If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 110 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 1060100108109110111112120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.181 έως 2.200 από 2451

Προεπιλογή

Πλεον τα ελαστικα ειναι μεγαλα και πανακριβα....για 20-30Ε αξιζει μα φαγωθουν στραβα; για μενα οχι...
    Opel Astra G = Ο ταξιδιάρης

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Expresso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βάζω συνήθως michelin energy.

Τελευταία άκουσα καλά λόγια και για τα falken. Είναι στο ίδιο επίπεδο με τα michelin ή απλά πιο οικονομικά;
    Falken ΖΙΕΧ914 φοράω εδώ και 17K χιλιόμετρα και έχω να πω τα καλύτερα. Από την εμπειρία που αποκόμισα, πάλι για falken με βλέπω γιατί μέχρι στιγμής είναι μακράν το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει και λόγω τιμής φυσικά. Εδώ που μένω (Πατρα) η διαφορά ήταν πάνω από 60 ευρώ σε σχέση με τα πιο επώνυμα michelin ES+ και αντίστοιχες μάρκες. Δε το μετάνιωσα καθόλου. Τώρα αν τα βρίσκεις όλα σε παρόμοιες τιμές ότι θέλεις βάζεις. Πάντως είδα ότι ακρίβυναν τα Falken, μάλλον πολύς κόσμος τα βάζει. Με 220e τα είχα βάλει όταν τα άλλα που κοιτούσα είχαν 275-300. Τώρα τα βλέπω στα 240+.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 06-01-17 στις 13:45

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E1%EB%E1/page2
    Φοραω τα saver της προηγουμενης γενιας.Θα το σκεφτομουν να βαλω τα falken ZE914 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Si...0-16-Tyres.htm αλλα με βλεπω να καταληγω στα saver+
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Goodyear Efficient Grip Performance εχουν σιγουρα Α στο βρεγμενο και Β νομιζω στην καταναλωση καυσιμου που τα Michelin εχουν C αν δεν κανω λαθος.Τα φοραω εγω σε 185/60/15 και ειναι καταπληκτικο λαστιχο ειδικα στην βροχη...Το μονο αρνητικο που εχω να τους προσαψω ειναι τα πολυ μαλακα πλαινα που στην γρηγορη οδηγηση εχει αποτελεσμα να ''μαγουλιαζουν''....
    Αντρέα τα uniroyal πως τα βλέπεις...? Επειδή κάνεις πολλά χιλιόμετρα και σε δύσκολο δρόμο για αυτό σε ρωταω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Για την ευθυγραμμιση παντως, εγω ειπα οτι θα κανω γιατι ετσι κι αλλιως σκοπευα να κανω για πολλους λογους και γιατι ουτως η αλλως πρεπει να γινεται μια φορα τον χρονο.Απλα τωρα με τα νεα ελαστικα ειναι ευκαιρια...αυτο ερχεται να πατησει πανω σε αυτο που ειπς ο koumparos.Δεν αξιζει να ρισκαρεις τα λαστιχα σου για 20-30 ευρω οποτε μονο κερδισμενος βγαινεις σε καθε περίπτωση..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρέα τα uniroyal πως τα βλέπεις...? Επειδή κάνεις πολλά χιλιόμετρα και σε δύσκολο δρόμο για αυτό σε ρωταω
    Kαταρχην χρονια πολλα για την γιορτη σου φιλε Γιαννη...
    Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αλλα δεν τα εχω πιεσει κιολας οπως τα Goodyear.Εχω κανει 3.500 χλμ περιπου....Στην βροχη πολυ καλα οπως και στο στεγνο μεχρι στιγμης.Θετικο το οτι εχουν πιο σκληρα πλαινα και δεν ''μαγουλιαζουν'' στο στριψιμο και αρνητικο οτι ειναι πιο θορυβωδη παντα σε σχεση με τα Goodyear...Περισσοτερα μολις δοκιμαστουν και σε ''απαιτητικη'' οδηγηση....
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαταρχην χρονια πολλα για την γιορτη σου φιλε Γιαννη...
    Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αλλα δεν τα εχω πιεσει κιολας οπως τα Goodyear.Εχω κανει 3.500 χλμ περιπου....Στην βροχη πολυ καλα οπως και στο στεγνο μεχρι στιγμης.Θετικο το οτι εχουν πιο σκληρα πλαινα και δεν ''μαγουλιαζουν'' στο στριψιμο και αρνητικο οτι ειναι πιο θορυβωδη παντα σε σχεση με τα Goodyear...Περισσοτερα μολις δοκιμαστουν και σε ''απαιτητικη'' οδηγηση....
    Ευχαριστώ για τις ευχές σου Αντρέα. Ότι καλύτερο και σε σένα. Περιμένω νέα από σένα γιατί όπως σου είπα θέλω να δω τα συμπεράσματα σου λόγω της διαδρομής που κάνεις. Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδια βρισκομαι σε κατασταση αλλαγης ελαστικων(205/60/16).Το εψαξα και δεν συμφερει να αγορασω απο καποιο online καταστημα απο Αθηνα και να μου τα τοποθετησουν εδω.Για τα επομενα 2-3 χρονια κατα κυριο κανονα δεν θα κανω πολλα χιλιομετρα (πανω 10000 το χρονο).Αυτο το αναφερω καθαρα για να βοηθησω στις γνωμες σχετικα με τον βαθμο φθορας του καθε ελαστικου και επειδη τα saver πρωτης γενιας που φοραω, ηδη τα αλλαζω με επειδη πεταξαν ελαφρια καρουμπαλα και εχουν 58000 και βρισκονται στις αρχες του 6ου χρονου αλλα με αρκετο ακομα τακουνι.Οποτε δεν ξερω αν ειναι ωφελιμο απο πλευρας χρηματων να βαλω ενα λαστιχο με μεγαλο treadwear χωρις να το κανω χρηση σε πολλες χιλιαδες χιλιομετρα.Ειμαι αναμεσα στα:
    1.Michelin saver+ 420E
    2.Conti premium contact 430E
    3.Googear efficient grip performance 400E
    4.Falken ZIEX ZE914 370E

Ειχα υπ'οψην και τα toyo proxes cf2 που τα φοραει και ο λαστιχας μου σε 205/60/16 στην mercedes E200 αλλα δεν με επεισαν οι κριτικες που διαβασα και ηταν για λιγα χιλιομετρα.

Τι προτεινετε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SotosKon : 11-01-17 στις 14:23

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Καλησπερα σας. Επειδη θελω να αλλαξω ζαντες στο corsa μου δημιουργηθηκε μια απορια. Αμα παω σε 15αρα ζαντα εχω τη δυνατοτητα απο το βιβλιο του κατασκευαστη να βαλω μεγεθος 195-60-15 ενω αν παω σε 16αρα θα βαλω 195-55-16. Αν εξαιρεσουμε τη διαφορα στο κοστος. Αλλα και την εμφανιση. Σε θεμα κρατηματος και πατηματος στο δρομο θα εχουν διαφορα; γτ θεωρητηκα οσο μεγαλυτερο πελμα τοσο καλυτερο κρατημα εχεις. Αν το ακεπτηκο μου ειναι τελειος λαθος συγχωρεστε με. Δεν εχω ασχοληθει καθολου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sotikour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας. Επειδη θελω να αλλαξω ζαντες στο corsa μου δημιουργηθηκε μια απορια. Αμα παω σε 15αρα ζαντα εχω τη δυνατοτητα απο το βιβλιο του κατασκευαστη να βαλω μεγεθος 195-60-15 ενω αν παω σε 16αρα θα βαλω 195-55-16. Αν εξαιρεσουμε τη διαφορα στο κοστος. Αλλα και την εμφανιση. Σε θεμα κρατηματος και πατηματος στο δρομο θα εχουν διαφορα; γτ θεωρητηκα οσο μεγαλυτερο πελμα τοσο καλυτερο κρατημα εχεις. Αν το ακεπτηκο μου ειναι τελειος λαθος συγχωρεστε με. Δεν εχω ασχοληθει καθολου.
    Πρωτα σκεψου τι θες εσυ, ανεση-κρατημα-ομορφια και φυσικα συνυπολογισε και το κοστος των ελαστικων! Οι 195/55/16 τετοιες φοραω, εχουν ποιο χαμηλο προφιλ απο τα 195/60/15 που αναφερεις με οτι αυτο συνεπαγετε, ποιο καλο κρατημα γιατι δε μαγουλιαζουν τοσο στις στροφες-περισσοτερο κοπανημα και δεν ξερω ποσο πανε στα 15αρια αλλα στα 16αρια λογο περιεργου νουμερου ειναι ακριβα, υπολογισε απο 370-450 για μια τετραδα επωνυμα λαστιχα.
    Τι ζαντες θες να βαλεις, Opelισιες ή aftermarket;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια βρισκομαι σε κατασταση αλλαγης ελαστικων(205/60/16).Το εψαξα και δεν συμφερει να αγορασω απο καποιο online καταστημα απο Αθηνα και να μου τα τοποθετησουν εδω.Για τα επομενα 2-3 χρονια κατα κυριο κανονα δεν θα κανω πολλα χιλιομετρα (πανω 10000 το χρονο).Αυτο το αναφερω καθαρα για να βοηθησω στις γνωμες σχετικα με τον βαθμο φθορας του καθε ελαστικου και επειδη τα saver πρωτης γενιας που φοραω, ηδη τα αλλαζω με επειδη πεταξαν ελαφρια καρουμπαλα και εχουν 58000 και βρισκονται στις αρχες του 6ου χρονου αλλα με αρκετο ακομα τακουνι.Οποτε δεν ξερω αν ειναι ωφελιμο απο πλευρας χρηματων να βαλω ενα λαστιχο με μεγαλο treadwear χωρις να το κανω χρηση σε πολλες χιλιαδες χιλιομετρα.Ειμαι αναμεσα στα:
    1.Michelin saver+ 420E
    4.Falken ZIEX ZE914 370E

Ειχα υπ'οψην και τα toyo proxes cf2 που τα φοραει και ο λαστιχας μου σε 205/60/16 στην mercedes E200 αλλα δεν με επεισαν οι κριτικες που διαβασα και ηταν για λιγα χιλιομετρα.

Τι προτεινετε;
    Εγω θα προτεινα τα Goodyear και αυτο γιατι ειναι φθηνοτερα απο ολα τα επωνυμα που αναφερεις, εχουν Α στο βρεγμενο και Β ή C στη καταναλωση, τα εχω 2 χρονια και ειμαι υπερευχαριστημετος. Ειναι μαλακα βεβαια με οτι συνεπαγετε αυτο!

Για 30€ διαφορα σε σχεση με Falken δεν θα τα εβαζα, αν και εχω διαβασει καλα λογια, δε νομιζω να συγκρινονται τοσο με τα αλλα 3 που αναφερεις!
    Για τον ιδιο λογο δεν θα επελεγα τα Toyo Cf2 που αν και λενε οτι εχουν βελτιωθει, τα toyo φθειρονται αρκετα ποιο γρηγορα!
    Φυσικα και οι 3 πρωτες επιλογες που αναφερεις ειναι πολυ καλα ελαστικα!

Προεπιλογή

@Sotikour Ναι καπως ετσι ειναι ομως απ τις διαστασεις που αναφερεις θα εχεις καλυτερο πατημα ομως θα καταλαβαινεις και καλυτερα το κοπανημα σε σαμαρακι - λακουβες. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Τώρα τι διαστάσεις έχεις?

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα προτεινα τα Goodyear και αυτο γιατι ειναι φθηνοτερα απο ολα τα επωνυμα που αναφερεις, εχουν Α στο βρεγμενο και Β ή C στη καταναλωση, τα εχω 2 χρονια και ειμαι υπερευχαριστημετος. Ειναι μαλακα βεβαια με οτι συνεπαγετε αυτο!

Για 30€ διαφορα σε σχεση με Falken δεν θα τα εβαζα, αν και εχω διαβασει καλα λογια, δε νομιζω να συγκρινονται τοσο με τα αλλα 3 που αναφερεις!
    Για τον ιδιο λογο δεν θα επελεγα τα Toyo Cf2 που αν και λενε οτι εχουν βελτιωθει, τα toyo φθειρονται αρκετα ποιο γρηγορα!
    Φυσικα και οι 3 πρωτες επιλογες που αναφερεις ειναι πολυ καλα ελαστικα!
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Mi...Saver-Plus.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Go...erformance.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Co...-Contact-5.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fa...914-EcoRun.htm
    Τα τρια πρωτα ειναι στην διασταση μου οι κριτικες και το τεταρτο δεν ειναι.Παντως αν και τα μιλια των reviews δεν ειναι ιδια, οπως φαινεται το falken εχει τα πιο στρωτα αποτελεσματα απο ολα, πανω απο το μεσο ορο, χωρις σκαμπανεβασματα στις επιμερους κατηγοριες (ολες οι μπαρες του ειναι σχεδον η μια κατω απο την αλλη).Εκτιμω οτι πρεπει να δωθει σημασια σε αυτο.

Προεπιλογή

Τωρα εχω τα 185-65-15 με σιδερενιες ζαντες αλλα σε 7-8 μηνες θα πανε για αλλαγη λογω χιλιομετρων. Αρα αν αποφασιστει να μπουν 15 θα γινει η αλλαγη των ζαντων και απο σεπτεμβρη των ελαστικων και αν αποφασιστει 16αρια θα γινει η αλλαγη και ελαστικα και ζαντες απο τωρα. Η διαφορα στο κοστος στα continental που εχω τωρα και εχω ψαξει ειναι γυρω στα 100 ευρω. 280-300 παιζουν τα 15αρια και 400 παιζουν τα 16αρια. Αυτο που θελω αρχικα ειναι Το κρατημα. Βασικα η αισθηση πιο πολυ γτ δεν ειμαι επιθετικος οδηγος. Ζαντες 99% θα ψαχτουν οι γνησιες του corsa d. Κατα 1% μπορει να μπουν οι borbet που πανε 80 ευρω η μια. Νομιζω 4χ100 χ 40 φοραει το corsa d. Αρα αισθητη διαφορα στο κρατημα δεν εχουν; μονο στην αισθηση ειναι; η ιδεα οτι δε μαγουλιαζει δλδ; γτ αν απο conti παω σε goodyear που σκεφτομαι που εχει πιο σκληρα πλαινα θα το νιωθω λιγοτερο.

Προεπιλογή

Τωρα εχω τα 185-65-15 με σιδερενιες ζαντες αλλα σε 7-8 μηνες θα πανε για αλλαγη λογω χιλιομετρων. Αρα αν αποφασιστει να μπουν 15 θα γινει η αλλαγη των ζαντων και απο σεπτεμβρη των ελαστικων και αν αποφασιστει 16αρια θα γινει η αλλαγη και ελαστικα και ζαντες απο τωρα. Η διαφορα στο κοστος στα continental που εχω τωρα και εχω ψαξει ειναι γυρω στα 100 ευρω. 280-300 παιζουν τα 15αρια και 400 παιζουν τα 16αρια. Αυτο που θελω αρχικα ειναι Το κρατημα. Βασικα η αισθηση πιο πολυ γτ δεν ειμαι επιθετικος οδηγος. Ζαντες 99% θα ψαχτουν οι γνησιες του corsa d. Κατα 1% μπορει να μπουν οι borbet που πανε 80 ευρω η μια. Νομιζω 4χ100 χ 40 φοραει το corsa d. Αρα αισθητη διαφορα στο κρατημα δεν εχουν; μονο στην αισθηση ειναι; η ιδεα οτι δε μαγουλιαζει δλδ; γτ αν απο conti παω σε goodyear που σκεφτομαι που εχει πιο σκληρα πλαινα θα το νιωθω λιγοτερο.
    Φυσικα με τα 16αρια θα εχεις καλυτερο κρατημα λογο χαμηλοτερου προφιλ ελαστικου, θα γινει ποιο αμεσο το τιμονι σου και θα δειχνει ποιο ωραιο και το αμαξι!
    Βεβαια αν ανεβαινεις πεζοδρομια, δεν το κυνηγας τοσο και σε καλυπτουν οπτικα οι 15αρες τοτε βαλε αυτες! Εχουν και αξιοσεβαστη διαφορα τιμης τα λαστιχα. Τα goodyear μαλακα λαστιχα θεωρουνται και ειναι!

Προεπιλογή

...
    Τα τρια πρωτα ειναι στην διασταση μου οι κριτικες και το τεταρτο δεν ειναι.Παντως αν και τα μιλια των reviews δεν ειναι ιδια, οπως φαινεται το falken εχει τα πιο στρωτα αποτελεσματα απο ολα, πανω απο το μεσο ορο, χωρις σκαμπανεβασματα στις επιμερους κατηγοριες (ολες οι μπαρες του ειναι σχεδον η μια κατω απο την αλλη).Εκτιμω οτι πρεπει να δωθει σημασια σε αυτο.
    Και καλά θα κάνεις με τα Falken. Είναι made in Japan ελαστικό με τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες πέλματος. Δεν υστερεί σε τίποτα από τα άλλα και ο λόγος μικρότερης τιμής είναι ότι δεν έχει γίνει ευρέως γνωστή σαν εταιρία. Τη θεωρώ σχεδόν ισάξια των άλλων πιο επώνυμων και πιο ακριβών. Όταν διάβαζα για τα Falken, τα λάστιχά τους συμμετέχουν σε αγώνες, μη με ρωτάς που και τι δε θυμάμαι αλλά κάτι λέει για τη κατασκευή τους. Πάντως δεν είναι τυχαίο όλες αυτές οι θετικές κριτικές, και εγώ που τα έβαλα ενθουσιάστηκα. Πάρτα όσο προλαβαίνεις γιατί θα ακριβύνουν και άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 11-01-17 στις 21:43

Προεπιλογή

1.Michelin saver+ 420E
    4.Falken ZIEX ZE914 370E

Τι προτεινετε;
    Κι εγώ θεωρώ την Falken κορυφαία εταιρία,ίσως καλύτερη απο πολλά μεγάλα ονόματα.Το δε ziex ze914 επειδή το πρότεινα σε φίλο και το έβαλε, είναι κορυφαίο (αρκεί να μην είναι XL και κοπανάει).
    Προσωπικά επειδή σε μερικές μέρες βάζω κι εγώ λάστιχα και το ψάχνω το θέμα διεξοδικά εδώ και μήνες, θα απέρριπτα με την πρώτη τις 2 πρώτες επιλογές σου και θα αμφιταλαντευόμουν στις 2 τελευταίες.
    Εγώ θα διάλεγα πάντως το goodyear efficient grip performance, εκτός και αν έχεις λίγα άλογα παραπάνω και θες κατι λιγάκι πιο σπορ και ανθεκτικό οπότε πας στο falken ziex ze914.
    Και τα 2 πάντως είναι τρομερά και σίγουρα καλύτερα απο τα 2 πρώτα που λες..

Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι και στα αυτοκινητα που ειχαμε σαν οικογενεια στο πατρικο μου και στα 2 που ειχα-εχω στην κατοχη μου απο τοτε που μπηκα στην δουλεια κα βγαζω χρηματα δεν εχω ασχοληθει με αλλη μαρκα εκτος απο michelin και θα ηθελα να δοκιμασω κατι εκτος των στερεοτυπων για να δω αν θα φαω φολα ή οχι.Αν φαω τοτε θα γυρισω στις σιγουρες λυσεις.Τα falken δεν τα βρισκω πιο καινουρια απο φεβ '16.Να τα βαλω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SotosKon : 12-01-17 στις 12:07

Προεπιλογή

Εγώ με τα Falken ZE914 (225/45/17) είμαι καταευχαριστημένος!

Σελίδα 110 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 1060100108109110111112120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περι ελαστικων!
    Από τον/την στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 356
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 21:58
  2. αγορα καινουριων ελαστικων
    Από τον/την georgio13 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 13:54
  3. ΑΓΟΡΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    Από τον/την dark knight στο forum Opel
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 22:35
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    Από τον/την Mendel στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 23:00
  5. Ποιοτητα των ελαστικων......
    Από τον/την niccc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 21:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές