If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 33

Smile Αγορά opel astra 2003 sport 1.4 16v ecotec

Καλημέρα στην παρέα

θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός opel astra 2003 sport 1.4 16v θα ήθελα να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά του συγκεκριμένου μοντέλου η μία μικρή περίληψη των χαρακτηριστικων του συγκεκριμένου μοντέλου. Αυτό που με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό είναι η κατανάλωση καυσίμου για ευνόητους λόγους και αν το αυτοκίνητο είναι ζωηρό και σταθερό στο δρόμο

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Προεπιλογή

Μιας και είμαι κάτοχος απο το 2004 του αυτοκινήτου που σε ενδιαφέρει θα σου πω οτι είναι ενα τίμιο και αξιόπιστο αυτοκίνητο. Μιλάω βέβαια για το τελευταίο facelift με τον κινητήρα Z14XE γιατί τα προηγούμενα είχαν κάποια θεματάκια.
    Τα προβλήματα που μου έχει εμφανίσει μέχρι τώρα είναι χαλασμένη καλωδίωση ABS πίσω τροχών, σπάσιμο πλαστικού συνδέσμου θερμοστάτη και πολλαπλή εξαγωγής που κροταλίζει.
    Κατα τα άλλα μια χαρά αξιόπιστο είναι και το μόνο που χρειάζεται είναι τα σέρβις του.
    Πάτημα στο δρόμο έχει καλό και τα μαμά φρένα του κρίνονται ικανοποιητικά για νορμάλ οδήγηση. Αν ζητάς κάτι παραπάνω πας για ανάρτηση και για μεγαλύτερα φρένα μπροστά και για δισκόφρενα πίσω.
    Το μόνο μειονέκτημα του αυτοκινήτου είναι η ιπποδύναμη και αυτή μόνο όταν το αμάξι είναι φορτωμένο με 4 άτομα και ακόμα πιο δύσκολα όταν είναι φορτωμένο. Στις επιταχύνσεις δυσκολευεται αλλά φθάνει να κινείται σχετικά άνετα ακόμα και φορτωμένο κοντά στην τελική ταχύτητα του.

Κατανάλωαη σε νορμάλ ρυθμούς μέχρι τα 120 km/h σε εθνική οδό θα έχεις 6.3 λίτρα ανα 100χλμ. Στην πόλη θα παίζεις γύρω στο 7+ αναλόγως και τον τρόπο οδήγησης σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilskin : 22-09-14 στις 10:18
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
    αλλά πριν είχα μια άλφα 145 1.4 και η κατανάλωση όπως καταλαβαίνεις κυμαινοταν στο 8.5-9 τώρα βγήκε ολική καταστροφή και κοιτάω με τα λεφτά της ασφαλιστικής να βρω κάτι πιο καινούργιο και κάτι πιο οικονομικό αλλά με σπορ στοιχεία. Και κάτι ακομα Ο υπολογιστής ταξιδιού δείχνει κάποια ένδειξη κατανάλωσης καυσίμου η είναι οι κλασικές λειτουργίες εξωτερική θερμοκρασία ημερομηνία και radio eds

Προεπιλογή

Τι ποσό υπολογίζεις να διαθέσεις περίπου? Γιατί στο car.gr βρίσκω αγγελίες astra g 03 με τιμές στα 2.5 -3 χιλιάρικα. Αρκετά καλές θα έλεγα.
    Αν έχεις την κλασσική οθόνη όπως έχω εγώ στο δικό μου δείχνει ημερομηνία,θερμοκρασία και rds εφόσον έχεις την εργοστασιακή πηγή ή σε aftermarket πηγή έχεις βάλει τον αντάπτορα.
    Αν έχεις υπολογιστή ταξιδίου στην μεγάλη οθόνη θα εμφανίζεται η κατανάλωση καυσίμου και διάφορα άλλα μηνύματα που αφορούν σφάλματα για τα φώτα, τα φρένα και αν δεν κάνω λάθος και για την στάθμη του αντιψυκτικού.

Αν θές πες μας τι ακριβώς ζητάς απο το αυτοκίνητο που θα αγοράσεις και ποιο είναι το οδηγικό σου στύλ. Γιατί σε αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις ενα σαξόραλλο που σίγουρα είναι πιο σπόρ. Ακραίο παράδειγμα για να βρεθεί αυτοκίνητο που θα ικανοποιεί τις οδηγικές σου επιθυμίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilskin : 22-09-14 στις 14:12
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Κατά. Αρχήν ευχαριστώ πάρα πολυγια το χρόνο σου.

το ποσό κυμαίνεται από 2500 έως 3000 κοίταξα και εγώ στο car. Και για αυτό κατέληξα σε αυτό το αυτοκίνητο και επειδή έχει και ο κουμπαρος μου το astra το comfort του 2002 και έχει βγει καλό είμαστε στο παζαρεμα με την ασφαλιστική ακόμα. Σαν οδηγική στυλ μου αρέσει το γκάζι δεν το κρύβω οδηγω γρήγορα αλλά και αργά ανάλογα το πως θα μου κουμπωσει στο μυαλό. Θέλω ένα σχετικά γρήγορο αυτοκίνητο να μπορώ να κάνω μια προσπεραση αλλά και μια στοιχειώδη άνεση με ένα ποσό των 3000€ γιατί τόσα διαθέτω. Κοίταξα και για corse corsa αντίστοιχης χρονολογιας αλλά το astra μου αρέσει πιο πολύ

Προεπιλογή

Κατά. Αρχήν ευχαριστώ πάρα πολυγια το χρόνο σου.

το ποσό κυμαίνεται από 2500 έως 3000 κοίταξα και εγώ στο car. Και για αυτό κατέληξα σε αυτό το αυτοκίνητο και επειδή έχει και ο κουμπαρος μου το astra το comfort του 2002 και έχει βγει καλό είμαστε στο παζαρεμα με την ασφαλιστική ακόμα. Σαν οδηγική στυλ μου αρέσει το γκάζι δεν το κρύβω οδηγω γρήγορα αλλά και αργά ανάλογα το πως θα μου κουμπωσει στο μυαλό. Θέλω ένα σχετικά γρήγορο αυτοκίνητο να μπορώ να κάνω μια προσπεραση αλλά και μια στοιχειώδη άνεση με ένα ποσό των 3000€ γιατί τόσα διαθέτω. Κοίταξα και για corse corsa αντίστοιχης χρονολογιας αλλά το astra μου αρέσει πιο πολύ

Προεπιλογή

Κοίτα, τα γκάζια της Alfa ξέχασέ τα. Αλλά θα πας ταξίδι που δε θα το χεις ξαναευχαριστηθεί.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Ναι koubaros το χώ πάρει απόφαση απλά θέλω κάτι σπορ και αξιόπιστο. Καμία συμβουλή τι να τσεκάρω όταν πάω να το αυτοκίνητο αν πρέπει να προσέξω τίποτα έχω ακούσει για γύρισμα χιλιομέτρων απλά δεν ξέρω για αυτό ρωτάω

Προεπιλογή

Καλά αυτό να το περιμένεις. Θα πάρεις τον μηχανικό σου αγκαζέ και θα πάτε να το δείτε. Όχι μόνος σου. Σπάνιο να βρεις βιβλίο σέρβις (αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση τι σε νοιάζει).

Προεπιλογή

Πάντως αν βρείς, ανέβα σε κιβυκά.

Προεπιλογή

Αντικειμενικά σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν αρκετές επιλογές. Alfa Romeo 147 1.6 120 άλογα, Ford Focus, Seat Ibiza Top Gun 115 άλογα,Golf 4 1.6 105 άλογα, Citroen Xsara και Saxo Vts, Peugeot 106 Rallye και Honda Civic.
    Χωρίς να είναι το καλύτερο απο αυτά που ανέφερα, προσωπική μου επιλογή εφόσον είχα αποκλείσει τα σαξοραλλα, ή θα πήγαινα για το Astra ή για τον Ιαπωνα της παρέας για την γνωστή αξιοπιστία τους.

Πάντως με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και με Picanto η προσπέραση είναι παιχνιδάκι. Οταν βλέπεις τα πιο πολλά αυτοκίνητα να πηγαίνουν χαλαρά στην δεξιά λωρίδα το να κινείσαι με 140 σε κάνει τον βασιλιά του δρόμου.
    Περα απο την πλάκα προσπεράσεις κάνεις άνετα στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός όταν είσαι φορτωμένος που σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να εκμεταλλευεσαι την φόρα του αυτοκινήτου και να μην περιμένεις με 80 km/h σε πυκνή κίνηση και 5η στο κιβώτιο οτι θα προσπεράσεις χωρίς κατεβάσμα, αλλά μόνο με την ροπή του κινητήρα.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Για Alfa 147 αλλά η Alfa είναι 1600 οπότε την απεκλεισα και το Honda καλό αλλα 3000 πιστεύω βρίσκεις κάτι καλύτερο . Για Honda δεν τα δίνω. Σκέφτηκα να δω τα opel δεν σου κρύβω ότι έχω ψηθεί για το astra και όσο το κοιτάω και διαβάζω ψήνομαι περισσότερο. Είμαι στα 30 οπότε θέλω σχετικό Γκάζι αλλά και άνεση και πιστεύω ότι astra είναι το ιδανικοτερο. Τα περισσότερα που έχω δει στο car έχουν βιβλίο service υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν έχουν γυριστεί τα χιλιόμετρα. Με το μηχανικό που γίναμε φίλοι ελέω Alfa μου πε για το astra ότι είμαι καλό και αξιόπιστο

Προεπιλογή

Σε μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά σε αγγελίες του car βλέπω Cruise control ηλεκτρικά κάθισματα ήταν διαθέσιμα αυτά στο προαιρετικό εξοπλισμό του συγκεκριμένου μοντέλου γιατί μου κάνει εντύπωση

Προεπιλογή

Cruise control είχαν αρκετά αλλά και ακόμα να μην το είχε παραγγείλει κάποιος αν υπήρχαν οι αναμονές το να βάλεις cruise control μετά την αγορά είναι ευκολο.
    Ηλεκτρικά καθίσματα δεν νομίζω να υπήρχαν ποτέ στο astra. Μηπως εννοεί θερμαινόμενα αν αναφέρεται σε δερμάτινο σαλόνι ή διαφορετικά λάθος στοιχεία έχει βάλει ο κάτοχος στην αγγελία.
    Οτι είναι αξιόπιστο αυτοκίνητο αυτό ισχύει. Απλά σίγουρεψε απο την μεριά σου οτι θα είσαι ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις του, όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό. Γιατί και 200 άλογα να οδηγούσε καθημερινά κάποιος, θα έφτανε η στιγμή που θα του φαίνονταν λίγα.
    Εφόσον λογικά έχεις οδηγήσει και το astra του κουμπάρου σου και είσαι οκ με την ιπποδύναμη του τότε να σου ευχηθώ καλή ερευνα αγοράς. Πάντως αν βρείς 1600 κυβικά δες το σοβαρά. Για μένα πέρα του 2λιτρου Opc με τα 192 άλογα σε αυτό το αμάξωμα ο καλύτερος κινητήρας ήταν ο 1800αρης με τα 125 άλογα.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Εγω παλι θα ελεγα για 1.6 ουτε να το σκεφτεται. 9 στα 10 καινε τον αμπακο σε λαδι.
    Το 1.4 της opel ειναι απο τα πιο τιμια μοτερ εκεινης της εποχης κ εβαζε τα γυαλια στα περισσοτερα 16αρια του τοτε ανταγωνησμου.
    Meguiars project...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=8409

http://www.youtube.com/watch?v=1prIEOzpt3Q&feature=player_embedded

Προεπιλογή

Εγω παλι θα ελεγα για 1.6 ουτε να το σκεφτεται. 9 στα 10 καινε τον αμπακο σε λαδι.
    Το 1.4 της opel ειναι απο τα πιο τιμια μοτερ εκεινης της εποχης κ εβαζε τα γυαλια στα περισσοτερα 16αρια του τοτε ανταγωνησμου.
    Meguiars project...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=8409

http://www.youtube.com/watch?v=1prIEOzpt3Q&feature=player_embedded

Προεπιλογή

Πιστεύω ότι το 1400. Είναι η ιδανική επιλογή...Τα σέρβις περίπου οικονομικά που κυμαίνονται διάβασα και στο φόρουμ των 4 τροχών για μια ανάκληση για τα μοντέλα από το 2004 και μετά λόγω κάποιου προβλήματος.. Υπάρχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου μοντέλου κάπου τελική ταχύτητα 0-100 ρεπριζ; σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δίνετε αλά θέλω να έχω όσο πιο δυνατόν καλύτερη εικόνα μπορώ ότι άλλο θέλετε να μου πείτε να προσέξω για το αυτοκίνητο καλοδεχουμενη.

Προεπιλογή

Τα σέρβις του είναι αρκετά οικονομικά θα έλεγα αρκεί να γίνονται εκτός αντιπροσωπείας. Αλλαγή λαδιών κανα 50άρικο υπολόγισε.
    Γενικό σέρβις με ιμάντες,αντλία νερού, αλλαγή φίλτρων βενζίνης,αέρα,καμπίνας, μπουζί, και καθαρισμό πεταλούδας μου κόστισαν 300 ευρώ. (Για τις ίδιες εργασίες σε αντιπροσωπεία Opel είχα δώσει 550 ευρώ).
    Τακάκια αναλόγως την μάρκα τα βρίσκεις και αυτά αρκετά φθηνά.
    Η παραγωγή του astra g σταμάτησε αρχές 2004. Αρα οτι διάβασες δεν ισχύει για το astra g αλλα για το astra h. Πέραν αυτού στο δικό μου αυτοκίνητο δεν θυμάμαι ποτέ να έγινε ανάκληση.
    Τεχνικά χαρακτηριστικα.

http://www.thecaryoudrive.com/gr/03105503e3e
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilskin : 23-09-14 στις 13:09
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Τα έξοδα συντήρησης είναι ακριβώς τα ίδια μέχρι το τελευταίο ευρώ ανάμεσα σε 1.4-1.6.

Προεπιλογή

Τελικά βγήκε η αποζημίωση 2800€
    έχω βρει ένα opel astra IRMSCHER 2004 16v με 116000χλμ και κλίμα. Ξέρουμε μήπως τι extra έχει η συγκεκριμένη έκδοση; ο κάτοχος της αγγελίας γράφει για. Esp abs και κλιματισμο στα extra.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περιεργο προβλημα σε Astra g sport 2003
    Από τον/την Nikos Anastasiou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-14, 13:33
  2. διαστασεις ελαστικων για astra sport 2003
    Από τον/την spiritualised στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 15:00
  3. Αγορά Opel Astra 1,3CDTI ecotec
    Από τον/την amonra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 09:23
  4. Αγορά astra-j 1.6 sport turbo
    Από τον/την Tassos_patra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 23:59
  5. Προβλήματα σε Opel Corsa 1.4 sport (2003)
    Από τον/την jval στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 05:24

Δικαιώματα - Επιλογές