If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 51 από 164 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.001 έως 1.020 από 3263

Προεπιλογή

Επίσης βρήκα και αυτό σχετικά με την αλλαγή θέσης... Δες μετά το 1:38.

Προεπιλογή

Εφόσον δεν είναι κατευθυντικά, και οι δύο τρόποι τοποθέτησης (χιαστί και μπρος-πίσω) είναι θεωρητικά σωστοί.
    Μόνο ένας έμπειρος λαστιχάς μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά.
    Στείλε και ένα email στην Goodyear...

Προεπιλογή

Απ' ότι είδα, και η continental και η goodyear προτείνουν εναλλαγή κάθε 10000-12000κμ

http://www.continental-tires.gr/www/...mixing-gr.html

http://www.goodyear.eu/gr_el/all-abo...ng-your-tires/

Προεπιλογή

Τα primacy 3 τα εχουμε εμεις στο insignia. 17αρα ζαντα 225/45 αν δεν κανω λαθος. Καλο λαστιχο αλλα μου ασεσει περισσοτερο το primacy hp που ειχε απο τη μανα του. Το hp με 45000 χλμ και δε φαινοταν η φθορα του σε θεμα σκασιματος και επειδη το ειχα τεσταρει σε δυνατη βροχη παρολο που ηταν 4χρονων λαστιχα και ειχα. Φαει της αυλακωσεις δε κουνιοταν το αμαξι. Τωρα με τα 3 εχουμε κανει 22 000 και ηδη τα βλεπω σκασμενα (2μιση χρονια περιπου φορεμενα). Τοτε τα ειχαμε πληρωσει 720 ευρω. Και τωρα απο οτι βλεπω παιζουν στα 500 περιπου. Οσο για τα μπρος πισω ο λαστιχας που εβαλα τα κοντινενταλ στο κορσα μου ειπε οτι οι εταιριες ελαστικων δε το προτεινουν να αλλαζεις γτ το ελαστικο αποκτα μνημη και τρωγεται αναλογα με ποια θεση το εχεις τοποθετησει. Οποτε αν του αλλαξεις θελει παλι απο την αρχη να φαγωθει εκει που θελει το ελαστικο συμφωνα με το που εχει τοποθετηθει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα primacy 3 τα εχουμε εμεις στο insignia. 17αρα ζαντα 225/45 αν δεν κανω λαθος. Καλο λαστιχο αλλα μου ασεσει περισσοτερο το primacy hp που ειχε απο τη μανα του. Το hp με 45000 χλμ και δε φαινοταν η φθορα του σε θεμα σκασιματος και επειδη το ειχα τεσταρει σε δυνατη βροχη παρολο που ηταν 4χρονων λαστιχα και ειχα. Φαει της αυλακωσεις δε κουνιοταν το αμαξι. Τωρα με τα 3 εχουμε κανει 22 000 και ηδη τα βλεπω σκασμενα (2μιση χρονια περιπου φορεμενα). Τοτε τα ειχαμε πληρωσει 720 ευρω. Και τωρα απο οτι βλεπω παιζουν στα 500 περιπου. Οσο για τα μπρος πισω ο λαστιχας που εβαλα τα κοντινενταλ στο κορσα μου ειπε οτι οι εταιριες ελαστικων δε το προτεινουν να αλλαζεις γτ το ελαστικο αποκτα μνημη και τρωγεται αναλογα με ποια θεση το εχεις τοποθετησει. Οποτε αν του αλλαξεις θελει παλι απο την αρχη να φαγωθει εκει που θελει το ελαστικο συμφωνα με το που εχει τοποθετηθει.
    Σε ευχαριστώ!

Προεπιλογή

Τα primacy 3 τα εχουμε εμεις στο insignia. 17αρα ζαντα 225/45 αν δεν κανω λαθος. Καλο λαστιχο αλλα μου ασεσει περισσοτερο το primacy hp που ειχε απο τη μανα του. Το hp με 45000 χλμ και δε φαινοταν η φθορα του σε θεμα σκασιματος και επειδη το ειχα τεσταρει σε δυνατη βροχη παρολο που ηταν 4χρονων λαστιχα και ειχα. Φαει της αυλακωσεις δε κουνιοταν το αμαξι. Τωρα με τα 3 εχουμε κανει 22 000 και ηδη τα βλεπω σκασμενα (2μιση χρονια περιπου φορεμενα). Τοτε τα ειχαμε πληρωσει 720 ευρω. Και τωρα απο οτι βλεπω παιζουν στα 500 περιπου.Οσο για τα μπρος πισω ο λαστιχας που εβαλα τα κοντινενταλ στο κορσα μου ειπε οτι οι εταιριες ελαστικων δε το προτεινουν να αλλαζεις γτ το ελαστικο αποκτα μνημη και τρωγεται αναλογα με ποια θεση το εχεις τοποθετησει. Οποτε αν του αλλαξεις θελει παλι απο την αρχη να φαγωθει εκει που θελει το ελαστικο συμφωνα με το που εχει τοποθετηθει.
    Κι εγώ μέχρι τώρα δεν τα έκανα ποτέ μπρος πίσω... Αυτό με τη μνήμη δεν το καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις... Ανάλογα το πως κυλάει φθείρεται... Δεν ξέρω μόνο μήπως λόγω διαφοράς βάρους μπρος/πίσω έχουν πάρει άλλη φόρμα τα μπροστά από τα πίσω και δεν πατάνε καλά... Και ο δικός μου τοπικός λαστιχάς εδώ δεν προτείνει μπρος πίσω... Το καλό λάστιχο πρέπει να είναι πίσω... Απλώς σκεφτόμουν να το κάνω τώρα μία φορά που είναι καινούρια τα λάστιχα ακόμη... Όχι κάθε 10.000χλμ να τα αλλάζω θέση... Μία φορά στα 10.000χλμ και άλλη μία ίσως στα 20.000χλμ και από εκεί και πέρα τέλος.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ μέχρι τώρα δεν τα έκανα ποτέ μπρος πίσω... Αυτό με τη μνήμη δεν το καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις... Ανάλογα το πως κυλάει φθείρεται... Δεν ξέρω μόνο μήπως λόγω διαφοράς βάρους μπρος/πίσω έχουν πάρει άλλη φόρμα τα μπροστά από τα πίσω και δεν πατάνε καλά... Και ο δικός μου τοπικός λαστιχάς εδώ δεν προτείνει μπρος πίσω... Το καλό λάστιχο πρέπει να είναι πίσω... Απλώς σκεφτόμουν να το κάνω τώρα μία φορά που είναι καινούρια τα λάστιχα ακόμη... Όχι κάθε 10.000χλμ να τα αλλάζω θέση... Μία φορά στα 10.000χλμ και άλλη μία ίσως στα 20.000χλμ και από εκεί και πέρα τέλος.
    Εγώ καταλαβαίνω τι λέει, αλλά γιατί όμως οι εταιρίες προτείνουν την εναλλαγή?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ καταλαβαίνω τι λέει, αλλά γιατί όμως οι εταιρίες προτείνουν την εναλλαγή?
    Τι εννοεί μπορείς να το εξηγήσεις;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεί μπορείς να το εξηγήσεις;
    Δεν αναφέρεται στην φθορά, αλλά στο γενικό "στήσιμο" του ελαστικού. Δηλαδή την φόρμα που έχει πάρει το εσωτερικού το ελαστικού (δεν είμαι ειδικός, απλά αναφέρω αυτό που κατάλαβα).

Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβα με αυτα που μου ειπε ειναι οτι οι ροδες δεν ειναι απολυτα ευθειες. Και δεν ειναι η κατανομη του βαρους σε ολο το ελαστικο ιδια οποτε εστω κ για λιγα χιλιοστα εχει διαφορα η φθορα του ενως ακρου του λαστιχου με το αλλο. Επισης απο τη στιγμη που στριβουν μονο οι μπροστα ροδες αναλογα με το που στριβεις πιο πολυ συμφωνα με τις διαδρομες φθειρεται διαφορετικα. Οπως ενα παπουτσι δηλαδη. Δε φθειρεται ολο το πελμα ομοιομορφα αλλα συμφωνα με το τροπο που περπατας. Αυτα ειναι πραγματα που μου ειπε ο λαστιχας. Τωρα απο τη στιγμη που εναλα κοντι και ξερω οτι ειναι μαλακα και εχω προσθετο βαρος μπροστα μιας και δε φορτωνω ποτε το αμαξι λογικο ειναι να εχω μαγαλυτερη φθορα εμπρος. Οποτε αναλογα με τη διαφορα της φθορας μετα απο καποιο διαστημα 1-2 χρονια πχ μπορει να δοκιμασω και εγω μπρος-πισω. Θα δειξει.

Προεπιλογή

Όλα τα λάστιχα που έχω βάλει στα αυτοκίνητα τα κάνω αλλαγή στης 25000χλμ τα εμπρός πίσω και στης 55000 εως 60000χλμ τα αλλάζω.

Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβα με αυτα που μου ειπε ειναι οτι οι ροδες δεν ειναι απολυτα ευθειες. Και δεν ειναι η κατανομη του βαρους σε ολο το ελαστικο ιδια οποτε εστω κ για λιγα χιλιοστα εχει διαφορα η φθορα του ενως ακρου του λαστιχου με το αλλο. Επισης απο τη στιγμη που στριβουν μονο οι μπροστα ροδες αναλογα με το που στριβεις πιο πολυ συμφωνα με τις διαδρομες φθειρεται διαφορετικα. Οπως ενα παπουτσι δηλαδη. Δε φθειρεται ολο το πελμα ομοιομορφα αλλα συμφωνα με το τροπο που περπατας. Αυτα ειναι πραγματα που μου ειπε ο λαστιχας. Τωρα απο τη στιγμη που εναλα κοντι και ξερω οτι ειναι μαλακα και εχω προσθετο βαρος μπροστα μιας και δε φορτωνω ποτε το αμαξι λογικο ειναι να εχω μαγαλυτερη φθορα εμπρος. Οποτε αναλογα με τη διαφορα της φθορας μετα απο καποιο διαστημα 1-2 χρονια πχ μπορει να δοκιμασω και εγω μπρος-πισω. Θα δειξει.
    Σωστά όλα αυτά. Το θέμα όμως είναι ότι αν αποφασίσεις ότι θες να τα κάνεις μπρος πίσω μετά από 1 χρόνο πόσο μάλλον από 2 θα έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα που θα είναι επικύνδινο να βάλεις τα φθαρμένα λάστιχά σου πίσω...

Προεπιλογή

Υπολογιζω να κανω μεσα σε 2 χρονια 25 000. Η αλλαγη αν γινει θα γινει στα 20. Ο λαστιχας υποστηριζει οτι τα κοντι αντεχουν ανετα μεχρι τα 40. Ενω τα good year που σκεφτομουν να βαλω μου ειπε οτι θα ειμαι για 50 000 οκ. Ο μονος λογος π δε τα εβαλα ηταν επειδη μ ειπε οτι φτιαχνονται ταιλανδη ενα τα κοντι γερμανια. Δε ξερω αν εχει σημασια. Για ψυχολογικους λογους προτιμησα κοντι.

Προεπιλογή

Sotikour χωρίς παρεξήγηση αλλά ο λαστιχάς σου πρέπει να έχει χρόνια να φέρει Goodyear στο μαγαζί του... Τα δικά μου Eagle F1 είναι Made in Germany ενώ τα Efficient Grip Performance που βάλαμε στο C4 είναι Made in Poland...

Το άλλο σενάριο είναι ότι μάλλον ήθελε να σου σπρώξει τα Continental γιατί πιθανώς να έχει μεγαλύτερο κέρδος...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 07-02-16 στις 22:12

Προεπιλογή

Αλλαγή σχεδίων...
    Επειδή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα κινούμε πια σε αυτοκινητόδρομο, αλλά κατα 90% σε άλλο δρόμο, οπου η άσφαλτος είναι χάλια, δεν θα πρέπει να βάλω sport ελαστικό (δηλαδή το dunlop RT). Κυρίως διότι επιζητώ την άνεση!
    Για προσωπικό λόγω σκέφτομαι να βάλω τα primacy 3 (και όχι Efficient Grip Performance). Αλλά αυτά που άκουσα για τα σκασίματα με έχουν προβληματίσει.

Προεπιλογή

Αυτο που μου ειπε οτι η συγκεκριμενη διασταση φτιαχνεται εκει. 186/65/15. Και τα ειχε και τα 2 ετοιμοπαραδωτα και μου τα εδειξε και τα 2. Η διαφορα χρηματικα ηταν 240 και 260. Αυτο που λες για το κερδος μπορει. Τελος παντων δε νομιζω να καταλαβω διαφορα αναμεσα στα 2 ελαστικα. Οποια και να εβαζα υπερευχαριστημενος θα ημουν. Θα δειξει και στα ποσα χλμ θα φθαρουν.

Υ.γ. Σωτηρη με λενε δε χρειαζεται να με λες σοτικουρ.

Προεπιλογή

Εγω το ειπα σε σχεση με τα hp που ειχαμε πριν. Μπορω να σ βγαλω φοτο αυριο να δεις πως ειναι και ποτε ακριβως τα αλλαξαμε. Ολα τα χλμ εχουν γινει σε πολη και συγκεκριμενα καλαματα.

Προεπιλογή

Αλλαγή σχεδίων...
    Επειδή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα κινούμε πια σε αυτοκινητόδρομο, αλλά κατα 90% σε άλλο δρόμο, οπου η άσφαλτος είναι χάλια, δεν θα πρέπει να βάλω sport ελαστικό (δηλαδή το dunlop RT). Κυρίως διότι επιζητώ την άνεση!
    Για προσωπικό λόγω σκέφτομαι να βάλω τα primacy 3 (και όχι Efficient Grip Performance). Αλλά αυτά που άκουσα για τα σκασίματα με έχουν προβληματίσει.
    Οποτε αποψη μου να πας σε continental. Φρεναρισμα με κρυο ελαστικο, ακαριαιο
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Αλλαγή σχεδίων...
    Κωνσταντίνε αν κινείσαι σε χάλια δρόμο και βάλεις Continental 40.000χλμ δεν παίζει να σου βγάλουν ούτε με χειροβομβίδες... Όποιο λάστιχο και να βάλεις θα είσαι ευχαριστημένος. Όλα κοκκαλώνουν ακόμη και κρύα. Ακόμη και τα δικά μου που έχουν δείκτη ταχύτητας Υ που μου έλεγαν εδώ διάφορα παιδιά ότι δεν θα τα ζεσταίνει και ιστορίες... Με τα Primacy 3 σίγουρα η γόμα θα αντέξει περισσότερο από τα Dunlop πόσο μάλλον από τα Continental που λιώνουν ακόμη πιο γρήγορα... Σε σχέση με τα Goodyear η διαφορά θα είναι μικρή στο πόσα χιλιόμετρα θα βγάλεις χωρίς να μπορώ να σου πω ποιο από τα δύο θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα... Οι δείκτες Tread wear είναι εσωτερικά νούμερα για κάθε εταιρεία απ' όσο έχω διαβάσει πέρσι κάπου. Οπότε δεν μπορείς να τα συγκρίνεις άμεσα...

Με το Efficient Grip Performance επίσης θα έχεις χαμηλότερη κατανάλωση (στο C4 μειώθηκε 0,3-0,4l/100km) καθώς και πολύ πιο ήσυχο ταξίδι... Τα Primacy 3 στη διάστασή μας 215/50/17 είναι γύρω στις 2-3 φορές πιο θορυβώδη σε σχέση με τα EG Performance... Τέλος είναι και πιο ακριβά τα Michelin...

Τώρα αν όπως λες έχεις κάποιον προσωπικό λόγο (πχ γνωστό, μπατζανάκι λαστιχά κλπ) και μπορείς να βρεις τα Primacy 3 σε σημαντικά χαμηλότερη τιμή βάλε αυτά... Σαν λάστιχα όμως είναι υποδεέστερα σε κάθε τομέα σε σχέση με τα Efficient Grip Performance... Κάποιο παιδί πιο πάνω έγραψε ότι δεν τον έπεισαν όπως τα Primacy HP (προηγούμενο μοντέλο) και αυτή την άποψη την έχω διαβάσει άπειρες φορές σε σχόλια και κριτικές. Τα Conti, δεν στα συνιστώ εάν πρόκειται να κυκλοφορείς σε χάλια άσφαλτο...

Δες και το Pirelli P7 Cinturato Blue κάπως έτσι πρέπει να λέγεται... Έχει πάρει καλές βαθμολογίες στα τελευταία τεστ αλλά είναι θορυβώδες όπως το Primacy 3.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 07-02-16 στις 22:53

Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι έχω έναν γνωστό μου λαστιχά με michelin. Εννοείται όμως οτι αν δεν είναι καλά δεν θα τα βάλω.
    Όπως είπα με ενδιαφέρει η άνεση.
    Το αυτοκινητο θα οδηγείται απίστευτα ομαλά, με χαμηλή ταχύτητα κυρίως (40-70), οπότε όποιο ελαστικό και να βάλω θα με καλύψει σε φρένα, κράτημα κλπ.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί, διότι ενώ είχα κατασταλάξει στα dunlop rt, τώρα όλα έχουν ανατραπεί...

Σελίδα 51 από 164 ΠρώτηΠρώτη ... 41495051525361101151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αγορα καινουριων ελαστικων
    Από τον/την georgio13 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-18, 04:13
  2. Περι ελαστικων!
    Από τον/την στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 361
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 13:26
  3. ΑΓΟΡΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    Από τον/την dark knight στο forum Opel
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 22:35
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    Από τον/την Mendel στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 23:00
  5. Ποιοτητα των ελαστικων......
    Από τον/την niccc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 21:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές