edit off topic-- Μέχρι τώρα έχω ~8.000χλμ και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Καμία δυσλειτουργία του κινητήρα και κανένα λαμπάκι σφάλματος! Φίλου μου Fiat με το ίδιο μοτέρ και racechip από 0χλμ του μπούκωσε το DPF στα 190.000χλμ... Αυτός το κατάργησε τελείως (Euro 5 - έχω απορία αν θα περάσει του χρόνου ΚΤΕΟ) και ο προγραμματιστής του στην Πάτρα που πήγε για να του το καταργήσει από τον εγκέφαλο του είπε πως δεν φταίει το racechip που του μπούκωσε... Τώρα τι να πω; Και η racechip στο site της γράφει ότι είναι συμβατό με αυτοκίνητα που έχουν DPF οπότε... Από εκεί και πέρα θα δείξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 14-10-14 στις 02:17

Προεπιλογή

καλη ερωτηση το πως θα περασει ΚΤΕΟ
    παντως οι καταναλώσεις στον υπολογιστη ταξιδιου ειναι πιο αισιοδοξες 0.3-0.4 λιτρα/100 κμ από οτι στην πραγματικοτητα

Προεπιλογή

Φίλε Φώτη μιλάω πάντα με μέτρημα στην αντλία!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι τρένο στο δρόμο με τις 17αρες. Με τι ταχύτητα πήγαινες πορεία ( 110 - 120)
    Φιλε Μπαμπη του εχω αναρτησεις απο το Corsa D Gsi κιολας με χαμηλωμα 3,5 ποντων απο την eibach. Σε συνδυασμο με τις 17αρες ειναι κατι περισσοτερο απο τρενο!!! Η ταχυτητα μου ηταν 110-120 μεχρι την διχάλα που σε βγαζει για Τριπολη και Πατρα και απο εκει και περα επαιζα 90-100 και 110 σε προσπεράσεις. Πάρα πολυ καλα! Σημερα που μετρησα την αποσταση "σπιτι μου-πανεπιστημιο" ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια καταναλωση με τις 15αρες ζαντες(0,4lt εδειξε οτι εκαψα το BC για 7+ χιλιομετρα...) Βεβαια εντος πολης παντα οικονομικη οδηγηση.
    Corsa D EcoFlex '12 - O πιο γρήγορος οικονομολόγος

Προεπιλογή

~Off topic~

Σε λιγους μηνες ετοιμαζω και εγω μια αναβαθμιση στον κινητηρα μου, θα την δοκιμασω και θα σας ενημερωνω ταυτοχρονα απο τα 0 χιλιομετρα που θα την πραγματοποιησω! Αυξημενη αποδοση με μειωμενη καταναλωση αλλα καμια σχεση με racechip!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosKar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ~Off topic~

Σε λιγους μηνες ετοιμαζω και εγω μια αναβαθμιση στον κινητηρα μου, θα την δοκιμασω και θα σας ενημερωνω ταυτοχρονα απο τα 0 χιλιομετρα που θα την πραγματοποιησω! Αυξημενη αποδοση με μειωμενη καταναλωση αλλα καμια σχεση με racechip!
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Επαναλαμβανω για ακομη μια φορα, πως με αυτα που διαβαζω γενικα περι καταναλωσεων κτλ εδω μεσα θα ξεχασω και τα βασικα που γνωριζω και τα γνωριζω ΚΑΛΑ σας πληροφορω...
    Συγκεντρωθειτε μερικοι και μετρηστε ξαναλεω ΣΥΝΟΛΙΚΗ καταναλωση σε βαθος χρονου και πολλων χιλιομετρων και ΜΗΝ αναφερετε τι γινεται σε καθε σας γεμισμα και σε καθε διαφορετικου ειδους οδηγηση...
    Αν εχετε συνολικα χιλιομετρα και καταναλωση ΕΤΟΥΣ ή στα 50.000ΚΜ οκ παω πασο, αλλα το να λεμε τι γινεται σε καθε γεμισμα το θεωρω @#%$^*&...οκ?
    Ας εχει δλδ ΟΥΣΙΑ το τοπικ αυτο ρε παιδια...

Υ.Γ. αν βρω την φωτο που τραβαω στο τελος καθε ετους απο το δικο μου θα σας την δειξω για να καταλαβετε πως μετραν σωστα...
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosKar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα εκανα Αθηνα - Πατρα με Vpower και το BC ελεγε 4,3lt/100 μεση καταναλωση με 8.8lt να εχω καψει συνολικα.Ειναι 200+ η Πατρα απο την Αθηνα. Θυμιζω 17αρα ζαντα στο 1,3 ecoflex το corsακι Σχεδον μηδαμινη διαφορα με τις 15αρες που ειχα! Πολυ ικανοποιημενος!
    Και με σκουτερ να πηγαινες Αθηνα περισσοτερα θα εκαιγες!!! χαχαχα
    Μια χαρα καταναλωση!

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγω εγω μηδενιζω την μικτη καταναλωση παντα στο ετησιο service και δεν την πειραζω μεχρι το επομενο για να εχω ολοκληρωμενη εικονα.Αν ειχα διπλο BC (οπως εχει το facelift) παλι το ιδιο θα εκανα και στην μικτη του 2oυ BC θα το μηδενιζα σε καθε διαδρομη για να βλεπω "τα" της εκαστοτε διαδρομης.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβανω για ακομη μια φορα, πως με αυτα που διαβαζω γενικα περι καταναλωσεων κτλ εδω μεσα θα ξεχασω και τα βασικα που γνωριζω και τα γνωριζω ΚΑΛΑ σας πληροφορω...
    Συγκεντρωθειτε μερικοι και μετρηστε ξαναλεω ΣΥΝΟΛΙΚΗ καταναλωση σε βαθος χρονου και πολλων χιλιομετρων και ΜΗΝ αναφερετε τι γινεται σε καθε σας γεμισμα και σε καθε διαφορετικου ειδους οδηγηση...
    Αν εχετε συνολικα χιλιομετρα και καταναλωση ΕΤΟΥΣ ή στα 50.000ΚΜ οκ παω πασο, αλλα το να λεμε τι γινεται σε καθε γεμισμα το θεωρω @#%$^*&...οκ?
    Ας εχει δλδ ΟΥΣΙΑ το τοπικ αυτο ρε παιδια...

Υ.Γ. αν βρω την φωτο που τραβαω στο τελος καθε ετους απο το δικο μου θα σας την δειξω για να καταλαβετε πως μετραν σωστα...
    Φίλε epivitor δεν ξέρω αν γνωρίζεις μαθηματικά αλλά η συνολική κατανάλωση σε βάθος χρόνου μπορεί να προκύψει και από τις επιμέρους μετρήσεις μέσης κατανάλωσης μέσα στη χρονιά. Δηλ υπολογισμός μέσης κατανάλωσης σε κάθε φουλάρισμα πρόσθεση των επιμέρους μέσων όρων και διαίρεση με το πλήθος τους! Δεν προκύπτει μόνο μετρόντας πόσα λίτρα έκαψες μέσα στη χρονιά και πόσα χλμ έκανες μέχρι την 31η Δεκέμβρη. Επιπλέον αν θες να το πάμε λίγο παρακάτω πάντα υπάρχει ένα σφάλμα-απόκλιση στις μετρήσεις σου σε αυτά που θεωρείς ότι έχεις κάψει καθώς και στα χλμ που έχεις κάνει.
    Αν εσύ θεωρείς @#%$^*&... το να λέμε πόσο κάψαμε σε ένα ταξίδι Πάτρα-Αθήνα, Λάρισα-Θήβα ή πόσο ήταν η μέση κατανάλωση σε ένα φουλάρισμα με ένα καύσιμο και πόσο με ένα άλλο τότε δικό σου πρόβλημα! Αν πιστεύεις ότι λέμε ανούσια πράγματα τότε γιατί ασχολείσαι;
    Οι κατασκευαστές να σου θυμίσω πέρα από την μέση κατανάλωση έχουν εγκαστετημένη μέτρηση και για την στιγμιαία κατανάλωση. Από αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση ότι ειδικά την στιγμιαία δεν την υπολογίζεις καν στον τρόπο οδήγησής σου. Αλλά να σου θυμίσω ότι πλέον έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν ως και εφαρμογές για android και iOS που καταγράφουν τον τρόπο οδήγησής σου και σου κάνουν υποδείξεις για το πως θα μπορούσες να κάνεις εξοικονόμιση και τα δεδομένα που λαμβάνουν δεν βασίζονται στην κατανάλωση του έτους ή σε αυτήν των 50.000χλμ.
    Περαιτέρω να σου αναφέρω ότι τα 50.000χλμ που λες ένας μπορεί να τα κάνει σε 5 χρόνια. Εσύ λόγω της δουλειάς σου τα μαζεύεις αέρα. Είσαι όμως άλλη κατηγορία από τους υπόλοιπους, μαζί με όλους τους επαγγελματίες.
    Αυτά! Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει μόνο η κατανάλωση όταν το αυτοκίνητο θα έχει 1-2 χρόνια. Άλλον τον ενδιαφέρει η μέση κατανάλωση σε ένα ταξίδι. Άλλον η κατανάλωση μετά από ένα φουλάρισμα. Από όλα αυτά που γράφονται όμως ο καθένας μπορεί να συγκρίνει πιο ολοκληρωμένα πόσο πάνω ή πόσο κάτω είναι σε σχέση με άλλους και αν μπορεί να βελτιώσει κάτι στην οδήγησή του. Δεν καταλαβαίνω προς τι οι χαρακτηρισμοί σου προς εμένα και τους υπόλοιπους συμφορουμίτες ότι λέμε ανούσια πράγματα; Εξάλλου και ο τίτλος του θέματος που έχει ορίσει ο φίλος Μπάμπης δεν είναι ειδικός για μέτρηση με συγκεκριμένο τρόπο και σε συγκεκριμένο βάθος χρόνου. Αν θες κάτι τέτοιο μπορείς να ανοίξεις ένα άλλο θέμα ειδικό για αυτό που θες και πολύ ευχαρίστως να καταθέσουμε τις απόψεις μας!!

Σωτήρη κι εγώ το έχω κάνει αυτό που λες μια χρονιά αλλά πως είμαι σίγουρος ότι αυτό μετράει κανονικά για όλα τα χλμ που έχω κάνει και ότι πχ δεν σταματάει στα 9.999χλμ όπως στο C4; Μόνο αντλία είναι το σωστότερο μέτρημα αλλά και εκεί υπάρχουν αποκλίσεις.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με σκουτερ να πηγαινες Αθηνα περισσοτερα θα εκαιγες!!! χαχαχα
    Μια χαρα καταναλωση!
    Τα corsaκια ειναι αρκετα οικονομικα σίγουρο πραγμα

Εγω πιστευω οτι παρα πολυ χρησιμο να μηδενιζουμε τις καταναλωσεις πριν απο καθε γεμισμα ή ταξιδι γιατι οταν βλεπεις την καταναλωση εν ωρα οδηγησης μπορεις και την προσαρμοζεις. Βεβαιως και η ετησια καταναλωση μετραει και δινει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα αλλα αν θελω για παραδειγμα να δω ποσα χιλιομετρα βγαζω με ενα ντεποζιτο, ο μηδενισμος του BC ειναι απαραιτητος γιατι δειχνει και την καταναλωση με την οποια δαπανησα ολο το ντεποζιτο. Επιπροσθετως, αν θελω να παω οικονομικα σε ενα ταξιδι, μηδενιζεις το BC και βλεπεις καταναλωση καθε στιγμη. Ετσι μπορεις και προσασρμοζεις το γκαζι σου, τις προσπερασεις αλλα και τα χιλιομετρα στα οποια οδηγας. Το thread προσωπικα το βρισκω αρκετα χρησιμο φιλε Epivitor, χωρις να λεω τονιζω οτι εχεις λαθος σε αυτο που λες. Εχεις απολυτο δικιο και εσυ αλλα και αυτο που κανουμε εμεις, βοηθαει στο να κατανοησουμε σε τι πλαισια καταναλωσης βρισκεται ο καθενας εντος ή εκτος πολης αναλογως με το στυλ οδηγησης του

Προεπιλογή

Δεν προκειτε να τσακωθω με κανενα οσο κι αν το θελετε μερικοι ισως...
    Λοιπον για να εξηγουμαστε, ΝΑΙ θεωρω πως το να μετρας καθε φορα την καποια Χ διαδρομη και να λες εκει εκαψα τοσο ενω εδω εκαψα τοσο ειναι λαθος...γιατι η καθε διαδρομη επηρεαζεται απο 500παραγοντες!!! Τους συνυπολογιζετε αυτους τους πολλους παραγοντες??? Απο οτι βλεπω ΟΧΙ!!!!
    Εκει ειναι η δικη μου ενσταση και γιαυτο λεω να το βλεπετε σε βαθος χρονου και πολλων χιλιομετρων και οχι στην καθε διαδρομη που κανετε, γιατι η καθε διαδρομη επηρεαζεται ξαναλεω!!! Θες να το πεις φορτιο αυτ/του? Θες να το πεις κατασταση δρομου, ανηφορες κατηφορες? θες να το πεις με ποσα χιλιομετρα θα κινησε? Θες να το πεις αν εχει καποιο προβλημα το αυτ/το σου? Θες να το πεις ανοιχτα παραθυρα? Θες να το πεις χρηση A/C? Θες να το πεις πιεση ελαστικων? Θες να το πεις αν υπαρχει σχαρα ή αποθηκευτικη βαλιτσα στον ουρανο του αυτ/του? Θες θες θεεεεεεεεεεεεεες????
    Αυτο σας λεω!!!
    Υποδειξεις φιλε μου ΔΕ θελω για το πως μετραω την καταναλωση, απλα βλεπω πως πολλοι την μετρανε λαθος και γιαυτο το εγραψα.
    Να βοηθησω θελω και αυτος ειναι ο μονοδικος σκοπος που γραφω σε αυτο το τοπικ του φιλου Μπαμπη.
    Οποιος θελει τα δικα μου μνμ τα ακολουθει και οποιος θελει κανει κατι αλλο, δεν υποχρεωσα κανενα, ουτε να τα διαβαζει, αλλα ουτε και να τα εφαρμοσει.
    Γνωμες αλλαζουν για το κοινο καλο θεωρω.
    Αν ο αλλος ειναι με το γκαζι στο πατωμα σε καθε διαδρομη αντε πες του εσυ να κανει οικονομια, εχει λεφτα στα παπακια του λεει τι καιει, ο αλλος ομως θελει να κανει οικονομια και ψαχνει τροπο να το επιτευξει...
    Καλο θα ηταν λοιπον αν θελει καποιος και μπορει να αναφερει το ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...
    Δεν εχω χρονο για να αναπτυξω ολους τους παραγοντες, απλα ανεφερα μερικους πιο πανω...

Θα κανω μια απλη ερωτηση εδω:
    ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ?
    1) Οταν κινειται με σβηστο κινητηρα σε κατηφορο?
    2) Οταν κινειται με νεκρα/κενη ταχυτητα στο κιβωτιο?
    3) Οταν κινειται με μικροτερη σχεση στο κιβωτιο?
    4) Οταν κινειται με πατημενο συμπλεκτη?
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Νομίζω είναι το 3. Όχι;

Προεπιλογή

Φίλε epivitor δεν έχει κανένας την διάθεση να τσακωθεί μαζί σου! Το έχεις πάρει πολύ στραβά το θέμα νομίζω λες και θα σου καταστρέψουμε το paper για τις καταναλώσεις που θα παρουσιάσεις τον επόμενο μήνα στο συνέδριο του San Fransisco. Δεν σου κάναμε υπόδειξη για τον τρόπο που μετράς. Απλώς σου υπενθύμισα ότι δεν υπάρχει μόνο ο τρόπος σου! Εσύ πχ μπορεί να μετράς λίτρα και χλμ από 1η Γενάρη μέχρι 31η Δεκέμβρη και να βγάζεις κατευθείαν τον μέσο όρο κάνοντας τις πράξεις στο τέλος της χρονιάς. Ο Πέτρος μπορεί να μετράει μέση κατανάλωση σε κάθε ταξίδι ή κάθε 20 ευρώ diesel που βάζει, εγώ σε κάθε φουλάρισμα και πάει λέγοντας και να κάνουμε τις αντίστοιχες πράξεις. Για ποιον λόγο είμαστε λάθος; Τα μαθηματικά προβλήματα έχουν παραπάνω από έναν τρόπους για να λύνονται. Σίγουρα θα στο είχε αναφέρει πιο παλιά κάποιος μαθηματικός σου. Όταν κάποιος λέει κάτι σωστό παραδέξου το μια φορά. Για κάποιον που θα μπει να διαβάσει το θέμα δίνεις την εντύπωση ότι "εγώ τα λέω καλά", οι υπόλοιποι είστε γατάκια. Μόνο πρόθεση να βοηθήσεις δεν δείχνεις ρε φίλε.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αντιμετωπίζεις όλους τους υπόλοιπους σαν τα πρόβατα (isheeps) της Apple και της κάθε Apple. Προσωπικά θεωρώ ότι ΌΛΟΙ οι συμφορουμίτες που έχουν γράψει μέχρι τώρα μπορούν να αντιληφθούν ότι η κατανάλωση σε αυτήν τη διαδρομή πχ ήταν κατά Χ μεγαλύτερη επειδή πχ είχα κόντρα άνεμο ή επειδή η διαδρομή έχει αυτά τα χαρακτηριστικά (ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο) και κάποιοι συμφορουμίτες είναι πολύ αναλυτικοί. Εμένα τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου δίνουν τα παιδιά και γι' αυτό θεωρώ έγκυρα ότι έχουν γράψει. Το να μας ακυρώνεις εσύ με 2 κοσμητικά επίθετα εμένα τουλάχιστον μου δίνει την εντύπωση ότι μας θεωρείς χαζούς και ότι μας αντιμετωπίζεις σαν να πήραμε ένα δίπλωμα και ξέρουμε να οδηγούμε το αυτοκίνητο μηχανικά. Δεν νομίζω ότι τιμά κανέναν κάτι τέτοιο.

Καθένας μετράει τη μέση κατανάλωση σε διαφορετικό εύρος χλμ και βάθος χρόνου. Ανάλογα το τι θέλει. Το τελικό αποτέλεσμα (η σούμα της χρονιάς) που προκύπτει, είναι το ίδιο. Εσύ αφού το θεωρείς ανούσιο να ξέρεις πχ τι μέση κατανάλωση είχες σε ένα ταξίδι σου, μην την μετράς!!! Δεν προσπαθεί κανείς να σε πείσει για το αντίθετο!! Και κανένας δεν βγήκε να σου πει "λες μ******ς" που μας είπες έμμεσα στο προηγούμενο σου post.

Τέλος για να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου στο απλό ερώτημα που θέτεις, το αυτοκίνητο όταν τσουλάει χωρίς γκάζι, επιτυγχάνει μεγαλύτερη οικονομία καυσίμου εμπλέκοντας τη μεγαλύτερη δυνατή σχέση στο κιβώτιο (επιλέγουμε ποια θα βάλουμε ανάλογα με τα χλμ που πηγαίνει) χωρίς να σκορτσάρει ο κινητήρας. Σβηστό και σε οποιασδήποτε κλίσης οδόστρωμα δεν υφίσταται.

Προεπιλογή

[QUOTE=EPIVITOR;52397

4) Οταν κινειται με πατημενο συμπλεκτη?[/QUOTE]

Δάσκαλε θα μας τρελάνεις. Εγώ θα απαντήσω όταν το αυτοκίνητο κινείται σε κατήφορο με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς να πατάς το γκάζι. Εγώ το δεύτερο BC δεν το έχω μηδενίσει εδώ και τρία χρόνια και 56000χλμ μου γράφει 5,2 λίτρα. Αλλά όταν θέλω να κάνω ένα ταξίδι (όχι για να κάνω ρεκόρ στην κατανάλωση αλλά για να δω πόσα λίτρα θα κάψω με 130 ή 140χλμ) το μηδενίζω, μετράω και λέω το αυτοκίνητο μου έκαψε χ λίτρα στα χ χιλιόμετρα. Έχεις δίκιο να το μετράς στο χρόνο γιατί βλέπεις την πραγματική κατανάλωση του αυτοκινήτου. Οταν όμως πας εκδρομή φορτωμένος μέχρι πάνω το πόρτ μπαγάζ και δυο ζευγάρια στο αυτοκίνητο και πρέπει να μοιραστείς τα πετρέλαια;
    Υ.Γ. Θα μας πεις πιο είναι το σωστό;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων

4) Οταν κινειται με πατημενο συμπλεκτη?
    Ειναι ερωτηση παγιδα!! μεγαλυτερη οικονομια κανει οταν ειναι παρκαρισμενο στο γκαραζ .-

Προεπιλογή

Εγω προσωπικα δεν θα σχολιασω καθολου τα δυο παραπανω ποστ του φιλου epivitor. Ο καθενας εχει την προσωπικη του γνωμη που μπορει ελευθερα να την παραθεσει χωρις καμια απολυτος κριση απο τον ή τους αλλους συμφορουμιτες. Ικανη και Αναγκαια συνθηκη οπως λεμε και στα μαθηματικα ,μιας και τα εθιξες φιλε Βαγγελη, ειναι να την διατυπωνουμε κόσμια. Για λογους ενδιαφεροντος του ποστ θα απαντησω και εγω στην ερωτηση του epivitor. Το αμαξι κανει μεγιστη οικονομια σε κατηφορα οταν κινειται με την μεγαλυτερη σχεση μεσα στο κιβωτιο χωρις να σκορτσάρει ο κινητηρας (χρησιμοποιησα την ιδια λεξη με τον referravag για να γινομαι κατανοητος) ενω δεν παταμε γκαζι. Πραγματικα ομως, αν δεν ειναι αυτη η απαντηση, για εγκυκλοπεδικους λογους θα ηθελα να την μαθω. Ευχαριστω εκ των προτερων

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ερωτηση παγιδα!! μεγαλυτερη οικονομια κανει οταν ειναι παρκαρισμενο στο γκαραζ .-
    ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχαχα

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. astra 1.3 cdti 90 hp κατανάλωση
    Από τον/την tsatsaras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 00:22
  2. Χτύπος σε Diesel 1.3 cdti
    Από τον/την Σταύρος75 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 18:37
  3. Υπερβολική κατανάλωση astra 1.3 cdti caravan
    Από τον/την doumtsislaz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 15:48
  4. astra h 1.3 cdti: board computer και κατανάλωση
    Από τον/την tsatsaras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 02:56
  5. Κατανάλωση 1.3 CDTI
    Από τον/την parginos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 15:16

Δικαιώματα - Επιλογές